Plazma czy LCD !Czytać 1wszy post! Plasma czy LCD plazma vs LCD plasma vs LCD

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Artykuł aktualizowany: 08.09.2009

Plazma czy LCD, Plasma czy LCD, Plazma vs LCD, Plasma vs LCD.

UWAGA!

Tzw telewizory LED to nic innego jak stare dobre LCD z innym rodzajem podświetlenia. Podpobnie w przypadku plazm Panasonic, wprowadzona została nazwa NeoPDP aby sztucznie stworzyć nową markę, radzimy nie sugerować się tymi nazwami.


Odwieczne pytanie zadawane przez początkujących poszukiwaczy płaskich telewizorów. Czym różnią się te technologie? Jaką technologię mam wybrać? Jaka wielkość ekranu będzie odpowiednia? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz właśnie tutaj.

Zaczynamy:


Jak robić zakupy, żeby nie oszaleć.


tv2.jpg


Od kiedy na rynku pojawiają się co rusz nowe technologie wyświetlania obrazu, a na półkach sklepowych pokazują się co chwila nowe marki i produkty, wybór najbardziej odpowiedniego dla nas telewizora staje się coraz trudniejszy. Plazma, LCD, tylna projekcja, rzutnik to tylko niektóre z występujących technologii, a ponieważ różne modele, nawet tego samego producenta, odstają od siebie parametrami należy dobrze się rozejrzeć zanim dokonamy zakupu. Oto kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę.

1. Nie kupujemy na gorąco! Pośpiech to w wielu przypadkach jeden z najgorszych doradców, także w naszym nie jest tym właściwym.

Decydując się na zakup telewizora pod wpływem impulsu jesteśmy skazani na opinię sprzedawcy. Generalnie mamy kilka typów sprzedawców. Wśród nich możemy rozróżnić tych co chcą zarobić jak najwięcej, tych co chcą zarobić sprzedając dużo i tych co się nie znają. Oczywiście można by wymienić więcej cech, ale w tym przypadku nie o to nam chodzi. Chodzi głównie o to, aby nie trafić do sklepu będąc napalonym na kupno TV. Dlaczego? Ponieważ w takich warunkach, nawet słaby sprzedawca potrafi sprzedać towar jaki chce i praktycznie za ile chce. Dlatego 2-3 dni na wybór dobrego sprzętu to z reguły za mało.

2. Określenie budżetu - Ten punkt pojawi się 2 razy. Podany jako pierwszy potrafi w bardzo szybko skrócić drogę przez kolejne punkty i zawęzić grono produktów. Jeżeli budżet nie jest jednym z priorytetów przechodzimy do następnego punktu.


tv.jpg

3. Określamy swoje preferencje - Tutaj kolejność określania się może być różna, ważne aby mniej więcej (im więcej tym lepiej) określić:

a) Jakim sygnałem dysponuję i jaką ten sygnał ma jakość. np.

- kablówka
- platformy cyfrowe
- DVD/Divix
- HDTV

Ponieważ w większości przypadków trudno samemu określić jakość sygnału w swoim domu nie mając porównania, dobrze jest znać nazwy sieci kablowych, modele odtwarzaczy czy tunerów satelitarnych. Dzięki temu lokalny handlowiec powinien mniej więcej wiedzieć jaka jest jakość oferowanego sygnału.

b) Jakimi złączami dysponuję np.

- antena
- EURO
- Component
- DVD
- HDMI
- DVI

Dobry sprzedawca wiedząc jakimi złączami dysponuje klient oraz jaki ma sprzęt powinien zasugerować najlepsze połączenia np. Powinien Pan podłączyć DVD po Componencie a nie po Compozycie, uzyska Pan w ten sposób dużo lepszą jakość.



c) Odległość od ekranu / wielkość ekranu

Zacznijmy od końca. w skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji w których:
- w przypadku zbyt słabego sygnału na dużej przekątnej będzie obraz słabej jakości
- w przypadku dobrego sygnału na małej przekątnej nie dostrzeżemy szczegółów, między słabym a dobrym sygnałem.

