Porównanie FLAC vs CD

pilot102

New member
Zastanawiam się jak wypadnie FLAC nagrany na zwykłą w miarę dobrą jakościowo płytę CD.
W tym momencie potrzebuję waszej pomocy. Jeżeli jesteście w stanie i macie czas zróbcie test. (zrobiłbym to sam, ale na razie nie posiadam żadnego godnego odtwarzacza, jedynie ps3 - które do tego celu się nie nadaje)
Potrzebujemy:
- oryginalną plytę ulubionego wykonawcy
- FLAC tejże płyty
- czystą CD
- nagrywarkę
- odtwarzacz CD
- osobę postronną

Nagrajcie FLACa na CD i porównajcie go z oryginałem. Ale pod jednym warunkiem: płyty zmienia osoba druga bez waszej wiedzy która to płyta.
Podzielcie sie wrażeniami bo jestem ciekawy jak to wypadnie.
Wiem że oryginał to całkiem inna bajka, ale nie stać mnie na wszystkie płyty jakie bym chciał przesłuchać.

Dziekuję za poświęcony czas.
 

garibaldi

Member
Cytat z Viki:
"W przeciwieństwie do stratnych kodeków dźwięku takich jak Vorbis, MP3 i AAC, kodek FLAC nie usuwa żadnych danych ze strumienia audio, dzięki czemu po dekompresji otrzymujemy dźwięk identyczny z pierwowzorem."

Jako że wszystko odbywa się na poziomie zapisu binarnego czyli czyste bity które są na oryginalnej płycie CDAudio - kodowanie PCM o częstotliwości próbkowania 44,1 kHz i rozdzielczości 16 bitów na próbkę - są wrzucane na dysk a następnie pakowane bezstratnie. W żadnym z tych miejsc nie ma przetwarzania muzyki z zapisu analogowego na cyfrowy więc fizycznie teoretycznie i praktycznie nie będzie żadnej różnicy w odsłuchu. Jeśli jest to:
- zgrałeś źle utwór z płyty CD - nie bit po bicie ale na zasadzie zapisu/nagrywania przez kartę dźwiękowa z Cd po kabelku audio.
- dostałeś Flaca tak zgranego albo przerobionego z mp3

Reasumując - różnicy nie może być żadnej - jedynie może psychologiczna jeśli ktoś coś słyszy innego.
 

hans2

Banned
ewentualnie w processingu, czyli np inne ustawienie w ampli dla innych zrodel albo jakis upsampling np w odtwarzaczu CD.
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
Ja bym bardzo chętnie zrobił takie porównanie. Tylko niech mi ktoś udostępni zestaw za, powiedzmy, pół miliona. Wtedy porównanie będzie mieć sens. A jeśli sam nie masz takiego zestawu za pół dużej bańki, to nie zawracaj sobie tym głowy.
 

garibaldi

Member
Lemil - nie może być różnicy nawet na zestawie za 10 milionów bo to jak byś chciał porównać dokument txt w którym jest zdanie: "Ala ma kota" do tego samego dokumentu który uprzednio spakowałeś rarem i zgrałeś na pendrive. Jeśli tylko pendrive był sprawny i nie pomyliłeś plikówto po rozpakowaniu na drugim komputerze albo i tym samym za cholerę :) (nawet na monitorze za 100 tyś 4K - OLED) nie wyjdzie Ci "Ala ma psa" :p
 

pilot102

New member
No to się już trochę pogóbiłem. Większość z was potrafi znaleść różnicę i do tego jeszcze to poetycko opisać w np kablu 2.5 a 3mm, a jeżeli chodzi o jakość płyty na której nagrana jest ścieżka dzwiękowa i do tego dochodzi jeszcze tania nagrywarka do celów domowych - tu różnicy już nie ma?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja tak do tej pory nagrywam płyty. Ściągam we FLAC i wypalam jako CD Audio na płycie. Miałem od kumpla pożegnalny koncert "A-ha" na oryginale, po czym ściągnąłem płytkę we Flac i wypaliłem na CD. Nie zauważyłem różnicy w jakości na korzyść oryginału.
 

