LCD na ścianie- jak przygotować ściane :)

kozikpl

Member
Witam
Zamierzam kupić tv LCD i powiesić go na ścianie, chciałbym zrobić tak, żeby wszystkie kable były schowane w ścianie.
Pomyślałem, żeby na podobnej wysokości na której będzie tv, zrobić gniazdko 230V, gniazdko antenowe, oraz jakaś dodatkowa "rurka" w której będzie można przeciągnąć inne przewody, ale SCART jest w sumie dość szeroki, jak to zrobić?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
możliwości jest wiele
- wcześniej przygotowany kanał uwzględniajacy ilość złącz wraz z końcówkami
- nakładki na ścianę - szczególnie proste jeśli jest mniejsza ilośc przewodów
- widziałem też specjalną zasłonę z materiału
- był też zrobiony ołtarz
- była zrobiona ścianka działowa
mozliwości są nie ograniczone
pozdrawiam
 

kozikpl

Member
Rzeczywiście rozwiązań jest dużo.
Najbardziej pasowałaby mi schowana w ścianę plastikowa "rynienka" + jakieś 2 kolanka.
Szukałem jednak w necie i nic nie wiedze :(
 

barti60

New member
Tak jak wyżej lin-rozwiazań jest duzo. Natomiast mnie osobiscie podobają sie dwa rozwiązania wg. mnie najlepsze:
1. Taka jakby przedścianka z płyty gipsowej wielkości np meblościanki o innym ciemniejszym kolorze, delikatnie na kilka centymetrów przed głowna sciana, wtedy jest mozliwośc fajnie schowania kabelków za ściane.
2. sciana normalna tylko zamiast jakiś dziwnych rynienek można zastosować(podpatrzyłem to na reklamie jakiejś) np dwie rurki chromowane w jakiejs tam odległości od siebie, ala ze niby to jakas podpórka czy cos. rurki musza byś proporcjonalnie wiekszej srednicy zeby kabel euro sie zemiścił.. Powiem szczerze ze nawet ciekawie to wygladało i bardzo estetycznie..:)
 

lopez

New member
Ja na początku też myślałem kuć w ścianie "rynienkę" i wstawić kanał z deklem, który później bym wymalował tą samą farbą co ścianę. Ale znalazłem, jak dla mnie, lepsze rozwiązania:-D
System montarzu ściennego firmy Vogel's:D
 

Attachments

  • b0001581.jpg
    b0001581.jpg
    18,2 KB · Wyś: 10071

color1

New member
Przedscianka (od sufitu do podlogi, wezsza niz lcd/plazma) z plyty gips/karton i profili montazowych rowniez zakrytych gipsem - to bardzo fajne rozwiazanie w sytuacji jak tv zawisnie centralnie na scianie glownej pokoju. Mozna elegancko zamontowac listwe z gniazdami zasilajacymi badz same gniazda (panel zasilacacy) i kanal dla kabli sygnalowych. Dodatkowo (dla majsterkowicza) mozna wbudowac symetrycznie lampki (na wysokosci tv, stad przedscianka powinna byc wezsza) tworzac tzw. ambilight (moze byc ew. z diod cylindrycznych, ale chyba lepsze cieple swiatlo żarowe o slabej mocy).
 

barti60

New member
Dokładnie o takim czymś pisałem troche wyżej.. Takie cudo mi sie marzy.. Ma moze ktoś z Was takie cos wykombinowane (przedścianka) i mogłby zamieścić tu jakies fotki??:confused:
 

daymond25

New member
Ukrycie kabli od LCD

Ja kupiłem plastikową rurę w kształcie prostokąta i dwa kolanka pionowe. Wymiary "średnicy" rury 5,5x11 cm, długość rury 1m. Mam nowe mieszkanie wiec wykuję w ścianie korytko i wstawię plastikową rurę z kolankami. Po złączeniu wszystkich elementów otrzymam korytko w kcztałcie litery "C". Całość zagipsuje. Przez otwór swobodnie przejdą kable wraz z wtyczkami, wiec kiedy będę tylko chciał coś zmienić to wyciągne swobodnie kable. Rynienka to element wentylacji do kupienia w Castoramie lub składach budowlanych Attic (w Atticu jest najtaniej całość ok. 25 zł)

