DVB-T w Polsce za 1,5 roku

TOmeKK

New member
Najwcześniej.
Jak się to czyta, to MPEG-4 jest lepsze, ale .....trzeba rozważyć, koncesje, wydłuży się proces, itp.

Wyłączenie niesprecyzowane - analogu do 2015 ( 10 lat!!!!! ).
W Berlinie wyłączyli chyba na początku roku!.

DVB-T jest wstępem do HD TV. Dłuuuugo będą tylko komputery, chyba, że radio z Torunia będzie pionierem nowych technologii.

Pozdr.

http://www.krrit.gov.pl/stronykrrit/opracowania/dzialcyfra.pdf
 

sewan

New member
DVB-T i HDTV???

Ależ nie oszukujmy się, tak się nie da....! :-(

Pasmo nie wydoli. To tylko 20-22 Mbps na kanał - żaden nadawca nie pozwoli sobie na zajęcie całego kanału jednym programem HD, skoro może na nim zmieścic kilka/klikanaście SD. Z tego samego względu niemożliwe jest nadawanie jakiegoś programu SD, a w nim pojedyńczych audycji HD (jak się powszechnie teraz mówi). To bzdura.

DVB-T to realnie niestety tylko SD.
 

TOmeKK

New member
Panasonic SC-HT885W

Nie spieram sie z twoją wiedzą teoretyczną, ale tak samo miejsce na transponderze jak i kablu kosztuje.
Idea wydaje mi się taka, że podstawowy multilpeks jest w SD, a możliwe są dodatkowe interaktywne lub HD kanały odpłatnie.

Wszystko to kwestia ceny i działania konkurencji. Myślisz, że jak jakiś dostawca satelitarny wprowadzi HD, to DVB-C powie: ee- to zajmuje za dużo miejsca, tak samo z multipleksem DVB-T.
Zaproponuje HD i jeszcze telefonię i internet.
Wojsko ma zwolnić trochę częstotliwości i zwolnią się też one po rezygnacji z analogu. Najgorsza rzecz to nadawanie symultaniczne w DVB-T i analogu jednocześnie przez ....prawie 8-9 lat. w Berlinie przeszli na cyfrę od razu z powodu ilości kanałów, oraz jak to w kraju postępującego socjalizmu jest , zaproponowano "biednym" STB do DVB-T od państwa za darmo ( wartość 50 euro na gosp. domowe ).

Pozdr.
:)
 

sewan

New member
Zgodnie z dyrektywą Unii nadawcy mają obowiązek zacząć nadawanie w DVB-T wszystkich aktualnie nadawanych naziemnie programów do 2012r.

W związku z tym - najbardziej prawdopodobne wydaje mi sie, że raczej ograniczą liczbę aktualnie nadawanych programów, żeby nie wpakować się w koszty. Na pewno ich nie rozszerzą.

Proces cyfryzacji pójdzie raczej w stronę DVB-S, gdzie techniczne możliwości są większe, a na pewno DVB-C, gdzie są praktycznie nieograniczone. I tu masz absolutną rację.
Widać to zresztą doskonale na przykładzie USA.

Wracając do mojej poprzedniej wypowiedzi: nadawanie 1 programu HD w DVB-T wymaga rezerwacji całego kanału. Praktycznie poza tym nic się tam nie zmieści. A ze względu na koszty (nadajniki naziemne muszą być bardzo gęsto rozmieszczone!!!), a więc ograniczenie terytorialne - nie widzę przyszłości HDTV w DVB-T. To w/g mnie ślepy zaułek.
 

tuptus55

New member
sewan napisał:
DVB-T i HDTV???

Ależ nie oszukujmy się, tak się nie da....! :-(

Pasmo nie wydoli. To tylko 20-22 Mbps na kanał - żaden nadawca nie pozwoli sobie na zajęcie całego kanału jednym programem HD, skoro może na nim zmieścic kilka/klikanaście SD. Z tego samego względu niemożliwe jest nadawanie jakiegoś programu SD, a w nim pojedyńczych audycji HD (jak się powszechnie teraz mówi). To bzdura.
Niestety kolego masz 50% racji. 15Mbps na kanał HDTV jest w kodowaniu mpeg2 dlatego komercyjni nadawcy (TVN, Polsat) chcą używać w mpeg4, który pozwala upchnąć więcej danych w tym samym strumieniu danych około 5Mbps na kanał HDTV (dla tej samej treści). Tu KLIK jest fajny artykuł wyjaśniający różnice pomiędzy różnymi wersjami mpeg, a tu KLIK bezpośrednie porównanie tych kodowań.
Dylematem KRRiT jest czy zgodzić się na nowocześniejszy standard (mpeg4), który będzie tanśzy dla nadawców ale droższy dla odbiorców (muszą kupić nowe odbiorniki do odbioru mpeg4) czy zgodzić się na mpeg2, który jest tańszy dla odbiorców bo trochę osób już ma i sprzęt do mpeg2 jest tańszy ale mpeg2 dla nadwaców jest droższy bo zajmuje więcej miejsca i napewno opóźni lub zablokuje wprowadzenie HDTV w DVB-T w Polsce.

PS Radio z Torunia nie będzie pionierem HDTV bo sprzęt do nadawania HDTV kosztuje krocie (mają koncesję na radio, a nie telewizje no ale po wyborach to jakby chcieli to dostaną koncesję), a babcie nie mają pieniędzy na plazmy czy LCD.
 

TOmeKK

New member
Sharp 32p50 - progressive scan - problem

Słyszałem kiedyś, że jak było przejście na tzw zachodnie pasmo UKF, (nie było mnie w kraju), to na wsi nieźle schodziły odbiorniki na nowy zakres i były sprzedawane w ten sposób: klient(ka) przychodziła i-poproszę-radio-maryja-, schodziło wszystko.
Chodzi mi o to, że zapotrzebowanie na HDTV można wykreować. Wiekszość produktów się w ten sposób sprzedaje - po cholerę np nam są samochody terenowe.


Pozdr. :)
 
Do góry