zabezpieczenie przed burzą !!!

TolBoy

Member
Witam, jak sie zabezpieczyć aby nasze cacka które wisza na ścianie, nie uległy uszkodzeniu podczas burzy. Po ostatnich burzach w moim rejonie padło ok 15 komputerów, 2 multiswitche kilka aparatów tel.
Osobiście znam wszystie przypadki.
hmmmm
jest burza sciągam tv ze ściany i wyjmuje wszelkie kable ?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To wbrew pozorom bardzo ważna rzecz. Podczas ostatnie burzy u nas ponad sto telewizorów było do wymiany , w tym również najdroższe plazmy. Ale jest w sprzedaży listwa zabezpieczającą Monstera .Jeden z klientów miał już możliwość "przetestowania" listwy. Producent podaje ,że wypłaca odszkodowanie jeśli listwa nie zadziała.
Wzrost sprzedaży jest wprost proporcjonalny do wyładowań atmosferycznych.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
można jeszcze inaczej

kupujesz UPS-a i do niego listwa nawet gorszej jakości
też zadziała
jeden warunek
UPS minimum 1000
 

greg hiszpan

New member
jarwisz napisał:
można jeszcze inaczej

kupujesz UPS-a i do niego listwa nawet gorszej jakości
też zadziała
jeden warunek
UPS minimum 1000

NIE zapomnij o zabezpieczeniu anteny, bo nie wszystkie listwy mają zabezpieczenie przepięciowe sygnału antenowego.npTUTAJ
jezeli masz możliwość podłączenia do tablicy elektrycznej to można zastosować taki na tablice i masz wtedy zabezpieczone całe mieszkanie.
popytaj w najbliższej hurtowni napewno ci coś doradzą.

pozdrawiam
 

wa12

New member
Co do listew, to są lepsze i całkiem złe. To jest niestety tylko półśrodek. Kolega kiedyś robił test kilkudziesięciu takich listew dla czasopisma komputerowego i wnioski miał bardzo krytyczne o wszystkich, nawet tych najdroższych. No i taka listwa to jest już trzeci stopień zabezpieczenia. Jeśli nie ma ograniczników przepięć w rozdzielni i w przyłączu domowym, to niewiele pomoże. Ale to i tak tylko zabezpieczenie od strony sieci elktrycznej. Jest jeszcze kilka dróg, którymi przepięcia mogą dotrzeć do naszych zabawek elektronicznych. Oczywiście jest to antena, a także sieć komputerowa czy telefoniczna, a to tylko połaczenia galwaniczne. Jest też możliwość zaindukowania przepięcia w kablach, czy nawet na płytce elektronicznej. Dzisiejszy sprzęt jest ze sobą połaczony w najrozmaitszych konfiguracjach i przewidzieć wszystkie ewentualności jest nie sposób. Znam przypadek, kiedy piorun udeżył w budynek i nastapił przeskok iskry na parapet, który był za blisko piorunochronu. Padło wszystko co bylo w pokoju za oknem.
Najlepsza i najskutecznijsza metoda ochrony to niestety wyłaczenie wszystkiego z sieci i odpięcie wszystkich zewętrznych przewodów, bo nawet najlepsze zabezpieczenia chronia tylko w 96-96%.
 

autorus

New member
jeśli chodzi o zabezpieczenie prądowe to tylko ups. Natomiast aby zabezpieczyc antenkę to juz inna broszka. No ale jakie jest prawdopodobieństwo ze ci walnie piorun w antene? Bardzo małe szczególnie jak w pobliżu są wyższe drzewka.

Autorus
 

wa12

New member
autorus napisał:
jeśli chodzi o zabezpieczenie prądowe to tylko ups. Natomiast aby zabezpieczyc antenkę to juz inna broszka. No ale jakie jest prawdopodobieństwo ze ci walnie piorun w antene? Bardzo małe szczególnie jak w pobliżu są wyższe drzewka.
Autorus

No niestety nie masz racji. Jak piorun rąbnie obok w drzewko, to w antenie zaindukuje się nawet kilka kilowoltów. I jak to wejdzia do tv to wiadomo co się stanie. Najlepsza ochrona to niestety totalne odłączenie.
 

BartekB

New member
autorus napisał:
No ale jakie jest prawdopodobieństwo ze ci walnie piorun w antene? Bardzo małe szczególnie jak w pobliżu są wyższe drzewka.