lm648

Banned
Ważne w tym wszystkim oprócz przedstawionych wniosków jest to aby:
- płyty nagrywać na CD-R Audio :) gdyż zwykłe CD-R-y to nie to samo :) ja używam tzw. winyle CD-R Audio;
-świetnie wychodzą płyty CD z materiału źródłowego flac 24 bit/96 kHz a jeszcze lepiej z porządnych Ripów Vinyli :)
- do ewentualnego prze konwertowania plików flac do formatu CD-Audio używam dBpoweramp Music Converter :)
- a z reguły słucham we flackach i zbyt często nie silę się nad produkcją CD-Audio :)

Flacki są różne należy je dobrze odsłuchać, mieć pewne źródło, gdyż zdarzają się tacy "producenci" którzy robią je z mp3 a wówczas jest du..a, prosta zasada im więcej waży dany plik tym lepiej, i tak Rip CD-Audio 16/44,1 waży śr. 350-450 MB, Rip Hi-Res 24/96 zaczyna się od ok 880 MB-1 GB do 1,35 GB, Rip 24/192 ma 3,5 -4,2 GB
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
lm648 a mam pytanie. Ostatnio ściągnąłem płytę właśnie Vinyl Rip, ale pliki są dużo większe od standardowych Flac. Podejrzewam że to pliki 24/96, bo album ma ok 1GB. Tylko czy po wypaleniu takich plików jako CD Audio odtwarzacz CD mi to łyknie?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli się nie mylę pojemność płyty CD to jest 700mb spotyka się też płyty 800mb (ale są dla niektórych odtwarzaczy problemowe) więc jak chcesz zmieścić plik 1gb ? - chyba że na dwóch płytach

Druga sprawa jeżeli płyta ma być standardu CD to jak chcesz nagrać plik 24 bitowy ,nie ma płyt CD 24 bitowych .
Każda płyta CD-R nagrana jako CD pójdzie (a przynajmniej powinna) na każdym odtwarzaczu nawet takim starym
 

lm648

Banned
Vinyl Rip 24bit/96kHz we flack cały LP waży średnio 1GB-1,35GB.
Aby z tego zrobić materiał wyjściowy do utworzenia Audio-CD, który w standardzie ma takie parametry 16bit/44,1kHz ....należy przeknwerować pliki flac 24/96 do formatu wav 16/44,1 lub audio-cd (to jest jedno i to samo), robię to programem dBpoweramp Music Converter i oczywiście waży to w całości do 700MB czyli mieści się na płytę CD, a następnie nagrywam Neronem na Audio-CD :) ot cała filozofia :) tak zrobione płytki z Vinyl Rip-ów Hi-Res brzmią jak analogowe LP czyli świetnie:) oczywiście najważniejszy jest materiał źródłowy :)


Jeżeli się nie mylę pojemność płyty CD to jest 700mb spotyka się też płyty 800mb (ale są dla niektórych odtwarzaczy problemowe) więc jak chcesz zmieścić plik 1gb ? - chyba że na dwóch płytach

Druga sprawa jeżeli płyta ma być standardu CD to jak chcesz nagrać plik 24 bitowy ,nie ma płyt CD 24 bitowych .
Każda płyta CD-R nagrana jako CD pójdzie (a przynajmniej powinna) na każdym odtwarzaczu nawet takim starym

... bez obrazy ale w tym Twoim "naukowym wywodzie" wyraźnie widać brak wiedzy w tym zakresie :)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A gdybym podzielił to na 2 płyty, i nagrał tak jak nagrywam standardowe FLAC, czyli po prostu w Nero wybrał format CD Audio i przeciągnął pliki? Czy jakość takiej płyty byłaby lepsza od "zwykłych" FLAC również nagranych w podobny sposób?
 

lm648

Banned
A gdybym podzielił to na 2 płyty, i nagrał tak jak nagrywam standardowe FLAC, czyli po prostu w Nero wybrał format CD Audio i przeciągnął pliki? Czy jakość takiej płyty byłaby lepsza od "zwykłych" FLAC również nagranych w podobny sposób?

