Kopia zapasowa

arturnafciarz

New member
Witam
Posiadam oryginalny film Ekstradycja 2 nagrany na 4 kasetach VHS. Postanowiłem - co mi wolno - zrobić sobie kopię zapasową legalnie zakupionego filmu. Jako, że technika idzie do przodu uzyłem do tego nagrywarki DVD Sony model 710. Pierwsze trzy kasety nagrałem bez problemu, natomiast przy czwartej (ostatnie 3 odcinki) nagrywarka melduje, że nie może nagrać. Prawdopodobnie ostatnia kaseta jest jakoś zabezpieczona (1?). Czy ktoś mi poradzi jak to obejść?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Czy to są oryginalne kasety, czy nagrywane z telewizji. Bo jeśli to drugie, to nie powinno być takiego problemu.

ArtS :)
 

arturnafciarz

New member
Są to oryginalne kasety z hologramem, praktycznie nowe, jakość zbliżona jest do jakości nadawanej przez TV. Telewizja nadawala w wakacje ten serial ale tylko pierwszą część. Ciekawe są reakcje firm zgrywających VHS na DVD. Jedni nie widzą problemu ale cena za zgranie kasety to ok 100 PLN, inni nie chcą sie podjąć bo twierdzą, że wykonanie kopii zapasowej jest sprzeczne z polskim prawem:confused: . Jeśli nie ma prostego sposobu na ominięcie tego zabezpieczenia, trudno, poczekam na emisję w TV lub na edycję na płytach DVD.;)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Zgodność z prawem jest dyskusyjna o tyle, że są to kasety zabezpieczone. Dziwne tylko, że trzy pierwsze dało radę skopiować, a ostatniej nie. Czyżby tylko ona była zabezpieczona systemem Macrovision?

ArtS :)
 

Gucio50

New member
Bez reklam
arturnafciarz napisał:
Witam



Posiadam oryginalny film Ekstradycja 2 nagrany na 4 kasetach VHS. Postanowiłem - co mi wolno - zrobić sobie kopię zapasową legalnie zakupionego filmu. Jako, że technika idzie do przodu uzyłem do tego nagrywarki DVD Sony model 710. Pierwsze trzy kasety nagrałem bez problemu, natomiast przy czwartej (ostatnie 3 odcinki) nagrywarka melduje, że nie może nagrać. Prawdopodobnie ostatnia kaseta jest jakoś zabezpieczona (1?). Czy ktoś mi poradzi jak to obejść?

W całej sprawie są dwa problemy:-

1. Prawny/moralny.
Kopiowanie czegokolwiek, książki , kasety itd itp bez pisemnej zgody właściciela praw to KRADZIERZ. Taka sama jak kradzież mercedesa w celu posiadania "Kopii Zapasowej"
Sam fakt posiadania kopii zapasowej to nic złego, wręcz przeciwnie dowodzi zapobiegliwości. Ważne jest w jaki sposób wchodzi sie w jej posiadanie.
Drogą kupna ;) , czy przez złodziejstwo. :p

2. Techniczny. Zabezpieczenia, prawdopodobnie w Twoim przypadku macrovision, trzeba złamać odpowiednim programem. Lub odpowiednią nagrywarką, spreparowaną. Programów takich za pomocą googli znajdziesz z 5000 albo i więcej. Ale patrz punkt 1.

Jak ktos chce mieć kopię zapasowa to idzie DO SKLEPU.
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Gucio50 napisał:
Kopiowanie czegokolwiek, książki , kasety itd itp bez pisemnej zgody właściciela praw to KRADZIERZ. Taka sama jak kradzież mercedesa w celu posiadania "Kopii Zapasowej"
Z technicznego punktu widzenia nie jest to to samo. Jeśli komuś skradziono Mercedesa, to będzie musiał kupić sobie nowego. Posiadacz skopiowanego oryginału filmu nadal będzie jego posiadaczem. Kradzież odbywa się w stosunku do autora/producenta nagrania i polega na nie uzyskaniu przez niego należnych przychodów z zakupu oryginału. Czyli okradany jest z nieosiągniętych korzyści majątkowych. Paradoks polega na tym, że w pierwszym przypadku producent może na kradzieży skorzystać, gdyż właściciel skradzionego Mercedesa odbierze ubezpieczenie i zaniesie pieniądze do salonu. W drugim przypadku dochody producenta nie są tak duże, jak mogłyby być.

Jedna poprawka. Autor postu jest właścicielem oryginału.

