LED/ OLED - nowe lokum i sprzęt do salonu / +- 10k budżet

grabarzg

New member
Dzień dobry wszystkim,

na wstępie dodam, że jestem nowy na forum i mam nadzieję, że ten post przyporządkowałem do właściwego działu :) Do meritum.

W związku z zakupem nowego lokum wypada salon wyposażyć w media. Chciałbym poprosić Was o fachowe wsparcie, ponieważ mi zwyczajnie brak kompetencji, aby podjąć dobrą decyzję.

Szukam telewizora, który będzie podpięty do wzmacniacza YAMAHA N803D + TANNOY Mercury 7.4, lub do sensownego soundbara z subwooferem. Tu poproszę o Wasze opinie, którą drogą pójść i dlaczego - ale o audio na samym końcu. Generalnie chodzi mi o efektywność, nie o topienie bezsensowne pieniędzy :)

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 25m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 4-4,5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Generalnie na wprost, bokiem czasem też się zdarzy. Priorytet --> wprost.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stać, nie ma opcji, aby wisiał.
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Okna na północ, telewizor będzie stał plecami do nich. Na nadmiar światła nie narzekam.
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Bardzo dobrą jakość obrazu, szybki interfejs, Netflixa (choć ten i inne aplikacje są też w dekoderze), wyjście optyczne do zestawu audio
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: UPC 4K TV BOX
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? dekoder, konsola, wzmacniacz, być może soundbar
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 2-4
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Nie wiem, byle mało refleksów było
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Filmy, głównie Netflix, bądź to co nadają w tv ze wskazaniem na Discovery, National Geographic i tym podobne.
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Nie
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola? Jest plan na podpięcie konsoli, PC nie.
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Wieczorami
17. Preferencje co do wielkości? 65" i więcej
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Przejaskrawiona kolorystyka, wolny interfejs
19. Preferencje co do marki ? SONY (po prostu lubię SONY) i LG
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie musi, zbędny bajer w mojej opinii
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? Budżet górny ustawiłem na 10k PLN przy czym zależy mi na efektywności, tj. jeżeli z jakiegoś powodu jest wskazane np. dorzucić 2k, bo np. LG właśnie ma super promocję to to rozważę (np. obecna promocja na GX7 z soundbarem i XBOX X za 12k wygląda na pierwszy rzut oka super). Widziałem także promocje na LG NANO953 65'', gdzie przy bonie efektywny koszt to 3k PLN i także na to patrzę. Chciałbym sprzęt na najbliższe co najmniej 5 lat. Do dziś korzystałem z 50'' SONY, które już lata świetności ma za sobą i naprawdę nie narzekam. Przy obecnym salonie po prostu jest zbyt mały co skłoniło mnie do poszukiwać nowego...

Przytoczę mój tok rozumowania dla lepszego nakreślenia profilu użytkownika: OLEDy mają prawdziwą czerń - super, widziałem, robi robotę. Full array LED od Sony też wyglądają bardzo dobrze, nie tak jak OLED, ale w tym budżecie miałbym pewnie z 15'' extra. Ogarnij się chłopie, masz problemy - cokolwiek kupisz będzie n x lepsze, niż to z czego korzystałeś dotychczas.

I jeszcze pytanie o audio: jw miałem dotychczas tv wpięte w stereo i naprawdę na moje koślawe ucho robiło robotę. Jak bas zadudnił zęby szczękały. Pytanie czy w mojej sytuacji warto myśleć o soundbarze czy zostawić konfig tak jak był? Cenie sobie dobre audio w filmach.

Na koniec dodam, że zastanawiałem się także nad projektorem + tablica (mam porobione wszystkie instalacje), ale nie mam kompletnie bladego pojęcia czy to w ogóle ma sens przy moim korzystaniu i budżecie.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Promocja na LG Oled GX i Xbox oraz soundbar jeszcze trwa i cena specjalna dla niebieskich jest dużo niższa.
Można też taniej brać bez Xboxa.
 

grabarzg

New member
Hmm... z opcji 65'' muszę zrezygnować. Będzie zwyczajnie zbyt mały przy tej odległości. Tym samym GX'a muszę na tym etapie odstrzelić, mimo iż obraz mnie zachwyca.

Odnośnie Sony XH95 i Samsunga Q90T jaka jest realna różnica w tych telewizorach? XH95 widziałem i naprawdę w mojej opinii robi robotę. Q90T zgarnia także bardzo dobre recenzje. Czy np. LG nanocelle mają do tego podejście?

Kolejna rzecz typowo rynkowa: mamy nowy rok, zaraz będą premiery i spodziewam się albo wysypu nowego sprzętu, bądź przecen na istniejące serie. Czy warto poczekać czy nie kierować się w ogóle takimi pobudkami?

Z góry dziękuję.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przeceny już były.
Nowe modele się przesuwają, więc nie będzie wyprzedaży.
W klasie 75" - termin wprowadzenia to maj.
 
Do góry