Dla każdego jest to inna wielkość, a dodatkowo różnie postrzegana jest jakość sygnałów. Istnieje kilka szkół dobierania wielkości obrazu do odległości. Ogólne wytyczne organizacji zajmujących się obrazem takich jak SPMTE czy THX, mówią o optymalnym kącie widzenia, dzięki temu łatwiej dobrać jest przekątną. Tutaj waha się on od 26 do 36 stopni.


301106optymalny.jpg


Oto moje typy dla sygnału (SD):​


26"-32" - 1,5 - 2m
32"-40" - 2 - 3m
40"-50" - 3 - 3,5m
50" < - 3,5 - ...​

Ze wskazaniem na krótszą odległość/większy ekran. Nie zapominajmy o subiektywnych doznaniach jeżeli chcemy oglądać 50" z 2m to kupmy 50 cali, kierujemy się własnymi odczuciami a wypowiedzi innych traktujemy jako wskazówki.

W przypadku gdy nie wiemy dokładnie na jaką wielkość ekranu się zdecydować powinniśmy wiedzieć z jakiej odległości oglądamy telewizję. Pozwoli to dobrym sprzedawcom zaproponować odpowiednie dobranie wielkości, a także technologii.


d) Nasłonecznienie pomieszczenia / pora dnia, w której korzystamy z telewizora.

Wbrew pozorom jest to dość znaczący czynnik, który wpływa na komfort oglądania. Nie ma na rynku doskonałej technologii i dlatego taka nietypowa wskazówka powinna osobie polecającej produkt dać pewną informację. Przykładowo zakładamy, iż nasz salon jest bardzo nasłoneczniony i nie mamy zainstalowanych żaluzji, oraz wybieramy z pewnej puli produktów. Kolejność zaproponowanych technologii powinna być następująca:

1. LCD - najmniej odbija boczne światło (z matrycą matową!!!)
2. TV tylnoprojekcyjny - zachowuje się trochę lepiej od plazmy
3. Plazma / LCD - szyba powoduje dość znaczne odbicia światła bocznego (Wiele najnowszych modeli LCD posiada szybę!!!)
4. Rzutnik - nawet mała ilość światła skutecznie ogranicza jakość obrazu.


tv3.jpg

4. Weryfikacja budżetu - jeżeli na początku nie określiliśmy kwoty za jaką chcemy kupić telewizor, na tym etapie powinniśmy mieć zaproponowane modele i ceny. Te które nam nie pasują odrzucamy.

5. Cena/Sklep - Jak znamy już swój budżet to sprawdzamy dostępne opcje poprzez "wycieczki" do sklepów, informacje od sprzedawców, wyszukiwarki cenowe w internecie, gazety, fora itp.

6. Określenie poziomu WAF (Wife Acceptance Factor). W niektórych przypadkach będzie to HAF czyli Huaband Acceptance Factor. Jeśli jesteś singlem nie uświadczysz tego :)


Pamiętajmy aby nie opierać się na jednym źródle wiedzy. Najważniejsze są nasze wymagania a nie trendy rynkowe.

Kiedy znamy nasze potrzeby i możliwości możemy zacząć wybierać.

UWAGA!

Na rynku nie ma idealnej technologii, wszystkie technologie mają swoje wady i zalety. Nie należy ograniczać się tylko do wyboru między plazmą a LCD, na rynku mamy jeszcze telewizory projekcyjne oraz projektory. Aby cieszyć się z wyboru należy samemu ocenić wagę poszczególnych plusów i minusów a następnie podjąć decyzję, który produkt wybrać.



Podczas wybierania telewizora nie zwracamy uwagi na dane katalogowe takie jak:
  • kontrast (telewizor o mniejszym papierowym kontraście(przeważnie dynamicznym) potrafi mieć lepszy kontrast rzeczywisty)
  • jasność (telewizor o mniejszej jasności na papierze w rzeczywistości potrafi świecić jaśniej)
  • ilość wyświetlanych kolorów (tak jak wyżej)
  • czas reakcji matrycy (jak wyżej)
  • kąt widzenia (99% telewizorów ma podawany kąt 178 stopni)
  • moc wbudowanych głośników
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie ma norm, które określałyby jak mają być dokonywane pomiary tychże parametrów. Każda firma robi to po swojemu i w innych warunkach, tak aby wynik był jak najlepszy. Często nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

Podsumowując: Telewizor np. o mniejszym kontraście na papierze potrafi zagrać lepiej od tego z większym kontrastem. To samo tyczy się każdej z wymienionych cech.




