Trudny wybór TV - proszę o poradę?

robiw

New member
Na wstępie chciałem powitać Szanownych Kolegów jako, że jestem nowym użytkownikiem tego forum :)
Od razu chciałem też zapewnić, iż użyłem przycisku Szukaj (nic innego nie robię od kilku dni ;-) ) ale niestety w niczym nie rozwiązało to moich dylematów. Na samym początku przyszłego roku zamierzam kupić nowy telewizor a jako, że temat trudny to chciałbym się przymierzyć do konkretnych, podanych przez Was modeli, jako że w temacie TV jestem "zielony". Podam trochę szczegółów, które zawężą ewentualną listę modeli:

- odległość od widza to TV 3.5 - 4 m,
- sygnał to głównie antena zbiorcza (baaardzo słaby) ale za chwilę (mam nadzieję, bo trudno ich uprosić - nowy budynek - jak za "komuny") kablówka UPC. Dlaczego nie tuner SAT - mam w domu jeszcze 2 inne TV i niechciałbym aby wszyscy musieli oglądać to samo w danej chwili. No chyba, że jakoś mnie przekonacie do kupienia zestawu SAT tylko do tego jednego TV,
- oprócz tego raz w tygodniu ;-) film z dobrego DVD Onkyo (dźwięk z amplitunera i zestawu wolnostojących głośników Eltax Liberty+)
- bardzo jasny salon z jadalnią o sumarycznej powierzchni coś około 30m2
- po prawej stronie widza duże, jasne okno południowe; za plecami widza duże jasne okno na zachód - generalnie bardzo nasłonecznione pomieszczenie - na moim 32" CRT m-ki Philips w dzień niewiele widać takie są odbicia od ekranu...ale planuję zakup jakiś rolet do tych okien (zaciąganych od dołu),
- siedząc w części jadalnianej tego pomieszczenia obraz będę czasami oglądał z pewnego kąta,
- cena... najlepiej do 3500zł (z czego 2000 i tak będzie w bonach Sodexho) - nie chcę wydawać więcej bo nie bardzo (wydaje mi się) ma to sens. Kilka lat temu (chyba z pięć) za tego CRT 32" Philipsa dałem 4200zł :-( (generalnie porażka jeśli chodzi o geometrię),
- oglądam głównie (zakładam już posiadanie kablówki): programy popularno-naukowe (Discovery itp), filmy, wiadomości a dzieci bajki ;-)
- myślałem o 37" LCD ale sam już nie wiem może 42" Plasma.

W LCD (poza ceną) obawiam się słabej jakości obrazu przy "średnio" dobrym sygnale, zmian barw przy zmianie kąta i artefaktów. W Plasmie obawiam się WYPALANIA, WYGRZEWANIA, POTRZEBY KALIBRACJI (i co za tym idzie umiejętności) i odbić światła od ekranu. Nie jestem jakimś koneserem obrazu a TV zmieniam przy okazji zmiany mieszkania ;-) i konieczności przekazania starego ;-) CRT 32" Philips'a córce (docelowo będą 3 TV w mieszkaniu ;-)). Lubię jednak naturalny, "soczysty" obraz o dużej szczegółowości ale bez przesady - mam świadomość ograniczeń finansowych i co za tym idzie jakości sprzętu. Bardzo proszę o podpowiedzi, za które serdecznie z góry dziękuję...i pozdrawiam... robiw

PS.
Dodam jeszcze, że nie zależy mi na ilości wejść/wyjść oraz to aby TV nie był przypadkiem czarny i błyszczący (jak pomalowany lakierem fortepianowym - bardzo niepraktyczne z uwagi na kurz i rysy). Może być czarny mat lub srebrny ;-). Mam też świadomość, że mogę zapomnieć o HD ;-)
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Extra określenie swoich potrzeb i warunków. Jeśli wszyscy tak wyraźnie oceniali swoje ptrzeby i możliwosci - byłoby super.
Ale do rzeczy.
Aby Twoje wszystkie potrzeby były spełnione do wyboru masz :
Plazme Pioneera 4280 XD Kuro
LCD 42 JVC V 80
LCD Toshiba 49 FX 350
LCD 42 SHarp RD2
=====================
Ale te modele podwójnie przekraczają Twoje finanse.

