Jaki kabel HDMI 1.3 (z certyfikatem) ?

siwy25

New member
Witam!
W zupełności potwierdzam trafność i fachowość opini KKuba, a z swojego ''laickiego'' przykładu dodam tylko że podłanczając mój tv kabelkiem hdmi za 60zł i 160zł nie było różnicy- obraz b. dobry! więc 100zł zaoszczędziłem:D
Pozdrawiam.
 

martins

New member
Ale co podlaczyles bo jak satelite lub odtwarzac dvd to rzeczywiscie nie bedzie roznicy ale przy plytach blueray w ktorych musi byc wieksza predkosc danych chyba jakosc kabla ma jednak znaczenie, bo niby dlaczego u mnie na moim tanim kablu hdmi gry hd 2 razy wolniejsze niz te same gry na kablu av w sd ?
 

siwy25

New member
Witam!
martins! dzięki za spostrzeżnia, rzeczywiście kabelkiem hdmi mam podłączony tuner HD,powinienem to wyszczególnić w poscie ale jak wspomniałem jestem laik w tematach bardziej technicznych i wszystko możliwe że jak może kiedyś kupie np. odtwarzacz blueray i wtedy będzie potrzebny droższy kabel.
Pozdrawiam
 

Dio

New member
Jeśli ktoś twierdzi, że nie ma różnicy to nie widział chyba kilku kabli łączących ten sam sprzęt w teście i opiera sie na wiedzy książkowej o sygnale cyfrowym. tzn. bullshit panowie!!!
Taka różnica jaki kabel, co wcale nie znaczy że im droższy tym lepszy- hdmi tech-linka metrowy wcale nie jest duzo gorszy od hdmi-p QED'a.
Natomiast różnica między kablem hdmi 1m Hama a Suprą hdmi 1m jest ogromna. Wiem co mówię, bo sam nie wierząc nikomu na słowo na włąsną rękę testowałem kable hdmi- najwieksza zauważalna gołym okiem różnica to szum przy sygnale z dvd (uspcaling na 720p) wrzuconym na lcd. Nie mam aż takiego oka, żeby zauważyć tyle rzeczy o których piszą dziennikarze, ale każdy z was byłby w stanie zauważyć różnicę.

I dokladnie to samo jest z kablami dźwiękowymi- optycznymi. Niby sygnał cyfrowy, niby nie powinny sie różnic, to czemu każdy z moich 3 kabli gra inaczej??? (jak ktoś nie wierzy mogę mu użyczyć kable na testy ;) )
 

KKuba

New member
Bez reklam
A ja mam w domu Prolinika, Vivanco, no name i cos tam jeszcze. Łączą sprzęty Pioneera, Sharpa, Topfielda z interface-ami od 1.1 do 1.3. Ceny od 30PLN do chyba 200PLN. I potwierdzam obserwacje redakcji Audio-Video, która robiła testy z miernikami etc. na chyba z 10 kablach o cenach od 20 do 500PLN. Wyszło im, że no-name działa tak samo jak high-end. Biorąc pod uwagę, że oni robią testy pod firmy, to przyznanie, że no-name działa znakomicie jest z ich strony odważne. Chwała im za to... Jak ktoś chce dużo płacić za kabel HDMI to ja mu nie bronie. :) Natomiast porównywanie kablii analogowych do cyfrowych to jest sorry, że to powiem, ale sporym nadużyciem. To tak jak ktoś porównuje komórki analogowe do cyfrowych.
Wracjąc jednak do HDMI to test można sobie przeczytać w nr 12 z 2006r. Zacytuje konkluzje: "Nie wydaje się celowy zakup drogich kabli HDMI". :) Test dla ciekawych jest dostępny w bazie artykułów on-line . UWAGA Podtrzymuje moje zastrzeżenie, o którym pisze też AV. Sytuacja sie komplikuje po osiagnięciu 5m długości kabla.
 