Zwracamy uwagę na:
  • dane katalogowe takie jak:
- rozdzielczość - powinniśmy wybierać w zależności od wielkości/odległości i jakości sygnału. Sygnał HDTV pozwala bliżej siedzieć nawet przy dużych ekranach. Ostatnia moda na telewizory FullHD czyli posiadające rozdzielczość 1920x1080 pixeli bardzo mocno zamieszała na rynku. Często ludzie, którym w rzeczywistości nie potrzebna jest taka rozdzielczość, dopłacają do telewizorów bo są przekonani, że muszą "to" mieć.



(Kliknij aby powiększyć)​


Aby sprawdzić czy zobaczymy różnicę pomiędzy różnymi rozdzielczościami należy odnaleźć odpowiednie składowe na wykresie i odczytać je.




- ilość i rodzaj wejść/wyjść - należy sprawdzić czy damy radę podłączyć wszystkie urządzenia posiadane w domu.
  • Wszelkie walory które oceniamy sami poprzez sprawdzenie organoleptyczne, oraz bezpośrednie porównanie przy jednakowym podłączeniu telewizorów.
Pamiętajmy, że najsłabszym ogniwem naszego telewizora jest jakość dostarczonego sygnału, dlatego jeśli dany model dobrze radzi sobie ze słabym sygnałem, później może być tylko lepiej.


- czas reakcji matrycy - dotyczy tylko telewizorów LCD - oceniamy znajdując dynamiczny program najlepiej sportowy, następnie oceniamy czy poziom prezentowany przez dany odbiornik jest dla nas satysfakcjonujący. Należy zwracać uwagę na najszybciej przemieszczające się osoby, piłki etc. kontury nie powinny się rozmywać. Najnowsze telewizory oferują system 100Hz, który w znacznym dużym stopniu eliminuje problem smużenia.


- kontrast, jasność, kolor, ostrość - te parametry oceniamy razem jako wynik, czyli ogólną jakość obrazu. W zależności od preferencji użytkowników.


LCD: kolory i obraz zimne, mniej naturalne niż oferują inne technologie, tendencje do przesycania kolorów szczególnie widoczne w trybie dynamicznym, należy zwrócić uwagę na to, czy przejścia tonalne między kolorami są płynne. Podczas sprawdzania telewizorów należy sprawdzić czy poziom czerni zarówno w jasnym jak i zaciemnionym pomieszczeniu jest akceptowalny. Należy unikać porównywania obrazu z innymi technologiami przy świetle jarzeniowym/halogenowym. Obraz bardzo ostry, bardzo wyraźne, mocno rysowane krawędzie, w zależności od miejsca ustawienia w domu, należy sprawdzić czy satysfakcjonują nas tzw. kąty boczne (przypadłość większości LCD i telewizorów projekcyjnych, w miarę odchylania się od kąta prostego kolory na ekranie zaczynają tracić nasycenie).

P1030634.jpg

P1030635.jpg

Technologia LCD świetnie radzi sobie w jasnych pomieszczeniach, dzięki syntetycznej powłoce ekranu pochłania część światła bocznego. Przy zakupie sprawdzić, czy nasz egzemplarz nie posiada tzw. martwych pixeli (bad pixeli), punktów świecących stałym kolorem. Najlepszym sposobem na sprawdzenie jest wyświetlenie jednolitych plansz w kilku kolorach. Koniecznie sprawdzić na sygnale SD, ponieważ technologia ta jest bardzo wrażliwa na słabą jakość sygnału. Obecnie żywotność ekranu przerosła technologię CRT.

