Niech kopia bezpieczeństwa będzie z Tobą! Na przykładzie Synology DS216j. Nie bądź mądry po szkodzie!

heading.png


Era świata cyfrowego już nadeszła i nieubłaganie pojawia się w kolejnych strefach naszego życia. Mało który z młodych użytkowników zna powiedzenie, które mówi, że świat dzieli się na tych co robią kopie bezpieczeństwa i tych co dopiero będą je robić. Jako konsumenci wymagamy aby wszelkie urządzenia były niezawodne, niezużywalne. Dodatkowo gdy słyszymy o celowym postarzaniu produktów, to noże otwierają się w kieszeniach, dzieci w wózkach płaczą a pomidorowa zrobiona z rosołu z wczoraj zaczyna natychmiast kipieć w garnku. Rzeczywistość jest jednak nie do przeskoczenia. Dobra stają się coraz bardziej naszpikowane elektroniką, która jest coraz mniejsza i coraz bardziej skomplikowana. Jeśli stworzenie dóbr elektroniki użytkowej byłoby takie proste, to każdy samemu mógłby w domu zrobić np taki dysk twardy. Nie damy rady i raczej powinniśmy być wdzięczni, że są mózgi na świecie, które opracowują takie technologie i popularyzują do tego stopnia, że przeciętny mieszkaniec może sobie na nie pozwolić. Pamiętajcie jednak, że wszystko się zużywa a w konsekwencji psuje i jest to kwestia czasu. Byliście kiedyś u lekarza? no właśnie. W przypadku danych cyfrowych, jest jedna rzecz, która pozwoli nam uniknąć wizyty u lekarza, który musi walczyć ze skutkami - jest to kopia bezpieczeństwa. Niech każdy z Was robi kopie bezpieczeństwa, nie ważne od sposobu czy sprzętu - my pokażemy wam teraz NAS (dysk sieciowy) Synology DS216j, który będzie pełnił funkcję nie tylko naszego magazynu bezpieczeństwa, ale także centrum danych i chmury.

Specyfikacja:


  • Procesor: Marvell Armada 385 88F6820 (32 bitowy, 2 x 1GHz) ze sprzętowym szyfrowaniem
  • Pamięć RAM: 512 MB DDR3
  • Miejsce na dyski: 2x 3,5” SATA 3/2 lub 2 x 2,5” SATA 3/2 HDD/SSD
  • LAN: 1 x Gigabit (z funkcją Wake on Lan)
  • Porty USB: 2 x USB 3.0
  • Pobór mocy: (praca/hibernacja) [W]: 14,85 / 6,95
  • Wentylator: 92mm x 1
  • Gwarancja: 24 mce
  • Dostępne tryby RAID: Synology Hybrid RAID, Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
  • Wymiary: (wys x szer. x gł.) [mm]: 165 x 100 x 225,5
  • Waga [kg]: 0,88 (bez dysków)

backpanel_02.png

Schludne opakowanie skrywa niewielką skrzynkę mogącą pomieścić dwa dyski, dokładnie tyle zainstalujemy aby móc skorzystać z macierzy RAID 1 - czyli lustrzanego odbicia danych znajdujących się na obu nośnikach. Instalacja okazała się bardzo prosta, wsuwamy dyski na wyznaczone miejsca aby następnie dokręcić je śrubami. Cała operacja zajmuje około jedną minutę. Następnym krokiem jest podłączenie zasilania i kabla sieciowego. Startujemy! Instalacja przebiega bezproblemowo i bardzo sprawnie, wszystko za pomocą przeglądarki internetowej. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do pulpitu Windowsowego to nie powinniście mieć żadnych problemów, ponieważ właśnie w przeglądarce pojawia się pulpit z ikonami, który steruje wszelkimi systemami w tej maszynie.

15385d1497438625-zdjecia-testy-synologyds216j_test_panel.jpg


Mamy panel sterowania, "File Station" czyli odpowiednik eksploratora Windows, możemy tworzyć katalog i zmieniać pozycje plików dokładnie tak samo jak w Windowsie. Dodatkowo dysk automatycznie został dodany do naszej sieci domowej. Klikając zakładkę "sieci" w Windowsie możemy korzystać z Synology DS216j jako z normalnego dysku z pominięciem wszelkiego rodzaju dodatkowego oprogramowania.Warto zwrócić uwagę, iż prezentowany NAS Synology to nie tylko możliwość zrobienia kopii bezpieczeństwa, dzięki zaawansowanemu systemowi zapewnia możliwość stworzenia prywatnej chmury Internetowej, możliwość podłączenia do systemów ochrony (np.kamer), system strumieniowania zarówno audio jak i wideo na najróżniejsze urządzenia, możliwość stworzenia własnego serwera WWW, prywatnej poczty e-mail czy choćby własnego VPN.

