Akustyka pomieszczenia

Noisy

Member
Witam
Już prawie skończylem swój pokój KD, lecz pojawił się delikatny problemik.
W trakcie testu na klaśniecie rekoma pojawia sie krótki, szybki pogłos o wybrzmieniu metalicznym.
Najpierw napisze jak wygląda sytuacja u mnie w tym momencie a rysunek pozwoli zobrazować wszystko dokladnie.
Pomieszczenie obniżone, ocieplone wełną mineralna isover supermata 20 cm.
trzy ściany wykończone gładzia gipsową, jedna ściana skuta do gołej cegły i oczyszczona bla bl bla ;)
Ściana na której znajduje sie tv oraz ekran projektora niebawem zostanie zabudowana płytą wiórową zafornirowana dębem naturalnym. Ściana rtv będzie miała grubość 12 cm gdzie zamierzam dać do środka akumate 10 cm isovera zeby nie dręczyć somsiadów podczas seansów czy słuchaniu muzyki.
Jak widac na rysunku, pokój zaciemniam dosyć grubymi kotarami po lewej stronie, kotary rozsuwam na całą długość pokoju.
Teraz moje pytanie, czy panele akustycznie które wykonać chce sam na bazie akumaty isowera pomogą ? chciałem zrobić dwa na scianę za kanapą oraz dwa na ściane z cegły. O dywanie raczej mogę zapomnieć ponieważ narzeczona jest alergiczka ;(
wszelkie podpowiedzi mile widziane, chciał bym sobie polepszyć akustykę najlepiej jak potrafię oraz jak pozwalaja warunki ;)
Pozdrawiam

file.html


https://www48.zippyshare.com/v/5UB9IlMP/file.html
 
Ostatnia edycja:

_bartollo

New member
Kolego taki metaliczny pogłos to najprawdopodobniej flatter między podłogą a sufitem - wystarczy na sufit dać kilka mat wygłuszających i powinno pomóc...
Ale też pytanie - czy wstawiłeś już kanapę? Bo próby akustyki na pustym pomieszczeniu są bez sensu, finalne poprawki/strojenie np w studio robi się już na umeblowanym pomieszczeniu bo np. taka kanapa może spowodować że ten flatter częściowo zniknie i problemu nie będzie...
 

Noisy

Member
Pokoj praktycznie caly umeblowany, brakuje jedynie wyrzej wspomnianych mebli. Sciana rtv bedzie praktycznie zajmowac cala powierzchnie za kolumnami. Sufit mam gladki, jedynie kolumny do atmosa i cztery lampy wpuszczone w sufit.
Zauwazylem tez, ze poglos staje sie dluzszy po opuszczeniu ekranu projekcyjnego. Podczas robienia testow klasniecia, moja kobitka stanela na srodku pokoju po miedzy lawa a sciana rtv i ... Calkowice zniknal poglos, moze zostawie tam swoja kobitke ha ha
Mam nadzieje ze do konca miesiaca uda mi sie wykonac meble, nastepnie zabiore sie za ustroje.
Jak macie jakies sugestie to piszcie smialo ;)
 

Noisy

Member
Niestety ale juz za pozno ;) material zamowiony, no i jako stolarz chce miec naturalny fornir w pokoju a nie laminat ;)
A tak z ciekawosci, czemu zaleca sie robienie dyfuzora schroedera z drewna a nie z innych materialow ? Ta sama zasada powinna byc przy takiej scianie, czy sie myle ? Jednak fornir jest porowaty i lepiej powinien rozpraszac dzwiek niz gladki laminat.
 
Do góry