Jak podłączyć notebooka do ampli. hdmi -> coaxial

***mach***

New member
Witam,
Mam laptopa HP dv6640ew laptop posiada wyjscie hdmi w którym jest sygnał video i audio. Mogę podłączyć laptopa do Plazmy samsunga 42q91 bez problemu i przez d-sub i przez hdmi. Ale mam problem z podłączeniem do amplitunera cambrige audio azur 540. amplituner ten nie ma wejscia hdmi.
Nie ma mowy abym zmienił ampli na jakis inny gdyz zalezy mi na stero a tylko ten ampli poradził sabie z kolumnami kefa.
I z tąd moej pytanie jak podłączyć laptopa z hdmi do aplitunera który ma tylko wejscia optyczne i coaxial. Widziałem switche/splittery które mają wejscia hdmi i wyjscie coaxial ale cena 600zł to chyba troche za duzo.
Skoro sa kabelki hdmi->dvi to chyba nie powinno być problemu z kabelkiem hdmi ->coaxial. W końcu przez hdmi jest przesyłany dzwięk cyfrowy, w karcie muzycznej laptopa mam ustawienia do spdif. Kwestia tylko na którym pinie idzie sygnał dźwieku. W internecie nie znalazłem gotowego kabelka, ale moze ktos podpowie jak go zrobic samemu
 

marcinb

Member
Specyfikacja HP podaje, że ten notebook ma dwa wyjścia słuchawkowe. Sprawdź w ustawieniach karty czy któreś z nich możesz ustawić, by pracowało jako SPDIF Out (coś o tym wspominałeś) - wtedy tylko kabelek Jack - RCA i podpinasz się pod wejście cyfrowe w amplitunerze.
 

***mach***

New member
tak by było najlepiej ale niestety chyba sie nie da.
jedno wyjscie jest słuchawkowe a drugie wyjscie liniowe do wzmacniacza ale analogowe. Nigdzie w specyfikacji (w instrukcji, czy w internecie) nie ma nic o wyjsciu spdif
W ustawieniach karty mogę przestawic wyjscie analogowe lub spdif ale dotyczy to raczej dzwieku przez hdmi. zreszta sprawdzałem i przez hdmi dzwiek wychodzi, ale mój amplituner nie ma hdmi tylko plazma. Dlatego musze miec przejsciówkę z hdmi -> coaxial. juz troche szukałem w necie i dochodze do wniosku ze jednak bez jakiegos rozbudowanego switcha sie nie obedzie. Wolałbym tego uniknąc bo w plazmie mam 3xhdmi i do niczego innego mi to nie bedzie potrzebne.
 

marcinb

Member
***mach*** napisał:
W ustawieniach karty mogę przestawic wyjscie analogowe lub spdif ale dotyczy to raczej dzwieku przez hdmi.

SPDIF to wyjscie cyfrowe, które nie ma nic wspolnego z HDMI. Większość kart graficznych zaopatrzonych w wyjscie HDMI, wysyła tym torem tylko obraz (czyli tylko sygnał video). Ja bym drążył kwestię tego ustawienia karty. Moglbys podstawic jakis screenshot tego okienka, wydaje mi się ze jesteśmy blisko rozwiązania...
 

***mach***

New member
w Hp powiedzieli mi ze jedno wyjscie sluchawkowe jest tez spdif. W ustawieniach karty mogę przestawic na głosniki lub własnie spdif. Jest informacja ze jest to gniazdo optyczne na przednim panelu. Niby wszystko sie zgadza, tylko ze to gniazdko na moje oko nie wyglada na optyczne. Są 3 gniazdka jack 3,5mm (mikrofon, 2x słuchawki) i wszystkie 3 wygladają identycznie. W dvd albo w w Polsacie gniazdo optyczne sie swieci.
Musze zainwestować w odpowiedni kabelek i to sprawdzić, bo inaczej sie nie dowiem.
 

marcinb

Member
Skoro HP twierdzi, ze jest to SPDIF optyczny, to bedziesz potrzebowal np. takiego kabla: http://www.allegro.pl/item270108078_kabel_opt_toslinkjack_gratis.html lub takiej przejsciowki do zwyklego Toslink-a (kabla optycznego): http://www.allegro.pl/item271028041_adapter_optyczny_toslink_optyczny_jack_md.html

Pamietaj tylko, zeby w dekoderach dzwieku (np FDDShow) lub w samej karcie dzwiekowej ustawic, zeby nie dekodowala strumienia audio a wypuszczala go poprzez SPDIF-a do zewnetrznego dekodera.

