Dywersja czy amatorszczyzna?

Makumba

New member
Witam.
A wiec stalo sie. Po paromiesiecznym studiowaniu forum zdecydowalem sie na plazme. Owa gleboka czern, brak smuzenia, glebia kolorow i kontrast przesadzily sprawe. Udalem sie wiec na lowy aby przekonac sie samemu juz na 100 %. Wczesniej cos tam juz ogladalem ale, ze funduszy poki co nie bylo to robilem to dosc oglednie. Odwiedzilem Saturna i Electro World w Jankach oraz MediaMarkt na Okeciu. Widzialem w akcji wiekszosc modeli polecanych na tym forum. No i teraz to dopiero mam problem bo okazalo sie ze...........
Moze najpierw zaczne od sygnalu HD ( w MM lecial bodajze "sezon na misia" )
PLAZMY ( dotyczy wszyskich lacznie z najdrozszymi Pionkami )
Czern - KATASTROFA - rozwodnione mleko - to jedyne co mozna powiedziec o owej "czerni".
Kontrast - KATASTROFA. Glebia kolorow - moze troche lepiej ale nadal kiepsciutko.
Poziom szczegolow na poziomie mojego 32 calowego CRT po zastosowaniu paru filtrow ( FFDSHOW ) - no moze ciut lepiej ale musialbym dlugo sie wpatrywac. Z HD to raczej nie mialo nic wspolnego - przynajmniej z HD w moim rozumieniu tego slowa.:cry:
LCD
Kazdy - podkreslam - KAZDY lcd-ek gral o niebo lepiej ( nawet najtanszy szrot noname ). Nie mialy moze smolistej czerni ale cos co czernia nazwac napewno juz mozna.
Kontrast i glebia kolorow bezapelacyjnie lepsza.
Poziom szczegolow - bajka - kazdy kosmyk wlosow, kazde zblo trawki ostre jak zyleta. Wydawalo sie ze jesli przyloze do ekranu lupe to zobacze nawet to czego nie jestem w stanie dojzec. Dodatkowo mialo sie owe poczucie ze obraz jest przestrzenny. I to wlasnie jest HD.
Gwoli szczerosci dodam ze zapodawany sygnal byl 1080 - ale jesli plazmy radza sobie z upscalingiem az tak fatalnie to ja dziekuje. Lcd bez full hd radzily sobie super i praktycznie ciezko bylo odroznic te z fullhd od tych bez. Natomiast firmowe dema np. panasonica na pv60 wygladaly git ( oprocz czerni i kontrastu rzecz jasna - poprostu bladzizna ).
Sygnal SD.
PLAZMY
Czern juz nawet nie katastrofalna ale jej brak - szkoda wogole gadac. Szaro-bure cos - szczegolnie jesli to wlasnie czern dominuje ( czyli np. czarna plansza z reklamowka posrodku ). Na 50-tkach to juz byl wrecz koszmar.
Kontrast i glebia kolorow - tutaj jest lepiej niz na tanszych LCD-kach - lepsze daja porownywalny obraz.
Poziom szczegolow - tutaj jest nieco lepiej. Wydaje sie ze plazmy mniej znieksztalcaja obraz. Zadko pojawia sie efekt braku przejscia tonalnego - chodzi mi o efekt znany z np. kiepskich DiVX pojawiajacy sie w ciemnych scenach - tyle ze tutaj nie ma to juz znaczenia. Ogolnie da sie ogladac z 3-4 metrow.
LCD
Czern calkowicie akceptowalna - przynajmniej dla mnie.
Kontrast i glebia kolorow niestety duzo gorzej niz przy HD ( nie na wszystkich )
Poziom szczegolow - kiepsko - brak lub czesciowy brak przejscia tonalnego. Obraz razi "platrami miodu" - da sie ogladac dopiero powyzej 5 metrow ale tez bez zbytniego komfortu.

