Porównanie FLAC vs CD

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No niestety Przemek, teraz już mam trochę inne cele i wydatki. Jeszcze może zmienię kable i dokupię z czasem jakiś BD. Nawet gdybym kupił BD i puścił FLAC w oryginale, to jakość też by nie była rewelacyjna, bo tani BD podłączony pod budżetowy ampli KD.
 

lm648

Banned
......Wracając na moment do płyt CD .Trudno oczekiwać aby kupiona płyta CD-R za 1zł w markecie miała taką samą jakość po nagraniu jak płyta audiofilska .Tłoczenie takich płyt (czyli fizyczne otrzymywanie nośnika) jest inne niż popularnych płyt . Warstwę aluminium w której zatopiona jest informacja zastępuję się domieszkami srebra ,złotem lub platyną metale te mają lepszy współczynnik odbicia światła niż aluminium ....

Nikt tu nie twierdzi o wyższości "samoróbek" nad oryginalnie tłoczonymi audiofilskimi płytami Audio-CD, które bezapelacyjnie teoretycznie technicznie są lepsze .... a ich cena jest odpowiednia do ich jakości.
A teraz trochę teorii praktycznej .......płyt Audio-CD (samoróbki) szanujący się "fan" nie wypala na CD-R za 1 PLN z marketu jak to wyżej napisałeś i jak to powszechnie robi większość również i Ty lecz na specjalne płyty CD-R z bardzo ważnym dopiskiem AUDIO, które przeznaczone są wyłącznie do plików muzycznych PCM i kosztują znacznie więcej niż złotówkę, co następnie słychać przy odtwarzaniu na CD. ..... A w marketach ich nie uświadczysz :)
.......nie dokonywałem tu porównania wypalonej płyty do tłoczonej audiofilskiej lecz subiektywnie wskazałem, że tak nagrana płyta CD-Audio z plików hi-res 24/96 (nie zwykłych flacków 16/44,1) w stosunku do oryginalnej "normalnej" (nie audiofilskiej) płyty CD Audio kupionej dajmy na to w MM, ..... czy to ci się podoba czy nie .... brzmi lepiej, a przy odsłuchu różnicę na in "+" wskazałbyś na "samoróbkę", .... jedyne co tu jest najważniejsze to "plik źródłowy" , który musi być pewny od "wiarygodnego dostawcy" :) .. wiedz o tym .... że te pliki hi-res o których wcześniej napisałeś, które są do nabycia na określonej znanej stronie już od dłuższego czasu krążą w całej sieci w różnych "postaciach dostępność" .... czyli wielkiego problemu w ich zdobyciu nie ma :)
... "Powszechnie za najlepsze tłoczenia uważa się płyty XRCD" ...to przede wszystkim mastering a nie tłoczenie, które jest już trochę drugoplanową sprawą chociaż też ważną ..... również takie "samoróbki XRCD" brzmią świetnie po mimo tego, że nie było tłoczenia lecz wypalanie :)
Reasumują tą moją całą wypowiedź: jak wziąłbym cię na testy i puszczał naprzemiennie moja "samoróbka" i oryginalny tłoczony materiał wątpię abyś był w stanie to rozróżnić co jest co :).... czyli nie bądź taki sceptyczny i od czasu do czasu uwierz w to co ludzie piszą .... może kiedyś w przyszłości jak nie Tobie to komuś przyda się i taka wiedza :)
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Po pierwsze nie wypalam płyt , w domu odtwarzam muzykę wyłącznie z oryginalnych płyt CD i winyli - więc taka uwaga jest ******

Po drugie nawet płyta z dopiskiem Audio będzie mieć warstwę z aluminium

Po trzecie żeby mówić o płytach XRCD trzeba je najpierw mieć ,sam proces ich tworzenia jak to mówisz masteringu jest bardzo skomplikowany używa się specjalnego procesora Extended K2 2.0 objętego tajemnicą do tego stopnia ,że nigdzie nie wyjaśniono na jakiej zasadzie działa(nie wspominając już o przedstawieniu diagramu) .Do nagrywania płyt wykorzystuje się recoder MO ( z pominięciem "stołu cyfrowego"),a nie pedalski napęd zamontowany w komputerze ,dlatego takie płyty będą brzmiały lepiej czy to się komuś podoba, czy nie

Edytowano przez administrację
 

lm648

Banned
...........Ściągaj dalej te złodziejskie pliki z internetu wypalaj na płytach i podniecaj się jakością