Zobacz:
- kanał płaski "rura" http://www.domus.com.pl/popup.php?idkat=197
- kolanko pionowe http://www.domus.com.pl/popup.php?idkat=205
 
Ostatnia edycja:

stach79

New member
Zrobiłem podobnie tyle, że zamiast elementów wentylacyjnych kupiłem korytko elektryczne, efekt końcowy pewnie taki sam , za korytko zapłaciłem ok 15 pln , można je kupić w każdej hurtowni elektrycznej i w marketach budowlanych pewnie też, wymiarów tych korytek jest mnóstwo.
 

v80trek

New member
jak planujesz remon zrob sobie dziure w scianie i zamontuj listwe do kabli. duzo lepiej niz montowanie kabli na stale bo moze je sobie wymieniac :)

ja zrobiłem sobie tak ;) :
 

Attachments

  • 111.JPG
    111.JPG
    13,9 KB · Wyś: 7381

Rigore

New member
grubość ściany?

Witam,

chciałabym się dowiedzieć czy na ścianie o grubości 5 cm mogę bezpiecznie powiesić LCD o wadze 13 kg? Ściana to chyba płyta betonowa.

pzdr
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A może coś takiego, jak pod moim nickiem (foto jednej ze ścian mojej sypialni). Ściana nośna w bloku, ale "pusta". Kupiłem uchwyt na LCD vivanco, wywierciłem 8 dziur, kupiłem kołki specjalnie przystosowne do pustaków, dodatkowo przed przykręceniem uchwytu w każdy otwór wpuściłem trochę pianki montażowej. Teraz można na tym siadać (no moze bez przesady). Płyta to 2 złączone ze sobą blaty kuchenne ze specjalnie wyciętymi otworami na TV. Blaty były ładnie wykończone na bokach, półokrągłe, dość grube i masywne dlatego wygrały ze zwykłą płytą paździerzową, która jest cienka i kańciasta na bokach. Między ścianą a płytą jest ok. 3 cm przerwy, więc wszystkie kable (a jest ich od... tzn. bardzo bardzo dużo) :) są luzem za płytą, i wychodzą z lewej strony pod listwą wykończeniową nad wykładziną (VGA - komputer video Jack 2xRCA z kinem domowym), a z prawej (PS3 - HDMI, DVD - 2xRCA i Component, SCART, Antena, kamera - HDMI ,zasilanie z przedłużką do zasilania, głośnikowe, i nie wiadomo co mi jeszcze w przyszłości przyjdzie do głowy - pewnie dekoder :) ), w ok. 1 metrowej rynience na zewnętrzne kable oklejonej identyczną okleiną co reszta (listwy i płyta). Na sztywno przymocowany jest jedynie uchwyt do TV, natomiast płyta luzem stoi oparta o podłogę, ale nie lata, bo uchwyt na TV i kable ja stabilizują (dociskają do TV i odwodzą od ściany). Dla chcących jest miejsce na oświetlenie. Też chciałem, ale w końcu doszedłem do wniosku, że obwódka światła tylko by przeszkadzała w nocnym seansie i byłaby zbędnym drażniącym bajerem i tak wyłączanym przy ogladaniu. Kable głośnikowe wkute delikatnie w ściane jedynie w pionie (w miejscu od listw do głośników). Głośnik centralny na 2 śrubach wkęconych bezpośrednio w płytę. Wszystko wygląda na bezprzewodowe. Żona zadowolna, bo z takiej płyty łatwo zetrzeć kurz i brud gromadzący się od otowrów wentylacyjnych TV, łatwiej niż ze ściany czy z tapety, a ja się nie martwię, że chcący lub nie wyrwie jakiś kabelek :) Niestety nieustawność pokoju uniemożliwiła ustwienie reszty sprzętu centralnie pod telwizorem, ale na plus.

