Lightberry - recenzja

14897d1485862713-klub-hdtv-com-pl-testy-rezenzje-sprawdz-nasze-ostatnie-artykuly-p1080438.jpg


Obecne czasy to raj dla lubujących się we wszelkiego rodzaju gadżetach. Kiedyś słowo to odnosiło się do małych często mechanicznych narzędzi, obecnie stosujemy go do masy przedmiotów, które z zasady nie są nam niezbędne do funkcjonowania, natomiast umilają nam naszą bytność. Gdy w 2004 roku Philips zaprezentował gadżet w postaci Ambilightu, czyli dodatkowego tylnego podświetlenia współgrającego z tym co się dzieje na ekranie. Od samego początku wiele osób zostało zauroczonych takim sposobem oglądania filmów i nawet jeśli ich telewizor nie posiadał takiej opcji starały się one na różne sposoby nawiązać do tego systemu. Taki jest też system Lightberry. Zestaw dobrany w naszym kraju przez Tomka i Jacka ma za zadanie wciągnąć Was w rozświetlony świat cyfrowej rozrywki nawet jeśli nie macie telewizora marki Philips.

Skąd pomysł i co o sobie mówią jego twórcy?

"Obaj pracujemy w Warszawie, Jacek zajmuje się hurtowniami danych a Tomek jest programistą. Poznaliśmy się na początku kariery zawodowej Tomka. Jak się okazało naszym wspólnym hobby są gadżety. Pewnego święta Tomek dostał od swojego brata Raspberry Pi. Idea małego komputera, który może służyć jako odtwarzacz multimedialny będąc jednocześnie zwykłą Linuxową maszyną, na której można uruchomić prawie wszystko od razu nas przekonała. Zaczęliśmy gromadzić materiały o tym co można zrobić z RPi. Pierwszym wspólnym projektem był blog - Raspberry-at-home.com – Your ultimate source of Raspberry Pi tutorials (WiFi, 3G, XBMC, Subtitles, VoD, TVN Player, IPLA, TVP, Squeezeslave, Logitech Media Server, Sickbeard, Webcam, Torrent, DLNA) | Raspberry Pi tutorials for everyone. All fun[/url]. Pomysł zrodził się po tym jak Jacek zgłębiał wiedzę na temat boblight - oprogramowania służącego do interpretowania obrazu wyświetlanego przez RPi i sterującego diodami. Trudno dostępne elementy w Europie i to mozolne kompletowanie popchnęło nas do działania. Pierwsze zestawy sprzedaliśmy znajomy. Drugim etapem była sprzedaż na forach w konsekwencji czego powstało Lighberry.

14898d1485862726-klub-hdtv-com-pl-testy-rezenzje-sprawdz-nasze-ostatnie-artykuly-balony.jpg


Okazało się, że pomysł się sprawdził. Szybko sprzedaliśmy wszystkie zestawy a na kolejne otrzymaliśmy zamówienia. Ciągle się rozwijamy, inwestujemy w nowe urządzenia i pomysły, które poprawiają wygodę, funkcjonalność oraz doznania naszych zestawów. Po drodze zmierzyliśmy się z wieloma przeciwnościami losu, opóźnionymi, zgubionymi i zniszczonymi przesyłkami, problemami z produkcją, błędami w projektach i nietypowymi zastosowaniami naszych zestawów. Tak w dużym skrócie powstała nasza firma :)"

Instalacja

Produkt przyjechał poprawnie zapakowany w trzy ascetyczne małej wielkości kartony, zawierające wszelkie niezbędne części, aby zainstalować dynamiczne podświetlenie.

14899d1485864385-klub-hdtv-com-pl-testy-rezenzje-sprawdz-nasze-ostatnie-artykuly-lightberry.jpg


