Telewizja z konsoli Xbox One - sprawdziliśmy.

145de356-eea4-4243-b118-195cd1fdb305.png


Poprzednie generacje konsol do gier to były prawdziwe multimedialne maszyny. Jak na swoje czasy poza możliwością grania dostarczyły nam pełen wachlarz dodatków, które teraz mamy na wyposażeniu nie jednego telewizora a wtedy były dostępne wyłącznie przez dodatkowe urządzenia. Strumieniowanie plików wideo, zdjęć, muzyki to tylko podstawy. Aplikacje to była dodatkowa siła, która była niedostępna przy telewizorach. Teraz czasy się zmieniły i role się zmieniają. Każdy nowy telewizor posiada dostęp do niemal nieskończonej ilości aplikacji poszerzających jego możliwości a konsola XBOX ONE doczekała się zewnętrznego tunera telewizyjnego, który miałem okazję sprawdzić.

0254807f-6eb5-44ca-b691-bda91a00966e.png


Małe czarne pudełeczko z jednej strony wyposażone w kabelek USB a z drugiej w wejście antenowe. Konstrukcja bardzo mała i schludnie wykonana może zostać bez problemu ukryta w gąszczu kabli czających się za urządzeniami audio wideo. Podłączenie jest banalnie proste. Wtyczka USB do portu USB w konsoli a kabel antenowy od anteny lub z gniazdka do naszej czarnej skrzynki. Po odpaleniu konsoli oraz wyświetlacza przechodzimy do zakładki ustawień i wybieramy konfigurację urządzenia. Wszelkie wskazówki otrzymujemy na ekranie i po zaledwie kilku minutach cieszymy się z wpełnie skonfigurowanego telewizora - prosto z konsoli.

xboxonedvbt.jpg


Czy możemy liczyć na takie same możliwości jak w przypadku zwykłego telewizora? Podstawa w postaci EPG działa bardzo poprawnie i szybko.

xboxonedvbt2.jpg


Oprócz tego mamy troszkę bardziej rozbudowany system zarządzania kanałami nazwany przez ekipę XBOXA - One Guide. Dzięki niemu będziemy w stanie ustalić swoją własną listę z ulubionymi kanałami, przejrzeć program TV nawet na najbliższy tydzień lub ocenić wybraną przez siebie pozycję. Jedyne czego brakowało to możliwość ustawienia przypomnienia, które pojawi się o danej godzinie lub nawet automatycznie zmieni kanał o wybranej porze.

xboxonedvbt4.jpg


Kolejną funkcją o której nie sposób nie wspomnieć to timeshift co można tłumaczyć jako przesunięcie czasu. Dzięki tej funkcji będziecie mogli zatrzymać program telewizyjny lub cofnąć go w razie potrzeby. Jeśli śledzicie rynek TV to wiecie, że takie możliwości posiadają także zaawansowane modele telewizorów. Czy otrzymujemy coś więcej? Tak. Możliwość przesyłania sygnału telewizyjnego na urządzenia mobilne. Warunkiem jest aplikacja smartglass. Jeśli urządzenie ma dostęp do tej aplikacji to wszelkie funkcje dostępne z poziomu konsoli będziecie mieć dostępne na urządzeniach mobilnych włącznie z przewijaniem i pauzowaniem. Jeśli macie w domu zapalonych graczy także nie musicie się martwić, ponieważ możliwe jest jednoczesne korzystanie z gier w połączeniu ze strumieniowaniem sygnału telewizyjnego. Ku zdziwieniu niektórych opcja działa i to działa płynnie nawet w połączeniu ze starymi tabletami czy telefonami. Nie wiemy dokładnie czy są obostrzenia w posiadanej wersji androida. Dodatkowym atutem takiego zestawu jest możliwość aktualizacji oprogramowania w razie zmiany warunków na rynku. Nie bez znaczenia jest też kompatybilność z sygnałem dvbt2, który to standard niedługo zawita na szersze salony.

Tuner do Xboxa to bardzo ciekawa propozycja, która szczególnie może przypaść do gustu osobom grającym na projektorach, ponieważ te, w przeciwieństwie do telewizorów nie mają wbudowanego tunera TV.
 
Do góry