... do użytku prywatnego można:) ... swoją "oryginalnością" nie zabronisz mi tego robić :) ... swoje niezależne zdanie też mam i "kitu" nie będziesz tu mi pociskał jak wielu innym bardziej spolegliwym, gdyż Twoja wiedza jedynie ogranicza się do tego co wyczytasz tu w sieci min na Wiki ..... a przykładów na to jest wiele choćby w tym wątku :)
"...w domu odtwarzam muzykę wyłącznie z oryginalnych płyt CD i winyli" ...... czyli nie rozwijasz się ..., tkwisz tam gdzie cię postawili .... , jesteś tylko płatnikiem podatków ...... a tak na marginesie :) proponuję abyś przyciął słomę gdyż z lekka zaczyna Ci z "tenisówek" wystawać a to już nie jest takie trendy w świecie wszelakich "znafców" audio/video :)
OUT!
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
MP3 - Reduktor Szumu - odc. 26 - YouTube

Gosc mowi rzeczowo i wg. niego mp3 256k zapewnia juz jakosc CD ;) Panowie a sluchajac muzyki z laptopa>wzmacniacz stereo jak uzyskac najlepsza jakosc? Obecnie uzywam wyjscia cyfrowego z laptopa >DAC > RCA do wzmacniacza. Program Foobar, w realteku ustawione mam 16bit/44.1, wszystkie efekty wylaczone, w foobar tez

Dobre wyksztalcenie = dobra praca? Tu bym polemizowal, nie zawsze jest tak pieknie :)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dokładnie, nie zawsze to dobre wykształcenie równa się z dobrą i dobrze płatną pracą. Sam coś o tym wiem. Mam też wielu kolegów po politechnice co pracują fizycznie na produkcji, bo nie mieli pleców lub mając rodziny nie chcieli dojeżdżać po 100km. Niestety, jak się mieszka w małej miejscowości to pracodawcy to wykorzystują. U Nas w Łódzkim nawet jak szukają specjalisty z doświadczeniem i angielskim, to najchętniej na stawce do 3k netto/mies. Moja koleżanka pracuje 7 lat jako kierownik logistyki i szuka innej pracy. Jak opowiadała jakie to stawki jej proponują, to śmiech na sali.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wracając do meritum .Ktoś się pytał jak najlepiej odtworzyć takie pliki .Logika podpowiada aby grać je w takiej postaci jak zostały stworzone- bez modyfikacji zwłaszcza ,że są w wysokiej jakości ,zwiększono rozdzielczość do 24 bitowego słowa i zwiększono częstotliwość próbkowania własnie w celu otrzymania lepszej jakości niż na płytach CD których format jest ograniczony

Można wykorzystać komputer (laptop) i jakiś dobry program do odtwarzania plików .Potrzebny będzie konwerter USB> S/PDIF. Coś takiego

583882konwerter.jpg


Jest to produkt dość wysokiej klasy ma możliwość skonwertować sygnał usb nawet dla 32bity/192Khz. Koszt takiego urządzenia to ok.180 dolarów
 

collider

New member
Bez reklam
W pewnym punkcie mozna sie zgodzic z Przemko. Ogolnie w Polsce panuje przyzwolenie na "przestepstwo a w tym przypadku kradziez i nie tylko", ktorym jest tez nielegalne sciganie plikow muzycznych. Bycie na bakier z prawem jest wogole w pewnym sensie wpisane w polska mentalnosc i to jest zle i trzeba to potepiac. Inna sprawa, ze panstwo nie tworzy warunkow do tego by zmienic te zachowania i nie chodzi tu tylko o egzekwowanie prawa ale i o tworzenie podwalin do lepszej ekonomicznej egzystencji. Niestety to bieda, zle relacje cen do zarobkow, edukacja powoduja takie a nie inne problemy. W krajach cywilizowanych tez ludzie sciagaja z netu ale tez dzieki normalnym warunkom ekonomiczno-finansowym sa w stanie dokonac wyboru. Jezeli cena plyty w sklepie bylaby atrakcyjna dla kupujacego to proceder sciagania materialow z sieci na pewno bylby mniejszy.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
W pewnych punkcie mozna sie zgodzic z Przemko. Ogolnie w Polsce panuje przyzwolenie na "przestepstwo a w tym przypadku kradziez i nie tylko", ktorym jest tez nielegalne sciganie plikow muzycznych. Bycie na bakier z prawem jest wogole w pewnym sensie wpisane w polska mentalnosc i to jest zle i trzeba to potepiac. Inna sprawa, ze panstwo nie tworzy warunkow do tego by zmienic te zachowania i nie chodzi tu tylko o egzekwowanie prawa ale i o tworzenie podwalin do lepszej ekonomicznej egzystencji. Niestety to bieda, zle relacje cen do zarobkow, edukacja powoduja takie a nie inne problemy. W krajach cywilizowanych tez ludzie sciagaja z netu ale tez dzieki normalnym warunkom ekonomiczno-finansowym sa w stanie dokonac wyboru. Jezeli cena plyty w sklepie bylaby atrakcyjna dla kupujacego to proceder sciagania materialow z sieci na pewno bylbyl mniejszy.

