Problem z kablem miedziowym (amplituner + kolumny)

Golic

New member
Witam serdecznie,

Jako osoba która dopiero co zaczyna swoją przygodę z zestawem amplituner plus kolumnowe 5.1 wartym całkowicie jakieś 7K PLN trafiłem na bardzo nietypowy problem.

Otóż po podpięciu wszystkiego "beztlenowym kablem miedziowym" wartym jakieś 6 zł za metr dwie kolumny z 5 dudnią bardzo silnym, membranowym basem w scenach gdzie są jest silny bas. Nie ukrywam że jest to bardzo dziwne i wprawiło mnie w niemałe osłupienie.

Po bliższej inspekcji okazało się że wina leży w kablu - zamieniając tylne satelity miejscami cały czas słychać dudnienie z lewej tylnej strony więc nie jest to wina dopiero co kupionych głośników.

Wydaje mi się iż nie jest to też wina amplitunera - przed otrzymaniem 26 m kabla głośniki podpięte były srebrnym zamiennikiem z zestawu Logitech Z-5500 i nie było problemu.

Kabel został podzielony asymetrycznie gdyż amplituner stoi z prawej strony pokoju a więc prawa kolumna i lewy tylni mają najbardziej skrajną długość kabla (odpowiednio najkrótszy i najdłuższy). Dodatkowo jeden z nich jest umieszczony w listwie.

Byłbym wdzięczny za pomoc:

1. Czy to przez to że każdy z 5 kabli ma inną długość i symetryczne głośniki powinny mieć taką samą?

2. Czy to wina jakiegoś przepięcia, izolacji, nadmiernej ilości kabli które leżą koło siebie?

Testowane na PS4 na filmie BD oraz grze - w obu przypadkach dudnienie występowało.
 

cezary69

New member
Bez reklam
Przede wszystkim kable muszą być tej samej długości to raz, a dwa zainwestować w ciut lepsze kable z lepszą, grubszą izolacją. Sam używam przewodów klotz i nie narzekam. Z ciekawości na przód kupiłem przewody Melodiki 2x2,5 i praktycznie to samo.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
To prawdopodobnie nie jest wina przewodów faktem jest ,że kable powinny być tej samej długości ,ale np w przypadku instalacji surround trudno zachować jednakową symetrię .Prawdą jest też, że przewody powijany być jak najkrótsze ma to swoje uzasadnienie zarówno techniczne jak i ekonomiczne .Słuchałem systemu gdzie kable miały 6 metrów długości i nic złego się nie działo

Izolacja (jej rodzaj i grubość) kompletnie nie mają związku z dudnieniem
 
Ostatnia edycja:

cezary69

New member
Bez reklam
To prawdopodobnie nie jest wina przewodów faktem jest ,że kable powinny być tej samej długości ,ale np w przypadku instalacji surround trudno zachować jednakową symetrię .Prawdą jest też, że przewody powijany być jak najkrótsze ma to swoje uzasadnienie zarówno techniczne jak i ekonomiczne .Słuchałem systemu gdzie kable miały 6 metrów długości i nic złego się nie działo

Izolacja (jej rodzaj i grubość) kompletnie nie mają związku z dudnieniem


Czy aby na pewno? Jeśli taki przewód - sznurówka będzie w pobliży przewodu prądowego to nie będzie miało to wpływu na jakość dźwięku? Ciekawe :) To po co kupować przewody za parę tysięcy skoro super izolacja i tak nie ma znaczenia :D
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Czy aby na pewno? Jeśli taki przewód - sznurówka będzie w pobliży przewodu prądowego to nie będzie miało to wpływu na jakość dźwięku? Ciekawe

Aby ten problem rozwiązać potrzebny jest ekran ,w zasadzie kabli głośnikowych się nie ekranuje ,Supra stosuje takie rozwiązania .Na zakłócenia elektromagnetyczne bardziej podatne są kable sygnałowe dlatego mają ekran chociaż też nie zawsze ,dla przykładu XLO nie stosuje ekranu chyba że kable są wykonywane na zamówienie ,firma to tłumaczy tym ,że obecność ekranu zawsze wpływa na dźwięk
Nawet gdyby się pojawiły takie zakłócenia,to byłby słyszalny przydźwięk (buczenie) niż dudnienie ,chyba że Autor postu źle to opisał .Można spróbować maksymalnie odsunąć kable głośnikowe od zasilających i zobaczyć czy problem ustąpi ,można też spróbować podłączyć sprzęt do innego gniazdka sieciowego ,ewentualnie pooglądać dokładnie przewody czy nie są gdzieś uszkodzone mechanicznie
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Kurcze to w myśl zasady równości przewodów centralny teraz będzie miał tyle co najdłuższy z surround ~13metrów.
 

cezary69

New member
Bez reklam
Kurcze to w myśl zasady równości przewodów centralny teraz będzie miał tyle co najdłuższy z surround ~13metrów.

Oj kolega nie potrafi czytać ze zrozumieniem szkoda. Czy podłączasz do amplitunera dwie centralne kolumny? Jeśli tak to powinny mieć taką samą długość. Mowa jest o kolumnach, które założenia działają w parach, przód, tył, góra i te powinny mieć taką samą długość przewodów.
 

cezary69

New member
Bez reklam
Ale tu teorie tworzycie :) Dudnienie to wina akustyki pomieszczenia a nie kabli.

Cytat " Wydaje mi się iż nie jest to też wina amplitunera - przed otrzymaniem 26 m kabla głośniki podpięte były srebrnym zamiennikiem z zestawu Logitech Z-5500 i nie było problemu."