I teraz to ja Panowie nic nie rozumiem. Prawie wszystkie plusy jakie wymienialiscie na kozysc plazm nie znalazly odzwierciedlenia w rzeczywistosci - a wrecz przeciwnie - znalazly sie po stronie LCD i to z miazdzaca przewaga.....Szczegolnie dotyczy to owej podobno super czerni, kontrastu, kolorow itd. No i teraz mam zagwozdke. Czy tez wszystkie sklepy uparly sie by plazmy tak maksymalnie rozkalibrowac zeby odrzucaly potencjalnych klientow albo ja zyje na jakiejs innej rzeczywistosci lub jestem slepy jak pijany kret. A moze nastawiaja po 10% kontrastu, nasycenia i jasnosci w obawie o wypalanie? Pisaliscie takze ze plazma lepiej daje rade przy slabszym sygnale - a wiec jak wytlumaczyc fakt, ze tylko plazmy mialy problemy z sygnalem i wyswietlaly najprzerozniejsze artefakty ( jak rowniez wogole gubily sygnal na pare sekund podczas gdy stojace obok lcd graly az milo )?
A moze jest to kwestia kalibracji? Moze LCD-ki nie potrzebuja zadnych specjalnych zabiegow aby ladnie grac a plazmy trzeba dopiero odpowiednio poustawiac i skalibrowac a zaloganci w sklepach poprostu do nich sie wogole nie dotykali? Pliz oswieccie mnie. Bo mam lekki zawrot glowy - a juz na 100% bylem za plazma - i na dniach mialem kupowac. Szok.:shock:
 

pinja

New member
jtd napisał:
To moze przekona Ciebie ta strona? :http://plazma-lcd-fakty.pl/

Już kiedyś pisałem na tym forum i wiele osób przyznało mi rację, że z faktami to ten serwis ma nie wiele wspólnego.
Wady LCD w dość prymitywny sposób przejaskrawiono, aby pokazać zalety plazmy, ot i całe fakty.
Proponuję przeczytać i samodzielnie zweryfikować.
 

mr_wtyczka

New member
Makumba napisał:
Witam.
Pliz oswieccie mnie. Bo mam lekki zawrot glowy - a juz na 100% bylem za plazma - i na dniach mialem kupowac. Szok.:shock:

Widzisz, ja wkrótce też bedę kupował plazmę, chociaż jeszcze wacham się pomiędzy kikoma modelami. Ale do rzeczy: ostatnio byłem w Elektroworldzie i MM we Wrocławiu na Bielanach. W jednym i drugim sklepie na większościPlazm i LCD leciał ten sam sygnał i poza małymi wyjątkami wszystkie plazmy miały obraz dużo lepszy od LCD. Oczywiście w moim odczuciu. Tak więc sprawa jest otwarta, jak tu piszą grupowicze może po prostu w niekórych sklepach celowo pogarsza się odbiór programów kosztem innych modeli TV lub jeszcze dochodzą inne czynniki. Podejrzewam, że najlepszym rozwiązaniem są prezentacje w domu. Wiadomo to kosztuje, ale coś za coś.

Pozdrawiam
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
pinja napisał:
Już kiedyś pisałem na tym forum i wiele osób przyznało mi rację, że z faktami to ten serwis ma nie wiele wspólnego.
Wady LCD w dość prymitywny sposób przejaskrawiono, aby pokazać zalety plazmy, ot i całe fakty.
Proponuję przeczytać i samodzielnie zweryfikować.
Zgadzam sie tym bardziej, ze jak widac 2 (Hitachi i Pionieer) z 3 sponsorów strony zajmuje sie tylko plazmami.
 

bankrootghost

New member
Tomek Koko napisał:
Zgadzam sie tym bardziej, ze jak widac 2 (Hitachi i Pionieer) z 3 sponsorów strony zajmuje sie tylko plazmami.

mylisz się i to okrutnie.
Hitachi również produkuje LCD

do makumba:

w zasadzie sam sobie odpowiadasz na swoje wątpliwości.
Regulowałeś coś w oglądanych przez Ciebie odbiornikach, czy patrzyłeś na to co zaserwował Ci Pan z MM lub co bardziej prawdopodobne poprzedni klient, który majdrował przy sprzęcie ?

Zamów sobie pokaz do domu
 
Ostatnia edycja:

Tomek Koko

New member
Bez reklam
bankrootghost napisał:
mylisz się i to okrutnie.
Hitachi również produkuje LCD
Jasne i jest ich wysyp na rynku. Prawda jest taka, ze liczy sie tylko jako producent plazm a nie lcd.
 