Daj znac jak Ci poszlo....
 

***mach***

New member
No własnie konsultanci z HP sami nie wiedza jakie to wyjscie, strasznie mieszają, to ze jest to spdif optyczny wynika z ustawien karty, tutaj jest screen z ustawieniami

spdif.jpg


W HP powiedzieli ze musze mieć specjalną przejsciówkę, ale po co mi przejsciówka jak w amplitunerze mam i toslinka i coaxial. Na to stwierdziła Pani z HP ze w takim razie musze w amplitunerze zainstalowac dekoder SPDIF :)

Z tego co sie do tej pory zorientowałem aktywne gniazdo optyczne powinno się świecić, a u mnie caly cas jest ciemne. Kablem optycznym jeszcze nie sprawdzałem ale chyba i tak nic z tego nie wyjdzie skoro nie swieci.
Kablek jack mono->RCA mam, co prawda nie cyfrowy tylko zwykły od kamerki, ale to nie ma znaczenia, działać musi najwyzej z zakłóceniami. Niestety tym kablem tez nie działa na zadnym z 3 gniazdek.

Jak podłącze dzwiek po hdmi do telewizora to wszysko sie zgadza, jak przełączam na spdif to dzwiek idzie przez hdmi jak przełącze na głosniki to w telewizorze jest cicho a gra notebook.
Sprawdzałem to KMplayerem, tam jest wybór audio, oraz w ustwieniach karty jak na screenie powyzej.

Widzę dwa rozwiązania albo notbook nie ma osobnego wyjscia spdif i jest tylko hdmi albo robie cos zle w ustawieniach.
spdif.jpg
 

marcinb

Member
Może faktycznie jest to SPDIF optyczny, o tej przejściówce Ci pisalem wcześniej - kosztuje to raptem pare złotych - moze warto zainwestowac. Niektore karty Soundblastera - zwlaszcza te do notebookow na PCMCIA (czy tez ExpressCard) mają wyjścia optyczne właśnie na specjalnych wtyczkach, które nazywane są jack-iem optycznych. Przyjrzyj się bliżej tym linkom, ktore podalem Ci wczesniej...
 

***mach***

New member
Tak, nie kosztuje duzo i bym ją kupił ale i tak nic nie zrobie skoro gniazdo sie nie świeci. W koncu to optyk i bez względu na wielkośc wtyczki dioda powinna się świecić. szukałem duzo w internecie na temat spdif w tym laptopie i wychodzi na ze nikt nie wpsomina słowem ze go posiada. W HP chyba są wyjądkowo niedoinformowani i wprowadzają w błąd. Inne Paviliony mają takie złącza i dlatego z rozpedu mówią ze ten też. Ten ma za to HDMI którego inne nie posiadają i dzwięk cyfrowy wychodzi tylko tym złączem, chyba.
Jeszcze mnie zastanawia to co powiedziałeś ze hdmi nie ma nic wspolnego z spdif. Co miałeś na myśly? Moze sterowniki karty są uniwersalne i mają ustawienia spdif a dotyczy to hdmi. To jak sa w notebooku połaczone kabelki jest niezalezne od karty muzyczenej.

Pozostaje mi zainwestować w sb na expresscard. USB nie wchodzi w grę ze zwględu na małą przepustowość.
dzieki za pomoc, ale chyba juz nic nie wymyślimy.
 

marcinb

Member
Nie chce sie wypowiadac, w kwesti czy zlacze optyczne powinno swiecic swiatlem widzialnym czy tez nie, ale zwroc uwage na tą wtyczkę:

http://www.allegro.pl/item269247062_adapter_opt_toslink_gn_jack_3_5_wt.html

Jest ona dosc dluga, wiec nawet jesli w gniazdku by cos 'swiecilo' to nie wiem czy na zewnatrz bedzie to widac.

A co do roznicy pomiedzy SPDIF a HDMI, moze byc tak, ze dzwiek cyfrowy jest dodatkowo kodowany przez protokol transmisyjny i postac cyfrowa dzwieku przesylanego przez HDMI moze sie roznic od tego co 'leci' przez typowy SPDIF. (na poziomie pojedynczych bitow).

A to jest na dowód moich przypuszczeń:
Podczas przesyłania danych złączem HDMI wykorzystywany jest protokół TMDS (Transition Minimized Differential Signaling), stworzony przez Silicon Image (nadała mu ona komercyjną nazwę PanelLink), który zresztą jest także wykorzystywany przez łącze DVI.
Standard ten koduje 8 bitowe dane w 10 bitowy sygnał i przesyła je za pomocą transmisji różnicowej. Dane audio i wideo przesyłane są za pomocą trzech dostępnych kanałów danych TMDS.