No chyba, że coś się zmieniło w pokoju od tego czasu :D
 

Golic

New member
Okey dzisiaj przypocony lokalnymi upalami zrobilem pare testow/podmian i innych magicznych sztychów i to co udało mi się wywnioskować:

Długość i rodzaj kabla nie ma znaczenia - podpiąłem identyczniej długości zamienniki parami (przód ta sama długość, jak i tył) - było takie samo dudnienie.

Źródło dźwięku nie ma znaczenia - na PS4/XOne/PC był ten sam efekt, niezależnie czy to optyk czy HDMI od X czy HDMI od PS4.

Na początku myślałem że to akustyka/tudzież moja podłoga ale dokręciłem do przednich kolumn te stożkowate cylindry i postawiłem na betonowych kaflach jak najdalej od sprzętu - to samo.

To co udało mi się ustalić i tak ustawić to źródło dźwięku - przy obecnym ustawieniu zamiana kabli przy ampli z prawidłowego ustawienia do odwrócenia frontów z tylnymi (czyli Front R jest w miejsce Surround R i vice versa, to samo do lewej strony) sprawia iż "dudnią" tylne głośniki.

Zawsze coś ale problem nadal istnieje...

Any ideas? Może macie pomysły jakiego rodzaju test zrobić?
 

Golic

New member
Dobra znalazlem. Ustrojstwo nazywa sie Audyssey i jedna z opcji zmian dzwieku jest MultiEQ XT - zmienia pasmo czestotliwosci dzwiekow. Ustawilem tam jakas opcje podczas kalibracji sprzetu tak jak zasugerowal mi kreator.

A juz mialem rwac panele, praktycznie ustawiony byl majster. :)
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
dlugosc kabla przy np:kolumnach frontowych w warunkach mieszkaniowych nie bedzie miała wplywu na brzmienie...gdyby do jednej kolumny podłaczony był kabel o dlugosci 2 metry a do drugie 3,4,5 to nie bedzie miało to zadnego wplywu...co innego jakby miał dwadziescia metrów gdzie jest dłuzsza droga sygnału...musza to byc naprawde wielkie roznice w długosci
 

Golic

New member
Dobra znalazlem. Ustrojstwo nazywa sie Audyssey i jedna z opcji zmian dzwieku jest MultiEQ XT - zmienia pasmo czestotliwosci dzwiekow. Ustawilem tam jakas opcje podczas kalibracji sprzetu tak jak zasugerowal mi kreator.

A juz mialem rwac panele, praktycznie ustawiony byl majster. :)

Nieaktualne, po prostu widze ze to kwestia akustyki pokoju... Jak mam to ogarnac?
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
kreator nie pomógł? a co za sprzet masz jakie kolumny i ampli?mioeszkasz w bloku z plyty czy z cegły...opisz troche wnetrze,czasami warto pokombinowac z ustawieniem samych kolumn
 
Ostatnia edycja:

Golic

New member
kreator nie pomógł? a co za sprzet masz jakie kolumny i ampli?mioeszkasz w bloku z plyty czy z cegły...opisz troche wnetrze,czasami warto pokombinowac z ustawieniem samych kolumn

Denon AVR 2300, kolumny firmy Elac modele F5, B5, do tego jeszcze nie podpiety sub Elac S10 oraz centralny Dali Zensor Vocal (Elac sie nie zmiescil w polce) - tez nie podpiety, w drodze.

Blok jest nowy, paroletni, wydaje mi sie ze cegla biala. Co do wnetrza to pokoj razem z aneksem kuchennym, sciana przednia na ktorej jest TV/projektor ma 5.5 metra szerokosci, na skraju stoja kolumny, powiedzmy ze 3.75 m na dlugosc powierzchnia tylnich kolumn.

Powiem szczerze ze te ustawienia ktore robie to zalatuja mi juz loteria. Na pewno jak podpiete sa 4 glosniki to jest dudnienie, aktualnie w przy prawej kolumnie ktora stoi przy zaslonie. Aczkolwiek raz ustawilem 4 glosniki kolo siebie i przy tych 70-75 decybelach tez bylo slychac.

Jak dotykam kolumny w momencie dudnienia to membrany drza jak p...ne plus podmuchy powietrza z trzech tylnich otworow sa dosyc silne.

Scenariusze ktore testowalem:

1. Standardowy czyli wszystko tak jak powinno byc - dudni glosnik prawy przedni przy zaslonach/oknie/scianie (i troche lewy)

2. zamieniam kable przy amplitunerze tak ze dzwiek frontalny wydobywa sie z tylnich - dudni tylni prawy (i troche lewy)

3. Puszczam dzwiek tylko z przednich (odpinam tylne) - raz bylo ok, potem zaczal dudnic prawy

4. Jak wyzej tylko zblizam prawa kolumne w glab pokoju stawiajac na dywan - dudnienie zmniejsza sie o jakies 75%

5. Postawilem wszystko na kaflach obok siebie - dudni prawy.

Wychodzi na to ze jak sa czynne dwa glosniki to jest ok, ale wystarczy ze podpinam pozostale dwa i jest juz problem...
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
Zakładam że wszystko podłączone jest poprawnie...i głośniki są rozstawione plus minus poprawnie...najprostszym sposobem moim zdaniem będzie w miarę możliwości pożyczyć może od znajomego lub wypożyczyć że sklepu inne kolumny lub takie same wtedy będziesz wiedział co jest przyczyną nagłego dudnienia,czy winowajca jest ampli czy kolumny...bądź wymienić kable...było dobrze i po wymianie kabli się zje...ło...coś mi się wydaje że zwara poszła przy podłączeniu...
 
Do góry