Teraz musimy korzystać z kompromisów ponieważ dyspozycja sięga
3500 zł.
Jesli zdecydujesz się podnieść do ok. 4000 zł to znaczna część Twoich potrzeb zostanie zrealizowana. W LCd 32 dostaniesz 100 HZ :
32 LX 700 Panasonic
32 JVC P80
Sony 32 D 3000
==================

Ale jeśli zostajesz definitywnie przy swoich kosztach to z uwagi na wszystkie uwarunkowania najlepiej powinny wypełnić swoja rolę:
LCD JVC 37 G 80
Plazma Panasonic 37 PV 70
LCD Sharp 37 WD1
37 Sharp P 70

pozdrawiam
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Zaiste warunki masz nieco "zakręcone". :)
Moja rada. Wejdź w kontakt z Kikim. Wyłuszcz sprawę i zamów prezentacje w domu. Troszke kosztuje, ale będiesz wodział obraz w swoim pokoju. Wybierz do prezentacji np. plazme Panasonica (wiem, odbicia, ale do słabego sygnału może byc niezastąpiony) 37/42" z poprzedniej serii (może będzie jakaś srebrna), LCD 37/42" jakiegoś Sharpa, JVC, Toshibę ... Trudno doradzić Ci jednoznacznie. Musisz SAM zobaczyć.
------------------
O , proszę Kiki juz odpowiedział.
Ten najniższy "budżetowy" wybór to to o czym ja pisałem. :)
 
Ostatnia edycja:

robiw

New member
kiki napisał:
Ale jeśli zostajesz definitywnie przy swoich kosztach to z uwagi na wszystkie uwarunkowania najlepiej powinny wypełnić swoja rolę:
LCD JVC 37 G 80
Plazma Panasonic 37 PV 70
LCD Sharp 37 WD1
37 Sharp P 70
pozdrawiam
Serdeczne podziękowania za radę. W związku z tym kilka kolejnych uwag i pytań :) :

- ostatecznie mogę zrezygnować z kryterium koloru obudowy jeśli w wyraźny sposób będzie można wybierać spośród lepszych TV,
- kryterium ceny wolałbym nie naciągać. Nie wiem zresztą, o których cenach mówicie: w drogich supermarketach czy najtańszych ofertach znalezionych np.: na Ceneo itp. zwłaszcza, iż słyszałem kilka opinii, że w nowym roku mają spaść ceny TV (napewno spadną choćby dlatego, że będą nowe modele),
- nadal nie wiem czy Plasma czy LCD (nawet z tych podanych nie wiem, który najlepszy),
- liczyłem na 42" bo wydawało mi się, że przy tej odległości to minimum:-( (może stanieją) ,
- rolety (choćby nawet "dość przeźroczyste") i tak założę bo w lecie strasznie gorąco w tym salonie,
- no i moje (podane wcześniej) uprzedzenia w stosunku do obu technologii,
- ile kosztuje taka prezentacja - nie wiem czy się opłaca przy tych kosztach sprzętu...

To narazie tyle przynudzania, z góry dziękuję za dalsze uwagi...pozdrawiam... robiw
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
co do prezentacji - wedź na priv.
Ceny spadałay spadają i będą spadać - ale wejdą też nowe i lepsze sprzety , które tanie nie będą.
Oczywiście że można czekać i wówczas szkoda czasu na rosztrzyganie teraz kwestii cen.
Przy Twoich obawach , nasłonecznieniu , odległości - sięgałbym po LCD z extra skalowaniem z ostatniej grupy cenowej.
 

robiw

New member
kiki napisał:
co do prezentacji - wedź na priv.
Ceny spadałay spadają i będą spadać - ale wejdą też nowe i lepsze sprzety , które tanie nie będą.
Oczywiście że można czekać i wówczas szkoda czasu na rosztrzyganie teraz kwestii cen.
Przy Twoich obawach , nasłonecznieniu , odległości - sięgałbym po LCD z extra skalowaniem z ostatniej grupy cenowej.
Czyli podwyższamy do 4000 i bierzemy LCD 32"? W tym przypadku wolę stracić na jakości i przynajmniej 37" - mam teraz CRT 32" i z tej odległości (4m) nie wydaję się zbyt duży - przy TV płaskim dodaje się jeszcze z 0.5m czyli wychodzi 4.5m :-( ... robiw

