HDMi vs. Component ???

hotix

New member
Witam może ktoś z was wie ,czy jest jakaś różnica w jakości obrazu pomiedzy kablem hdmi a component ,który jest lepszy? chodzi mi głównie o obraz:)
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Teoretycznie HDMI. Jednak nie zawsze tak jest. Np. w przypadku tunera N i Pioneera, lepsze okazuje się połączenie komponentem.

ArtS :)
 

hotix

New member
rozumiem że chodzi o plazme pioneera to ciekawe akurat mam taki sprzet i chyba bede musiał to sprawdzić pozdr.
 

Rafal-s

New member
Szacunek kolegom, właśnie niedawno testowałem połączenie HDMi z komponentem i ku mojemu zdziwieniu moja plazma o wiele lepiej współpracowałą przez komponent. Różnice były widoczne gołym okiem, obraz bardziej ostry, kontury jak spod żyletki, kolorystyka nieco inna ale nie potrfiłbym jednoznacznie powiedzieć która lepsza. Największa różnica była na czerni i tego akurat jestem pewien, Władca Pierścieni na HDMI straszył brunatną czerwienią zamiast czerni a komponent - smoła. Pytanie czy to nie jest wina mojego kabla HDMI, może jest do bani?!!!
 

Kriss77

New member
zgadzam się z kolegami

sam mam n'ke i zarówno na lcd nd ready 37" jak i plazmie 50" full hd na componencie obraz jest zdecydowanie lepszy


pytanie jaki mamy kabel hdmi bo słyszałem że dobre to od 400 pln za metr
 

Rafal-s

New member
Kriss77 napisał:
pytanie jaki mamy kabel hdmi bo słyszałem że dobre to od 400 pln za metr


Moja plazma jest tylko HD ready ale 1080i obsługuje, DVD Denona z HDMI na pokładziei z upscalerem do 1080i, kabel HDMI od Tech-linka 200PLN w dodatku wyróżniony przez WHAT HIFI i ...? A obraz z komponentu lepszy mimo, że przewód komponent nie jest z najwyższej półki! :confused:
Może rzeczywiście trzeba położyć więcej niż 400PLN? Chociaż z opinii nie wynika jednoznacznie, że im więcej zapłacisz tym więcej otrzymasz
Pozdrowienia

Rafał
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
różnica, o ile mnie pamięć nie myli, leży w przetwornikach.. kabel HDMI jest kablem cyfrowym i odbiornik pokazuje sygnał taki, jakim jest.. komponnet jest sygnałem analogowym i zarówno nadajnik, jak i odbiornik, mogą go lekko podrasowywać.. nie jest to winą/zaletą kabla, a urządzeń, które macie na wejściach/wyjściach swojego sprzętu..
u mnie na Sharp 46" różnice są właściwie niezauważalne, przy tych samych ustawieniach wyjść (nasycenia, kolory, etc).. sprawdziłem na konsoli i N-ce.. z dvd oknyo 405 różnica jest na korzyśc komponenta, ale ledwie zauważalna.. znaczenie za to dla mnie ma, że na komponencie mam pełna kontrolę nad obrazem w TV - po hdmi niestety taka kontrola się kończy: sygnał jest taki, jaki jest.. i już.
 

lepp

New member
Bez reklam
Teoretcznie jesli dekoder/odtwarzacz lepiej od telewizora zdekoduje obraz z postaci cyfrowej do analogowej to lepszy obraz bedzie po componencie, jesli z cyfrowym sygnałem lepiej poradzi sobie telewizor lepiej użyć hdmi.

Przede wszystkim HDMI jest formą przesyłu bezstratną na dłuższe odległości powinno być lepiej po HDMI, jednak przy odległościach pow 15 metrów kabel bez wzmacniacza sobie nie poradzi, a component tak. :grin:
 

Rafal-s

New member
lepp napisał:
... jesli z cyfrowym sygnałem lepiej poradzi sobie telewizor lepiej użyć hdmi.