Autorus

No cóż, prawdopodobieństwo może jest małe ale jak życie pokazuje niezerowe. W ostatnim tygodniu, podczas burzy, w mojej okolicy pioruny waliły właśnie po dachach i do tego właśnie po najniższych ich częściach. Nie pomogły wyższe drzewka w okolicy oraz dużo wyższe budynki w okolicy (ok. 200m). Oczywiście straty w sprzęcie były niemałe - na szczęście głównie w sprzęcie niskonapięciowym.

Natomiast od ekspertów od instalacji odgromowych dostałem infromację, że nawet super instalacja odgromowa nic nie poradzi na prąd indukcyjny, gdy piorun będzie schodził do ziemi.
 

ms714033

New member
Wyłączać pilotem, czy z gniazda prądowego?

Witam.

Ostatnio bardzo często przechodzą burze. Ja żeby zapobiec ewentualnym kłopotom wyłączam telewizor z gniazda prądowego.
Ostatnio dotarła do mnie informacja, że nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ telewizor, po włączeniu, musi się nagrzewać "od zera" co wpływa negatywnie na jego żywotność.

Czy ktoś bardziej światły niż ja :)mrgreen:) mógłby to potwierdzić?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
 

bitner

Klub HDTV.com.pl
vip
Witam
Jęśli nie masz ochronników przepieciowych to najlepiej wyłączyc wtyczke z gniazdka elektrycznego. Dlaczego ?
Podczas burzy moze dojsc do przepicia spowodowanego błyskawicą. Napięcie wchodząc do budynku może spowodowac uszkodzenie urzadzeń i sprzety AGD i RTV. Proponuje wyłaczyc z gniazda i odłączyc od anteny (siatkowej jeśli taka masz)

Pozdrawiam
BITNER
 

scott

New member
wa12 napisał:
Najlepsza i najskutecznijsza metoda ochrony to niestety wyłaczenie wszystkiego z sieci i odpięcie wszystkich zewętrznych przewodów

Całkowicie się zgadzam. Sam straciłem kiedyś modem. Dzisiaj odpinam wszystko.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
było już sporo osób , które twierdziły że telewizor wyłączony był z pilota - ale zasilanie do prądu było podłączone - i jak piorun strzelił telewizor został uszkodzony.
Więc byłbym za podobnym systemem jak Bitner.
 

gatar

Active member
Bez reklam
ms714033 napisał:
Ostatnio dotarła do mnie informacja, że nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ telewizor, po włączeniu, musi się nagrzewać "od zera" co wpływa negatywnie na jego żywotność.
Witaj.
Bardziej światły to raczej nie jestem :), ale .... nawet jeśli jest prawdą, że takie odłączanie od sieci skraca żywotnośc tv ( w co jakos nie wierzę) to ciekawe o ile .... jedno wyłaczenie o 1% ? Ile razy w roku wyłączałbyś ...10 razy ...to 10% , niby sporo, ale to tylko dywagacje. Jesli zaś nie odłaczysz i piorum walnie w sieć lub nawet obok to żywotność Twego tv spadnie o 100%.:) WARTO ?
 

greg hiszpan

New member
wa12 napisał:
No niestety nie masz racji. Jak piorun rąbnie obok w drzewko, to w antenie zaindukuje się nawet kilka kilowoltów. I jak to wejdzia do tv to wiadomo co się stanie. Najlepsza ochrona to niestety totalne odłączenie.

niestety!!!
moi rodzice mieszkają na 11 pietrze, burza była nad katowicami ale piorun uderzył jakieś 3 KILOMETRY obok w innej dzielnicy, widziałem jak uderzył piorun, STALIŚMY z ojcem w oknie, bo lubimy oglądać pioruny. W tym samym momencie coś pstyknęło w tunerze(wtedy jeszcze analogowym PACE), myśleliśmy że bezpiecznik. wymiana nic nie dała, pojechał do serwisu i okazało się, że poszła głowica.TYLKO konwerter działa caly czas nawet do dzisiaj.
było to jakieś 10 lat temu i od tej pory zawsze wyłączam wszystko, łącznie z kablem ANTENOWYM pomimo stosowania listwy i zabezpieczenia na tablicy.
WOLĘ DMUCHAĆ NA ZIMNE!!!

