Rozmieszzcenie i okablowanie kina domowego

feds

New member
Witam.
Koledzy dostałem zadanie wykonania instalacji oraz pozniejszego dobrania sprzętu kina domowego.
Ponizej zamieszczam projekt rozmieszczenia wg.projektanta

Nie mogę wkleić całego adresu, więc proszę o dodanie odpowiedniego początku linku w przegladarce
//images75.fotosik.pl/614/ec5b05c53346a973med.jpg

https://megawrzuta.pl/filesgroup/a05e69bd12ed001d0096eb5392b462b8.html

Mam kilka pytań, na które mam nadzieje znacie odpowiedź :)
Otóż rozmieszczenie mebli będzie takie jak na rysunku więc rozmieszczenie głośnikóqw wydaje mi się sensowne. Brakuje mi chyba tylko głośnika centralnego. Jesli się mylę to poprawcie mnie.
Tylne głośniki są w ścianie. Czy to jest prawidłowe?
Na jakiej wysokości powinny być głośniki?
Czy przewody zakańczać gniazdem czy lepiej jak będzie bezpośrednio podpięty do głośnika?
Jakie przekroje przewodów zastosować?
Jaki przewód polecacie?

Inwestor chce mieć dobrze zrobione, planuje zakupić dobry sprzęt. Nie chcę dać tutaj plamy z zle dobranymi przekrojami i jakimś tanim przewodem.
Będę wdzięczny za każdą odpowiedź oraz propozycje, co wy byście zamontowali w takim salonie.
Przedział cenowy mam otwarty.

Salon ma około 9x9m. wysokość pomieszczenia to 6m.
 
Ostatnia edycja:

feds

New member
Ehhh, zgadza się. Już będę to poprawiał. Nie mogę wstawić linków gdyż nie mam 5 postów:(
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Coś tam widać. Pamiętaj potem, by nie wciskać tak kolumn w same rogi, wysuń je nieco do przodu, ile się da/ Musisz mieć powietrze z tyłu i po bokach. Im więcej tym lepiej.
Tylne głośniki są w ścianie. Czy to jest prawidłowe?
Na ogół zwykłe kolumny są sporo lepsze niż podtynkowe, może ewnetualnie w jakiejś dedykowanej salce kinowej...
Na jakiej wysokości powinny być głośniki?
Tweeter na wysokości uszu siedzącego, a tylne nieco wyżej, niby ok 150 cm, ale nadrzędna zasada jest tak, by również skierowane były na słuchacza.
Czy przewody zakańczać gniazdem czy lepiej jak będzie bezpośrednio podpięty do głośnika?
Niby każde dodatkowe połączenie to gorzej, ale bez przesady. Gniazda ładnie wyglądają i są bardzo wygodne. Tu raczej kwestia gustu.
Jakie przekroje przewodów zastosować?
2.5 mm2 i masz spokój. Generalnie nie warto oszczędzać na kablach instalacyjnych, bo raz położone zostaną tam na lata. Wg mnie fajne instalacyjne są WireWord Luna (płaska taśma z nawet czterema żyłami w rolce. Kable względem lewej i prawej strony powinne mieć jednakowe długości.
Jaki przewód polecacie?
Temat rzeka, zaczyna się od kolumn i sprzętu.
Salon ma około 9x9m. wysokość pomieszczenia to 6m
Tu mamy niestety spoooory zgrzyt. To jest wielkość pomieszczenia odsłuchowego czy pole odsłuchowe będzie mniejsze? Tak duży metraż i wysokość ogranicza Cię (inwestora) wyłącznie do największych kolumn z danej serii oraz najmocniejszej elektroniki.
 
Ostatnia edycja:

feds

New member
Pole odsłuchowe będzie mniejsze. około 6,5x6m ale wysokośc zostaje 6m.
Czy głośnik środkowy może być zamontowany nad telewiozorem?
Czyli Subwoofer będzie na podłodze, kolumny L i P stojące odsunięte od narożników.
Nie znalazłem głośników montowanych w ścianie, więc raczej będą wiszące.

Kombinuję z rysunkiem, zeby był bardziej czytelny ale przekształcenie pdf na jpeg pogarsza jakość rysunku:(

Mogłbyś mi napisać, jaki sprzęt w tym przypadkubylby najlepszy?

