Czy w moim przypadku warto wchodzić w format Ultra HD Blu-Ray ?

Kejmoski

New member
Witam Szanownych Forumowiczów

Chciałbym się was poradzić w kwestii formatu Ultra HD Blu-Ray.

No to opisuję swój dylemat.
Filmy na Blu-Ray w HD 1080p kupuję od 2011 roku i od tego czasu jak jestem z tym formatem to jestem z obrazu i dźwieku filmów zadowolony. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wejściem w format Ultra HD Blu-Ray ? Czy warto w to wchodzić, czy się opłaca, a może dać sobie spokój i zostać przy formacie Blu-Ray z filmami 1080p ? No i przez to stoję też z zakupem niektórych filmów bo nie wiem czy je kupić na Blu-Ray czy na Ultra HD Blu-Ray ? Tematy o Ultra HD Blu-Ray śledzę w internecie i im więcej o tym czytam tym większe wrażenie mam że lepiej zostać w moim przypadku przy Blu-Ray 1080p. Mam wrażenie że format Ultra HD Blu-Ray ma więcej wad niż zalet. No i żeby nie było że wiedzę o formacie mam tylko z internetu, praktyczną też mam bo miałem okazję zobaczyć na telewizorze OLED UHD z HDR, filmy z Ultra HD Blu-Ray w Dolby Vision i HDR10. Moje wrażenia po obejrzeniu filmów ? Te filmy z HDR i szeroką paletą kolorów są fajne i lepsze od tych co są na Blu-Ray w 1080p. Ale czy w moim przypadku warto wchodzić w Ultra HD Blu-Ray ? Szczerze nie wiem i mam wątpliwości ?

Jeżeli chodzi o zalety i wady formatu Ultra HD Blu-Ray to ja je widzę tak.
Zalety:
– Rozdzielczość Ultra HD, 4K.
– HDR.
– Szeroka paleta kolorów.
– Obraz zapisany jest w nowym kodeku Video.
– Dźwięk w DOLBY Atmos i DTS X (jest to zaleta, ale w moim przypadku trudno mi to uznać za zaletę bo dźwięk z filmów puszczam na dzielonym sprzęcie Hi-Fi Stereo. Także wystarczy mi jak filmy mają dźwięk nieskompresowany lub bezstratny w Stereo czy 5.1).
– Filmy z polską wersją językową które, nie wyszły na Blu-Ray po polsku (np. „Wodny Świat, „Ognisty Podmuch” czy „Szeregowiec Ryan”).
– Odrestaurowany obraz filmu którego nie ma na Blu-Ray (np. Batmany Tima Burtona, „Predator” z Arnoldem).
– Dużo filmów zagranicą jest z polską wersją językową i są tańsze.

A teraz przechodzę do wad formatu Ultra HD Blu-Ray według mnie.
Wady:
– U znajomych tych płyt nie odtworzę bo nie mają odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray.
– Na moim komputerze z płytą Ultra HD Blu-Ray nie zrobię tego samego co mogę zrobić z płytą Blu-Ray. Chodzi o to że film 1080p z płyty Blu-Ray bez problemu potrafię skopiować, dorobić polską wersję językową i wypalić na płycie BD-R. Dzięki temu po polsku oglądam filmy w HD które w Polsce nie ukazały się na Blu-Ray z polską wersją językową. Z Ultra HD Blu-Ray już tak się łatwo nie da.
– Ceny filmów. W Polsce filmy na Ultra HD Blu-Ray są drogie, czasami zdarzy się promocja na film w tym formacie, ale to i tak mało. (Ale w cenie jednego filmu na Ultra HD Blu-Ray można mieć więcej filmów na Blu-Ray jakby co.)
– Ceny filmów zagranicą. Filmy na Ultra HD Blu-Ray zagranicą są tańsze w regularnej sprzedaży, a jak się trafi promocja to są jeszcze tańsze, ale mimo niższej ceny to wydaje mi się że średnio opłaci się kupować filmy zagranicą.
– W zagranicznym wydaniu filmu na Ultra HD Blu-Ray, mało kiedy film na Blu-Ray w 1080p jest po polsku. Dla mnie jest to istotne bo dźięki temu mogę też film zobaczyć u kogoś.
– Z tego co czytałem to efekt HDR w jednych filmach jest lepszy, dobry, a w innych gorszy czy mało widoczny.
- Efekt HDR też zależy od tej jasności w Nitach, a z tym różnie bywa. Raz jest lepiej, raz gorzej.
– Z tego co czytałem to kwestii obrazu niektóre filmy na Ultra HD Blu-Ray nie różnią się dużo od tych na Blu-Ray w 1080p.
– Nie wszystkie filmy są w polskiej wersji językowej.
– Ilość tytułów nie jest taka jak na Blu-Ray, ale ciągle rośnie.
– Różne formaty HDR, czasami się zastanawiam jaki jest najlepszy i z jakim najlepiej film oglądać.
- Kupowanie po raz kolejny filmów które posiadam na Blu-Ray. Nie wiem czy warto wymieniać filmy Blu-Ray na kopie Ultra HD Blu-Ray ?
I to tyle jeżeli chodzi o wady i zalety formatu Ultra HD Blu-Ray.