Ostatnia edycja:

martins

New member
Tym bardziej ze wiekszosc ludzi gloszacych teorie ze to sygnal cyfrowy i wszystkei kable graja tak samo nigdy nie miala w reku odtwarzacza blue ray czy ps3 ja mam ps3 i tv obydwa posiadajace gniazdko hdmi 1.3 i mam zwykly kabel hdmi za 60 zl przez ktory obraz idzie jak by w zwolnionym tempie na av w sd te same gry sa jak by dwa razy dynamiczniejsze wiec czego to moze byc wina jak nie kabla tv czy ps3 ? Wydaje mi sie ze moj kabel poprostu nie jest w stanie pociagnac tylu tych bitow ile potrzeba i w efekcie mam zwolniony obraz no ale to taka moja teoria ktora nie musi byc wcale prawdziwa bo juz nie wiem czemu na hdmi material hd jest dwa razy mniej plynny niz material sd na av przy tym samym sprzeciez i materiale ?
 

crasher

New member
Dio napisał:
I dokladnie to samo jest z kablami dźwiękowymi- optycznymi.
bez przesady porownywac kable optyczne w ktorym miga sobie swiatelko to juz przynajmniej nienormalne.

martins napisał:
Ale co podlaczyles bo jak satelite lub odtwarzac dvd to rzeczywiscie nie bedzie roznicy ale przy plytach blueray w ktorych musi byc wieksza predkosc danych chyba jakosc kabla ma jednak znaczenie, bo niby dlaczego u mnie na moim tanim kablu hdmi gry hd 2 razy wolniejsze niz te same gry na kablu av w sd ?
HDMI 1.0 - 1.2a ma przepustowosci video ~3.96Gbit/s czyli ~500MB/s wiec film na BD musialby trwac <60s zeby zlacze bylo za wolne.. Wystarczy pomyslec.


martins napisał:
Widaomo ze jak ktos ma malo pieniedzy to bedzie sie bronil rekami i nogami by nie wydac wiecej niz 30 zl na kabel
Lub wie, ze nie bedzie roznicy, skoro lubisz wyrzucac pieniadze w bloto twoja sprawa.

martins napisał:
Tym bardziej ze wiekszosc ludzi gloszacych teorie ze to sygnal cyfrowy i wszystkei kable graja tak samo nigdy nie miala w reku odtwarzacza blue ray czy ps3
Za to ty napewno miales teorie sygnalow cyfrowych ;)

martins napisał:
ja mam ps3 i tv obydwa posiadajace gniazdko hdmi 1.3 i mam zwykly kabel hdmi za 60 zl przez ktory obraz idzie jak by w zwolnionym tempie na av w sd te same gry sa jak by dwa razy dynamiczniejsze wiec czego to moze byc wina jak nie kabla tv czy ps3 ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Hdmi
http://www.hdmi.org/press/pr/pr_20060622.aspx

Tak to z pewnoscia wina kabla. Gdybys zadal sobie chociaz minimum wysilku i zobaczyl na specyfikacje HDMI 1.0 - 1.3b to zauwazylbys ze gniazda >1.2a maja wieksza przepustowosc (dla 1600p co i tak twoj tv nie uciagnie) oraz pare komend ktore odnosza sie do kodowania a nie do kabla. Jesli obraz na zlaczu 1.2a a 1.3b bedzie roznil sie to jest to zasluga "Deep color".
Co to w ogole ma znaczyc ze kabel jest HDMI 1.0 albo 1.3 ma wiecej zyl w srodku, jest z jakiegos super materialu czy jak wy to rozumiecie? HDMI ("High-Definition Multimedia Interface") odnosi sie do interfejsu a nie kabla. Jesli chodzi o kabel to max predkosc przesylu w miedzi ma jeszcze duzo zapasu.
Na kablu telefonicznym z odpowiednio zarobionymi koncowkami bedzie to pewnie tez dzialac..
Ludzie to nie jest sygnal analogowy wiec nie ma tu czego porownywac albo jest "0" albo "1".
 

