HDMI - DVI: Co z dźwiękiem??

n3w.mod3l

New member
Witam serdecznie

Mam mały problem - a mianowicie telewizor ze złączem HDMI chciałbym połączyć z PC (karta graficzna z DVI). I tu moje pytanie - czy kupując przejściówką HDMI - DVI tracę dźwięk i muszę go podpiąć innym kablem czy są może jakieś przejściówki nie powodujące utraty dźwięku?? Problem dość dla mnie istotny ponieważ mam już "wmurowany" kabel HDMI i podłączanie kolejnego kabla odpada.

Pozdrawiam i z góry THX za pomoc
 

klolik

New member
Grafika w PC wyjściem DVI wysyła tylko obraz. Dźwięk musisz puścić osobnym kablem (jack, coax, optyk). Jak masz już "wmurowany" kabel to jednak masz problem.
 

n3w.mod3l

New member
Czyli nie mam wyjścia - czeka mnie zmiana karty :(

Dzięki za odpowiedź - łudziłem się, że jednak jest jakieś inne rozwiązanie.
 

klolik

New member
Masz rację, czeka - na taką, do której podłączysz dźwięk z karty audio i całość można wysłać przez HDMI do TV.
 

n3w.mod3l

New member
Hmm - interesuje mnie kwestia połączenie karty dźwiękowej z graficzną. Jeżeli kartę dźwiękową mam zintegrowaną to jakiekolwiek dodatkowe połączenia będą konieczne?? Na co zwrócić uwagę wybierając kartę graficzną (czy każda oferuje możliwość podłączenie do siebie karty dźwiękowej)??

Z góry THX

PS. Rozumiem, że z takiego połączenia będzie szedł dźwięk 5.1, tak??
 

cgc

New member
To jeszcze zależy jaką masz kartę graficzną

Nowsze karty Radeon i Geforce mają wyjście DVI zgodne z HDMI i mają wbudowaną obsługę dźwięku, nie wiem dokładnie jak to jest zrealizowane w Geforcach bo nie mam takowej ale przy radeonach pojawia się w systemie dodatkowe urządzenie AtiHDAudio czy coś podobnego i można je wtedy wybrać w preferencjach jako domyślne wyjście, działa to bez problemu na kartach z wyjściem HDMI ale też na kartach z wyjściem DVI i przejściówką do HDMI. Dotyczy to również kart zintegrowanych np w chipsetach ATI/AMD690 i nowszych.
Co do pytania o możliwość podłączenia dźwięku z karty dźwiękowej do graficznej żeby uzyskać w ten sposób dźwięk przez HDMI to jest to raczej nie możliwe, w przypadku karty nie obsługującej dźwięku przez HDMI/DVI jedyny sposób to podłączenie dźwięku osobnym kablem analogowym do telewizora, te ostatnie z reguły mają możliwość podania analogowego dźwięku przy odbiorze sygnału video przez HDMI (czasem taka możliwość jest przypisana do jednego konkretnego wejścia HDMI).
Można jeszcze podać dźwięk cyfrowo kablem SPDIF (optycznym lub elektrycznym, zależy jakie wyjście ma karta dźwiękowa) do zewnętrznego dekodera np w amplitunerze.
Z nowszych kart na 100% (sprawdzone organoleptycznie :) ) obsługujących dźwięk przez DVI/HDMI mogę polecić całe serie kart ATI radeon HD36xx 38xx i najnowsze HD48xx, poza obsługą dźwięku przez HDMI mają wbudowany bardzo dobry sprzętowy dekoder video z obsługą obrazu HD, szczególnie polecam serię 48xx.
 
Ostatnia edycja:

n3w.mod3l

New member
Dzięki za rozbudowaną odpowiedź :)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale sądząc po pierwszej części wypowiedzi wnioskuję, że nie ma konieczności podłączania osobnego dźwięku między kartą dźwiękową a graficzną - wystarczy odpowiednie karta graficzna z HDMI, tak??

I tu drugie pytanie - skąd mam wiedzieć, która jest "odpowiednia"?? Jaki parametr w opisie karty graficznej świadczy o możliwości takiego podłączenia (z przekazywaniem dźwięku)??
 

cgc

New member
Jeśli chodzi o odpowiedniość...

Te które podałem na pewno obsługują dźwięk przez HDMI, czyli wszystkie radeony HD 2400, 2600, 3xxx i 48xx plus wszystkie karty graficzne zintegrowane w chipsetach ATI/AMD 690/780/790, co do Geforców to prawdopodobnie modele z serii 8xxx i być może któreś z wcześniejszych obsługują takie coś ale tego nie zagwarantuję a z przesyłaniem dźwięku analogowo czy cyfrowo z karty dźwiękowej do graficznej celem wysłania przez HDMI to się nie spotkałem i raczej jest to nierealne. Możesz ewentualnie podać dokładny model karty jaką posiadasz to ci powiem co się da z tego zrobić.