Plazma: Miękki obraz, o ciepłych, odcieniach kolorów, dużo bardziej zbliżonych do naturalnych. Poprawnie wyświetla kolory nie zależnie od kąta patrzenia. Gdy stoi obok LCD, przy sygnale z HD niektórym może wydawać się mniej ostry, jest to charakterystyka wyświetlania obrazu. Należy uważać na tryb dynamiczny, często stosowany przez producentów jako domyślny, ma tendencje do przesycania kolorów. Nie martwimy się smużeniem ponieważ na plazmach nie występuje. W starszych modelach należy zwrócić uwagę na to, czy przejścia tonalne między kolorami są płynne. Należy unikać porównywania obrazu z innymi technologiami przy świetle jarzeniowym/halogenowym. Mocno odbija światło boczne, dlatego przed zakupem należy zastanowić się czy będziemy dużo korzystać w dzień i sprawdzić czy nie będzie to uciążliwe. Spora tolerancja na słaby sygnał. W starszych modelach należy uważać aby nie wypalić znaków statycznych takich jak logo stacji, czyli nie oglądać jednego kanału przez 10 godzin dziennie bez zmiany formatu. Obecnie żywotność ekranu przerosła technologię CRT.


Alternatywą dla obu technologi są telewizory tylnoprojekcyjne i projektory. RPTV występują w dużych rozmiarach i mają świetny stosunek wielkości do ceny. W zależności od technologii w jakiej zostały zrobione, kolory jakie potrafi wyświetlić zaczynają się od chłodnych w modelach 3LCD do naturalnych w pozostałych. Przeważnie wymagają sporych pomieszczeń z uwagi na problemy z kątami bocznymi z bliskich odległości. Co pewien czas użytkownik zmuszony jest do wymiany lampy, będącej źródłem obrazu w tej technologii. Koszt w zależności od producenta i modelu może dojść do kilkuset złotych.

Projektory kina domowego wymagają sporej ściany, najlepiej ze specjalnym ekranem. Tak jak w RPTV co jakiś czas musimy zmieniać lampę. Mniej komfortowo można korzystać z telewizji. W 90% wymagają całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. W większości są dość głośne. Budują niesamowity klimat podczas oglądania. Wielkości obrazu mogą znacznie przewyższyć inne technologie. Wyższe modele mają niesamowitą jakość obrazu połączoną z prawie idealną kolorystyką. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenie małego telewizora LCD do oglądania wiadomości etc. z projektorem do lepszego oglądania, przeżywania filmów. Prawdziwe kino w domu.


Pamiętajmy, że bardzo dobrą metodą, jest wybór 3 max 4 modeli i porównać je ze sobą bezpośrednio. Dobrze jeśli dzieje się to u nas w domu ponieważ ten sam telewizor podłączony do tego samego operatora kablowego nawet w tej samej dzielnicy ale w innym bloku może zagrać zupełnie inaczej. Wybierajmy na spokojnie i cieszmy się naszymi telewizorami!

Artykuł aktualizowany: 08.09.2009
 

arosek22

New member
Po przeczytaniu tego artykułu nie powinny się juz pojawiać posty typu co wybrać LCD czy Plazmę.
Mam nadzieje, że nasz kochany moderator bedzie tego skrupulatnie pilnował ;)
 

km1963

New member
Bez reklam
ar2 napisał:
Plazma czy LCD, Plasma czy LCD, Plazma vs LCD, Plasma vs LCD.


Odwieczne pytanie zadawane przez początkujących poszukiwaczy płaskich telewizorów. Czym różnią się te technologie? Jaką technologię mam wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie tutaj.

Dokładnie popieram wypowiedź poprzednika

Kwintesencja bym dodał 3/4 wątków forum ale i przewrotnie czy aby nie sens istnienia forum ( w 1/4 widzę newsy , testy i własne opinie użytkowników )

pozdrawiam
 

-AS-

New member
Popieram ten watek. Pytanie tylko czy potencjalni uzytkownicy (osoby, ktore te pytanie zadaja w roznych czesciach forum) bede w stanie znalezc droge do tego watku. ;) Mam nadzieje, ze tak. Chyba przydalby sie watek o tym, jak uzywac opcji "search" ;)

Pozdrawiam

Ps. Dobra robota Ar2 :eek:k:

 

scott

New member
Kiedyś pisałem, że obraz na wyświetlaczach FullHD wydaje się mniej ostry niż na HD ready i rzeczywiście - kiedy oglądamy obraz mając STARE przyzwyczajenia a do tego jesteśmy w sklepie, porównując sprzęt z pewnej odległości - ostrzejszy obraz zobaczymy na HD ready i najpewniej kupimy telewizor MNIEJSZY niż trzeba (zakładając oglądanie filmów)

