Walka formatów Blu-Ray vs HD-DVD

Dara

New member
Witam, napisałem ten post odnośnie ankiety jaka aktualnie trwa na stronie, jak narazie widać że to BR jest zwycięzcą ale to narazie przedwczesny werdykt, ja tylko chciałem napisać to że osobiście uważam iż to właśnie BR wygra tą walke bo jest nośnikiem o znacznie większych możliościach niż HD-DVD bo poprostu HD-DVD jest tylko rozwinięciem zwykłego DVD a BR to zupełnie nowa technologia chciałem też rozwiać pare mitów że np. napędy Blu-Ray nie są kompatybilne z DVD to bzdura, wystarczy przeczytać listę formatów jakie odczytuje PlayStation3 które właśnie posiada napęd Blu- Ray i między innymi formatami takimi jak CD CD-R jest właśnie DVD. Pewni ludzie zaczną argumentować przewage HD-DVD tym że jest tańsze od BR, dobra jest tańsze, ale ma mniejszą pojemność bo np 2 warstwowa płytka BR ma 100GB a HD-DVD jakieś 50GB. Pewnie za niedługo odezwą się głosy "po co komu taka pojemność???" ja powiem tak, pojemności nigdy nie za mało bo pamiętacie wszyscy jak to było z CD i z dyskietkami każdy mówił na co komu 700MB nik tego nie wykorzysta a w dzisiejszych czasach 700MB to mało, albo CD i DVD po co komu będzie 4GB a teraz to już też troszke mało ale narazie wystarcza. Moje zdanie jest takie że to BR wyprzedza HD-DVD dlatego że jest napędem bardziej "przyszłościowym" może na początku będzie to walka łeb w łeb ale później to BR będzie nie kwestionowanym liderem. A to lista formatów kompatybilna z BR (PS3):Digital Media FormatsCompatible with CR-ROM, CDR+W, DVD, DVD-ROM, DVD-R, DVD+R (game format Blu-Ray, BD-ROM)
Ale się rozpisałem.
Pozdrawiam.
 

arsenal

Moderator
VIP
Problem w tym czy którykolwiek z nowych formatów zdobędzie popularność. To już nie jest tak wielka różnica w jakości jak przeskok VHS-DVD. Będzie bardzo trudno przekonać ludzi( w tym moją osobę), że muszę ponownie kupić te same filmy. No i ta nieszczęsna mania superzabezpieczeń przed kopiowaniem. Nie oszukujmy się. Każde zabezpieczenie płyt, blokada regionu czy blokoada componenta zostanie złamane, prędzej czy później. Wydawcy zamiast obniżyć ceny jak zwykle będą wysyłać pogróżki i wezwania do sądu.:fool:
 

Tamgi Gonfanon

New member
Dara napisał:
chciałem napisać to że osobiście uważam iż to właśnie BR wygra tą walke bo jest nośnikiem o znacznie większych możliościach niż HD-DVD

A w dodatku ma o wiele przyjemniejszą i nośną marketingowo nazwę! O ileż łatwiej wymówić i odmienić przez przypadki "blurej" niż... no właśnie - "ejczdidividi" ("hadedefałde"?). Jak przyjemnie zrobić do błękitu i promienia spot reklamowy - prostych skojarzeń i pomysłów tysiące.
 

HiTman

New member
ja jednak będe ostrożny

co do ferowania zwyciężcy - musimy pamiętać sytuacje z vhs-em - wygrał o dziwo gorszy format - tak że poczekajmy z "medalami" Sama pojemność nie wystarczy by wygrać wyścig - co z tego że BR ma większą pojemność jeżeli cena nośnika będzie dużo wyższa niż HDdvd - zapłacisz więcej za dany film tylko dlatego że jest na BR? Popatrzmy na przykładzie dvdr 9 oferuje 2x więcej miejsca przy cenie prawie 10 x większej - nie dziwota że przegrywa i każdy woli 2 płytki niż jedną - rachunek ekonomiczny jest nieubłagany niestety.
Sprostowanie: pojemność dwu-warstwowego HDdvd to 30GB a Blu-reya 50GB a nie jak ktoś napisał 100 ;)
JA wróże przyszłość napędom obsługującym oba formaty - podobnie jak stało się w przypadku nagrywarek dvd + i -.
 

maszek

New member
Bez reklam
Pojemności nigdy nie jest za wiele, bo np. na płytach BR można by było do filmu dołączać soundtrack-i. Ale temat odczytu "starych" nośników przez BR to jedna strona medalu. Co w takim razie ze sprzętem, który teraz posiadamy? Skoro wydawcy bedą proponować media tylko na nośnikach BR - ma pójść na złom? Tutaj nie wystarczy już upgrade softu fabrycznego ponieważ podobno czerwony laser nie będzie potrafił odczytać zapisu BR.
Co o tym sądzicie?
 
