Akustyka pomieszczenia ma wpływ na brzmienie - nasze rady i praktyki

WiTT

New member
Bez reklam
Witajcie,

Ostatnimi czasy w wielu wątkach przewijał się temat akustyki, dla wielu mniej doświadczonych kolegów była to kompletna nowość i zagadka: czy akustyka pomieszczenia ma AŻ taki wpływ na wynik końcowy brzmienia.

Jak wszyscy dziś wiemy: TAK - akustyka ma ogromny wpływ na brzmienie końcowe.

Założyłem ten wątek, by w jednym miejscy spisywać swoje dobre rady i praktyki, które u nas w domach zadziałały, a nowym i innym kolegom polecać ten wątek i do niego odsyłać. Także bardzo gorąco zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami.



Na początek, dodam coś, co ostatnio mi poprawiło akustykę. Jak gdzieś w wątkach wspominałem, w moim salonie niskie tony zaczęły mi uciekać z prawej strony. Rozwiązanie przyszło nie oczekiwanie. W salonie na ścianie od lewej kolumny stoi mebel gdzie są płyty - działa akustycznie, rozpraszająco i jest ok. Z prawej strony kolumny ściana z wyjściem z pokoju oraz na ścianie plakaty. Do tego dywan (chyba nie ma lepszego elementu poprawiającego akustykę). Starałem się przesuwać meble, dywan, korygować ustawienia kolumn (mają przestrzeń by "oddychać") - i nic.

Rozwiązaniem był - stolik, który przesunąłem ostatnio pod prawą ścianę, by zrobić miejsce dla raczkującego juniora. Masywny, nogi drewniane, z dwoma poziomami szkła hartowanego, wymiary ok. 50x50. A ponieważ stolik musiałem ostatnio rozkręcić, z uwagi na coraz śmielej przemieszczającego się juniora - pojawił się nagle efekt WOW. Wszystko wróciło do równowagi, tak jak bym sobie tego życzył.

rn77.jpg

zdjęcie z mojej tablicy, gdzie aktualnie próbuję sprzedać ten właśnie stolik

I niestety, człowiek czytał, że powierzchnie szklane płaskie, mimo przykrycia obrusem/serwetą etc. bardzo negatywnie wpływają na akustykę w pomieszczeniu, to jakimś sposobem gdzieś mi to wyleciało z głowy.

Nie należy lekceważyć nawet najlepiej wyglądających elementów w naszym pomieszczeniu - a tym bardziej dzieci, wbrew pozorom są bardzo mądre i potrafią widzieć więcej niż my dorośli ;)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wklejalem juz sporo fajnych linkow dot. akustyki, mysle ze trzeba zaczac od podstaw, a nastepnie dopiero dostosowac panujace warunki mieszkalne do naszych systemow. Pierwszy link ktory pamietam:
Spis artykułów poradniczych (poradnik hifi.pl)
Jest tez bardzo duzo materialow na YT, zacznijmy od tego:
How Sound Works (In Rooms) - YouTube

W moim przypadku, najlepszym i najszybszym sposobem na poprawe akustyki, byly zaslony i dywan.
Mysle ze to taki standart od ktorego trzeba zaczac. Cala reszta, to temat rzeka :)
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Bardzo dobry filmik, ładnie wyjaśniający o co tak naprawdę chodzi.

Przypomniało mi się, że spora większość ludzi poszukujących tutaj sprzętu, najczęstszy błąd robi z dwoma płaszczyznami: podłogą oraz tylną ścianą.
Pierwszy eliminujemy dywanem przed kolumnami, drugi dwojako: możemy odsunąć kanapę/fotel jeśli nam warunki pozwalają od ściany za plecami, albo gdy takich warunków brak, zagospodarować przestrzeń ściany - plakatami, obrazami etc.

PS: u mnie także armanig zasłony i dywan najwięcej wniosły, zwłaszcza że duże okna mam za plecami - zdaje się że użyliśmy podobnych zasłon, z IKEA, o bardzo niskiej przepuszczalności światła ;)
 
Ostatnia edycja:

sentyzibi

Well-known member
Taaak. To temat rzeka. Zwłaszcza, że każdy ma inne, choć często podobne, warunki w swoim pokoju. Kształt, wielkość, materiały z których jest dom zbudowany itp. Ale są wspólne mianowniki w pierwszych podstawowych ruchach. Ja też zacząłem właśnie od dywaniku, zamszowych żaluzji pionowych na oknie za plecami i odsunięciu kanapy o ok 35 cm. od ściany i paru drobiazgów na ścianach... ale cóż mogę zrobić w mym małym, nieregularnym i nieustawnym saloniku.
 