Lepp, sądzisz zatem, że mój TV może nie radzić sobie z sygnałem cyfrowym? Stąd gorsza jakość, czerń która nia jest czarna? No dobra to co wtedy z sygnałem po HDMI z kompa? Tutaj takich problemów nie mam. Obraz jest bardzo dobry, tak do końca tylko nie wiem jaką ma ostatecznie rozdzielczość, bo nie mogłem się wgryźć ale na pewno nie HD. Dlatego pomyślałem, że to może wina kabla, skoro na komputerze jest OK a na DVD -kicha:( .

PZDR
Raf
 

lepp

New member
Bez reklam
To na pewno nie wina kabla, nie ma takiej możliwości. Czy porównujesz sygnał z tej samej płyty? Jeśli tak to pewnie komputer "pracuje" jeszcze z obrazem zanim wyśle do wyjścia HDMI.
 

Rafal-s

New member
lepp napisał:
To na pewno nie wina kabla....

Jak porównywałem z tej samej płyty to generalnie obraz był mniej ostry ale ta czerń o której wspominałem, że nie była czarna po HDMI z DVD to z HDMI-DVI była lepsza, czyli komp wypadał lepiej w kolorystyce ale gorzej w detaliczności obrazu. Generalnie laptop nie zachwycał mnie obrazem może dlatego, że nie strałem się z niego wycisnąć co się da. Za to gry jak odpalałem na kompie przez HDMI-DVI np. Star Wars Battlefront I i II - super tyle, że jak wspominałem nie wiem jaka była rozdzielczość na wyjściu. Te wszystkie doświadczenia + opinia ze sklepu zajmujacego się sprzętem AV (i to nie MM) legły u podstaw że może to być kabel.
Widzę też pewne różnice pomiędzy kablem HDMI i komponent w zależności od filmu, komponent "pokazuje"na niektórych zdecydowanie większe ziarno niż HDMI.:hmm: no i ???
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
1) a znajomych w koło nie ma ? może dałoby się od kogoś pożyczyć kawał kabla i sprawdzić.. ? ja też stawiam raczej na różnice w sygnałach, a nie na uszkodzony/zły kabel..

2) pamiętaj o tym, że sygnał w hdmi jest przygotowywany po stronie nadajnika - im lepszy nadajnik, tym lepszy sygnał cyfrowy.. kabel nie ma wpływu na jego jakość.. komputer ma moc i czas na to, żeby ten sygnał odpowiednio przygotować i nadać.. wszelkie budżetowe odtwarzacze (do 1500 PLN) na 100% nie mają ani jednego, ani drugiego - stąd sygnał może być słabszy (gorszej jakości)..

3) jeśli chodzi o detalicznośc obrazu z komputera, pamiętaj też, że wiele zależy od możliwości Twojej karty, jak i przygotowania samego materiału.. na dzisiaj mamy szadery i anizo, które skutecznie zakrzywiają autentyczny obraz z danej przestrzeni.. na mniejszym monitorku nie zobaczysz, jak bardzo rozmyte są odległe obrazy.. pulpit z kolei sam w sobie jest tworem dziwnym, bo wystarczy ustawić "złą" rodzielczość i już jest o wiele mniej wyraźny, niż przy dedykowanej.. innymi słowy - obrazami z gier i aplikacji bym się nie sugerował, a film puszczony z kompa ma możliwość być podrasowanym z racji użycia dedykowanego sprzętu i oprogramowania..

podsumowując - ostatnie czym bym się martwił, to kabel.. niestety, różnice między obrazem z komputera i z innych nadajników mogą być ogromne.. :p
 

Rafal-s

New member
lepp i xclone ...

Dzięki za podpowiedzi, spróbuje coś pomanewrować z innym sprzętem o podobnych parametrach, jak mi się coś wyjaśni dam znać, ale może to potrwać.

A tak na koniec to component czy HDMI ? :D
 
Do góry