HDTV a TVP

wyciu

New member
Samsung LE-32M51B do PC

znalazłem w necie ciekawy artykuł:

W kontekście dynamicznej ekspansji HDTV w Europie, która właśnie się zaczęła, szalenie interesującym zagadnieniem jest sytuacja na rynku polskim. Przedstawiamy stan rzeczy na dzień dzisiejszy i prognozy na najbliższą przyszłość.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” z 14.09.2005: „Przedstawiciele działu technicznego TVP byli na targach sprzętu telewizyjnego IBC, które odbywały się w Amsterdamie od 9 do 13 września [...] Spotykali się tam z największymi producentami dekoderów satelitarnych i pytali o koszty i terminy dostaw.”
Źródło tej informacji pozostaje anonimowe. Czyżby w Polsce miała powstać kolejna satelitarna platforma cyfrowa? Oby, bo plany połączenia Polsatu i Cyfry+, dwóch polskich platform są całkowicie realne. W takim przypadku mielibyśmy kolejnego monopolistę, no i zapewnioną stagnację na rynku. Cała sprawa nabiera jednak zupełnie innego wymiaru po zapoznaniu się ze zgoła sensacyjnym zamówieniem publicznym TVP.
W punkcie II. 1.3) pt. „Opis przedmiotu zamówienia” czytamy:
„Dostawa fabrycznie nowych urządzeń linii technologicznej do produkcji wysokobudżetowych audycji TV i filmów ekranowych, cyfrową technologią elektroniczną w standardzie HDTV, w tym kamkorderów wraz z wyposażeniem uzupełniającym, urządzeń rejestracji magnetycznej oraz obrazowych monitorów odglądowych, obiektywów do kamkorderów wraz z akcesoriami, systemu montażu nieliniowego wraz z lokalną dyskową pamięcią medialną i wyposażeniem uzupełniającym.”
Mamy tu więc opis kompletnego zestawu do produkcji w standardzie HDTV. A jaki związek ma to z misją TVP?

HDTV a misja TVP
Konieczność rejestracji bieżących wydarzeń w systemie HD to obowiązek wobec przyszłych pokoleń. Wraz z wycofaniem się TVP z używania światłoczułych nośników 35 mm, co miało miejsce około 4 lat temu, nie ma możliwości zinterpolowania materiałów archiwalnych do formatu HD. Mało kto wie, że koncert Jeana Michela Jarre’a był emitowany na żywo w telewizji HD-1. A w zasobach TVP pozostanie jedynie wersja PAL! Telewizja publiczna nie ma żadnych możliwości rejestrowania i archiwizacji najważniejszych wydarzeń w formacie, który obecnie niezwykle intensywnie rozwija się na świecie. Jest to co najmniej zastanawiające. Z biegiem czasu telewidz przyzwyczajony przez innych nadawców do wysokiej jakości obrazu będzie poza zasięgiem oddziaływania TVP, jeśli sytuacja nie ulegnie szybkiej zmianie.
Dekodery mogą przy okazji rozwiązać odwieczny problem z powszechnością opłaty abonamentowej i zapewniam, że dekodery zrefinansują nam obecni „radio-tele-pajęczarze”. Pozostaje mieć nadzieję, że jeden z obiecanych kanałów tematycznych będzie kanałem High Definition. Na razie oczami wyobraźni oglądem „Czterdziestolatka”, „Wojnę Domową”, a nawet „Czterech Pancernych” – wszystko w HD. Wszystkie kawałki łamigłówki układają się w logiczną całość. Ostateczną datą jest FIFA World Cup 2006.
 

jacex70

New member
To, że TVP chce kupić sprzęt do rejestracji materiału w HD nie oznacza jeszcze, że będą w ten sposób nadawać. Z tekstu wynika, że zależy im tylko na archiwizacji wszystkiego w HD a o nadajnikach etc. nie ma mowy.
 

marek9119

New member
Kurcze, ja odniosłem inne wrażenie. Ostatnio na TVP HD oglądałem firm w całkiem dobrej jakości i dźwięku.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dokladnie, jesli chodzi o TVP i HD to od poczatku trzymaja wysoki poziom. TVP HD ma 100% ramowki w HD.
 
Do góry