dywagacje, plotki na temat nowych technologii

Deimos

Banned

OLED - wyrok śmierci dla LCD i plazmy?

Prototyp_telewizora_OLED_1389699.jpg




Wyświetlacze LCD oraz plazmy radzą sobie na polskim rynku coraz lepiej. Jednak aktualnie dostępnym telewizorom powoli wyrasta konkurencja w postaci wyświetlaczy OLED.
Matryce LCD tanieją z dnia na dzień, a coraz więcej osób - także w Polsce - niedługo przejdzie na High Definition. Jednak telewizorom plazmowym oraz wyświetlaczom LCD po stopach depczą organiczne wyświetlacze elektroluminescencyjne - w skrócie OLED.
Przyszłość HD
Sama technologia OLED (z ang. Organic Light-Emitting Diode) nie pojawiła się wczoraj, jednak dopiero w roku 2007 okaże się, czy ma ona szansę na zaistnienie na rynku. Technologia OLED umożliwia stworzenie wyświetlaczy z materiałów emitujących światło LED, które oparte jest na związkach organicznych (LED to dioda bazująca na technologi optoelektronicznej). Brzmi skomplikowanie - uprośćmy to.
Korzystając z technologi OLED można tworzyć wyświetlacze, które jakością przebijają LCD i plazmę. Plusem OLED jest sam cykl produkcyjny - warstwę organiczną przyszłego wyświetlacza nakłada się na tzw. płytę bazową, co może przywodzić na myśl pracę pierwszej lepszej drukarni. Oczywiście nie jest to takie proste, ale wprowadzenie dodatkowej warstwy nie tylko ułatwia tworzenie wyświetlaczy, ale i sprawia, że jakość obrazu ulega znacznemu poprawieniu.
A o jakość i cenę tutaj przecież chodzi. Telewizory OLED gwarantują pełen kąt efektywnego widzenia, znacznie lepsze kolory i wyraźniejszy kontrast, a także o wiele niższą energochłonność, czyli znacznie więcej godzin pracy. Niższe zużycie energii jest spowodowane brakiem konieczności podświetlania matryc OLED. Ale skoro ta technologia jest tak dobra, to czemu jeszcze z niej nie korzystamy?
Woda twoim wrogiem

Odtwarzacz MP3 Sony z wbudowanym wyświetlaczem OLED /AFP

Droga od pierwszych testów do komercyjnego użytku jest długa i kręta. Po pierwsze, problemem nadal jest sama żywotność wyświetlaczy OLED, która początkowo oscylowała w granicach 5 tys. godzin (czyli mniej niż plazma czy LCD). Jednoczenie wykorzystanie związków organicznych doprowadziło do tego, że wrogiem OLED stała się woda, która może skutecznie zniszczyć wyświetlacz!
Te problemy należy rozwiązać, zanim OLED trafi do masowej sprzedaży. Dodatkowo, chociaż produkcja OLED jest tańsza od tworzenia wyświetlaczy LCD czy paneli plazmowych, samo wdrożenie technologii produkcyjnej wiąże się z ogromnymi kosztami, a na razie mamy rynkowy boom na "tradycyjne" telewizory HD. Branża jest więc w kropce.
Aktualnie OLED jest często używany do produkcji wyświetlaczy w odtwarzaczach MP3 oraz w różnego rodzaju urządzeniach wideo (playery DVD czy HD DVD/Blu-ray). Stworzenie małego, zabezpieczonego przez wodą wyświetlacza nie jest takie trudne. OLED w takiej formie sprawdza się lepiej niż małe wyświetlacze LCD - słońce w żaden sposób nie przeszkadza w korzystaniu z ekraniku, a energooszczędność staje się tutaj kluczową sprawą. Kwestią czasu jest wdrożenie tego typu rozwiązań do świata telewizorów HD. Zresztą już miało to miejsce - rok temu Samsung Electronics stworzył pierwszy prototyp telewizora OLED, który teoretycznie mógłby już trafić na sklepowe półki.
Laserowe wojny