Panowie zgodzę się że powinno sie lepiej postępować, ale niestety Polskie Państwo Nas do tego niejako zmusza. Ja też bym wolał żeby oryginalne płyty ( muzyka/filmy) były po 15-20zł, a nie po 70zł, 100zł czy drożej. Gry na konsole po 200zł to przegięcie. Tusze do drukarek przewyzszzają cenę całego nowego urządzenia. Od Polaków się oczekuje żeby byli uczciwi, pomagali biednym, dawali na fundacje a z drugiej strony Nas kroją jak mogą. Wynagrodzenia są po prostu śmieszne. Niejednokrotnie z wypłaty nic nie zostaje żeby odłożyć. Już chcą wprowadzać żeby prawo jazdy było terminowe i co 15 lat człowiek przechodził ponownie badania, a wiąże się z tym kasa i wymiana dokumentu ( czyli znowu kasa). Teraz czytam w gazecie że od przyszłego roku chcą zastapić opłatę od posiadanego telewizora na opłatę Audiowizualną ( jeden pies) i objete to ma byc na wszystkie gospodarstwa domowe i nie tylko te z zarejestrowanym odbiornikiem, które posiadają adres pocztowy lub licznik energii elektrycznej. Opłata w kwocie 10-12zł/mes. Tylko jak można pobierac opłaty, skoro nie wiedzą czy posiadam wogóle TV i go oglądam. Płacimy podatek przy kupnie sprzętu, płacimy platformom cyfrowym, i teraz jeszcze raz zapłacimy. I po co być uczciwym? To jest tak jak by ktoś mi w mordę strzelił, a ja bym nastawił drugą stronę bo niesymetrycznie bedę wyglądał. Do mnie określenie "złodziej" nie przemawia, bo tam na górze siedzą znacznie lepsi.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
W pewnych punkcie mozna sie zgodzic z Przemko. Ogolnie w Polsce panuje przyzwolenie na "przestepstwo a w tym przypadku kradziez i nie tylko", ktorym jest tez nielegalne sciganie plikow muzycznych. Bycie na bakier z prawem jest wogole w pewnym sensie wpisane w polska mentalnosc i to jest zle i trzeba to potepiac. Inna sprawa, ze panstwo nie tworzy warunkow do tego by zmienic te zachowania i nie chodzi tu tylko o egzekwowanie prawa ale i o tworzenie podwalin do lepszej ekonomicznej egzystencji. Niestety to bieda, zle relacje cen do zarobkow, edukacja powoduja takie a nie inne problemy. W krajach cywilizowanych tez ludzie sciagaja z netu ale tez dzieki normalnym warunkom ekonomiczno-finansowym sa w stanie dokonac wyboru. Jezeli cena plyty w sklepie bylaby atrakcyjna dla kupujacego to proceder sciagania materialow z sieci na pewno bylbyl mniejszy.

Zgadzam się z Tobą. Choć moim zdaniem ceny płyt są atrakcyjniejsze niż kiedyś. Pewnie głównie za sprawą dużych sieci handlowych taki jak MM. Wiadomo, że jak wychodzi nowa płyta to kosztuje około 40-50zł, ale starsze płyty można już kupić taniej. W MM są często niezłe promocje. Np. teraz wszystkie płyty Metalliki (oprócz Garage) można kupić po 30zł , wcześniej Zeppelinów po 20zł. Ostatnio kupiłem też Eagles - Hotel California za 20zł. I to są już dość uczciwe ceny. Kiedyś zawsze ściągałem pliki z netu ale, od jakiś 2-3 lat zacząłem systematycznie kupować oryginalne płyty i ze 100-120szt już mi się uzbierało.
 