... tyle, że nadal nie wiem który :-(... robiw
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

robiw

New member
No więc drodzy Koledzy, poczytałem sobie jeszcze trochę forum...i żałuję ;-). Teraz już mnie nie martwi sprawa nasłonecznienia pokoju w przypadku plazmy tylko... duszki (powidoki). Byłem już bardziej nastawiony na plazmę z uwagi na to, iż za mniejsze pieniądze kupię 42" a i sygnał będę miał z kablówki więc zapewne nienajlepszy więc plasma wydawała się w sam raz ... a tu tymczasem...te duszki. Przecież nie można być niewolnikiem TV, dbać o niego jakoś specjalnie, "naświetlać" białym, pamiętać o tym problemie itp. itd. Sorry ale jak kupuję samochód to nie myślę co chwila aby sprawdzać olej i wiele innych rzeczy (przynajmniej na początku) - on poprostu ma nie brać oleju i tyle...a tu kupujesz plasmę i musisz pamiętać o tych wielu rzeczach, stosować się do zaleceń, instruować rodzinę itp. - przecież to jest "chore". A może sa plasmy, które nie są tak podatne albo LCD, które dobrze radzą sobie z problemem słabego sygnału? Sam już nie wiem...pozdrawiam... robiw
 

km1963

New member
Bez reklam
robiw napisał:
A może sa plasmy, które nie są tak podatne albo LCD, które dobrze radzą sobie z problemem słabego sygnału? Sam już nie wiem...pozdrawiam... robiw

Jak plazma to KURO Pioneera a LCD to Sharp XL2

pozdrawiam
 

robiw

New member
km1963 napisał:
do takiej kasy to Pnasonic LX70p z technologią 100Hz do SD ( nie smuży )
pozdrawiam

No dobrze może być 4000zł ;-) Zresztą jak będę kupował (grudzień/styczeń) to pewnie będzie taniej :) Czytałem sporo dobrych opinii na Ceneo o TV Sharpa, że jakoby najlepiej sobie radzą z sygnałem z kablówki. Dużo osób pisze, że obraz z kablówki UPC bardzo dobry :roll: a to dla mnie jedna z ważniejszych kwestii...Ah żeby nie te "duszki" w plasmie :-( . Przekątna 37"-42"... robiw
 

edmondo

New member
Pozwolę sobie podłączyć pod ten wątek, bo mam podobny problem tylko warunki troszkę inne.

Generalnie nastawiłem się już na plazmę 42' LG, ale WAF (Wife Acceptance Factor) obstaje przy max. 37'.

37' plazma to tylko Panasonic, który do końca mi nie odpowiada (wygląd też sięliczy).

Dlatego zacząłem rozważać LCD, ale nie mogę się przekonać, ze względu na jakość obrazu analogowego.

Poniżej moje wymgania i bardzo proszę o utwierdzenie mnie, że tylko 42' plazma albo przekonanie do LCD.

- sygnał anlogowy (jakaś blokowa kablówka; SAT raczej nie), sporadycznie jakieś DVD i może częściej PC
- pokój 20m2 + kuchnia 8m2
- odległość od TV ok. 2,5m
- po mojej lewej duuuuże okno balkonowe, ale będą rolety, a do tego TV głównie wieczorem
- pod względem samego obrazu nie jestem wymagający, ale nie ścierpię smużenia bądź niewyraźnego obrazu, który czasami widuję w MM itp.
- cena do 4000 PLNów, ewentualnie z 500 więcej
- głównie będę oglądał filmy (WAF seriale) + TVN Turbo
- ilość wejść -> ile się tylko da, kto wie, czy się kiedyś nie przyda :D

Jak ktoś będzie mógł mi konkretnie pomóć, to będę wdzięczny.

Dodam, że będąc w Saturnie, sprzedawca doradzał mi plazmę (dziwił się, po co wogóle robią LCD, bo nie są lepsze).
Obraz porównywałem - LCD było jaśniejsze, ale przy jasnym obrazie długo nie wysiedzisz (spostrzeżenie sprzedawcy).
Plazma miała ciemniejszy obraz i jakiś "dokładniejszy (2-dniowy zarost na gębie faceta był realniejszy na plazmie).