Wewnątrz systemów NAS z reguły dostępne są najróżniejsze aplikacje i ustawienia. Pamiętajcie aby na początek ustawić porządne hasło dostępu oraz system RAID 1 lub jego odpowiednik (np. Synology Hybrid RAID), dzięki któremu wszystkie wasze dane zapisywane na zewnętrznym nośniku zostaną skopiowane podwójnie. Jeśli jeszcze nie sprawdzaliście informacji o tym rodzaju macierzy to musicie wiedzieć, że ma ona podstawowy minus, którym jest ograniczenie wielkości dyskowej do pojemności najmniejszego dysku z pary. Tłumacząc to na przykładzie, jeśli mamy dwa dyski po trzy terabajty, to w macierzy RAID 1 będziemy mieli łączną pojemność trzech TB, ponieważ wszelkie dane zapisują się lustrzanie na obu dyskach. Przy wyborze dysków warto więc wybrać w takim wypadku dokładnie taki sam nośnik. Pamiętajcie, iż nie ma opcji przełożenia posiadanego dysku z danymi do zewnętrznego serwera NAS, ponieważ wszelkie dane zostaną usunięte podczas instalacji systemu.

15384d1497438620-zdjecia-testy-synologyds216j_test.jpg


Zobaczmy zatem jak dokładnie wygląda oprogramowanie: https://www.synology.com/pl-pl/dsm/live_demo. Po wpisaniu tego adresu dostaniecie się na witrynę demonstracyjną zawierającą oprogramowanie DyskStation. Zwróćcie uwagę na możliwości instalowania najróżniejszych aplikacji, które w prosty sposób rozbudowują możliwości serwera. Odpowiednia zakładka o nazwie Centrum Pakietów posiada takie aplikacje jak zarządzanie wideo, zarządzanie audio, aplikacja do tworzenia chmury czy do tworzenia notatek. Instalowanie aplikacji zależne jest od prędkości łącza, jednak w dzisiejszych czasach są to raczej minuty niż godziny. Prędkość kopiowania danych także zależne jest od sposobu ich dostarczenia do sieci. Jeśli macie urządzenia podpięte kablem do routera prędkości powinny zadowolić nawet zaawansowanych użytkowników. Kopiowanie i odczyt dużych plików jest pestką, wartości sięgające 100MB/s przesyłają dane w okamgnieniu. W przypadku mniejszych plików prędkość zmniejsza się w skrajnych przypadkach nawet o połowę jednak nadal są to świetne wyniki. Aby móc wykorzystać pełnie prędkości systemu, musicie sprawdzić, czy wszystkie urządzenia w waszej sieci posiadają gigabitowe porty sieciowe (lub oznaczone 1000MB). Zużycie energii przynosi kolejne dobre wieści, szczególnie dla miłośników bycia "eko". Podczas najcięższej pracy i maksymalnego obciążenia NAS Synology DJ216j pobierał 24W. Przy dłuższej przerwie urządzenie przełącza dyski do stanu hibernacji, a niedawne ponad 20 watowe zużycie zmniejsza się do 8!

004.jpg


Jeśli wydaje się wam, że to wszytko co potrafi ta mała skrzynka to jesteście w błędzie. W przypadku tego modelu, dzięki wbudowanym portom USB i rozbudowanemu oprogramowaniu, można rozszerzyć jej możliwości o obsługę sieci WiFi! Nie, nie chodzi tylko o możliwość podłączenia dysku sieciowego w sposób bezprzewodowy, ale także o możliwości wykorzystania go jako routera lub punktu dostępowego. To tylko część z możliwości sprzętu, który może także chronić wasze dane przed, przykrymi konsekwencjami ich utraty. W dobie cyfrowych zdjęć, filmów, listów, wszelkiej dokumentacji warto pomyśleć o sposobie w jaki możemy się zabezpieczyć. Pamiętajcie nie ważne w jaki sposób będziecie robić kopie bezpieczeństwa, czy to będzie płatna chmura, czy prywatna, czy na płytach, czy może na przedstawianym systemie NAS. Nie zastanawiajcie się tylko działajcie.

001_rekomendacja-hdtv_com_pl_755.jpg
 
Do góry