Czy poziom czerni jest subiektywny

setunia

New member
Bez reklam
Witam.
Niedzielna wizyta w XXX w Katowicach skłoniła mnie do poruszenia moim zdaniem ciekawego tematu, a mianowicie odczucia czerni wyświetlacza względem koloru obudowy telewizora. Zaraz wyjaśnię o co mi chodzi.
Porównałem stojące obok siebie dwa telewizory LCD pominę firmę i model, ale cena ponad 10kPLN, świadczy o wysokiej klasie sprzętu. Miały 46" stały obok siebie i zasilane były tym samym sygnałem (BluRay 1080p)

Dziwne było to, że oba to ten sam model z różnym kolorem obudowy (jeden srebrny, drugi czarny), ale to się zdarza, natomiast różnica w jakości czerni była dla mnie druzgocąca na korzyść tego ze srebrną obudową.

Rozumiem, że to subiektywne odczucie, ale wysnuwam wniosek, że przy obudowie jasnej (srebrnej, białej) nasze oko mimowolnie odnosi czerń widzianą na wyświetlaczu do otoczenia czyli obudowy i kontrast wydaje się większy, natomiast przy czarnej obudowie oczekujemy (również mimowolnie) czerni takiej jak obudowa lub mocniejszej i bywa, że sie rozczarowujemy.

Proszę to wziąść pod uwagę planując zakup TV. Być może inżynierowie z Panasonica to zaauważyli i obwódka wokół seri PV45 dlatego jest srebrna?
Zapraszam do dyskusji.
 
Do góry