Osobiście jeżeli masz w miarę nowego kompa i karta chodzi na złączu PCI-Express to polecam któregoś z nowych radeonów HD4850, mają bardzo dobry stosunek ceny do wydajności w grach (jeżeli grasz czasem to się przyda ;-) ) a przy okazji bardzo dobry sprzętowy dekoder video obsługujący format FullHD, pozwoli to dosyć mocno odciążyć procesor w kompie i zapewni płynne odtwarzanie materiału FullHD, jeżeli nie grasz za dużo to spokojnie możesz kupić kartę HD3650, są w tej chwili dosyć tanie a dekoder video jest równie dobry za to mają mniejszą wydajność w grach. Z najtańszych można polecić jeszcze serię HD2400, HD2600 (ale już nie HD2900 ze względu na brak sprzętowego dekodera video) ze wskazaniem na 2600 ale tutaj wydajność w grach jest dużo słabsza ale za to ceny tych kart ze względu na to że te chipsety już nie są produkowane są naprawdę niskie.
 
Ostatnia edycja:

spyderr

New member
Twoja karta musi obslugiwac HDCP.

(zobacz na wikipedi - wstawil bym link ale mam za malo postow i forum mowi, ze spamuje :D )

Zobacz sobie w specyfikacji swojej karty czy obsluguje.

Ja posiadam Geforce'a 8600 od Galaxy, ktory w teorii obsluguje i powinno smigac z dzwiekiem ( sprawdze jak kupie tv :) :) ).
Widzialem tez na stronie producenta, ze tanszy model mial hdcp opcjonalne, takze moze mozesz cos dokupic..

Pozdr
P.
 

n3w.mod3l

New member
Dzięki za pomoc Panowie. U siebie mam GeForca 7600 GS. Jeszcze jedno pytanie odnośnie samego podłączenia - jak już będę miał kartę z obsługą HDCP (moja z tego co się orientuje tego nie ma) wystarczy ją podłączyć z TV przez HDMI czy jest to jeszcze kwestia jakiś ustawień związanych z kartą dźwiękową??

PS. Czy komuś to wyszło w praktyce?? :)
 

cgc

New member
n3w.mod3l napisał:
Dzięki za pomoc Panowie. U siebie mam GeForca 7600 GS. Jeszcze jedno pytanie odnośnie samego podłączenia - jak już będę miał kartę z obsługą HDCP (moja z tego co się orientuje tego nie ma) wystarczy ją podłączyć z TV przez HDMI czy jest to jeszcze kwestia jakiś ustawień związanych z kartą dźwiękową??

PS. Czy komuś to wyszło w praktyce?? :)
Tak jak pisałem wcześniej wystarczy w ustawieniach audio systemu wybrać jako domyślne urządzenie odtwarzające właśnie to HDMI audio (różnie to się nazywa, zależnie od karty graficznej, systemu i wersji sterowników) ważne żeby to ustawienie zmienić przed uruchomieniem programu który ma ten dźwięk odtwarzać przez hdmi. U mnie właśnie tak to działa, sprawdzone w 100%
 

rafal123

New member
cgc napisał:
Te które podałem na pewno obsługują dźwięk przez HDMI, czyli wszystkie radeony HD 2400, 2600, 3xxx i 48xx plus wszystkie karty graficzne zintegrowane w chipsetach ATI/AMD 690/780/790, co do Geforców to prawdopodobnie modele z serii 8xxx i być może któreś z wcześniejszych obsługują takie coś ale tego nie zagwarantuję a z przesyłaniem dźwięku analogowo czy cyfrowo z karty dźwiękowej do graficznej celem wysłania przez HDMI to się nie spotkałem i raczej jest to nierealne. Możesz ewentualnie podać dokładny model karty jaką posiadasz to ci powiem co się da z tego zrobić.

Jakiej firmy sa wymienione przez ciebie modele Radeon HD2400 i HD2600? Przeczytalem, ze te od Sapphire nie obsluguja hdmi audio.

W Internecie wyszperalem Powercolor Radeon HD 2400Pro. Nada sie?
 

albi_On

New member
karty gf też potrafią przesyłać dźwięk przez dvi->hdmi tylko trzeba je połączyć kabelkiem z wyjściem spdif na karcie dźwiękowej lub na płycie głównej (zintegrowane) z wejsciem spdif w karcie graficznej

hardwaresecrets.com/article/600/2
 

grzesiek196

New member
cgc napisał:
Tak jak pisałem wcześniej wystarczy w ustawieniach audio systemu wybrać jako domyślne urządzenie odtwarzające właśnie to HDMI audio (różnie to się nazywa, zależnie od karty graficznej, systemu i wersji sterowników) ważne żeby to ustawienie zmienić przed uruchomieniem programu który ma ten dźwięk odtwarzać przez hdmi. U mnie właśnie tak to działa, sprawdzone w 100%


