Kabel HDMI dla 4K - co wybrać ?

Andriuu_eJaY

New member
Witam,

około 2 tygodni temu zakupiłem nowy TV - LG OLED55C9. Na chwilę obecną posiadam dostęp do CANAL+ 4K. Obraz o wiele lepszy, aczkolwiek przy bardziej dynamicznych scenach widziałem delikatne "przycinanie / smużenie". Kabel HDMI podłączony do dekodera mam Philips High Performance (nie wiem jaki do model kompletnie) kupowany ~ w 2010 roku, pewnie standard 1.3 albo 1.4 ?? Przeczytałem na internecie, że takie kable odtwarzają 4K, ale w 30klatkach. Tutaj moje pytanie aktualnie posiadam urządzenia:

- dekoder CYFRA+ 4K | obsługuje standard HDMI 2.0

- Playstation 4 | HDMI ?

- combo DuneHD MAX | obsługuje 1.3a

- odtwarzacz Panasonic DP-UB820 | obsługuje 2.0



Do dekodera i odtwarzacza będę musiał na pewno zmienić kabel, bo wydaje mi się, że standard HDMI z tego okresu to 1.3 albo 1.4. Dobrze rozumiem, że mimo iż telewizor posiada 120Hz to standard portu w dekoderze i odtwarzaczu i tak pozwala maksymalnie na 60 klatek przy 4K ? i nie ma sensu pakować się do kabel ULTRA HIGH SPEED HDMI - 2.1 ? wystarczy normalny HIGH SPEED ? Do combo zostawiam ten co mam obecnie, bo i tak obsługuje tylko standard 1.3a, natomiast do konsoli też chyba zmienię, bo planuje nową konsolę kupować w przyszłym roku.



Proszę o pomoc i ewentualnie poradzenie jakie kable wziąć.
 

pantomima

Banned
U mnie to zjawisko nie występuje .
Jeżeli jeszcze tego nie robiłeś, to wejdź w ustwienia obrazu i w funkcji TruMotion za pomocą suwaka De-Blur skoryguj ustawienia .
Jeśli nic się nie zmieni , to faktycznie jest to kabel.

Już dziś będziesz kupował kabel do nowej konsoli ...? ;)
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
masz 10 letni kabel hdmi z czasów gdzie 4k było w marzeniach wielu... sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.. kup kabel min 2.0
ja używam prolink futura slim
 

Caparzo

New member
Bez reklam
pewnie kup sobie, za 10 lat jak wymienisz tv na 8k to będzie akurat.. a nie czekaj, za 10 lat będzie inny standart...

nie napalaj się na to co piszą, skoro taki mega dobry kabel to czemu jest tańszy od innych chociażby o których psiałem ?


poza tym zadaj sobie pytanie, czy na rynku są sprzęty ogólnodostępne w 8k że już kable sprzedają ? i dleczego takie tanie
 
Ostatnia edycja:

Andriuu_eJaY

New member
Dobra to proszę o pomoc w wyborze kabla.

Jedyne o co jeszcze chciałbym się zapytać: mimo iż TV posiada 120Hz, to przez port HDMI na dekoderze i odtwarzaczu - 2.0 i tak maksymalnie poleci 60 klatek ? nie więcej zgadza się ? i nie ma sensu pakować się w kabel 2.1 ?



Który kabel byście brali:

1.***https://avpoint.pl/kabel-hdmi-scp-990uhd-6-18m

2. https://allegro.pl/oferta/kabel-hdmi-prolink-2-0-1-4-futura-slim-4k-arc-2m-6650458419

3.***https://allegro.pl/oferta/auda-kabe...-8k-60hz-2m-8749538264?fromVariant=8749523228

czy może coś tańszego ? muszę jutro coś zamówić, a planuje ogólnie trzy kable, odtwarzacz Panasonic, dekoder i konsola (przyszłościowo też myśląc)
 
Ostatnia edycja:

bramowicz1

Member
Bez reklam
Pewnie już po zakupie, ale ja bym brał ten Prolink, co prawda ten Auda też by kusił bo standard 2.1, ale cena dziwnie niska i w tym momencie to jeszcze chyba nie potrzebny.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kabel HAMA, z certyfikatem "Premium HDMI", masz gwarancje, że spełnia wszystkie wymogi. Dostępny w każdym MM.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Nie ma kabli HDMI 2.1ani 2.0 itp.