Wynalazcy telewizora laserowego na tle swojego dziecka /AFP

Życie jednak nie jest takie proste. Podobnie jak LCD walczy o dominację z plazmą, tak OLED może mieć konkurencję w postaci telewizora laserowego. "Laser television" ma być nie tylko lepszy od aktualnych plazm i LCD-eków, ale i zużywać 75 procent mniej energii. Pierwsze telewizory powinny trafić do sprzedaży pod koniec 2007 roku.
- Plazma to przeszłość - mówi jeden z twórców "laserowej" technologii. Według Arasor i Novalux, producentów pierwszego telewizora laserowego, obraz w laserowych telewizorach jest lepszy, kolory są pełniejsze, a sama waga urządzenia korzystającego z tych rozwiązań jest znacznie mniejsza. Produkcję telewizorów laserowych zapowiedziały już firmy Mitsubishi oraz Samsung.
Na przykładzie Samsunga widać, że producenci zdają sobie sprawę z nadchodzących zmian na rynku i powoli inwestują w nowe rozwiązania w branży HD. Oby tylko przeciętny klient potrafił nadążyć za galopującymi innowacjami.
 

Pardul

New member
mam mp3 z wyswietlaczem oled i powiemk tak :
po 4h godzinach obraz sie tak wypalil na tym wyswietlaczu ze widze go nawet jak jest wylaczony :)
 

gatar

Active member
Bez reklam
Deimos---> jak miło , że skorzystałeś z "białego na czarnym" ...nareszcie. :D
Z tym wyrokiem śmierci to bym nie przesadzał, plazma i lcd napewno będą się wiele razy "odwoływać do wyższych instancji", aż w końcu umrą śmiercią naturalną może za 10-20 lat. ;)
 

Deimos

Banned
Niewykluczone, że świadkami rewolucji w tej dziedzinie zostaniemy jeszcze w tym roku, dla mnie największą niespodzianką w tym temacie to TV laserowy, oczywiście jeżeli szybko wejdzie do seryjnej produkcji, ale jak dożyjemy to się przekonamy...;) Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

scott

New member
Biały na czarnym - to jest to :D

a nawiasem mówiąc, ten rok rzeczywiście zapowiada się na przełomowy. Teraz to trochę tak wygląda, jakby wszyscy z nowościami się przyczaili. Mało słychać o komercjalizacji, pokazuje się głównie ulepszenia poprzednich rzeczy, ale wrzesień (jak sądzę) będzie TYM miesiącem :cool:
 

Mabri

New member
Taka jest kolej rzeczy i nazywa się to postępem technologicznym.
Natomiast wyczekiwanie jakiegoś specjalnego momentu jest nieporozumieniem. Bo niby na co czekamy. Oled, laser, sed?. Ludzie życie jest za krótkie :smile:

Każda następna technologia będzie lepsza od poprzedniej. Nigdy nie będzie tej najlepszej - już producenci się o to postarają.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Z tego co się aktualnie orientuję z tym laser TV to niezła plota która już urosła do mitu :)

oto info które najpierw się pojawiało w sieci:

"będzie zużywał o 25% mniej energii niż plazma lub LCD o porównywalnej wielkości"

Teraz to już 75% :D.

Inną sprawą, że na razie TV OLED nie są w stanie wytrzymać normalnej ilości pracy i nawet na największych targach nie ma jeszcze prototypów, także niestety ale jeszcze nic nam nie umrze :)
 

Kyniol_73

New member
ar2 napisał:
Z tego co się aktualnie orientuję z tym laser TV to niezła plota która już urosła do mitu :)

Dokładnie plota ktora wszyscy jak mantre powtarzają. 2 facetów zrobiło pokaz niby TV laserowego po czym znikli jak kamfora. Chcieli wyłudzic podobno na wdrozenie prototypu do produkcji 25 mln $.Artykuły z tego pokazu trafily do netu i narodzila sie plotka:))