Koszt:
Blaty z docięciem ok. 100 zl, uchwyt ok. 100, rynienka kilka-kilkanascie zł (nie pamiętam), czas montażu ok. godziny.

Zainteresowanym poślę większe zdjęcie na forum lub email.

v80trek, jak rozwiązałeś problem dżwięku przestrzennego? W innym mieszkaniu chyba będę musiał zrobić coś takiego jak u Ciebie na zdjęciu. Widzę, ze z lewej strony masz schody lub poddasze (widac jakiś ukos na ścianie), co uniemozliwa szersze ustawienie przednich głośników. Czy głośniki lewy prawy położone tak blisko TV nie spłaszczają nieco dźwięku stereo i czy nie rzuca to (poddasze czy schody) nieco cienia na telewizor z lewej strony?

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

v80trek

New member
krzysztofradio napisał:
v80trek, jak rozwiązałeś problem dżwięku przestrzennego? W innym mieszkaniu chyba będę musiał zrobić coś takiego jak u Ciebie na zdjęciu. Widzę, ze z lewej strony masz schody lub poddasze (widac jakiś ukos na ścianie), co uniemozliwa szersze ustawienie przednich głośników. Czy głośniki lewy prawy położone tak blisko TV nie spłaszczają nieco dźwięku stereo i czy nie rzuca to (poddasze czy schody) nieco cienia na telewizor z lewej strony?

Pozdrawiam

Tak to poddasze i nie rzuca cienia na tv ;) Powiem tak: ludzie, którzy montowali mi tv i głośniki byli z firmy, którzy takimi rzeczami się zajmują. Napoczątku musisz określić w jakiej odległości będziesz siedział od tv i potem ustawiasz taką odległość głośników od tv jaka będzie potrzebna aby uzyskać zaplanowany efekt. U mnie wystarczyło 20 cm między tv a głośnikiem a siedze w odległości ok. 1 - 1.2 m od ekranu. Jeżeli zależy Tobie na dobre zamontowanie sprzętu najlepiej poszukaj sobie firmy od kina domowego, która zrobi tak, żeby było dobrze :smile:

podsyłam jeszcze dwie fotki :)
 

Attachments

  • 11pro.JPG
    11pro.JPG
    22,3 KB · Wyś: 2768
  • 12pro.JPG
    12pro.JPG
    27 KB · Wyś: 603

v80trek

New member
Rigore napisał:
Witam,

chciałabym się dowiedzieć czy na ścianie o grubości 5 cm mogę bezpiecznie powiesić LCD o wadze 13 kg? Ściana to chyba płyta betonowa.

pzdr

sądzę, że powinno wystarczyć, ale pewności nie mam. Kupiłeś już wieszak na ścianę pod telewizor? Jeżeli nie spytaj się sprzedawcy czy będzie bezpiecznie na takiej ściance. Ja powiesiłem tv o wadze 17kg na ścianie ( bardzo solidnej ) 7cm i nic się nie działo.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
OK, dzieki za odpowedź.
Ja mam odległość jakieś niecałe 3 metry, a w przyszlosci 3-4, więc potrzebuję szerszego spektrum. Firma mi nie potrzebna, sam potafię skonfigurować ;) Firmę wezmę dopiero przy monatażu anteny.

Pozdrawiam
 

Attachments

  • Sciana (Small).JPG
    Sciana (Small).JPG
    44,3 KB · Wyś: 5861
Ostatnia edycja:

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
v80trek napisał:
Tak to poddasze i nie rzuca cienia na tv ;) Powiem tak: ludzie, którzy montowali mi tv i głośniki byli z firmy, którzy takimi rzeczami się zajmują...

A na jakiej wysokości wisi TV ?
 
Do góry