"Błędnym jest założenie, że wersja standardu HDMI oznacza różnice w przewodzie podłączeniowym. Wersja HDMI odnosi się bowiem do urządzenia, do którego wpinamy przewód, jego transmiterów, nie zaś do samego przewodu[7][8][9]."

wikipedia.pl


Prawidlowe nazywnictwo kabli HDMI

Standard HDMI Cable – możliwości: 720p, 1080i

Standard HDMI Cable with Ethernet – możliwości: powyższe oraz Ethernet

High Speed HDMI Cable – możliwości: 720p, 1080i, 1080p, 4K@30Hz, 3D, Deep Color

High Speed HDMI Cable with Ethernet – możliwości: powyższe oraz Ethernet, eARC

Premium High Speed HDMI Cable – możliwości: 4K@60Hz, przestrzeń barwna BT.2020, próbkowanie 4:4:4

Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet – możliwości: powyższe oraz Ethernet

Ultra High Speed HDMI Cable – możliwości: 4K, 5K, 8K, 10K @120Hz, Ethernet
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nawet mam taki w domu :D

hdmi.jpg
[/url][/IMG]
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tak pisza na kablach ze hdmi 2.1 itp. i ok niech tak bedzie ale:

Standardow HDMI mamy 16 rodzaji.
Natomiast rodzai kabli mamy 7 z czego 3 z nich sa podobne tyle ze z dodatkowa zyla dla internetu. xD

No ale nie bedziem sie czepiac bo bez sensu. Ostatnio wpadlem na artykul odnosnie HDMI na wikipedii i tam wlasnie napisali. Ze HDMI 2.1 to standard odbiornika i nadajnika a nie kabla. xD

Nazwy i rodzaje kabli sa takie jak podalem wyzej.
 
Mam pytanko czy kabel 2m WireWorld Island 7 jest w stanie przesłać 4k 60FPS ? bo w teori producent podaje przepustowosc na poziomie 10-20Gb/s
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dlatego niektóre kable dostają certyfikat i jest pewność, że spełnia określone wymagania. Nikt tam nie cuduje i bajek nie opowiada.
Dobry sprawdzony kabel, niczym się nie różni, nie musi mieć certyfikatu, ale jak laik idzie do sklepu, to nie wie który jest ten "dobry", o czym świadczy ten wątek. Nie rozróżni Wireworlda, od Donga z Lidla za 4.99zl
 

Andriuu_eJaY

New member
Jeszcze nie wybrałem kabli :|

Czy ktoś mi odpowie, bo domyślam się, że prawidłowo rozumiem, ale chciałbym się upewnić.

Telewizor posiada 120Hz oraz standard HDMI 2.1 - nawet jeśli kupię kabel ze standardem 2.1 to i tak odtwarzacz, dekoder tego nie obsłuży, bo maksymalnie wejścia w tych urządzeniach są w standardzie 2.0, czyli max ile osiągnę na nich to 60 FPS ?

Planuje do odtwarzacza wybrać lepszy kabel, dekoder, konsola gorszy.

Dodatkowo aktualnie posiadam monitor 4K podłączony przez display port, lepiej zmienić na HDMI ?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Skoro już wyskoczył temat, to jaki DisplayPort kabel, ale 10 metrowy?
Kupiłem kiedyś taki, to obraz na monitorze był fatalny.
Gdyby ktoś, coś, to chętnie się dowiem który jest pewny.
 
Do góry