Kolejny dylemat, problem to telewizor. Wydaje mi się że telewizor OLED prawdopodobnie jest najlepszy do formatu Ultra HD Blu-Ray, ale dobre telewizory LCD też są. Ale mieszkam w bloku, a mój osobny pokój z sprzętem Audio – Video ma małą przestrzeń i ładowanie do niego 55 calowego OLEDA jest bezsensu. Także na obecną chwilę musiałbym wybrać jakiś telewizor LCD ? Odległość od ekranu to 160 cm. Jak mierzyłem miejsce na telewizor UHD to zmieści mi się maksymalnie 50 calowy telewizor. Także wybór przekątnych telewizora mam od 43 cale do 50 cali. Ale muszę mieć na uwadze to że filmy z płyt Ultra HD Blu-Ray nie będą często puszczane bo moich ulubionych filmów w tym formacie jest na razie około 30 (liczba może ulec zmianie, z czasem). Także film w tym formacie byłby puszczany mniej więcej raz w tygodniu. Częściej będą puszczane nagrania Blu-Ray w 1080p i DVD. No i przez te nagrania Blu-Ray w 1080p i DVD to nie wiem czy jest sens kupować telewizor 49 lub 50 calowy ? No bo „Kalkulator Odległości” dla Full HD 1080p pokazuje mi że przy odległości 160 cm od ekranu, telewizor powinien mieć 38 cali. Mój aktualny telewizor ma 40 cali, jest Full HD 1080p i jest 100 Hz. Jeżeli chodzi o telewizor UHD to "Kalkulator Odległości" pokazuje mi przedział odległości i tak w przedziale od 80 cm do 160 cm telewizor UHD powinien mieć 38 cali, a jak wybiorę przekątną 43 cale to przedział odległości wynosi od 90 cm do 181 cm, a gdy wybiorę przekątną 49 i 50 cali to przedział odległości wynosi od 103 cm do 210 cm. Także według „Kalkulatora Odległości” wychodzi mi na to że optymalny telewizor dla mojego pokoju to byłby 43 calowy. Chyba że się mylę. Także nie wiem czy warto w moim przypadku wchodzić w format Ultra HD Blu-Ray przy odległości od ekranu która wynosi 160 cm ? A jak wy myślicie ? Warto przy takiej odległości wchodzić w ten format ? A może dać sobie spokój ?

Muszę też przyznać że wchodzenie w format Blu-Ray 1080p było łatwe, ponieważ różnice między DVD, a Blu-Ray były widoczne. Natomiast różnice między Blu-Ray, a Ultra HD Blu-Ray też są widoczne, ale już nie tak jak w przypadku DVD, Blu-Ray. Wydaje mi się że wchodzenie w format Ultra HD Blu-Ray to sprawa indywidualna i nie łatwa. Mam wrażenie że nie jest to format dla każdego.

Dziękuję za przeczytanie i za jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam.
 
Do góry