Na Twoim miejscu zanim wydalbym > 250 pln na karte dzwiekowa, majac do dyspozycji jakikolwiek kabel optyczny, poswiecilbym pare zlotych na taka wtyczke. Proponowany tutaj przez kogos soundblaster tez ma takie gniazdko (i zapewne odpowiedni kabel).
 
Ostatnia edycja:

***mach***

New member
Dla pewnosci zamówiłem ta przejściówke, sprawdzić nie zaszkodzi.

czytałem też na temat sygnałów w hdmi dlatego się zastanawiałem czy nie da się jakość wyprowadzić z hdmi sam dżwięk audio, ale chyba trzebaby zastosowac konwerter sygnału więc to zbyt skomplikowane jak na mnie.

Jak dostane przejściówke dam znać jak mi poszło.
 

marcinb

Member
Mi pozostało kupić kartę. Przymierzam się do Soundblastera na USB, transfer rzędu 10MB lub większy powinien wystarczyc (a tyle spokojnie daje USB 2.0) nawet do dzwieku w DTS-ie.

Moja Toshiba ma niestety tylko wyjście słuchawkowe bez możliwości konfiguracji :(.
 

marcinb

Member
M60 - 159. Wyszedl z produkcji w marcu 2006 - wtedy go zresztą kupilem (ze wzgledu na 17" matryce). A obecnie zawiera blizsza znajomosc z serwisem ;) (juz od miesiaca)
 

redlum

New member
Bez reklam
marcinb napisał:
Mi pozostało kupić kartę. Przymierzam się do Soundblastera na USB, transfer rzędu 10MB lub większy powinien wystarczyc (a tyle spokojnie daje USB 2.0) nawet do dzwieku w DTS-ie.

Moja Toshiba ma niestety tylko wyjście słuchawkowe bez możliwości konfiguracji :(.
napisz jak sie spisuje ta karta - ja to mysle o Creative X-Fi Extreme Audio Notebook i podlaczeniu optykiem do Onkyo 605

 

marcinb

Member
redlum napisał:
napisz jak sie spisuje ta karta - ja to mysle o Creative X-Fi Extreme Audio Notebook i podlaczeniu optykiem do Onkyo 605


Też zastanawiałem się nad tą kartą...
Ale w moim przypadku zewnętrzna karta dźwiękowa ma służyć jedynie do wysłania niezdekodowanego strumienia audio do amplitunera (Yamaha 661), więc doszedłem do wniosku, że szkoda pieniędzy na coś bardziej wyrafinowanego. Niemniej jednak dam znać jak to gra... jak tylko cały sprzęt wyląduje w domu (a notebook na zawsze pożegna się z serwisem :))
 

***mach***

New member
Doszła do mnie przejściówka jack-toslink, ale nic nie pomogło, ampli nic nie wykrywa, w głosnikach cisza, tylko hdmi gra. Musze się rozglądnąć za kartą dźwiękową. Tak na prawde to jak kupowałem notbooka to wiedziałem że nie ma spdif tylko hdmi, ale z pomocy technicznej hp ciągle się upierają że ma. Tylko jak zadam konkretne pytanie "czy optyk czy elektryk" to tylko wiedzą ze jest na 2 gniazdku słuchawki i ze trzeba miec specjalna przejsciówkę ale jaką to już nie wiedzą. Bardzo kompetentna ta pomoc. Jak kupisz USB to opisz jak sie sprawuje z dźwiękiem 5.1 bo tylko to mnie interesuje. Muzy z laptopa raczej nie słucham:)
 

***mach***

New member
Kupiłem w końcu kartę Creative X-Fi Extreme Audio Notebook kosztowala 230zł wiec tylko troche drozej od wersji na usb a jednak funkcje ma duzo lepsze. Karta chodzi bardzo dobrze, jakośc dżwieku praktycznie taka jak z dvd (oczywiscie mam na mysli ac3 i dts). Za tą cene karta naprawde swietna, szkoda tylko ze wystaje poza obudowe notebooka. No i chyba bede musiał przesiąść się z visty na xp. Kiepsko chodza playery pod vistę. poza tym vista ma ograniczenie do 48khz. Co moze być wazne jak wejdą filmy z dzwiekiem hd.
 
Do góry