Pozdrawiam
 

rex2006

New member
Idzie nowe-Telewizja laserowa

Witam wszystkich forumowiczów
Od września ub. roku czytam wszystkie wypowiedzi nt. wyższości plazmy nad lcd i odwrotnie. Jak widać do tej pory spór trwa a ja w moim wrześniowym poście radziłem wszystkim napalonym na płaskie telewizory o przeczekanie i rozwagę nad nieprzemyślanym do końca wyborem upragnionego "płaskowca". Dzisiaj sytuacja jest bardziej stabilna. Ceny plazm i lcd idą w dół a jakość rośnie. Aż tu nagle nowość. Wchodzi nowa technologia-telewizja laserowa. Podobno dwa razy tańsza i dwa razy lepsza. Pod koniec tego roku nowe telewizory mają być już w sklepach. Czyżby plazmy i lcd odchodzą do lamusa? I co Wy na to?
Pozdrawiam
http://nt.interia.pl/tylko-u-nas/na...oniec-lcd-i-plazmy-telewizory-laserowe,823374
 

gatar

Active member
Bez reklam
rex2006 napisał:
Witam wszystkich forumowiczów
Od września ub. roku czytam wszystkie wypowiedzi nt. wyższości plazmy nad lcd i odwrotnie. Jak widać do tej pory spór trwa a ja w moim wrześniowym poście radziłem wszystkim napalonym na płaskie telewizory o przeczekanie i rozwagę nad nieprzemyślanym do końca wyborem upragnionego "płaskowca". Dzisiaj sytuacja jest bardziej stabilna. Ceny plazm i lcd idą w dół a jakość rośnie. Aż tu nagle nowość. Wchodzi nowa technologia-telewizja laserowa. Podobno dwa razy tańsza i dwa razy lepsza. Pod koniec tego roku nowe telewizory mają być już w sklepach. Czyżby plazmy i lcd odchodzą do lamusa? I co Wy na to?
Pozdrawiam
http://nt.interia.pl/tylko-u-nas/na...oniec-lcd-i-plazmy-telewizory-laserowe,823374

Witaj.
Tak czytasz wszystkie posty na określony temat, a tego wątku w całości nie przeczytałeś , chyba. Na poparcie dajesz linka do interii do newsa sprzed 2 miesięcy. To są tacy fachowcy, w tej branży, jak np. z wyborczej. I te sformułownie "podobno" !!! Nie twierdzę, że to nieprawda, ale wątpliwości są duże. Tak na marginesie , masz już jakiś TV, LCD czy może plazmę, czy tez czekasz na pojawienie sie w sklepach TC laserowego ?
 
Ostatnia edycja:

kozen81

New member
Nowe technologie (SED,LED,Laser TV)

Ostatnio zacząłem się trochę interesować nowymi technologiami i szczerze mówiąc kompletnie się pogubiłem.Niby wiem na czym polegają technologie SED,LED czy Laser TV (często pojawiają się newsy na te tematy),ale nie znalazłem jeszcze tak naprawdę żadnego artykułu, który by zebrał te wszystkie informacje i opisał czym się różnią wymienione przeze mnie technologie.Nie wiem jak wam,ale mnie na pewno ułatwiłby ogarnięcie tego wszystkeigo,jakiś porządny artykuł wyjaśniający różnice,podobnieństwa i cechy tych technologii.Czy ktoś z was może natknął się na takie informacje,albo mógłby wyjaśnić mi łopatologicznie o co w tym wszystkim chodzi.Będę bardzo wdzięczny.Tylko nie podawajcie linków o poszczególnych technologiach(wszystkie aktualności już przejrzałem).Chodzi mi o takie mini kompedium wiedzy o omawianym przeze mnie temacie.Dzięki
 

bluray

Banned
Producenci plazm mają problem

http://www.digitimes.com/displays/a20070207VL200.html
Wszyscy widząc co sie dzieje uzależniają dalsze plany od trendów.
A te się raczej nie zmienią. LCD rządzi dziś niepodzielnie.
Plazmy wykończył brak technologii Full HD w cenach akceptowalnych dla masowego odbiorcy.
Śladowe od roku ilości prototypów Pioneera EX5000 to za mało by rynek powstrzymał się przed kupowaniem obecnych powszechnie na półkach tanich Fulli LCD z przedziału 40" - 52".
I jeszcze wyczyn Samsunga z kontrastem 100 000 w LED LCD.