Ostatnia edycja:

bankrootghost

New member
Tomek Koko napisał:
Owszem i jest ich wysyp na rynku. Prawda jest taka, ze liczy sie tylko jako producent plazm a nie lcd.

nie odwracaj kota ogonem.
Napisałeś wcześniej, że Hitachi produkuje tylko plazmy, więc zamiast się stroszyć, to przyznaj się do błędu i więcej nie mieszaj ludziom w głowach
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
bankrootghost napisał:
nie odwracaj kota ogonem.
Napisałeś wcześniej, że Hitachi produkuje tylko plazmy, więc zamiast się stroszyć, to przyznaj się do błędu i więcej nie mieszaj ludziom w głowach
Owszem nie produkuje tylko plazm, co nie zmiena faktu, ze żyje głownie dzieki plazmom.Po drugie ja sie nie stroszę a po trzecie to w głowie miesza ta stronka bo jest tendencyjna i nie trzeba byc orłem zeby zauważyć iz jest napisana własnie przez producentów plazm.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Proszę nie zbaczać z tematu, to czy Hitachi liczy się czy nie w LCD to nie nam oceniać, to że jakiejś firmy nie ma na naszym rynku, czy innym rynku nie znaczy...

Na poruszony temat mogę powiedzieć tyle... jeżeli masz w domu ostre, jarzeniowe/halogenowe światło i będziesz go używał podczas oglądania to obejrzyj ofertę LCD, jeżeli nie, to porównaj na spokojnie plazmy i LCD w normalnym, domowym otoczeniu.

Porównanie w głowie wybranych modeli jest mało trafne, dopiero jak działają na tym samym sygnale w tym samym czasie daje możliwość dokładnego porównania.

Pozdrawiam

P.S. proszę czytać opisy działów
 

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wszystko to jest jeszcze jednym dowodem że tak do końca i zupełnie bezkrytycznie nie można opierać się ani opiniami na forum a juz napewno nie tym co prezentują nam 'specjaliści" z różnych sklepów rtv.
Tylko szeroko rozumiana "organoleptyka" we własnym zaciszu domowym da ostateczne i zadowalajace nas rezultaty

A w kwestii pytania w tytule to ja raczej skłaniałbym sie do amatorszczyny i zwykłego braku chęci pokazania tego co w poszczególnych modelach czy systemach jest najlepsze

POZDRO!
 

stereoman

New member
PLAZMY ( dotyczy wszyskich lacznie z najdrozszymi Pionkami )
Czern - KATASTROFA - rozwodnione mleko - to jedyne co mozna powiedziec o owej "czerni".
Kontrast - KATASTROFA. Glebia kolorow - moze troche lepiej ale nadal kiepsciutko

Makumba
o czym ty piszesz?!?
Albo coś masz z oczami,albo weź przewodnika albo nie wiem co.
Na tym forum jest tyle tekstów o plazmach,mnóstwo zdjęć,a ty piszesz takie bzdety jak wyżej.
Prowokujesz,by sprawdzić,jak forumowicze zareaguja,piszesz prace magisterską?
Jeśli nie,to przepraszam
:)
Jest tu paru warszawiaków,może któryś ci pokaże jak może grać plazma?
pzdr

 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
Przy ogladaniu telewizorów w sklepie popełnia sie wiele błędów.
1. Zasotowane oswietlenie nie ma sie ni jak do oswietlenia domowego
2. Rodzaje złącz - sprawdź - bo w supermarketach chwytaja się różnych numerów.
3. Sprawdzaj z obrazów które masz w domu - _kablówka , program tetewizyjny TVP itp.
4.poproś o prezentację w domu i się dziw :shock: .

Na Programy Fullhd - jeszcze przyjdzie czas.
O czerni nie ma co rozmawiać bo masz dużo zdjęć
http://hdtv.com.pl/forum/forumdisplay.php?f=76
a tu masz znaczne różnice
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=6762

Więc jeśli sprawdzisz wszystko w naturalnych warunkach , zobaczysz świat ineczej .
 