martins

New member
No dobra zalozmy ze mnei przekonales to jak bys wytlumaczyl fakt ze gry z ps3 w 576i przez kabel av sa wolniejsze i mniej plynne niz te same gry na tej samej konsoli tylko ze w hd po przez hdmi ? Bo jesli nie wina kabla to czego ? tv(samsungle40n87bd) czy ps3
 

crasher

New member
martins napisał:
..to jak bys wytlumaczyl fakt ze gry z ps3 w 576i przez kabel av sa wolniejsze i mniej plynne niz te same gry na tej samej konsoli tylko ze w hd po przez hdmi..
A w jakim formacie sa standardowo gry na ps3? Chyba 720p/1080p z tego co sie orientuje bo nie posiadam ps3, tak wiec zalozmy ze gra jest w 1080p to proces wyglada tak:
Gra 1080p -> downscale do PAL przez PS3 -> upscale do rozdzielczosci LCD przez TV

troche czasu to zajmuje i napewno spadnie jakosc, moim zdaniem przez to mozesz miec takie odczucie ;)
 

pgod

New member
KKuba napisał:
Sytuacja sie komplikuje po osiagnięciu 5m długości kabla.
Wiatm,

A ja własnie potrzebuję kabla 5m (komp z graf. z wyjściem hdmi w sypialni, a Panas TX-37LZ70 w salonie) i mam dylemat. Na allegro jest kilka "markowych" do 200pln, m. in.: PROLINK, Tech+Link 690205, czy AV-PROFILE AVH-050.
W sumie ten ostatni najbardziej mi odpowiada, bo jest niedrogi i nie ma dławików (większa średnica otworu w ścianie do wydrążenia).

Ktoś z Was posiada (testował) kable 5 metrowe (może powyższe kable)?
 

Kubusio

New member
kabel > 10m

Witam,

w takim razie jaki kabel polecacie do podlaczenia AsterHD do BENQW500?
kabel powinien miec minimum 12 metrow...

J.
 

enigma

New member
Witam,
dopiero zaczynam swoja przygode ze swiatem HD, ale przejdzmy do konkretow.
Poszukuje kabel HDMI o dlugosci 2-3m. Przesylac chce nim sygnal z XBOX'a do TV Samsung 26" HD Ready oraz z PC to ww TV (tez chcialbym osiagnac max rozdzielczosc).
Na kabel planuje wydac ok. 100 zlotych, ale wiadomo im mniej tym lepiej.

Teraz moje pytanko, ktory z nich byscie mi polecili (a moze zaden):

[przepraszam ze nie podaje linkow do aukcji, ale system nie pozwala mi wyslac linkow, aczkolwiek mam wiecej niz 5 postow. z gory przepraszam i dziekuje, jesli ktos sam wklei linki do przelgadarki]

PROLINK:
allegro.pl/item384231457_markowy_kabel_hdmi_prolink_full_hd_1080p_3m. html

PROLINK EXCLUSIVE:
allegro.pl/item388240387_markowy_kabel_hdmi_prolink_exclusive_3m_wawa. html

TECH+LINK 690202:
allegro.pl/item384965809_kabel_hdmi_firmy_tech_link_seria_wires_2m_wawa. html

TECH+LINK 640203: (czy ten od tego powyzej rozni sie tylko obudowa?)
allegro.pl/item381822490_kabel_hdmi_hdmi_techlink_3m_faktura_vat. html

VIVANCO:
allegro.pl/item383698833_rewelacyjny_kabel_vivanco_hdmi_hdmi_2m_. html

VIVANCO 2:
allegro.pl/item384107301_hdmi_hdmi_2m_gold_najwyzsza_jakosc_vivanco. html
 

n3w.mod3l

New member
Mam małe pytanko odnośnie tych kabli. Muszę podłączyć HDMI kino domowe (Onkyo) + TV (Pioneer). Z tego co czytałem w każdym z urządzeń jest HDMI 1.3. Kupować do tego HDMI oznaczone symolem 1.3 czy nie zwracać na to uwagi?? W sklepach (np. na stronie RTVEuroAGD) praktycznie nikt nie podaje inych parametrów kabla niż długość więc jak się uprę na 1.3 muszę zamawiać z netu (a prawdę mówiąc czas mnie goni).