http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/2074
 

kojot

New member
Witam
panowie lcd ma lepsze wyniki w sprzedazy bo jest tansze i mozna kupic tv o mniejszej przekatnej dlatego tak duzo ich schodzi a co do jakosci obrazu to wystarczy popatrzec i wszystko jest jasne lcd nie radzi sobie ze slabym sygnalem a w hd wszystkie tv wyswietlaja ladnie i plazmy i lcd ,tak dlugo jak bedzie zbyt na plazmy tak dlugo beda je produkowac to chyba jasne
pozdro
 

dnc

Moderator
VIP
A pokaż mi człowieku porządny i tani model LCD z fullHD? Nie ma takiego. Bo każdy ma coś w sobie co odstrasza (głównie stosunek jakości obrazu do ceny). Ten Samsung to tylko taka podpucha, po to by pokazać co Samsung umie robić. Śmiem twierdzić, że gdyby on wszedł do normalnej sprzedaży nie miałby szans, bo cena byłaby jak z kosmosu. A po za tym ten panel nie jest FullHD więc o czym tu mówimy!!!

Do Marcintgr.
Rozumiem, że masz LCD i chwalisz sobie, ale to nie oznacza, że LCD jest OK. Ja bym LCD nie kupił dlatego, że jego wady jakości obrazu dla materiału SD, a to jest najpoważniejsza wada, są bardzo, ale to bardzo, irytujące. Jesli oglądasz tylko materiał HD LCD będzie w sam raz, a śmiem wątpić, że masz wszystkie kanały telewizyjne HD.
 

Ricardogo

New member
Vitam, :D

Lcd - tak ale przy dobrym źródle minimum dvd i to dwie warstwy + hd sat, dla niektórych jeszcze Pc.
Plazma - tak dla w/w + dvd, divix, tv Sd, tv sat itp.

Wystarczy porównać ilość dostępnych żródeł i wybrać coś dla siebie.

LCD (powyżej 40 cali) ma sens przy HD (sat, dvd, blu-rey), a na to musimy jeszcze poczekać, no i ta czerń to nie to. :bober:

Myślę że jeszcze z roczek trzeba poczekać.
 

Mabri

New member
bluray napisał:
LCD rządzi dziś niepodzielnie. Plazmy wykończył...
Ciekawe stwierdzenie. Takie podwórkowe
Plazmy nic jeszcze nie wykończyło ponieważ ciągle są w sprzedaży. Mało tego są firmy, które się nawróciły na ich produkcję - Sony.

marcintgr napisał:
... ale jedynie co ją jeszcze czyma to cena!!
Tak jak nie widziałeś słownika ortograficznego, tak nie widziałeś chyba obrazu jaki generuje dobra plazma. Więc nie tylko cena ale i jakość obrazu.
 

szarp

New member
dnc napisał:
Śmiem twierdzić, że gdyby on wszedł do normalnej sprzedaży nie miałby szans, bo cena byłaby jak z kosmosu. A po za tym ten panel nie jest FullHD więc o czym tu mówimy!!!.

Hmm jest "trochę starszej" generacji Samsung z podświetleniem LED - LE40M91B kontrast to tylko 10000:1 a cena ... coż nie taka duża ~12 tys PLN. Panel nie jest fullHD bo przypuszczam, że Samsung chce 2 razy zarobić. Raz sprzedając ten TV, a potem fullHD bo panele full już ma - LE40F71B.
 

marcintgr

New member
Napisał Mabri

Tak jak nie widziałeś słownika ortograficznego, tak nie widziałeś chyba obrazu jaki generuje dobra plazma. Więc nie tylko cena ale i jakość obrazu.

Powiem ci że wczoraj miałem okazje widziec najnowszą plazme panasonica VIERA i wiesz co mi sie pierwsze żuciło w oczy? to to że obraz migota tak jak na crt!!

Napisał dnc

Rozumiem, że masz LCD i chwalisz sobie, ale to nie oznacza, że LCD jest OK. Ja bym LCD nie kupił dlatego, że jego wady jakości obrazu dla materiału SD, a to jest najpoważniejsza wada, są bardzo, ale to bardzo, irytujące. Jesli oglądasz tylko materiał HD LCD będzie w sam raz, a śmiem wątpić, że masz wszystkie kanały telewizyjne HD.

Powiem ci że obraz SD nie zwała z nóg tak jak i na plazmie jak i na LCD za to na LCD obraz w HD jest nieporównywalnie lepszy od plazmy! i tego nie wmówisz nikomu bo rozdzielczośc swoje robi!!!
 
Do góry