Instalacja TV w budynku

stalker

New member
Witam szystkich

Będę niedługo zakładał okablowanie w budynku. Chciałbym już wszystko zrobić w standardzie HDTV. Mam więc pytanie, jakich kabli użyć do rozprowadzenia telewizji od satelity do pomieszczeń? Czy może to być zwykły koncentryk?

Pozdrawiam i dziękuje
 

dimas

New member
rozumiem ze w kazdym pomieszceniu gdzie bendzie tv bendzie tez tuner a jezeli tak to odpowiedz chyba znasz.zadnych czarow nie ma dobry koax i po sprawie.nie pisze o reszcie komponetow bo na pewno sie orjentujesz.
Image141.gif
 
Ostatnia edycja:

pmcomp

New member
Nie wiem co "bendzie" ale koncntryk jest bardzo dobrym kablem do rozprowadzenia sygnału w.cz. czyli "z satelity". Nie sądzę, żebyś w każdym pomieszczeniu potrzebował oddzielny tuner TV SAT HDTV. Co nie znaczy, że o tym kablu należy zapomnieć.

Biorąc pod uwagę moje doświadczenia w budowaniu domu, z tzw. "serwerowni" czyli pomieszczeniu gdzie zbiega się instalacja niskoprądowa czyli telekominikacyjna, AV i TV, gwiaździście rozprowadziłbym nastepujące oklablowanie"

1. do IT, a w przyszłości do HDTV (video) puścił bym 2 x skrętka w ekranie czyli 2 x 4 pary przewodów (do wykorzystania na dziś w standardzie Ethernet 10/100/1000, z zapasem jednej 4-ki).

2. dodatkowo ekranowany przewód 20-o parowy do przesyłania różnej maści sygnałów cyfrowych video oraz analogowych audio.

3. do przesyłania cyfrowych sygnałów audio kabel konebtryczny 75 Ohm

4. dodakowo jak punkcie 3 do przesyłania syganłu w.cz. z satelity.

5. na wszelki wypadek światłowód do wykorzystani w przyszłości.

6. dodatkowy ekranowany 20-o parrwy przewód do sterowania multiroom.

To na dzisiaj, nie wiadomo co będzie w przyszłości.

PS: kabel jest tani, nie oszczędzaj dzisiaj bo w przyszłości wszelkie przeróbki będą bardziej kosztowne.

PS2: powyżej pominąłem zupełnie kwestie tzw. "inteligentnej" instalacji elektrycznej.

Jeśli się nie "orjentujesz" to pytaj dalej.

PS3: oj, jak ja kocham domorosłych doradców jak w poście powyżej, co się nawet "wysłowić" nie mogą.


Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

dimas

New member
:( kuzwa ale milo sie zrobilo czlowiek chce pomuc a tu taka zjebka.chodzilo mi o to ze na dzien dzisiejszy instalacja do hd to nic innego jak "normalnej tv sat"
a jak sie oglada hd bez tunera moze mnie oswiecisz?
a co do kombinacji jakie to kable pozna jeszcze pociagnac zapomniales dodac np KAT-5 .ja bym puscil rurki "jak by co"
a jak bendziesz sam kladl kabelek 75ohm to uwazaj zeby nie zlamac kabla.pomysl tez o kablach do glosnikow.;)
 

pmcomp

New member
Nie przejmuj się za bardzo, to nie do ciebie osobiście :D .
Ale jest taka zasada, jak chcesz pomóc to sie na tym znaj.
Ktoś ładuje w dom kupę kasy i prosi o fachową pomoc.
Twoje "rurki" fachowo zwane peszlami nie załatwią sprawy. Wiem z doświadczenia. Na projekt i dobrze wykonaną instalację słaboprądową trzeba wydać trochę kasy i tyle. Trzeba ją tylko wydać mądrze.

Pozdrawiam
 

dimas

New member
a ja myslalem ze rury karbowane!jak takis spec to moze jakis schmecik to sie moze czegos naucze:bober:ale mysle ze 3.5roku nauki wystarczy.
 

stalker

New member
Nie będe raczej inwestował w 'inteligentną" instalację, nie mam takiej potrzeby.:) Co do reszty instalacji to chciałbym jeszcze dom wykończyć ;)wiec myślę, że najlepszym wyjściem będzie położenie kabla w rurkach z ewentulaną możliwością wymiany go na coś innego w przyszłości, jak sądzicie?
 

xroma

New member
Budując dom to bym raczej posłuchał kikiego a nie po roku lub dwóch kuł ściany i przklinał pod nosem , że nie zrobiłem tego na początku.

Jest to temat podobny do odkurzacza centalnego - jak nie zrobisz instalacji w trakcie budowy - nie zrobisz nigdy.
 
Do góry