Z góry THX za odpowiedź
 

DZ_R

New member
Nie mogłem się powstrzymać, żeby nie skomentować wypowiedzi crashera z 3-ciej strony:

"HDMI 1.0 - 1.2a ma przepustowosci video ~3.96Gbit/s czyli ~500MB/s wiec film na BD musialby trwac <60s zeby zlacze bylo za wolne.. Wystarczy pomyslec."

Odtwarzacz Blu-Raya wysyła na kabel HDMI 50 razy na sekundę obraz w rozdzielczości 1920x1080 co daje 50 x 1920 x 1080 x 3 (24 bitowy kolor) = 311MB/s samego czystego obrazu.
Jeśli do tego doliczyć narzut na bity kontrolne i jakieś bloki kontrolne protokołu przesyłu, to trzeba będzie zwiększyć to o kilkanaście - kilkadziesiąt procent.
A jeśli do obrazu dodać jeszcze wysyłany dźwięk wysokiej jakości, to te 500MB/s wyliczone przez crashera spokojnie zostanie przekroczone.
 

metro

New member
martins napisał:
Zasatanawiam sie czy jest wogole sens wydawania ponad 200 zl na taki kabel mam obecnie przyzwoity kabel thomsona za 60 zl ale nie jest to 1.3,
i tak sie zastanawiam czy ktos zauwarzyl roznice w odbiorze miedzy 1.2 a 1.3 ?[/quote
HDMI 1.3 przesyła sygnał w dwie strony w jeśli jest taka potrzeba w odróżnieniu do HDMI 1.2 który tego nie potrafi.
 

pdata

New member
jedyną mądrą rzecz napisał CRASHER

a co do obrazu z PS3 wygląda następująca, interfejs HDMI 1.3b pozwala dzięki wiekszej przepustowości wyświetlać obraz z wyższym FPS niż standardowe 24 klatki na sek. tak wiec jeśli konsola wygeneruje w jakiejś scenie 120fps a podłączymy ją do gniaza HDMI 1.2 w to na TV zostanie wysłane 24fps matomias przy gnieździe HDMI 1.3b na TV możemy sie sieszyć większą płynnościa w zależności od odświeżania matrycy uzyskamy w tej samej scenie FPS 60 lub wiecej, oczywięcie użyty do tego kabel nie ma znaczenie, to samo po podłączenie komputera łatwo zaobserwować, oczywiśnie nie przy filmach ale przy grach widać to wyśmienicie.
 

pdata

New member
DZ_R napisał:
Nie mogłem się powstrzymać, żeby nie skomentować wypowiedzi crashera z 3-ciej strony:

"HDMI 1.0 - 1.2a ma przepustowosci video ~3.96Gbit/s czyli ~500MB/s wiec film na BD musialby trwac <60s zeby zlacze bylo za wolne.. Wystarczy pomyslec."

Odtwarzacz Blu-Raya wysyła na kabel HDMI 50 razy na sekundę obraz w rozdzielczości 1920x1080 co daje 50 x 1920 x 1080 x 3 (24 bitowy kolor) = 311MB/s samego czystego obrazu.
Jeśli do tego doliczyć narzut na bity kontrolne i jakieś bloki kontrolne protokołu przesyłu, to trzeba będzie zwiększyć to o kilkanaście - kilkadziesiąt procent.
A jeśli do obrazu dodać jeszcze wysyłany dźwięk wysokiej jakości, to te 500MB/s wyliczone przez crashera spokojnie zostanie przekroczone.
----------------------------------------------------------
mała pomyłka Blu-Raya wysyła obraz 24 ray na sek. No chyba, że są już takie wypasine modele Blu-Raya z anty-Juderrem i generują dodatkowe klatki, i wówczas taki sprzęt trzeba wpiąć do HDMI 1.3b w TV aby z tych funkcji móc skorzystać. Ale i tak nawet w tym przypadku kabel nie ma znaczenia.
 

a4tech

New member
@broda1725


Dobry :) Mam taki sam ;)

Ten producent w okablowaniu od wielu, wielu lat jest VERY spoko :eek:k:

A ta seria = jakość za akceptowalną kasę :D
 
Do góry