Witam,
przeczytałem Twoją informację , ale niestety nie działa to w moim przypadku. Połączyłem przy pomocy HDMI-HDMI telewizor Sharp 42XL2E z laptopem ASUS V1S z kartą grafiki GeForce 8600 GT, karta dzwiękowa zintegrowana z płytą główną. Obraz przechodzi bez problemu natomiast brak jest dźwięku. Używając tego samego kabla HDMI sprawdzilem działanie laptopa z telewizorem Samsung. Działa wszystko i dźwięk i obraz. Może coś specjalnego trzeba ustawić w telewizorze? Poszedłem o krok dalej i zadzwoniłem na infolinię techniczną Sharpa w celu uzyskania jakiś informacji. Poinformowano mnie, iż jeśli nie mam zintegrowanej karty grafiki z kartą dźwiękową to muszę dodatkowo podłączyć mini jacka?! Możliwe, że problem jest z kompatybilnością tych dwóch urządzeń. Nie wiem jak to mogę sprawdzić - instrukcja jest naprawdę uboga a na "polskiego" Sharpa nie ma co liczyć. Miałbym prośbę o jakieś wskazówki dotyczące tego zagadnienia. Trochę głupio cofać się do tyłu i znów bawić się w podłączanie kilkunastu kabli jeśli można użyć tylko jednego!
 

xan2005

New member
Czy jest to możliwe przy samsungu z serii 7 i GF 8600 GTS Galaxia przesyłanie obrazu i dźwięku :) wejściem HDMI
 
Ostatnia edycja:
Niedawno kupiłem kartę graficzną 9800GTX+ Gainward z dwoma wyjsciami DVI (jak większość kart). W komplecie dostałem przejściówkę DVI-HDMI i króciutki (ok. 20cm) kabelek SPDIF, który służy do podłączenia karty dźwiękowej z graficzną, właśnie w celu przesłania dźwięku przez HDMI. Nie próbowałem tego jeszcze, bo nie mam jeszcze TV z HDMI, ale skora dają taki kabelek, to w tym przypadku dźwięk musi pójść przez HDMI. Nie wiem jak jest z serią kart GeForce 8xxx, ale myślę, że podobnie, wszak seria 9xxx nie wniosła żadnych rewolucji. Tylko ja dostałem całkiem inny kabel niż ten z artykułu co podlinkował albi_On.
 

psycho26

New member
witam
pytanko do użytkownika "cgc" czy do karty radeon hd 3470 trzeba podłączyć najpierw przejściówkę a później w przejściówkę kabelek hdmi i do lcd kabelek hdmi ?? to opiero wtedy uzyskamy dzwięk
czy wystarczy kabelek dvi do karty radeon i kabelek hdmi do lcd ??
pozdrawiam Robert
 

darkmajin

Member
Bez reklam
pozwol ze odpowiem ;)

karta > przejsciowka > hdmi > lcd

jezeli sam kabelek dvi>hdmi to raczej dvi-i ( taki ze wszystkimi pinami ) niestety na 99% bo nie sprawdzalem przejsciowka wydaje sie nie kombinowana (zamieniane piny) wiec powinno tak tez dzialac
 

cgc

New member
do psycho26

W ATI nie trzeba podłączać żadnego specjalnego kabelka (nie ma gdzie) ale niestety nie wystarczy byle jaka przejściówka, jeżeli nie było w komplecie to trzeba dokupić specjalną "kombinowaną" od ATI (ma w środku jakiegoś chipa). Na zwykłej przejściówce działa obraz a karta widzi wyjście tylko jako zwykłe DVI i ATI-HDMI-Audio pokazuje brak połączenia i oczywiście dźwięku nie ma, dopiero po wpięciu odpowiedniej przejściówki karta zaczyna widzieć wyjście jako HDMI i uaktywnia wyjście HDMI-Audio i parę specyficznych dla hdmi opcji w CCC, np pixel format. Dodatkowo żeby skomplikować sprawę firma ATI wymyśliła różne modele przejściówek do różnych kart, do kart z serii 3000 przejściówka ma symbol 6140063500G, do kart serii 4000 model 6140063501G (pasują zamiennie, działa to w obie strony 3000<->4000) natomiast do 3k i 4k nie pasuje przejściówka od kart serii 2000 i vice versa. Strasznie ciężko to znaleźć, kupiłem ostatnio odpowiednią przejściówkę na allegro za 15zeta ale z tego co widzę to sprzedawca który mi ją sprzedał już ich nie wystawia ale zawsze można zapytać http://allegro.pl/show_user.php?uid=7163755. Do serii 3000-4000 sądząc z obrazka powinna pasować też ta http://allegro.pl/item559818063_adap...nta_ ati.html
 
Ostatnia edycja:
Do góry