Zestaw posiada dwa "mózgi". Jeden to mikro PC pod postacią Raspberry Pi, a drugi to specjalny konwerter dla wejścia HDMI. Oczywiście w pudełku znajdziemy także taśmę ledową, zasilacz oraz niezbędne okablowanie wraz z kablami HDMI. Wykonanie obudów nie stoi na najwyższym poziomie lecz na szczęście wszystko schowamy za telewizorem. Uwierzcie, że jest co chować. Jeśli wydawało wam się, że do tej pory mieliście dużo kabli to po zakupie Lighberry będziecie ich mieć dużo więcej. Montaż naszego gadżetu nie jest bardzo trudny, jednak nie należy też do najłatwiejszych. Zauważalnym niedociągnięciem jest zbyt słabe oznaczenie taśmy, a mianowicie jej początku, końca oraz kierunku, w jakim powinna być rozłożona. (Prosimy o poprawienie :)) Kolejną rzeczą do której mamy małe zastrzeżenia to moc taśmy, zastosowanej na uchwytach. Jest po prostu zbyt silna. Jeśli ktoś instaluje produkt sugerujemy na przymiarkę nie stosować całej powierzchni kleju a odsłonić jedynie małą cześć, dzięki czemu można zrobić przymiarkę. Kolejnym krokiem jest ułożenie taśmy oraz podpięcie kabli. Jeśli taśma okaże się zbyt długa sugerujemy aby jej nie ucinać tylko położyć pod tą, która jest poprawnie ułożona. Od strony oprogramowania nie trzeba było nic ustawiać, produkt zaczął działać po podłączeniu.

WAŻNE - zanim kupisz.

Uwaga, zestaw który otrzymaliśmy nie działa z żadnym wewnętrznym źródłem TV. Oznacza to, że jeśli chcecie skorzystać z programów telewizji naziemnej to podświetlenie Lighberry nie zadziała. Podobnie jest ze wszelkimi aplikacjami czy przeglądarką zdjęć. Dodatkowo otrzymany przez nas zestaw posiada tylko jedno wejście HDMI, oznacza to, iż jeśli nie macie amplitunera, który zbiera wszystkie sygnały i wypuszcza dalej to będziecie musieli przełączać kable lub zakupić dodatkowy rozdzielacz HDMI, który dołoży dodatkowy pilot do domowej palety.

Działamy

[youtube]v-82_cH137E[/youtube]
materiał producenta

Od pierwszego uruchomienia system działał poprawnie. Tylna ściana rozbłysła, widać, iż Lightberry dysponuje bardzo dużą mocą światła. System przetestowany został w różnych warunkach. Zaczęliśmy od sprawdzenia Input laga. Zmierzony został systemem Leo Bondara. Wynik zarówno z Lightberry jak i bez był identyczny. Następnym krokiem było sprawdzenie dokładności podświetlenia. Przy stop klatkach sprawdzaliśmy, czy odpowiednie pixele ekranu pokrywają się z podświetleniem za nim. W tym przypadku Lightberry wypadło bezbłędnie. Wszelkie obiekty zostały odwzorowywane poprawnie. Następnym krokiem było sprawdzenie zgodności kolorów obrazu na ekranie z kolorami podświetlenia Lightberry na ścianie. Zestaw w większości kolory wyświetlał poprawnie, miał jednak problemy z pewnymi odcieniami przy lekkim niebieskim na ekranie na ścianie widzieliśmy bardzo intensywny. Największą niekonsekwencję zauważyliśmy przy turkusowym, gdzie nasz zestaw również wyświetlał intensywny kolor niebieski.

Podsumowanie

Jeśli ktoś poszukuje alternatywy Ambilight i nie przeszkadza mu, że wszelkie źródła z telewizora nie będą obsługiwane to Lightberry jest bardzo ciekawą propozycją. Dzięki temu, iż prawo pozwala na sprawdzenie produktu przez 14 dni przy zakupie internetowym, po zakupie sprawdźcie czy opisywane przez nas niedogodności Wam przeszkadzają czy może jednak nie. Pamiętajcie, że w przypadku instalacji Lightberry musicie za telewizorem posiadać dwa dodatkowe kontakty, a wasze ręce muszą wykazywać nieco zdolności manualnych :). Niech światłość będzie z Wami ;)

Sprzęt do testu pochodzi prosto z Lightberry
 
A potem się dziwić, że na forach edycja jest całkiem zakazana. Kolega nie wie, że nie edytuje się treści jeśli pod spodem pojawił się wpis? Szczególnie tak znacząco?

