HDMI - DVI: Co z dźwiękiem??

KolejowyGłos

New member
Przecież łącząc grafikę z płytą główną na SPDIF, DVI można też przesłać dźwięk jeśli wcześniej nie działało, ja nie mam na grafice wejścia SPDIF, stąd pytanie i mój problem.
 

yureek

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam, mam Palita 8800GTS 320mb i niemały problem. Nowy TV, kabel DVI-HDMI(bez przejściówki) - dźwięku brak, SPDIF na kracie nie dostrzegam, na 99,9% brak. Czy połączenie kablem HDMI-HDMI+ADAPTER GNIAZDO HDMI-WTYK DVI SUPER ! (2242731792) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. coś takiego da mi dźwięk? Ile % szans? Czy jednak muszę zmienić grafikę na taką z wyjściem HDMI?

DVI to tylko VIDEO, nieważne że zastosujesz przejściówkę na HDMI, żeby dźwięk przesyłać jednym kablem (HDMI) musisz zmienić kartę, nie wiem jak w kartach Nvidii, ale w kartach AMD (od wersji 3xxx) dźwięk jest automatycznie przesyłany z obrazem
pozdrawiam
 

KolejowyGłos

New member
Mam przejściówkę jednak z dźwięku nadal nici, sprawdzałem, jest również do przesyłu audio z większą ilością pinów niż standardowe do obrazu.
Nie wiem, kwestia ustawień, czy jak? Karta 8800gts 320mb, Win Xp sp3
 

ruciolek

New member
Nowsze karty Radeon i Geforce mają wyjście DVI zgodne z HDMI i mają wbudowaną obsługę dźwięku, nie wiem dokładnie jak to jest zrealizowane w Geforcach bo nie mam takowej ale przy radeonach pojawia się w systemie dodatkowe urządzenie AtiHDAudio czy coś podobnego i można je wtedy wybrać w preferencjach jako domyślne wyjście, działa to bez problemu na kartach z wyjściem HDMI ale też na kartach z wyjściem DVI i przejściówką do HDMI. Dotyczy to również kart zintegrowanych np w chipsetach ATI/AMD690 i nowszych.
Co do pytania o możliwość podłączenia dźwięku z karty dźwiękowej do graficznej żeby uzyskać w ten sposób dźwięk przez HDMI to jest to raczej nie możliwe, w przypadku karty nie obsługującej dźwięku przez HDMI/DVI jedyny sposób to podłączenie dźwięku osobnym kablem analogowym do telewizora, te ostatnie z reguły mają możliwość podania analogowego dźwięku przy odbiorze sygnału video przez HDMI (czasem taka możliwość jest przypisana do jednego konkretnego wejścia HDMI).
Można jeszcze podać dźwięk cyfrowo kablem SPDIF (optycznym lub elektrycznym, zależy jakie wyjście ma karta dźwiękowa) do zewnętrznego dekodera np w amplitunerze.
Z nowszych kart na 100% (sprawdzone organoleptycznie :) ) obsługujących dźwięk przez DVI/HDMI mogę polecić całe serie kart ATI radeon HD36xx 38xx i najnowsze HD48xx, poza obsługą dźwięku przez HDMI mają wbudowany bardzo dobry sprzętowy dekoder video z obsługą obrazu HD, szczególnie polecam serię 48xx.

Czy kolego mozesz mi pomoc bo zastanawiam sie nad ta przejsciowka ATI (adapterem rev.a lub rev.b).I mowie tutaj ogolnie czy wyprowadzi ona tez dzwiek z DVI w laptopie gdzie jest zamnotowana.
 

Belinn

New member
Czy kolego mozesz mi pomoc bo zastanawiam sie nad ta przejsciowka ATI (adapterem rev.a lub rev.b).I mowie tutaj ogolnie czy wyprowadzi ona tez dzwiek z DVI w laptopie gdzie jest zamnotowana.


Na tej przejściówce działa dźwięk z DVI dla kart serii 3xxx 4xxx i 5xxx

Link:
allegro.pl/listing/listing.php?description=1&string=gosiadani+6140063501G

SPRAWDZONE. Kupiłem już 3 takie przejściówki i testowałem na serii 3 i 4
 

Belinn

New member
W ATI nie trzeba podłączać żadnego specjalnego kabelka (nie ma gdzie) ale niestety nie wystarczy byle jaka przejściówka, jeżeli nie było w komplecie to trzeba dokupić specjalną "kombinowaną" od ATI (ma w środku jakiegoś chipa). Na zwykłej przejściówce działa obraz a karta widzi wyjście tylko jako zwykłe DVI i ATI-HDMI-Audio pokazuje brak połączenia i oczywiście dźwięku nie ma, dopiero po wpięciu odpowiedniej przejściówki karta zaczyna widzieć wyjście jako HDMI i uaktywnia wyjście HDMI-Audio i parę specyficznych dla hdmi opcji w CCC, np pixel format. Dodatkowo żeby skomplikować sprawę firma ATI wymyśliła różne modele przejściówek do różnych kart, do kart z serii 3000 przejściówka ma symbol 6140063500G, do kart serii 4000 model 6140063501G (pasują zamiennie, działa to w obie strony 3000<->4000) natomiast do 3k i 4k nie pasuje przejściówka od kart serii 2000 i vice versa. Strasznie ciężko to znaleźć, kupiłem ostatnio odpowiednią przejściówkę na allegro za 15zeta ale z tego co widzę to sprzedawca który mi ją sprzedał już ich nie wystawia ale zawsze można zapytać Informacje o Użytkowniku IT_LAND. Do serii 3000-4000 sądząc z obrazka powinna pasować też ta http://allegro.pl/item559818063_adap...nta_ ati.html

Na tej przejściówce działa dźwięk z DVI dla kart ATI serii 3xxx 4xxx i 5xxx
Link - allegro

Pozdr
 
Do góry