ArtS :)
 

timbot

New member
Bez reklam
przepraszam, ale ze wzgledu na charakter mojej pracy jestem zmuszony do przynajmniej podstawowej wiedzy o prawach autorskich (i majatkowych i osobowych)
mowiac krótko:
polskie prawo absolutie dopuszcza wykonanie kopii (na kazdy inny nośnik), a to ze plyty cd np sa zabezpieczone przed kopiowaniem to inna sprawa. ale w tym zagadnieniu nie ma zadnego problemu moralnego!
co wiecej mozemy bez problemu wszystko pozyczacz osobom "znajomym" (rodzinie i przyjaciołom, ale na ze wzgledu na niedoprecyzowanie tego zapisu dzialaja sieci per to per w szarej strefie - bo kiedy sie zaczyna znajomy, przeciez gadalismy na icq ;] )
 

Hawkmoon

New member
dokładnie... na wykładach z wstępu do prawa autorskiego koleś nam kiedyś mówił, że prawda jest taka, że według prawa to producenci łamią prawo uniemożliwiając wykonanie kopii zapasowej... w takim wypadku, tj. niemożności wykonania kopii w wyniku zastosowanych zabezpieczeń, producenci są zobowiązani do wydania kopii zapasowej każdemu kto sobie tego zażyczy (o ile oczywiście udowodni posiadanie oryginału). Problem polega jednak na tym, że mało kto o tym wie, i jest to w praktyce podobno nie do zrealizowania... jest to więc kolejne martwe prawo...

co nie zmienia faktu, że wykonanie kopii bezpieczeństwa jest prawnie dozwolone, a producent uniemożliwiający wykonanie takowej łamie prawo, co i tak nikogo nie obchodzi...

PS: choć moralność ma dyskusyjną jest, jestem zdecydowanym zwolennikiem oryginałów, i potępiam piractwo, choć walka z nim prowadzona jest dla mnie równie nie etyczna
 
Ostatnia edycja:

arturnafciarz

New member
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Gwoli wyjaśnienia - nie mam żadnych wyrzutów sumienia z powodu sporządzenia kopii. Nabyłem legalnie oryginalny film i chcę z niego korzystać jak najdłużej. Mam 20-letnie kasety, które mimo starannego przechowywania zaczynają tracić kolory. A pazerny własciciel praw autorskich chciałby bym kilka razy płacił za to samo. W zasadzie posiadając film czy muzykę na starszym nosniku (np taśma) powinienem dostać to samo na nowszym (np płyta cd czy dvd) dopłacając jedynie cenę samego nośnika i jego wytłoczenia. Zauwazcie, że mając tą samą piosenkę na kasecie, potem na czarnej płycie, potem na cd a w końcu na sacd płacicie 4 razy za to samo. Ale mniejsza. Wracajac do zabezpieczenia, które "figlarny" wydawca założył na ostatnią kasetę. Nie chcę ingerować w software stacjonarnej nagrywarki więc nie bardzo wiem jak ominąć zabezpieczenie. Nie mam na tyle mocnej karty graficznej by z dobrą jakością przegrać na komputer. Czyżby sytuacja bez wyjścia?
 

arturnafciarz

New member
Nie dajmy się zwariować. Da się żyć bez kopii zapasowej 2 części "Estradycji". Popierając w pełni to co napisał Hawkmoon chcę tylko dodać, że zabezpieczenia stosowane przez producentów nie uderzają w prawdziwych piratów - na gieldach, bazarach można kupić każdy film, program czy grę za 10, 20 złotych. Dla fachowców złamać te głupie zabezpieczenia to bułka z masłem. Za to przecietny zjadacz chleba nie może zrobić tego co mu wono, czyli kopii zapasowej. I na koniec moze trochę ryzykowna teza - piractwo wymusza na producentach stosowanie normalnych dla przeciętnego człowieka cen.
Pozdrawiam wszystkich
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Pamiętam czasy, gdy kupienie filmu DVD w cenie poniżej 100 zł graniczyło niemal z cudem. Na szczęście to już historia.

ArtS :)
 

pedro1

New member
Witam

Aby przegrać bez problemu, potrzebujesz :
Scart Enhancer

nr art. 353990-05
[Katalog Conrad 2005, str. 202]
Stara cena z katalogu: 219,00 zł

Nowa cena: 121,10 zł Video Signal Enhancer dekoduje zabezpieczone przed kopiowaniem filmy video i umożliwia ich przegrywanie. Gwarantuje przy tym zachowanie jakości oryginału. Podłączanie ułatwiają wbudowany zasilacz i gniazdko wyjściowe lub gniazdko wejściowe Scart

Dostępny na stronie http://www.conrad.pl/

Pzdr
 
Do góry