Schemat kabla Euro-SVHS

Aldy

New member
Właśnie w tym kierunku. Z Euro na SVHS. Sciągnąłem opis wtyk z internetu ale cos mi nie wychodzi. Nie wiem co robię zle. Jeśli ma ktoś schemat to proszę o podanie.
Sorki jeśli piszę w złym dziale.
 

Aldy

New member
Myślę że pomęczyć się warto

Myślę że pomęczyć się a tym bardziej wiedzieć jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Nie tylko w sklepie ale i na Allegro takiego kabla nie znalazłem. Jest mnóstwo kalbli ale w kierunku SVHS - Euro, ale nie odwrotnie. W opisie nóżek Euro jedna z nich to "Video in / luminancja" a następna to: "Video out" . Czy wogóle da się wyjść ze złącza Euro z luminancją? Biegłych w temacie proszę o info lub link.
 

arsenal

Moderator
VIP
Kierunek nie ma znaczenia. Kabel bedzie działał w obie strony.
Jeśli jednak chcesz sobie polutować proszę bardzo. O ile dobrze pamiętam chrominancja jest na tym samym pinie co Red z wyjścia RGB Euro.
O nawet schemat znalazłem.
scart.gif
 

Aldy

New member
No i mam jasność - nie da się

Po dłuższym szperaniu internetu w końcu trafiłem na sensowną informację.
W prosty sposób połączenia kablami nie da się tego zrobić. Potrzebny konwerter. Prosty jest tylko kierunek SVHS-Euro, nie odwrotnie. Dla tych którzy mieliby podobny problem podaję źródło: http://felektr.katalogi.pl/html/7223/
 

arsenal

Moderator
VIP
Zapewniam cię, że się da. Gniazdo Euro przyjmuje i podaje sygnał SVideo. Na tamtym forum źle zadałeś pytanie i odpowiadali ci na temat konwertera RG-SVideo.
 

maszek

New member
Bez reklam
Aldy, po co kombinować z konwerterami? Skoro chcesz nagrywać materiał podawany z Euro na kompie, wystarczy jak kupisz kartę WinFast 2000 XP Expert. W wyposażeniu otrzymasz "kabelek" z wtyczką S-Video do karty po jednej stronie oraz z gniazdkami dla sygnału wejściowego: S-video, chinch video + audio L R.;)
 

Aldy

New member
Dzięki za rady ale problem pozostaje

Maszek, problem w tym, że właśnie nie chcę kombinować z konwerterami, tylko najprościej jak się da wyjść z euro z tunera TV sat i wejść na SVHS karty. I tyle.
Mam WinFast 2000. Do wejścia na AV mam już podłączone inne źródło sygnału, stąd chciałem wejść z tunera do karty poprzez SVHS. Niby banalne a jednak otrzymuję tylko obraz cz-b. Czyżby brak chrominancji? Wiem że można zrobić to inaczej i pewnie dam sobie z tym radę ale chciałbym uprościć całą tą elektrownię kabli jaka łączy wszystkie moje sprzęty, a tak by było najprościej.
Czy na gnieździe Euro jest rzeczywiście wyjście z luminancją i chrominancją? Arsenal przekonuje mnie że tak. Tylko że gdzie?
 

polmadcoll

New member
Ponieważ to mój pierwszy post (chyba) to witam wszystkich.

Sorry za odnawianie starego tematu, ale szperając po necie trafiłem właśnie tu.

Pro po podłanczania poprzez scart do svhs:
-tak jak pisał już arsenal euro ma wejście i wyjście svhs (na 100%), ja też kiedyś, czytając wypowiedzi na forach myślałem, że jest tylko wejście;
-jeżeli masz dobrze kabel zrobiony, a sygnał wyświetlany jest czarnobiały to na pewno eurozłącze w urządzeniu, którego używasz nie ma wbudowanej obsługi svhs.

Ja się specjalnie najeździłem za porządnym kablem i kupiłem taki, który ma przełącznik in/out na svhs. Zadowolony podłączyłem video do kompa, żeby zgrać materiał z kaset i co? obraz czarnobiały. Oczywiście od razu mi do głowy przyszło, że euro w widele nie obsługuje svhs, więc podpiołem przez ten sam kabel DVD i obraz jak malowany z pełnymi kolorami.
Właśnie to wydażenie skłoniło mnie do napisania tego postu, wydałem na kabel nie mało, a i tak go nie wykorzystam. Lepiej wcześniej sprawdzić czy dane urządzenie obsługuje svhs, ja niestety w instrukcji nie doczytałem się takich informacji, ale już przy dvd, tv wszystkie wejście/wyjścia ładnie opisane były.

Tyle, mam nadzieję że komuś się przyda. :D
Pozdrawiam
 

krz123

New member
Opis złącza podany przez arsenal nie jest kompletny, co uniemożliwia zrobienie łącza EURO->SVHS. Oto pełny opis:
* 1 - wyjście sygnału fonii: mono / kanału prawego / kanału B
* 2 - wejście sygnału fonii: mono / kanału prawego / kanału B
* 3 - wyjście sygnału fonii: mono / kanału lewego / kanału A
* 4 - masa sygnałów fonii
* 5 - masa sygnału B (niebieski)
* 6 - wejście sygnału fonii: mono / kanału lewego / kanału A
* 7 - wejście / wyjście sygnału B (niebieski)
* 8 - wejście / wyjście sygnału przełączającego:
- napięcie z zakresu 0-2V wymusza odbiór sygnałów telewizyjnych z wejścia antenowego
- napięcie 4,5-7V wymusza przełączenie odbiornika na współprace z zewnętrznym źródłem sygnału w formacie 16:9
- napięcie 9,5-12V wymusza przełączenie odbiornika na współprace z zewnętrznym źródłem sygnału w formacie 4:3
* 9 - masa sygnału G (zielony)
* 10 - wyjście impulsu zegarowego / nie wykorzystane
* 11 - wejście / wyjście sygnału G (zielony)
* 12 - wyjście danych / nie wykorzystane
* 13 - masa sygnału R (czerwony)
* 14 - masa sygnału wygaszania / masa sygnału danych
* 15 - wejście / wyjście sygnału R (czerwony) lub sygnału chrominancji C (SVHS)
* 16 - wejście / wyjście sygnału wygaszania:
- napięcie z zakresu 0-0,4V nie powoduje przełączenia odbiornika na odbiór sygnałów RGB z zewnętrznego źródła
- napięcie z zakresu 1V-3V powoduje przełączenie odbiornika na odbiór sygnałów RGB z zewnętrznego źródła
* 17 - masa sygnału video wyjściowego
* 18 - masa sygnału video wejściowego
* 19 - wyjście sygnału video lub sygnału luminancji Y (SVHS)
* 20 - wejście sygnału video lub sygnału luminancji Y (SVHS)
* 21 - masa ekranu złącza lub masa (SVHS)

Jak widać wejście i wyjście luminancji jest na innych pinach.
 
Do góry