POZDRAWIAM
 

phmizar

New member
Dziesięć ni temu podczas potężnej burzy piorun uderzył gdzieś bardzo blisko mojego domu. Przepięcie było tak duże, że na sekundę zgasło światło. Skutkiem tego spalił się modem neostrady (skok napięcia na linii telefonicznej). Miałem włączony komputer. Zabezpieczony jest listwą przepięciową. Komputer się po prostu wyłączył z powodu chwilowgo braku zasialania. Do tej samej listwy podpięty jest monitor lcd i szlag trafił zasilacz. Właśnie wraca z naprawy a ja się męczę na jakimś paściarskim crt. Przytaczam to gwoli przestrogi bo straty podczas burzy mogą być niemałe
 

autorus

New member
Bo listwa mało daje, musi byc ups. Mam podpięty do kompa i zero problemów. W czasie burzy czasem podczas pracy włacza sie i wyułacza a ja pracuje normalnie :)

Autorus




phmizar napisał:
Dziesięć ni temu podczas potężnej burzy piorun uderzył gdzieś bardzo blisko mojego domu. Przepięcie było tak duże, że na sekundę zgasło światło. Skutkiem tego spalił się modem neostrady (skok napięcia na linii telefonicznej). Miałem włączony komputer. Zabezpieczony jest listwą przepięciową. Komputer się po prostu wyłączył z powodu chwilowgo braku zasialania. Do tej samej listwy podpięty jest monitor lcd i szlag trafił zasilacz. Właśnie wraca z naprawy a ja się męczę na jakimś paściarskim crt. Przytaczam to gwoli przestrogi bo straty podczas burzy mogą być niemałe
 

dnc

Moderator
VIP
Urządzenie, które jest w stanie stanby pobiera tylko tyle prądu ile potrzeba do zasilenia ukladu włączającego. Reszta układów jest wyłączono, ale nie całkiem. Prąd jest. Każde zakłócenie pracy sieci energetycznej, jak burza, może uszkodzić wszystkie elementy elektroniczne.
Prawda jest taka, że na elementy elektroniczne nie wpływu właczanie i wyłączanie. Chyba, że są to elementy mechaniczne, jak silniki, mechanizmy przesuwające, które w momencie włączenia pobierają więcej prądu. Jednak obecnie ich trwałość jest natyle duża, że wyłączenie całkowite prądu w niczym ich nie uszkadza ani nie powoduje skrócenia trwałości.
Po za tym każde włączone urządzenie pobiera prąd, a to są koszta, które trzeba ponieść czy się urządzenie używa 5 minut czy 5 godzin. W skali roku to jest nawet 200-300 zł.
Warto się zatem zastanowić czy elektronikę nie podłączyć do listwy zasilającej i kiedy nie używamy urządzeń bo np. nie ma nas w domu, wyłączamy wszystko jednym przyciskiem.
 

autorus

New member
Znalazłem cos takiego i to chyba byłoby rozwiązanie najleprze.


"Polecamy wszystkim operatorom sieci bezprzewodowych ubezpieczenie urządzeń od przepięć i wyładowań atmosferycznych. Stawki firm ubezpieczeniowych od tego typu ryzyk są bardzo niskie, a wszyscy wiemy jak często z tych powodów psują się urządzenia WiFi. Przykładowo w PZU ubezpieczenie od przepięć na urządzenia elektroniczne o wartości 50 tyś zł przy kompleksowym ubezpieczeniu firmy kosztuje 41 zł za rok ! Za 41 zł można kupić jedną tanią kartę WLAN :). Okres burzowy nadejdzie lada dzień..."




dnc napisał:
Urządzenie, które jest w stanie stanby pobiera tylko tyle prądu ile potrzeba do zasilenia ukladu włączającego. Reszta układów jest wyłączono, ale nie całkiem. Prąd jest. Każde zakłócenie pracy sieci energetycznej, jak burza, może uszkodzić wszystkie elementy elektroniczne.
Prawda jest taka, że na elementy elektroniczne nie wpływu właczanie i wyłączanie. Chyba, że są to elementy mechaniczne, jak silniki, mechanizmy przesuwające, które w momencie włączenia pobierają więcej prądu. Jednak obecnie ich trwałość jest natyle duża, że wyłączenie całkowite prądu w niczym ich nie uszkadza ani nie powoduje skrócenia trwałości.
Po za tym każde włączone urządzenie pobiera prąd, a to są koszta, które trzeba ponieść czy się urządzenie używa 5 minut czy 5 godzin. W skali roku to jest nawet 200-300 zł.
Warto się zatem zastanowić czy elektronikę nie podłączyć do listwy zasilającej i kiedy nie używamy urządzeń bo np. nie ma nas w domu, wyłączamy wszystko jednym przyciskiem.
 
Do góry