Ostatnia edycja:

Dara

New member
Hmm.... o ile Sony mówi prawde to przecież PlayStation3 czyta formaty typu DVD itp. i jest napędzane Blu-Ray'em więc chyba nie ma się czym martwić. No a nawiązując do postu wyżej to maszkek, myśle że to będzie tak jak z VHS'em większość ludzi jednak ma już DVD i wyzbyło się videa VHS i po pewnym czasie tak będzie z BR tylko to będzie wymagać czasu no i pod warunkiem że to BR będzie liderem. No a czerwony laser nie będzie wstanie odczytać płytek BR. Ale nie ma się co martwić bo będziesz musiał "wywalić" stary odtwarzacz DVD a płytki zostawisz bo będą działać na czytniku BR.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Razgriz

New member
przeskok jakości będzie i to duży. HD-DVD nie pomieści dwóch godzin filmu w 1080p, a BD owszem i to jest jego przewaga...
 

Dara

New member
Arsenal: Będzie bardzo trudno przekonać ludzi( w tym moją osobę), że muszę ponownie kupić te same filmy.

A niby po co będziesz miał kupować te same filmy???;) jak kupisz czytnik BR to przecież odczyta on zwykłe DVD i inne formaty. A stare DVD dasz sobie do np. sypialni bo po co wywalać go na śmieci;) , A co do skoku jakości to nie będzie on aż tak znaczny jak w przypadku VHS- DVD bo przecież nie zmienia się technolochgia tak jak w tamtym przypadku czyli sygnał analogowy na cyfrowy ale zapewniam różnica będzie widoczna.
Pozdrawiam.
 

nowy66

New member
Jestem laikiem, ale uważam, że ważniejsza od systemu zapisu jest forma przesyłu danych via satelita/internet (kompresji, kodowania itp). A ich zapis na trwałych nośnikach to sprawa drugorzędna.
Oto mój sposób myślenia :
Co się dzieje z plikami MP3 a "klasycznymi" CD. Ile się mówiło o SACD i DVD Audio? No i co - wszytko na bok, bo internet, satelity itp. ujeta tu sprawa setek milionów już istniejącego (wykorzystywanego) sprzętu nie jest również bez znaczenia. Mówicie 30-50 GB pojemności. A HDD teraz 250-400 GB to prawie standard, czyli 7-8 płyt "nowego" systemu, czyli ile filmów HD "wchodzi"..?.
Myślę o systemach video-on-demand, i podobnych (na razie dla np i-podów i podobnych). Kto się będzie bawił w kupowanie płyt? To jest przyszłość rynku mediów (audio i video) - tak myślę - (film, muzyka, dane) "on demand". Ale moge się mylić - i jedno drugiego może nie wykluczać...
pzdr
 
Ostatnia edycja:

maszek

New member
Bez reklam
Dara napisał:
Hmm.... o ile Sony mówi prawde to przecież PlayStation3 czyta formaty typu DVD itp. i jest napędzane Blu-Ray'em więc chyba nie ma się czym martwić. No a nawiązując do postu wyżej to maszkek, myśle że to będzie tak jak z VHS'em większość ludzi jednak ma już DVD i wyzbyło się videa VHS i po pewnym czasie tak będzie z BR tylko to będzie wymagać czasu no i pod warunkiem że to BR będzie liderem. No a czerwony laser nie będzie wstanie odczytać płytek BR. Ale nie ma się co martwić bo będziesz musiał "wywalić" stary odtwarzacz DVD a płytki zostawisz bo będą działać na czytniku BR.
Pozdrawiam.
No właśnie martwię się tym, że jak tak dalej pójdzie to wkrótce bedę musiał wyzłomować DVD za 1800 kafli:(
 

Dara

New member
Ale nie martw się bo do salonu kupisz sobie do wielkiego TV czytnik BR i będziesz cieszył się znakomitą jakością a zwykłe DVD dasz sobie do kuchnii lub do sypialni.
Pozdrawiam.
 

hdfan

New member
Razgriz napisał:
przeskok jakości będzie i to duży. HD-DVD nie pomieści dwóch godzin filmu w 1080p, a BD owszem i to jest jego przewaga...
video chyba bedzie w mpeg-4 h.264 (ten od hd-trailerow w .mov) i wtedy pomiesci sie kilkanascie godzin.
 