Lemil

Banned
Najważniejsza zasada ze wszystkich:

Żadna kolumna nie zagra, jeśli stoi w kącie. Żaden, nawet najdroższy i najgenialniejszy monitor nie zagra, jeśli stoi w kącie na podłodze.
 

hans2

Banned
na tylnej scianie o dlugosci ok 5m mialem do niedawna zabudowe.
po remoncie i usunieciu zabudowy w zakresie okolo 15-35hz dostalem z powrotem okolo 15db basu ktore wczesniej ta zabudowa zabierala (dzialala jak gigantyczna pulapka basowa).

teraz pasmo jest rowne. wczesniej co bym nie robil to basu brakowalo.
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
No tak wyjdzie na to, że muszę zburzyć kominek obok lewej kolumny i wyrzucić kaloryfer, który jest blisko prawej kolumny:x
 

WiTT

New member
Bez reklam
dyzio, kaloryfer da się zasłonić czymś ładnym - spytaj o radę kobietę, nie odgonisz się od pomysłów ;) a kominka to fakt, było by szkoda, w końcu zimą jak rozpalisz, to dodatkowo przyśpieszysz proces "wygrzewania" kolumny ;)

Przypomniał mi się jeden przypadek, tutaj jeden z kolegów uparcie dążył do postawienia kolumn podłogowych frontowych na szafce - i nic za nic nie szło go przekonać żeby tego nie robił :)
Swoją drogą, jeśli ktoś musi postawić kolumny - monitory - na szafce, niech chociaż podklei od spodu gumowe nóżki. No i nie wciskamy monitorów pomiędzy książki, dajemy kolumnom "pooddychać" :)
 

kyubi

New member
ja mam pytanie jak w pokoju gdzie znajduje się telewizor i kanapa na przeciwko najlepiej rozmieścić głośniki żeby na kanapie był najlepszy dźwięk. głośniki 5 na 1.
 

Henios

New member
Mój kumpel już był blisko zainstalowania na ścianach wytłaczanek po jajkach, ale żona by go zabiła, więc zrezygnował :D
 

Spitter

New member
A co powiecie na pomieszczenie o niemalże całkowicie nieregularnym kształcie? Mam pokój ok 20m w planie nieregularnego 6-kąta. Równoległe są tylko 2 ściany...

Nabazgrałem nieudolny szkic:-D

I co będzie? Zemsta architekta?
 

Attachments

  • pokoj.jpg
    pokoj.jpg
    27,2 KB · Wyś: 77

fade1

Member
Wow, też chcę. Szukam jakiegoś rozwiązania na moją ścianę tv. Na akustykę nie narzekam ale to ciekawie wyglada i klejenie nie przełoży się na remont całego pokoju. Nawet kolor jest ok i kable bym pochował.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tam masz rozne. Z pianki pur, z mdf, z betonu, z gipsu, oraz tapicerowane.

Wiec napewno znajda te z twojego zdjecia.

Tez mi sie wydaje ze twoje sa z pianki, duzy gabaryt i duze wypuklenie. Gips moglby byc ciezki.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Koledzy miałem w domu specjalistę a i pasjonata z profesjonalnym sprzętem.
Pomierzył mi pokój z kinem domowym. Już wiem, bo widziałem na ekranie wykresy i słyszałem jak brzmi sprzęt przed korekcją i po korekcji DSP.
Lepiej to zrobić nie DSP ale własnie adaptacją akustyczną pomieszczenia. Tylko że, bez pomiarów to jest nie do zrobienia. Skąd będziecie wiedzieć w jakim miejscu i w jakiej częstotliwości powstaje podbicie czy obniżenie poziomu dźwięku?
Tylko pomiary i potem wykonanie paneli do naszych konkretnych potrzeb. Inaczej szkoda kasy i czasu.
 
Do góry