Makumba

New member
mr_wtyczka napisał:
Tak więc sprawa jest otwarta, jak tu piszą grupowicze może po prostu w niekórych sklepach celowo pogarsza się odbiór programów kosztem innych modeli TV lub jeszcze dochodzą inne czynniki. Podejrzewam, że najlepszym rozwiązaniem są prezentacje w domu. Wiadomo to kosztuje, ale coś za coś.
Pozdrawiam
Nie wiem czy celowo ale statystyka raczej wskazuje, ze powinien jednak trafic sie chociaz jeden w miare dobrze skalibrowany na tyle sklepow i na tyle sztuk. Dzis pojade i pobawie sie sam w ustawianie parametrow obrazu - to powinno rozwiac chociaz czesc watpliwosci - a jesli tak to jednak chyba trzeba bedzie mowic o celowej "dywersji plazm" w marketach :evil:
ar2 napisał:
Na poruszony temat mogę powiedzieć tyle... jeżeli masz w domu ostre, jarzeniowe/halogenowe światło i będziesz go używał podczas oglądania to obejrzyj ofertę LCD, jeżeli nie, to porównaj na spokojnie plazmy i LCD w normalnym, domowym otoczeniu.
P.S. proszę czytać opisy działów
Swiatlo mam normalne - miekkie, zaluzje w oknach. Telewizor dodatkowo uzytkowany bedzie glownie w godzinach nocnych i wieczornych. Zreszta przy ogladaniu np. filmow preferuje calkowite zaciemnienie.
Dzieki za przeniesienie posta i sorry - wydawalo mi sie ze post dotyczy tylko plazm ( lcd-ki byly tylko dla porownania ) a wiec taki dzial wybralem.
AWGUST72 napisał:
A w kwestii pytania w tytule to ja raczej skłaniałbym sie do amatorszczyny i zwykłego braku chęci pokazania tego co w poszczególnych modelach czy systemach jest najlepsze
Co jest o tyle dziwne, ze klienci na widok plazm uciekaja w poplochu ( za to przy lcd-kach zawsze ktos stoi - przy plazmach tylko sie kurzy ) - to jak to jest? chca je sprzedac, czy tez nie? Dziwna filozofia - pokazywac towar w takiej formie, aby nikt go nie kupil... Kwintesencja tego jest sklep w Galerii Mokotow w Warszawie ( AGD-RTV ). Stoi z 10 plazm, na okraglo leci jeden kanal, z logiem na pol ekranu wypalonym na wszystkich, tak, ze az w oczy kluje, a na pytanie o przytarganie jakiegos z magazynu i chec wyprobowania go pada, odpowiedz ze sa tylko te co na polkach. Paranoja :) Ale moze jakis nieszczesnik sie znajdzie co sie niezle nabierze.

stereoman napisał:
Albo coś masz z oczami,albo weź przewodnika albo nie wiem co.
Na tym forum jest tyle tekstów o plazmach,mnóstwo zdjęć,a ty piszesz takie bzdety jak wyżej.
Prowokujesz,by sprawdzić,jak forumowicze zareaguja,piszesz prace magisterską?
Jeśli nie,to przepraszam
Jest tu paru warszawiaków,może któryś ci pokaże jak może grać plazma?
No wlasnie dlatego napisalem tego posta :p Po lekturze bylem przekonany ze to co ujze bedzie tym czego sie spodziewam - a stalo sie inaczej. A co do pracy magisterskiej to nie - nie pisze takowej - za stary juz jestem :( Stawiam raczej na dyletanctwo marketow i ich pracownikow. Zreszta pogrzebie sam to sie przekonam. Ale bez prezentacji w domu chyba sie nie obejdzie bo za duzo we mnie juz teraz obaw siedzi...
 

bankroot

New member
kiki,

skorzystam z okazji i zadam to pytanie tutaj (miałem je zadać w wątku z Pionierem 8 generacji - gdzie piszesz o kiepskiej czerni na podstawie obrazków z testów przeprowadzonych na jakiejś profesjonalnej stronie).

Powiedz wszystkim w jaki sposób określasz/określacie czerń danego ekranu (jedna jest smolista, bezkonkurencyjna, niedościgniona a inna szara, mleczna, kiepska itp.) ?

Czy wydajesz te opinie po skalibrowaniu każdego ekranu ?
Czy korzystasz z kolorymetru ?
Jakie powinny być ustawienia ekranu (kontrast, jasność itp) ?
Nie uważasz, że taka wiedza pomogłaby wielu użytkownikom rozmawiać " o tej samej czerni" ?