Dara

New member
Dwie zasadnicze różnice między Blu-Ray a HD-DVD to, to że różnią się długością fali lasera czerwony laser czyli HD-DVD ma 650 nm (nanometrów) a niebieski czyli Blu-Ray ma 405nm, a więc co za tym idzie na Blu-Ray można gęściej zapisać dane. Pojemności płytek są następujące zwykła 1 warstwowa 25GB, 2 warstwowa 50GB a 4 warstwowa 100GB. Poza tym Blu-Ray ma szybszy transfer danych czyli 36,5 Mbps dla prędkości x1 (ale aktualnie opracowano już Blu-Ray z transferem 54 Mbps) a HD-DVD przy takiej samej prędkości osiąga 25 Mbps. A co daje szybszy transfer danych (bit rate) poprostu Szybszy transfer wiąże się z możliwością zapisu filmu przy niższej kompresji i zwiększonej szybkości transmisji bitów oferując tym samym lepszą jakość obrazu. Czyli Blu-Ray jeżeli ma 2 razy szybszy transfer danych to teoretycznie będzie 2 razy lepsza jakość obrazu.

Pzdrawiam.
 

subzer0

New member
Myślę że na tym poziomie technicznym nie będzie można powiedzieć, że braz jest 2 razy lepszy, to można było powiedzieć przy VHS i DVD. W tym wypadku obraz tu i tu będzie żyleta, jedynie na jednym będzie można umieścić więcej treści.
Pozdrawiam
 

Dara

New member
Może na początku BR będzie szedł łeb w łeb z BR (a nawet może BR będzie z tyłu) bo będzie tak jak z DVD vs VHS wygrało na początku VHS bo było tańsze a teraz, sami widzicie. BR ma większą pojemność i to z biegiem czasu da mu przewage.
Pozdrawiam.
 

wlodek1956

New member
blu ray vs..

Witam wtrące kilka groszy niedawno w TV był program poświecony sercu bl i hd dvd laserowi niebieskiemu i uwaga w świecie są 2 słownie dwie (w/g analityków) firmy produkujace takie lasery w tym jedna u NAS i koszt 1 szt. laserka o ile pamietam minimum 2000 baksów ! moim zdaniem trwa manipulacja rynkiem konsumenckim HDV , HDTV , i klony a za kilkanaście miesięcy odmiana systemu operacyjnego opartego o twardziela ( jak dema w salonach ) i nie potrzebny laser? czuję rękę BILA G. No i mamy kolejne finansowe perpetum ... a my klienci szykujmy kolejne środki płatnicze ŚWIAT ZWARIOWAŁ. Pozdro wlodek.
 

kukes

New member
czyli co Sony do swojej konsoli PS 3 kupuje czytniki BR od Nas??? coś mnie Twoje info nie przekonuje.No i ta cena ?????!!!!!!
 

sewan

New member
To trochę przypomina dyskusję o wyższości swiąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy...:D

Oba standardy mają swoje wady i zalety - oba jednak mają wielką wadę wspólną - SĄ MECHANICZNE.

Przyszłość - to pamięci typu RAM/ROM (docelowo niekoniecznie krzemowe, może organiczne..?). Ich pojemności wzrosły przecież w ciągu ostatnich 3 lat 20-krotnie!:) I mają same zalety....

I z powodu komplikacji technologicznej, ceny oraz braku prawdziwego "skoku technologicznego", moim zdaniem ani HD-DVD ani BD się nie przyjmą (tzn. nie osiągną takiego sukcesu jak DVD).
 

Dara

New member
Witam nie dawno pokazano płyte Blue- Ray o pojemności 200GB to jest coś, a TDK powstrzymało się od produkcji płyt DVD i dało pełene wsparcie dla formatu Blue- Ray coś się dzieje w interesie.
Pozdrawiam.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
No i nie można pominąć faktu o rozpoczęciu sprzedaży czytników HD-DVD i filmów na tą "platformę"

HD-DVD_box2.jpg
 
Do góry