KIKI, czy w tej ocenie załapię się na prezentację w domu?
 

km1963

New member
Bez reklam
deniro24 napisał:
Widziałeś już jak gra XL2 na "słabym sygnale"?


ja nie a TY widziałeś lub ktokolwiek widział ???:rolleyes:
a tak wogóle to czym kierowane jest pytanie wątpliwością czy ciekawością ;)
bo jak dla mnie to może to być najlepszy TV na papierze ( na razie ) posiadający ( tak dla przypomnienia ) możliwośc odtwarzania FullHD 1080p/24Hz 24 klatek w filmach ( czy to będzie widać to osobna kwestia ale jest teraz trendy :p ) , wejścia HDMI 1,3 co kolwiek to za sobą niesie ?! , de-juddering również dla sygnnału HD , szybszą matryce 4 ms , wyjście digital audio optyczne
I tu nawjązując tak mniemam do wątpliwości autora postu co do odbioru na słabym sygnale ( ale czy analogicznym - antena czy cyfrowym - kablówka platforma ? ) jest technologia 100 Hz ( która sprawdza się w oglądanym przezemnie Panasie lx 700 - na platformie N i C+ ) jako poprawa obrazu w SD oraz obsolutny hit dla wieszających telewizory na ścianie czyli Slim ( cieńszy )

pozdrawiam
 

deniro24

Member
Bez reklam
km1963 napisał:
ja nie a TY widziałeś lub ktokolwiek widział ???:rolleyes:
a tak wogóle to czym kierowane jest pytanie wątpliwością czy ciekawością ;)
bo jak dla mnie to może to być najlepszy TV na papierze ( na razie ) posiadający ( tak dla przypomnienia ) możliwośc odtwarzania FullHD 1080p/24Hz 24 klatek w filmach ( czy to będzie widać to osobna kwestia ale jest teraz trendy :p ) , wejścia HDMI 1,3 co kolwiek to za sobą niesie ?! , de-juddering również dla sygnnału HD , szybszą matryce 4 ms , wyjście digital audio optyczne
I tu nawjązując tak mniemam do wątpliwości autora postu co do odbioru na słabym sygnale ( ale czy analogicznym - antena czy cyfrowym - kablówka platforma ? ) jest technologia 100 Hz ( która sprawdza się w oglądanym przezemnie Panasie lx 700 - na platformie N i C+ ) jako poprawa obrazu w SD oraz obsolutny hit dla wieszających telewizory na ścianie czyli Slim ( cieńszy )

pozdrawiam

Moje pytanie kierowane było i ciekawością i wątpliwością;)

Ciekawością bo myślałem, że może coś przegapiłem przez jeden dzień i ukazał się jakiś test tego modelu lub ktoś go już kupił i zdał relacje na forum ze swoich odczuć.

Wątpliwością bo narazie to tylko dane na papierze i np. XL2 może zagrać dokładnie tak samo przy słabym sygnale jak XL1 - pożyjemy zobaczymy. No i trzeba pamiętać o cenie: autor pytania wspominał coś o max 4k...

Na papierze jest jeszcze conajmniej kilka nadchodzących modeli tv innych firm - Toshiba, Samsung, Philips.

Co do kwestii obsługi 24fps to powiem tak: współczuje tym, którzy podczas normalnego oglądania filmu (a nie siedzenia z nosem w telewizorze i obserwowania jak samolot leci...) hd dvd lub blue ray zauważą jakąś różnicę.


P.S.
Posiadany przez Ciebie Panas LX700 to wg mnie najlepszy tv na dzień dzisiejszy do słabszych sygnałów.

Pozdrawiam.
 

km1963

New member
Bez reklam
deniro24 napisał:
Moje pytanie kierowane było i ciekawością i wątpliwością;)

Ciekawością bo myślałem, że może coś przegapiłem przez jeden dzień i ukazał się jakiś test tego modelu lub ktoś go już kupił i zdał relacje na forum ze swoich odczuć.

Wątpliwością bo narazie to tylko dane na papierze i np. XL2 może zagrać dokładnie tak samo przy słabym sygnale jak XL1 - pożyjemy zobaczymy. No i trzeba pamiętać o cenie: autor pytania wspominał coś o max 4k...

Na papierze jest jeszcze conajmniej kilka nadchodzących modeli tv innych firm - Toshiba, Samsung, Philips.

Co do kwestii obsługi 24fps to powiem tak: współczuje tym, którzy podczas normalnego oglądania filmu (a nie siedzenia z nosem w telewizorze i obserwowania jak samolot leci...) hd dvd lub blue ray zauważą jakąś różnicę.


P.S.
Posiadany przez Ciebie Panas LX700 to wg mnie najlepszy tv na dzień dzisiejszy do słabszych sygnałów.