Poza tym czerń to nie wszystko.
Na czarnym garniturze dobrze byłoby widzieć klapy marynarki i guziki a nie tylko smolistą plamę
 

Makumba

New member
Wlasnie wrocilem z kolejnego "rozpoznania". Tym razem przez 3 godziny bawilem sie m.in Samsungami ( PS50C7HX, PS42P7H, PS42Q91H ), PHILIPSEM ( 50PF7321 ), Panasem ( PV60E, PV70P ) i Pionkiem ( PDP436PE, 427XD PDK ).
Pierwsze wrazenie po wejsciu do sklepu ( MediaMarkt w Promenadzie na Ostrobramskiej bo tam jeszcze nie bylem a dostalem wiadomosc ze warto zwiedzic ).
"O w morde jeza".....Pomyslalem....Ktory to LCD a ktora to Plazma? A moze stoja same LCD? Poprzednio nie mialem takich dylematow - gdzie bila po oczach trupia blado-szarosc - znaczy sie plazma - widac je bylo w szeregu jak na dloni. A tutaj na pierwszy rzut oka, nic sie nie wyroznialo. Po blizszych ogledzinach, ku mojej radosci, okazalo sie ze plazm, a i owszem sporo tam jest. Pelne spektrum najpopularniejszych modeli i producentow. Po jeszcze blizszych ogledzinach - zanim moje lapy dobraly sie do regulowania, rozregulowywania i psucia wszystkiego - stwierdzilem ze zdumieniem, ze czern jest o niebo lepsza, niz wczesniej mialo to miejsce :eek: . Roznica pomiedzy LCD-kami a Plazmami byla bardzo niewielka. Lecialo Discovery HD.
Jedyna kwestia w ktorej wszystkie plazmy roznily sie w sposob bijacy po oczach to ostrosc wyswietlanego obrazu. LCD-eki, jak zwykle wszystkie ( no prawie - oprocz najnizszej polki typu GRUNDIG czy DAEWOO), wyswietlaly super ostry obraz. W plazmach jak w kalejdoskopie - jedne ekstra, inne srednio a inne kiepsko. Ciekaw jestem, ile w tym jest winy sposobu podlaczenia i mocy sygnalu ( czy ma to znaczenie w sam raz w kwestii ostrosci materialu HD? ).
Pozostala jeszcze kwestia kontrastu/czerni. Widzac jak sprawy wygladaja, stwierdzilem, ze jest o 100% lepiej niz poprzednio. Pewnie jednak leca na 40% ustawien i da sie jeszcze go troche podniesc, tak gdzies o polowe, to bedzie jak dla mnie git. Zaraz zobaczymy, co uda mi sie osiagnac - pomyslalem pchajac lapy w kierunku przycisku "menu" w pierwszej ofierze. "O w morde jeza...." - pomyslalem, kiedy moim oczom ukazal sie pasek kontrastu wskazujacy...maximum :-? .
Pewnie jakas skucha. Dobra - mysle sobie - pewnie trafilem na jakas czarna owce - pojde pogrzebac dalej. Aby nie przedluzac za bardzo, napisze, ze owa zlowrozbnie brzmiaca mysl, czyli "O w morde jeza" towarzyszyla wszystkim moim probom sprawdzenia kontrastu w reszcie maszyn. Wszedzie to samo - kontrast 100%, kolory 50%, jasnosc 50%.
Czas wiec na wnioski.
Mozliwe ze za duzo oczekiwalem od "nowej" technologii w porownaniu z ta ktora ma juz kilkadziesiat lat ( CRT ). Tyle ze jesli chodzi o kolory gdzie na 100% musze sie zgodzic z tym co czytalem na forum, to z reszta jest juz niestety juz roznie.
Owszem - np. Pionki mialy czern lepsza niz LCD-ki, a obraz SD wyswietlaly w porownaniu z LCD duuuuzo lepiej, tak samo jak zreszta wiekszosc calej reszty plazm, ale.......gdzie ten kontrast i prawdziwa czern?
Kolesie w MM byli mocno zajeci - ogladali w sam raz "DEJA VU" z Denzelem :p na jednej z maszyn ( Plazma LG ale nie zanotowalem jaka ) - czern....byla szara, a widzialem jak probowali cos ustawiac - bez efektu. Czyba, ze znow wpadlem w dziure czasoprzestrzenna i wszystkie plazmy najnormalniej w swiecie byly juz u kresu zywota. Tyle, ze moj stary CRT na full kontrascie, dal sie ogladac dopiero jak mu 15 lat kopnelo a moj monitor LCD, na ktory wlasnie patrze piszac te wypociny chyba by eksplodowal gdybym mu zapodal maksimum. "O w morde jeza" - ale sie rozpisalem...
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
bankroot - własnie tak jest napisane ,że prezentacja dokonana jest po kalibracji obydwu ekranów.
To masz na stronie.
Dla mnie zasada czerni jest bardzo prosta , jak mam dwa ekrany przed sobą jeden ma czerń a drugi nie - to wybieram ten z czernią. Miernoty jest na codzień zbyt duzo.
medium_489155851_719c8a0a6e_o.jpg
other size(s): 800