Jednak mając już doświadczenie i obejrzawszy nawet kilka rzeczy u siebie w pełnej rozdzielczości zaczynamy zauważać, że trzeba albo kupić coś większego albo przysunąć się do ekranu ;) Ponieważ przy wyborze sprzętu kierujemy się NIEAKTUALNYMI przesłankami. Chcemy kupić TV co najwyżej trochę większy , niż mamy dotychczas. Czas weryfikuje założenia.

Dlatego piszę, że wykresy odległość/rozdzielczość/cale są już nieaktualne - albo dotyczą one obrazu telewizyjnego - nie filmowego. Wtedy rzeczywiście trzeba zasiąść dalej/kupić mniejszy ekran, ponieważ realizacja programów TV ma swoje prawa jeśli chodzi o plan zdjęciowy inne niż ma produkcja filmowa.
 
Ostatnia edycja:

qwerty

New member
:hmm: :hmm: :hmm: :hmm:

@ scott - :confused: nie wiem o czym Ty piszesz, ja nie mam takich odczuć jak Ty. Wg mnie wykres jest jak najbardziej pomocny i nie ma znaczenia czy ogląda się TV czy Film

P.S. świetny artykuł.
 

-AS-

New member
scott napisał:
Dlatego piszę, że wykresy odległość/rozdzielczość/cale są już nieaktualne

Wykresy są tylko wskazówką, punktem wyjścia, od którego powinniśmy zacząć analizowanie swoich własnych warunków i preferencji, przez to nie należy ich traktować jako pewnik. Patrząc na nie z tego punktu widzenia, są one jak najbardziej aktualne i pożyteczne.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
scott napisał:
Kiedyś pisałem, że obraz na wyświetlaczach FullHD wydaje się mniej ostry niż na HD ready i rzeczywiście - kiedy oglądamy obraz mając STARE przyzwyczajenia a do tego jesteśmy w sklepie, porównując sprzęt z pewnej odległości - ostrzejszy obraz zobaczymy na HD ready i najpewniej kupimy telewizor MNIEJSZY niż trzeba (zakładając oglądanie filmów)

Jednak mając już doświadczenie i obejrzawszy nawet kilka rzeczy u siebie w pełnej rozdzielczości zaczynamy zauważać, że trzeba albo kupić coś większego albo przysunąć się do ekranu ;) Ponieważ przy wyborze sprzętu kierujemy się NIEAKTUALNYMI przesłankami. Chcemy kupić TV co najwyżej trochę większy , niż mamy dotychczas. Czas weryfikuje założenia.

Dlatego piszę, że wykresy odległość/rozdzielczość/cale są już nieaktualne - albo dotyczą one obrazu telewizyjnego - nie filmowego. Wtedy rzeczywiście trzeba zasiąść dalej/kupić mniejszy ekran, ponieważ realizacja programów TV ma swoje prawa jeśli chodzi o plan zdjęciowy inne niż ma produkcja filmowa.

Scott dobrze prawi, cała prawda o full HD.
Nie żebym był przeciwnikiem wyższej rozdzielczości.
Stoję przed wyborem 42" plazmy i kupię HD Ready z rozsądku. Mam odległość 4m do ekranu i żeby zobaczyć całą kwintesencję formatu full HD musiałbym kupić plazmę przynajmniej ok. 50" żeby dostrzec całe piękno tego formatu albo przysiąść się na ok. 2-3m bliżej. Poczekam aż TV trochę potanieją i dojdzie więcej kanałów w HD
 

bluray

Banned
Bardzo dobry elementarz.
Warto tylko dodać, że rozwój technologii jest tak dynamiczny, że niemal co kwartał musimy rewidować opinie czy uogólnienia.
 
