LCD czy Plasma do mojego mieszkania - pomozcie !

Mychu

New member
Pisalem to w innym watku, ale bez odpowiedzi. Mysle, ze ten dzial jest do tego odpowiedni.

-----
Witam wszystkich,

Ja niestety wciaz stoje przed wyborem Plasma czy LCD. Przyznaje, ze forum czytam juz od pewnego czasu i co nieco juz wiem, ale licze na Wasza pomoc.

Planuje zakup TV do nowego mieszkania we Wrocku, ktore niedlugo zaczne urzadzac. TV bede chcial kupic za ok 3-4 miesiace wiec nie chodzi mi tak bardzo o konkretne modele (chociaz bede wdzieczny za sugestie). Chce kupic TV wielkosci 37". Planuje wydac do 5 tys zl.

TV bedzie wisial na scianie, odleglosc siedziska to ok 2.7 m. Pokoj prostokatny. Prostopadle do sciany z TV beda drzwi 3platowe tarasowe wychodzace na poludnie (ogladajacy bedzi mial po prawej stronie na calej scianie przeszklone drzwi na taras a na przeciw TV). W pokoju bedzie zatem dosc jasno.

Uzywam laptopa, nie posiadam desktopa. Zamierzam podlaczyc laptopa do TV przez d-sub i uzywac takze jako monitora (filmy, HD, strony internetowe, gry raczej malo). Moja karta to Ati Radeon x1400 z rozdzielczoscia 1680x1050.

Sygnal najprawdopodobniej kablowka (ze wzgledu na roznorodnosc programow) Biore jednak po uwage N-ke (byc moze porzadnej kablowki tam nie ma - nie wiem jeszcze wlasciwie). Jesli bedzie kabel dostepny, zona mi na n-ke nie pozwoli pewnie ale zobaczymy ;>

Audio glownie z Amplitunera (filmy, koncerty itd). Wiadomosci itp na wbudowanych glosnikach.

Jestem fanem pilki noznej, ogladam duzo meczow. Do tego koncerty z DVD i wiadomosci. Zona wiecej filmow i programow przyrodniczych.

Teraz napisze co juz wiem. Obecnie przebywam w USA, obszedlem wiele sklepow, porownywalem, dopytywalem ale tu wszystko chodzi pieknie. W kablowkach duza ilosc programow jest w HD wiec duzej roznicy nie widac.
Wszyscy znajomi maja tylna projekcje i to jest dla mnie bajka. Ale zejdzmy na ziemie.

Za Plasma przemawia:
- lepsza jakosc na slabszym sygnale
- lepsze odwzorowanie kolorow, prawdziwa czern. Ogolnie lepszy obraz.
- nizsza cena (niestety koszt wykonczenia chatki dosc znaczny jest)

przeciw plasmie mam za to:
- "duszki", ktore w programach mi nie grozne. Boje sie, ze plasma podlaczona pod lapsa to samobojstwo dla telewizora.
- Jasnosc pokoju - obawiam sie, ze bedzie za jasno na plasme, ze drzwi tarasowe beda sie w niej odbijac. (TV bedzie ok 1.5 metra od przeszklonej sciany)

Za LCD przemawia:
- moliwosc uzywania w jasnym pomieszczeniu
- mozliwosc zastosowania jako monitora do PC
- mniejsze zuzycie energii (ale to juz nie taka az wielka roznica jak sie duzo czasu w pracy spedza)

przeciw LCD mam:
- slaba jakosc przy kablowce.
- troszke gorsze kolory, jakby mniej naturalne i bardziej takie jakies przesycone (wiem, ze duzo zalezy tez od modelu)

I co tu wybrac? Bralbym Plasme bez zastanawiania gdyby nie strach przed podlaczeniem z lapsem i lokalizacja tylko 1.5 m od drzwi na taras. A moze LCD i pomeczyc sie na kablu az kablowki nie wprowadza box-ow PVR i programow w HD (pytanie jak dlugo).

Obawiam sie, ze kazdy uwaza, ze powniniem sam to sprawdzic i porownac. Zgadzam sie ale pomozcie chociaz w obaleniu lub potwierdzeniu pewnych mitow:

1. Czy plasma 37 jest w sam raz na odlaeglosc 2.7 m. A moze wieksza? Jaka maksymalnie?
2. Czy plasma ustawiona prostopadle do drzwi tarasowych bedzie odbijac swiatlo? (Kiki twierdzil w jednym poscie, ze nie - ze plasma ustawiona pod swiatlo to porazka dopiero) Jak to jest?
3. Czy plasma w polaczeniu z kompem to dobre rozwiazanie (d-sub pc). Czy da sie ustawic dobra rozdzielczosc na niej?
4. Czy LCD w polaczeniu z kompem dziala jak monitor LCD? Czy np do przegladania stron internetowych jest ok? Jesli nie i zostaje ogladanie filmow z kompa to plasma tez sie tu sprawdzi...

Pomozecie? Bede mega wdzieczny.
Pozdrawiam
Mychu
 
Ostatnia edycja:

setunia

New member
Bez reklam
Witam.
Na konkretne pytania postaram sie konkretnie odpowiedzieć i spróbuję bez skrzywienia.
1. Do odległości 2,7m i sygnału z kabla 37" plazma jest jak najbardziej OK. Przy kupnie LCD do tej odległości zaleciłbym raczej 32". Z plazm masz do wyboru raczej tylko Panasy 45, 60, 70. Z LCD całe multum to na plus LCD.
Zmierz tylko odległość nie od ściany do ściany tylko od planowanej linii oczu do ehranu (ściana - 15cm)
2.Moja plazma stoi 1m od okna balkonowego położenie podobne do opisanego przez Ciebie, tylko u mnie dochodzi zadaszenie balkonu.
Obraz z plazmy traci gdy dostaje światło prosto na ekran - u mnie bywa to zimą kiedy słońce jest nisko i czasem przebije się przez szczeline między roletami materiałowymi. Zwykłe oświetlenie nawet w jasny dzień raczej mnie przynajmniej nie przeszkadza. Poza tym nie oglądam raczej TV w południe , a TY?
3. Mam połączoną PDP z Laptokiem po d-subie i nawet dzisiaj ze znajomymi robimy seans całonocny. Odbiór jest super, jednak mimo, że plazma ma podawaną rozdziałkę 1024x768, do dobrej współpracy z kompem potrzebuje 1280x768 więc sprawdź czy Twój laptop to obsługuje, albo ściągaj PowerStripa.
4. Widziałem pracujące LCD Samsung 32N71 bodajże z komputerem i wrażenia są pozytywne można spokojnie pracować jak z monitorem.
Jeśli zamierzasz siedzieć w necie godzinami to plazma raczej odpada, natomiast powiedzmy półgodzinna nasiadówka na mojej nie robi wrażenia.
Pozdrawiam.
 
Do góry