pozdrawiam
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....to moze coś dla równowagi (i obrony sprzedawców).

Ostatnio kupowalem w nowym salonie RTV monitorek z tuneremTV i poprosiłem o podłącznie pod zwykła antenę.

Próba się odbyła (wyniki przemilczę) ale, że byłem z kims i mialem trochę czasu na zabawę w oglądanie TV.

Wszystko podłaczone dość przyzwoicie (mnóstwo różnych sygnałów), jednak skupię się na stoisku LG z demem w 1080i (plaża z logiem LG Eisa Awards...)

Bylo podłaczonych parę szt. różnych TV (PDP, LCD ) i róznice w ostrości były minimalne.

Jednak znowu ja jestem czuły na tzw. naturalnosć obrazu (czyli w skrócie = mam mieć trawę na TV z programu lokalnego identycznie jak za oknem, bo przecież kręcone w tym samym dniu...).
Poprosiłem sprzedawcę, by spróbował na LCD przywrocić tę "naturalnosć" , która raczej była widoczna na wszystkich PDP.
Po kilkunastu minutach sprzedawcy (już liczba mnoga) poddali i dziwili się tylko, że to zauważylem (na paru LCD).

Nic odkrywczego - każdy inaczej do obrazu podchodzi i choć tym razem sprzedawcy wykazali sie profesjonalizmem, nic z tego nie wyszlo.
..............................................

O co mi poszło?

Ano opalona modelka w HD na LCD miała skórę koloru świni (nie obrażam ani modelki, ani swini), a na PDP zawsze piękny brąz.

Może mylnie sobie założylem , ale:
a/ uznałem ten brąz za najbardziej naturalny
b/ estetyka nawet w HD skłanie mnie do brązu w tym przypadku (jak w rzeczywistości bylo inaczej), bo takie wolę kobiety.

Ani to dywersja, ani amatorszczyzna tylko kolejne spojrzenie na ten sam problem (pomijając czerń itp...).

Pozdrawiam. ;)
 

Mabri

New member
Makumba - jeszcze jedne odwiedziny w sklepie i bedziesz się śmiał z tego co napisałeś w pierwszym poście :D
 

bankroot

New member
witam
bankroot - własnie tak jest napisane ,że prezentacja dokonana jest po kalibracji obydwu ekranów.
To masz na stronie.

jeżeli ekran po lewej stronie jest po kalibracji, to ja dziękuję za taką kalibrację.
Przecież to widać gołym okiem, że jest ustawiona za duża jasność panelu.



Dla mnie zasada czerni jest bardzo prosta , jak mam dwa ekrany przed sobą jeden ma czerń a drugi nie - to wybieram ten z czernią. Miernoty jest na codzień zbyt duzo.

nie obraź się, ale bardziej profesjonalnej odpowiedzi udzieliłaby mi moja 75 letnia mama, która zawsze twierdzi, że jak cos nie działa to jest albo przerwa albo zwarcie.
Dodam nieskromnie, że ponad 3 lata pracowałem w fabrycznym serwisie Sanyo (fakt, że było to ponad 10 lat temu) i takie odpowiedzi zupełnie mnie nie satysfakcjonują (i myślę, że nie tylko mnie).
Zapytam więc prościej:

jak ustawiasz kontrast i jasność panelu przed oceną czerni ?

do Admina:

dlaczego zawsze jest taki ból z odpowiedziami na posty (zwłaszcza rano) ?
 
Do góry