Dzięki śliczne za odpowiedź.
pozdrawiam.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Pole odsłuchowe będzie mniejsze. około 6,5x6m ale wysokośc zostaje 6m.
To właściwie nic nam nie zmienia ;)
Czy głośnik środkowy może być zamontowany nad telewiozorem?
Teoretycznie tak, aczkolwiek estetycznie jest to wg mnie mocno dyskusyjne. Zasada mówi, że central również powinien być na wysokości uszu, czyli na wysokości wysokotonowych od frontów. Jest to mało praktyczne i ciężkie do spełnienia. Praktyka jednak to weryfikuje. Sa nawet specjalne standy na głośniki centralne. Są one zazwyczaj tak zbudowane, by głośnika centralny był pochylony nieco do góry i również "patrzył" na słuchacza.
Lepiej jest powiesić telewizor te 20 cm wyżej i tuż pod nim central.
Czyli Subwoofer będzie na podłodze, kolumny L i P stojące odsunięte od narożników.
Tak, suby sa przewidziane na podłogę. Metoda znalezienia właściwego subwoofera jest może śmieszna, ale skuteczna, punkt nr 2 :)
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html
Nie znalazłem głośników montowanych w ścianie, więc raczej będą wiszące.
Tylne głośniki są w ścianie. Czy to jest prawidłowe?
Napisałeś tak w pierwszym poście
Mogłbyś mi napisać, jaki sprzęt w tym przypadku byłby najlepszy?
W dalszym ciągu zbyt mało informacji. Przede wszystkim budżet trzeba określić i napisać na co konkretnie (same kolumny, czy z elektroniką, z kablami, itd.). Jakiś widełki.
Trzeba też wiedzieć czy ma to być system tylko do kina i sporadycznego słuchania muzyki, czy też do muzyki w równym stopniu. Z czego ta muzyka, CD, pliki? Jaki rodzaj? Jai jet wystrój pomieszczenia (np. ja lubię białe kolumna na wysoki połysk, ale nie wszyscy producenci mają takie w ofercie). To już niestety jest sprawa inwestora i to on powinien pofatygować się o odsłuchy oraz wybór. Jeśli zleca to wykonawcy to znaczy, że kompletnie mu nie zależy
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Podjąłeś sie roboty o której nie mssz zielonegi pojęcia, tu dostaniesz wszystko na tacy i jeszcze weźmiesz za to dobry prifit.... Poszukaj sobie a nie na łatwizne.. Lubie pomagać ludziom ale ten tema to kompletna przesada
 

feds

New member
Kolego krzysztofradio rozmawiałem z Inwestorem, muzyka będzie puszczana z płyt CD oraz z TV. Czasami dobry film z Canal+. Poprzednio miał kino domowe Denon oraz głośniki Whafredale. Troche leciwy . Z 10 lat będzie miał. Pomieszcenie tez było mniejsze bo około 40m2. Czy 2000zł na głośnik i 6000-8000zł na dostane coś sensownego czy lepiej dołożyc pare złotych?

Kolego Caparzo. Nie chcesz pomagac to nie pisz wogole. Kolega Krzysztof jakos nie mial prroblemu wyjasnic mi co i jak za co jestem mu wdzieczny. Posiadam projekt oraz wizualizacje wnetrza ale nie moge tego ututaj wkleic. Chciałem skonsultowac parę kwestii. Postaram sie jakos to przedstawic. Nie pisz.ze ide na latwizne. Na latwizne poszedlbym jqkbym zastosowal zwykle przewody 2x1.5 o roznych dlugosciach a pozniej jakos to bedzie. Chcialbym zrobic to dobrze lub bardzo dobrze. Jesli masz cos sensownego do powiedzenia do z checia poslucham ludzi madrzejszych ode mnie w tej dziedzinie. Ale jesli nie masz nic do dodania...to poczekaj razem ze mna na odpowiedzi kolegow i uczmy sie razem. Pozdrawiam.

W pierwszym poscie udało mi się dodać link do plików z wizualizacją salonu.
Będę wdzięczny za każdą sugestię.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

feds

New member
Jak klikne w link to po lewej stronie pojawia sie mozliwosc dodania plikow, natomiast po prawej pokazuje 5 plikow i wybieramy,ktore chcemy pobrac :)
Moze spróbuj na innej przegladarce. U mnie jest wszystko OK.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Czy 2000zł na głośnik i 6000-8000zł na dostane coś sensownego czy lepiej dołożyc pare złotych?

Chcesz 2000zł wydać za jeden głośnik ,czy jak ?

Jeżeli chodzi o kable - to jest najmniejszy problem i tym proponuję się zająć na końcu .Najważniejsza jest elektronika i kolumny
 

feds

New member
Tak. Do 2000zl za kolumne. czyli mozna powiedziec, ze w granicach 20-23tys kosztowaloby cale kino. Jesli waszym zdaniem nic sensownego nie dostane na ta powierzchnie za te pieniadze to przedyskutuje z inwestorem inna opcje.
POzdrawiam.
 
Do góry