Brak dziwieku w sub

barti60

New member
Czesc!
Witam Wszystkich !!!

Otóż mam taki problem zakupiłem niedawno soundblastera x-fi i wszystko ładnie pieknie o ile odtwarzamy jakiś dziwięk (film) w 5.1 to wszystko gra wszystkie 6 kanałów.. Ale jesli juz puszczamy normalnego divixa lub mp3 gra tylko 5 kanałów bez suba???
Czy ktoś miał moze taki przypadek? CZy moze ktos z posiadaczy x-fi lub innych sublasterów na tym forum moze sie wypowiedziec czy miał takie problemy moze..??

Co mam zrobić ...??
 

dnc

Moderator
VIP
Jesli chcesz odtwarzać multimedia z zapisanym dźwiękiem przestrzennym musisz mieć odpowiedni kodek AC3 jak AC3Filter. Rozumiem, że go posiadasz. Zatem trzeba go odpowiednio skonfigurować. Możliwe, że sygnał jest ustawiony na 3-2-0 i niskie tony lecą na kanały przednie i tylne. Sub jest wyłączony. Musiałbyś to sprawdzić. Nie wiem jakim programem odtwarzasz DVD, ale jeśli jest on inny niż dla avi to na pewno trzeba odpowiednio skonfigurować kodek AC3.
 

barti60

New member
mhh.. no w sumie tak tego jeszcze nie testowałem..ale to by sie odnosilo tylko do filmów dvix a co z mp3? w ich przypadku jest tak samo wszystko gra ale bez basu a kodek ac3 tez by obsługiwał dzwiek w winampie np.. eee-chyba nie..???
 

dnc

Moderator
VIP
Kodek AC3Filter działa z plikami multimedialnymi, gdzie zapisany jest dźwięk AC3. W przeciwnym wypadku głośnik sub działać nie będzie ponieważ nie ma dla niego sygnału wyjściowego. Nie wiem jak wysyłasz dźwięk do głośników, ale jeśli karta muzyczna jest bezpośrednio podłączona do wyjść cinch to mozliwe, że trzeba coś jeszcze ustawić w opcjach karty muzycznej. Jaką kartę posiadasz?
Winamp posiada kodek AC3, ale on tez działa tylko z plikami avi, mpg, które mają zapisany dźwięk AC3. W przeciwnym wypadku dźwięk jest tylko stereo, czyli dwa kanały. Wydaje mi się, że możliwe jest ustawienie karty tak by obcinała niskie tony i wysyłała je na suba. Ale nie wiem jak jest w ustawieniach u Ciebie.
 

barti60

New member
To postaram ci sie opisac wszystko dokładnie po koleji:
Głosniki Genisu 5.1
Karta SB X-fi oprogramowanie najnowsze z wczoraj zsysniete ze stronki creativa (w sumie to ubogie straszenie to sterowanie ta karta tylko cos takiego Creative Console)
Kable były w komplecie z głośniczkami 3xminijack - 9DIN
 

dnc

Moderator
VIP
Jesli to jest karta Creativea więc na pewno doskonale bedzie działać na dźwieku wielokanałowym. Niemniej mp3 i wiele filmów jest stereo. W zwiąku z tym nie ma możliwości uruchomienia suba, aby on przejął odtwarzanie niskich tonów. Jeśli w konfiguracji karty nie ma takiej opcji, to może spróbuj ustawić w ustawieniach mutimediów w Menu Panelu sterowania. Jest tam okienko zaawansowane, i mozna ustawić jaki jest tryb pracy karty. Jesli ustawisz tryb Surround 5.1 dźwięk powinien być rozprowadzany po wszystkich kanałach. Ciężko jest coś więcej zrobić, jesli karta nie wysyła niskich tonów do kanałau 0.1.
 

premik

New member
mam ze stajni Creative karte zewnętrzną Extigy. Może starszy od omawianego w tym temacie ale problem był ten sam. Tzn karta nie obsługiwała subwofer aktywny. Jak podłączyłem nieaktywny z potencjometrem to problem rozwiązałem. Na chgłopski rozum sygnał na ten głośnik był słaby dopiero jak dałem potencjometr na full to efekt był. Może pokręciłem, który jet aktywny, a który nieaktywny ale ważne jest jak rozwiązałem problem.
 
Ostatnia edycja:

luniopl

New member
Wtrące się:p
Ja mam tą karte i może rozwiąże twój problem w prosty sposób.
Bierzesz creative console-teoretycznie powinna być na pasku stratu w dolnym prawym rogu. Tam musisz cisnąć nie żadne entertaiment mode, ani audio creation mode tylko najlepiej GAME MODE. tam wciśnij 24 bit crystaliser na ON, wciśnij speakers na 5.1 i w bass na enable bass bost-ale nie zwiększaj żadnych sówaków bo będzie za mocno bass. Myślę że teraz bass będzie murowany z sobwoofera w MP3 i wszystkim co ma dźwięk stereo jak i wielokanałowy.
pozdrawiam:)
 
Do góry