Nowy teścik

wlodek1956

New member
Witam ! dziś wpadł mi w ręce magazyn Video 12/2005 z załączoną płytką testową i musze przyznać że robi wrażenie koszt 24 zeta ale warto ! mam pytanko do kikiego jak interpretować część testu z wahadełkiem? UWAGA Samsung 40M61 to piękne urządzenie a obraz z testu ... to trzeba zobaczyć! takie płyty powinni dodawać do lcd-eków. Pozdrawiam wszystkich wlodek.
 

korkodyl

New member
A co jeszcze jest takiego fajnego na tej plycie ??
Mam plytke z Audio-Video 11/2005 i jest kilka testow ale ciekawi mnie czy cos wiecej jest na tej "Twojej" :)
 

szarp

New member
Nowe Samsungi w Saturnie

dla mnie kuriozum testu AV to to że wygrał go LG LP1R i Philips 9830. Fatalne odbiorniki pod względem matrycy ale bogato wyposażone.

Robiłem test u siebie i powiem że jedyne obiekcje można mieć do obcinania po 20pikseli z każdej strony i lekkiej mory na klinie. Wszystko inne jest OK, a to wszystko z DVD Manty
 

wlodek1956

New member
Witam mam tst z Polskiej gazetki ( nie twierdzę że jest do kitu)ala ten mnie powalił łatwy i prosty tyle że po niemiecku a z lcd-tv wszystko O.K. tyle że nie rozumiem o co chodzi z tym wahadłem jest fragment z szybkoscią wyświetlania klatek chyba 24/sek jak w kinie i tu bladego pojęcia nie mam jak go interpretować i co ewent. ustawić (dvd panas 97) i tak namieszałem z ustawieniami - żeby zrozumieć oco tu chodzi to trzeba mieć ten teścik . Pozdro wlodek.
 

wlodek1956

New member
Witam zapomniałem opowiedzieć co jeszcze jest na płytce - jest frafment filmu no no jest na co popatrzeć i czego posłuchać .
Polecam gazetkę i przy okazji może ktoś mi podpowie jak interpretować fragment z wahadełkiem Pozdro wlodek.
 

TOmeKK

New member
Włodek,

Czy to polskie wydanie?


Jeżeli jest to to co widziałem, pytałem o to na forum, ale bez odpowiedzi, na IFA była jakaś gazeta video - niemiecka, sprzedawała za 90 euro DVD testowe - w nim jeden z wahadłem w kształcie strzałki ( pół nieb-pół czerwona). W tym teście chodzi o to, że porównujesz na tym samych kablach i ustawieniach DVD różne telewizory, które cie interesują.
Wahadło tyka z odp. prędkością, na IFA na pokazie smugę ciągnęło wszystko CRT, plazma, LCD na tym teście. Dodatkowo była kobieta w białej sukni na białym tle - wiadomo o co chodzi. O zmarszczki - na sukni, nie na twarzy.

Dodatkowo włączasz i wyłączasz układy polepszania obrazu.


Pozdr.
 

wlodek1956

New member
Witam tak to ten teścik ( oczywiście mała część ) reklamują całą płytkę ale cena ? a ten w gazetce 24 zeta - na samsungu nie ma smugi ale jest jeszcze na strzałce szchownica jak te na lotniskach i ona dziwnie się zachowuje wydaje mi się że powinienem coś jeszcze poprawić z odwzorowanien ruchu ? ale nie wiem co? a że panas ma od groma ustawień a te już wykonane mnie zadowalają nie chcę ich zepsuć ( instrukcja panasa jest do bani i trzeba metodą prób i błędów) Pozdro wlodek.
 

janunio

New member
Bez reklam
Czy te testy ekranów to są w technologii DVD ?
Jeźeli tak to do kosza z nimi.
W programie Arlantis Render 3D bez problemu tworzymy film o dowolnej rozdzielczości i kompresji.
Dla przykładu: obiekt wachadło nieruchome, kamera rusza się wachadłowo skierowana w stały punkt wachadła.
W przypadku zgodności ekranu z rozdzielczością filmu testującego unikamy wpływu prędkości przeskalowania na efekt końcowy.
Jeżeli procesor TV lub DVD jest wolny to mamy pewnie efekt smużenia ale nie z powodu matrycy LCD czy plazmy.
U mnie nic nie smuży gdy HD-1 nadaje w 1080i mecz tenisa ziemnego.
Smużą złe przeploty nagrane w nieznanych źródłach zza oceanu.
Np. przy użyciu słynnego TiVo.