Są szczegóły: Testowany zestaw to Instant Lightberry 4K bundle (przepraszam, że wcześniej napisałem, iż to nie ten, ale nie na testowym brakowało oznaczenia) cena od 1,058.00 zł do 1,118.00 zł z tego co się orientuję różni się właśnie tym od innych produktów, że obsługuje HDMI 4K do 30Hz

Aby móc oglądać z wewnętrznego tunera należy kupić https://lightberry.eu/shop/shop/scart-kit/ Jednak traci się wtedy hdmi. Więc jeśli ktoś chciałby i hdmi i tv to musiałby zmieniać wtyczkę fizycznie.
 
Już lepszą alternatywą jest DreamScreen kosztuje 160$ i wygląda bardziej solidnie tylko chyba brak 4k o ile to w ogóle ma jakieś znaczenie jest również apka na smartphone coś jak philips HUE ....Następny produkt to AmbiVision 190$ z opcją 4k również wygląda bardziej solidnie i na stronce mają tel kontaktowy Pl
 
Fajna sprawa ale strasznie droga ,jak na możliwości tego zestawu [ malutkie ]

Jak wygląda sprawa gdy u siebie w domu nie oglądam TV przez HDMI tylko przez Internet/USB. Mam NETFLIXA i tylko jego więc HDMI jest mi zbyteczne.
JAki zestaw będzie pasował w związku z tym ? i czy obsłuży TV 65' ?
 
Z tego co się orientuję, na raspberry pi jest kodi, źródła prosto z telewizora nie będą obsługiwane.
 
Z tego co wiem rozdzielczość ma takie znaczenie, że obraz przechodzi przez urządzenie a więc musi mieć wsparcie dla danej rozdzielczości, bo obraz jest grabowany, dodawana jest do niego ramka (teoretyczna) która później jest używana przez "urządzenie" do uruchomienia podświetlenia. urządzenie widzi przesyłany obraz i z tego co kojarzę z ustawień, samemu decydujesz o kilku parametrach działania światła... i tu pewnie jest własnie kluczowe to jaka rozdzielczość wchodzi i tym samym jaka wyjdzie.
 
Cóż, w tym temacie czekam na mój Lightpack 2 UHD, może coś skrobnę gdy już dotrze. Niestety Kickatarterowe sprzęty zawsze rodzą się w bólach i opóźnienie,.
 
Cóż, w tym temacie czekam na mój Lightpack 2 UHD, może coś skrobnę gdy już dotrze. Niestety Kickatarterowe sprzęty zawsze rodzą się w bólach i opóźnienie,.
Czekam na recenzje od ciebie i tak się zastanawiam czy nie bedzie konieczne jeszcze zakupienie odtwarzacza sieciowego tak aby netflix czy filmy z dysku odpalić przez hdmi a nie przez TV i czy ten lightpack wspiera HDR czyli posiada złącza hdmi 2.0(a)
 
Czekam na recenzje od ciebie i tak się zastanawiam czy nie bedzie konieczne jeszcze zakupienie odtwarzacza sieciowego tak aby netflix czy filmy z dysku odpalić przez hdmi a nie przez TV i czy ten lightpack wspiera HDR czyli posiada złącza hdmi 2.0(a)

Nie jest tak, że te chińskie odtwarzacze sieciowe nie wspierają Netflix 4K ?

"Netflix considers these Streaming Media Players to be only ones certified to play Netflix HD video:
Apple TV
Google Chromecast
Roku
Amazon Fire TV
Google Nexus Player
NVIDIA Shield"

Także trzeba będzie się zaopatrzyć w lepszego playera :)
 
Pisałem zapytanie do lightpack store i odpowiedzieli że urządzenie wspiera HDR oraz HDCP 2.2 ..Cena mnie trochę przeraża ale miałem już tv z amblight i to tylko 2 stronnym i dobrze mi z tym było :) Do tego player i rośnie niezła sumka
HImedia q5 pewnie wspiera hdr w netflix a jak nie to nvidia shiled na pewno sobie z tym poradzi :)
Ile cie kosztował zakup lightpacka uhd???
 
Czy ktoś z wawy ma już "zainstalowane" LIGHTBERRY lub DreamScreen? Chciałbym zakupić jeden z tych zestawów do TV 65` ale w miarę możliwości chciałbym zobaczyć to "na żywo" Odwdzięczę się za prezentację :) Jakby co to priv poproszę
 
Do góry