Pozdrawiam.

Pod tak rozważnym spojrzeniem wypada się tylko podpisać obiema rękami :D :D :D
P.S.
Kto nie widział ten nie uwierzy :D :D :D
Pozdrawiam
 

-AS-

New member
deniro24 napisał:
Co do kwestii obsługi 24fps to powiem tak: współczuje tym, którzy podczas normalnego oglądania filmu (a nie siedzenia z nosem w telewizorze i obserwowania jak samolot leci...) hd dvd lub blue ray zauważą jakąś różnicę

Może jak leci samoloot to różnicy nie zauważysz, natomiast jak wiesz czego szukać, to inna historia.

Przy oglądaniu filmu w 25 klatkach/sek (czyli normalnie), film (i dźwięk !!) przyspieszony jest o około 4%, czyli film trwa krócej (!!), a dźwięk jest przyspieszony i minimalnie zmieniony (podwyższony). To tak jakbyś oglądał film na minimalnym przewijaniu.

24 fps, to tak, jak film został nagrany. Tak, jak autor nagrał ten film i tak, jak chciał, żebyś go oglądał. Czy to ważne? Czy to jest istotne w praktyce? Odpowiedz sobie sam.

Pozdrawiam
 

robiw

New member
km1963 napisał:
...Panasie lx 700...
Ale w tej cenie jest 32"...a ja chcę 37" lub 42" choć może w grudniu/styczniu będą tańsze.. A LX600? A Plasma bez duszków w tej cenie :-( ? Pomóżcie Koledzy rozpartując moje warunki podane w 1-szym poście, proszę :) robiw
 

deniro24

Member
Bez reklam
-AS- napisał:
Może jak leci samoloot to różnicy nie zauważysz, natomiast jak wiesz czego szukać, to inna historia.

Przy oglądaniu filmu w 25 klatkach/sek (czyli normalnie), film (i dźwięk !!) przyspieszony jest o około 4%, czyli film trwa krócej (!!), a dźwięk jest przyspieszony i minimalnie zmieniony (podwyższony). To tak jakbyś oglądał film na minimalnym przewijaniu.

24 fps, to tak, jak film został nagrany. Tak, jak autor nagrał ten film i tak, jak chciał, żebyś go oglądał. Czy to ważne? Czy to jest istotne w praktyce? Odpowiedz sobie sam.

Pozdrawiam

AS dla mnie to tylko teoria, którą miałem okazję przeczytać już kilkanaście razy przy okazji różnych tematów dotyczących wsparcia 24p. Do mnie to nie za bardzo trafia. Dlaczego? Bo gdy nie było na rynku tv oraz odtwarzaczy oferujących 24p, (ba nie było o nich nawet słychać) posiadacze pierwszej generacji odtwarzczay hd rozpływali się w zachwytach na temat jakości obrazu, wogóle nie wspominając o jakichś problemach z płynnością, przyśpieszeniem filmu, zmianą dźwięku. Poprostu tego nie widzieli. Dopiero jak zaczęły się pojawiać niusy o 24p w kolejnych generacjach tv i odtwarzaczy hd, można było usłyszeć głosy że to już będzie prawdziwy raj wizualny. I co? I nic! Ja jakoś nie przeczytałem jeszcze jakiejś relacji użytkownika, (który to oglądał wcześniej filmy hd dvd lub blue ray bez wsparcia 24p, a poźniej na tv i odtwarzaczu ze wsparciem 24p), który by zauważył jakąś ogromną różnicę.

Oczywiście w pełni się z Tobą zgadzam, że teoria wygląda właśnie tak, jak napisałeś, jednak w praktyce zauważą to tylko nieliczni (jeżeli już).

Natomiast ja chętnie bym poczytał jak to się sprawdza w praktyce - a tutaj posiadacze odpowiednich tv oraz odtwarzaczy hd dvd lub blue ray milczą. Z racji posiadanego przez Ciebie odpowiedniego sprzętu ze wsparciem 24p: tv (KURO) i odtwarzacza (ps3) - może będziesz pierwszym na tym forum, który opiszę nam swoje praktyczne spostrzeżenia dotyczące różnic w oglądaniu 25p i 24p (zakładam że ps3 potrafi "wypuścić" obraz z blue ray w 25p i 24p).
To by było bardzo ciekawe, chyba nie tylko dla mnie.

Pozdrawiam.
 
Do góry