Ostatnia edycja:

cygan

Member
scott napisał:
Kiedyś pisałem, że obraz na wyświetlaczach FullHD wydaje się mniej ostry niż na HD ready i rzeczywiście - kiedy oglądamy obraz mając STARE przyzwyczajenia a do tego jesteśmy w sklepie, porównując sprzęt z pewnej odległości - ostrzejszy obraz zobaczymy na HD ready i najpewniej kupimy telewizor MNIEJSZY niż trzeba (zakładając oglądanie filmów)

Jednak mając już doświadczenie i obejrzawszy nawet kilka rzeczy u siebie w pełnej rozdzielczości zaczynamy zauważać, że trzeba albo kupić coś większego albo przysunąć się do ekranu ;) Ponieważ przy wyborze sprzętu kierujemy się NIEAKTUALNYMI przesłankami. Chcemy kupić TV co najwyżej trochę większy , niż mamy dotychczas. Czas weryfikuje założenia.

Dlatego piszę, że wykresy odległość/rozdzielczość/cale są już nieaktualne - albo dotyczą one obrazu telewizyjnego - nie filmowego. Wtedy rzeczywiście trzeba zasiąść dalej/kupić mniejszy ekran, ponieważ realizacja programów TV ma swoje prawa jeśli chodzi o plan zdjęciowy inne niż ma produkcja filmowa.

Nie rozumię Ciebie... Wykresy są jak najbardziej aktualne i sprawdzone.
Może nie wiesz jak je czytać... a to już inna sprawa. Bez urazy.
 

scott

New member
Ok. Piszę o co mi chodzi dokładnie.

Wykres zestawiający wielkość obrazu z odległością i rozdzielczością sugeruje, jakoby dla np. odległości 3m "optymalna" wielkość obrazu FullHD to 77". Tak było kiedyś - jeszcze może rok temu. Niewiele osób oglądało filmy na wyświetlaczach FullHD a przyzwyczajenia z małych ekranów też robią swoje.

To co napiszę dotyczy TYLKO oglądania filmów szerokoekranowych FullHD (1:2,35 CinemaScope) o rzeczywistej rozdzielczości 1920 px w poziomie oglądanych na ekranie o szerokości 1920 px (czyli FullHD na FullHD)

Najlepsza odległość, przy której dostrzega się wszystkie szczegóły filmu przenoszone przez format FullHD, to odległość nieznacznie większa niż szerokości ekranu. Masz ekran szerokości metra - oglądasz z odległości metr dziesięć.

Masz miejsca do siedzenia w odległości 3 m - pełną korzyść odniesiesz przy obrazie jakieś 120"
a nie 77 jak sugeruje wykres.

Przy obrazie pełnoekranowym (czyli 16/9 = 1:1,777) w związku z większą wysokością obrazu, trzeba odsunąć się dalej od ekranu.

Nawiązując do wykresu - dolna linia zamiast określać 1440, określa raczej 1080 z pewną tolerancją - jeszcze niżej dla formatu szerokoekranowego, trochę wyżej dla pełnoekranowego.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Tak jak powiedział AS, to są wskazówki a nie jedyne właściwe rozwiązanie.

Jeśli dla Ciebie odległość 1m od 42" jest właściwa to ok. natomiast wykresy są jak najbardziej aktualne, a dobieranie wielkości ekranu tylko dla jednej wielkości obrazu dla 99% użytkowników mija się z celem.

F_R_A_N_E_K napisał:
Scott dobrze prawi, cała prawda o full HD.
Nie żebym był przeciwnikiem wyższej rozdzielczości.
Stoję przed wyborem 42" plazmy i kupię HD Ready z rozsądku. Mam odległość 4m do ekranu i żeby zobaczyć całą kwintesencję formatu full HD musiałbym kupić plazmę przynajmniej ok. 50" żeby dostrzec całe piękno tego formatu albo przysiąść się na ok. 2-3m bliżej. Poczekam aż TV trochę potanieją i dojdzie więcej kanałów w HD

Przecież dokładnie to samo mówi ten wykres.
 

scott

New member
kini0 napisał:
Czy 4metry odległości od ekranu PDP 5O" HDReady to nie za dużo...?
Może 42" bedzie rozsądniejsze?

Z 4 metrów możesz spokojnie oglądać nawet 65" np. Panasonic 1366 x 768 px w formacie pełnoekranowym 16/9, przy założeniu, że oglądasz obraz ze źródła o dobrej jakości.
 
Do góry