Mogę taki testowy film wykonać w AVI czy innym formacie i to z określoną kompresją i rozdzielczością.

Możecie także sami wykonać pliki graficzne pod np. Microsoft VISIO o zadanej rozdzielczości i przejściach swobodnych kolorów ( 32 bit kolor) z rónymi wielkościami czcionek. Zachować należy w bezstratnym jpg ale lepiej w *.tif.
Potem to tylko rzucić obrazki na ekran i test gotowy dla HD Video.

Filmik zrobi także każdy nawet początkujący operator 3D Studio MAX.
 

TOmeKK

New member
Kupiłem ten test, nie próbowałem jeszcze. Jest to fragment tego tylko co dalej proponuje się za 99 euro.

Janunio, mzsz rację, że można zrobic samemu, ale dalej sądzę, że ten test umozliwia porównanie różnych DVD playerów na tym samym TV, lub odwrotnie, wybór włąsciwego LCD.

Zobacz jak wiele postów pyta co wybrać - ten czy ten?

Poruszające się wahadło (strzałka) z prędkością 24fps, odwzorowuje prędkość taśmy filmowej - czyli można sprawdzić jak będzie wyglądał film na różnych TV nie sugerując się sceną, zawartością, oświetleniem i w porównaniu do testów proponowanych tutaj - obrazów stałych, umożliwia porównanie obrazów ruchomych -w końcu to telewizja!

Nie zobaczymy jak TV się ma przy źródle HD, ale można zdecydować, subiektywnie, osobiście, który TV nam bardziej odpowiada do oglądania filmów w SD uwzględniając użycie lub nie układów Quick Shoot, DNie, Pixel Plus, itp.

Pozdr.
 

janunio

New member
Bez reklam
Tomkuk,
zaczynam się interesować realizacją takiego testu.
ustalmy parametry wyjściowe czyli szczegóły:
[a] rozmiar klatki
proponuję 1280 x 768 pix
fps
proponuję 25 PAL
[c] format zapisu:
np.: avi. wmv, mpeg-2 czy inne. Czekam na sugestie.
[d] obiekt to będzie wachadło; mała kulka na długim, cieńkim walcu zakkończonym dużą kulą
- odległość kamera "obiekt" 1m
- rozmiar obiektu; taki by wypełnił w pionie 95% ekranu,
[e] tor ruchu: ruchoma kamera nakierowana na pozorną oś obrotu
na wysokości środka geometrycznego wachadłą.
[f] Czy wachadło ma sie poruszać pod wpływem grawitacji ?
To poważny problem.

Czekam na sugestie. Albo zatrudnię fizyka.
 

TOmeKK

New member
Zaintrygowałeśmni, więc odpaliłem płytę na laptopie.

Ogólnie jest dużym skrótem, ale mozna parę rzeczy ustawić.
Jednak znacznie lepszą inwestycją wydaje się być listpadowe Audio-Video polskie.

Co do wahadła, to wydaje mi się, że ruch jest rzeczą względną. łatwiej chyba jest poruszać strzałką tworząc film niż kamerą. Test ma pokazać jak idealny obraz jest odwzorowany - na moim laptopie - fatalnie.

Nie jest przypadkiem to 24 fps. W PALu po prostu oglądamy przyspieszoną o jedna ramkę produkcję z Hollywood. Czyli możemy wyjść z kina wcześniej (trochę) :D Problem jest z telewizją 60Hz, bo obliczenie jest koślawe, nie da sie przyspieszyc tylko.

DVD jest w odświeżaniu 50 hz, wahadło (jeden jego punkt) jest w cyklu 24 fps ( 0,96 sek jedno wahnięcie) i pozwala na ocenę co się stanie z filmem - biorąc pod uwagę twoje wcześniejsze uwagi-wliczając dvd playera i kable.

Moim skromnym zdaniem powstaje namacalna ocena tzw. smużenia, oraz przesunięcia kolorów ( strzałka jest pionowo podzielona na niebieski i czerwony kolor ). Biorąc ten sam player i kable można oceniać różne TV.


Pozdr.
 
Do góry