Nie ma potrzeby dzielenia na dwa, zrozum, że oryginalne wydania płyt CD mieszczą się też na jednej płycie. :)
Tu chodzi o to, że pliki hi-res przerabiasz na materiał Audio-CD, gdyż nie wyjdziesz ponad normy standardu CD czyli Red Book aby odtworzyć to w odtwarzaczu CD.
Czy słyszałeś kiedykolwiek jak gra dobra płyta analogowa LP :) jeżeli tak to będziesz miał "prawie" to samo na CD, jeżeli nie no to warto przeprowadzić doświadczenia. Generalnie jest to tak, że materiał wysokiej jakości przewyższający standard CD konwertujesz do CD i nagrywasz na CD-R tworząc tym samym płytkę Audio-CD. Jaśniej już nie potrafię opisać :)
Życzę sukcesów:eek:k:
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
A gdybym podzielił to na 2 płyty, i nagrał tak jak nagrywam standardowe FLAC, czyli po prostu w Nero wybrał format CD Audio i przeciągnął pliki? Czy jakość takiej płyty byłaby lepsza od "zwykłych" FLAC również nagranych w podobny sposób?

Krzysiek da się nagrać ,z każdych plików da się stworzyć płytę CD może to być mp3 ,Flac ,WMA tylko w przypadku opcji nagraj jako CD dane muszą mieć postać PCM 16bit/44,1 khz bo tak są nagrywane wszystkie płyty CD
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Rozumiem Panowie, tylko właśnie jestem ciekaw tych róznic? Czy płyta nagrana z FLAC ( ok 450mb), Vinyl Rip czy jakiegoś gęstszego formatu będzie miała taką samą jakość, czy może jednak różnice jakieś są? Ogólnie FLAC już sam w sobie jest formatem bezstratnym, więc trochę wątpię czy konwertując takie pliki z Vinyl Rip i wypalając jako CD Audio będzie poprawa na +. Jutro się przekonam:)
 

lm648

Banned
........Zobaczymy po wypaleniu czy jakość będzie lepsza w stosunku do innych wypalanych płyt.

A to tylko zależy (jak już wcześniej pisałem) od zastosowanego materiału źródłowego
czyli:
- z flack 16/44,1 na płycie Audio-CD będzie dobrze bez zmian;
- z falck 24/96 na płycie Audio-CD będzie słyszalna zauważalna różnica na in"+" w stosunku do powyższego
- z mp3 to nawet nie próbuj to samobójstwo
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Z drugiej strony to bez sensu, mając pliki hi-res gdzie zwiększono rozdzielczość do 24 bitów podnosząc równocześnie częstotliwość próbkowania bawić się w wypalanie płyt - nie lepiej odtworzyć je w takiej postaci ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Już przekonwertowałem. Co do jakości to po wypaleniu zobaczę, ale już sam rozmiar plików jest dwukrotnie większy. Ściągnąłem ostatnio całą dyskografię "Europe" i tam powrzucane są standardowe albumy we FLAC oraz niektóre Vinyl RIP. Nawet mam pliki z rozszerzeniem APE. Taki trochę misz masz:) Ten sam album w zwykłym FLAC ma 267 mb ( 10 utworów) a z Vinyl RIP 494 mb. Przemek nie mam możliwości odtworzenia plików w takiej postaci. A na ampli KD to trochę bez sensu, nawet jak bym kompa podpiął.
 

lm648

Banned
..........nie lepiej odtworzyć je w takiej postaci ?

Oczywiście to jest najprostsze rozwiązanie :) czym ? jakim odtwarzaczem ?
wiele jest metod, jedna z nich to tzw. PC-Audio :)
lecz tematem tego postu jest "Porównanie FLAC vs CD" i jakoś w kierunku nagrywania płyt Audio_CD temat się rozwinął.
A w podsumowaniu powiem, że można też mp3 posłuchać :) bez zbędnych "zachodów" :)
 
Do góry