MarcinGD

New member
Tak Pawel, zgoda ze mozna dostac za dobra cene starsze plyty cd. Ale jakosc nagranego materialu na tych plytach jest porownywalna z materialem mp3. Ja juz od dluzszego czasu kupuje plyty z amazon.co.uk. Tam sa promocje dopiero.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jasne ,że tam u góry siedzą lepsi .Wszyscy pamiętają te płomienne wypowiedzi o tym, że "abonament jest to haracz i nie spoczniemy dopóki nie zmienimy tego niesprawiedliwego systemu" teraz ci sami ludzie wprowadzają obowiązkową opłatę audiowizualną
Z drugiej strony to trudno się dziwić TVP zatrudnia więcej pracowników niż TVN i Polsat , a o zarobkach krążą legendy .Jest też presja ,że telewizja publiczna musi istnieć bo to jest podstawa każdego państwa demokratycznego ,oczywiście nie jest to prawdą bo np. w USA ,Izraelu nie ma telewizji publicznej, a czy amerykanie są pozbawieni dostępu do wiadomości ? ,są bardziej zacofani ? ,nie ma tam demokracji ? .Podobnie w Belgii ,Luxemburgu i Krajach Nadbałtyckich nie ma abonamentu a ludzie mają dostęp do telewizji .Tak naprawdę telewizja jest potrzeba politykom więc powinna być opłacana z podatków .Dlatego nie mieszam się do polityki i nie utożsamiam z żadna partią - tam jeden drugiego jest wart

Odnośnie płyt CD ,teraz są większe możliwości . Ja cześć kupowałem w Multizone gdzie były dostępne japońskie wydania płyt w cenach 30-60zł (w zależności od tytułu) istniała też możliwość sprowadzenie konkretnej płyty jeżeli oczywiście była dostępna .Jak mi się wydaje nie jest to wygórowana cena , zwłaszcza ze jakość jest lepsza niż wydawnictw europejskich .Ta lepszość sprowadza się do płaskiej, neutralnej charakterystyki - bez ewidentnych odchyłów w stronę niskich lub wysokich częstotliwości - to są moje wrażenia z odsłuchów
 

jurass

Banned
Wracając do meritum .Ktoś się pytał jak najlepiej odtworzyć takie pliki .Logika podpowiada aby grać je w takiej postaci jak zostały stworzone- bez modyfikacji zwłaszcza ,że są w wysokiej jakości ,zwiększono rozdzielczość do 24 bitowego słowa i zwiększono częstotliwość próbkowania własnie w celu otrzymania lepszej jakości niż na płytach CD których format jest ograniczony

Można wykorzystać komputer (laptop) i jakiś dobry program do odtwarzania plików .Potrzebny będzie konwerter USB> S/PDIF.

A dlaczego nie po prostu komputer --> amplituner po HDMI. Przecież to najprostsze rozwiązanie. Sam tak robię.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja tez kupuje plyty DVD/BD ale jak sie trafiaja fajne promocje a u mnie w kielcach mam sklep FAN, w ktorym kupilem blu ray Iron Maiden En Vivo przeceniony z 149 na 49zl :) Kazda plyte u nich kupuje, wystarczy przegladac strone www, promocji i wyprzedazy jest masa. Ja przynajmniej nie kupuje plyt non stop tylko wg. mnie najlepsze wydawnictwa wiec jak na miesiac czy dwa kupie plyte za 30-60zl to naprawde nie zbiednieje a w szafce ladnie wyglada oryginal z okladeczka, niz wypalaniec w kopercie.

Co do plyt CD wydanych jakis czas temu, nie zgodze sie ze maja jakosc mp3. Skad w ogole takie wnioski, stare wydania nie sa remasterowane a co za tym idzie nie sa potraktowane Laudness'em ktory obecnie jest tak czesto stosowany. Taki Master of Puppets z 86 roku, obecne wydanie CD w sklepch jest z 96r i brzmi rewelacyjnie, za to Death Magnetic jest nagrany bardzo glosno i dzwiek sie przesterowywuje..
 

collider

New member
Bez reklam
Nawiązując do jakości płyt i nagrań tam zamieszczonych trzeba pamiętać też o tym w jaki sposób nagrywana była muzyka w studio z którego potem dostała się na płyty. Jeszcze kilka lat temu większość nagrań dokonywano na magnetofonach wielościeżkowych przepuszczając dźwięk przez analogowe konsole. Dziś jest to wszystko tzw. cyfra. To też przekłada się na to, że starsze płyty (lub inaczej, muzyka na nich nagrana) brzmią inaczej. Dziś czymś godnym uwagi jest sytuacja, że jakiś artysta dokonuje nagrań po analogu i jest to powód do dumy, satysfakcji lub podciągnięcia tego pod inspirowane "szukanie brzmienia".
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
A dlaczego nie po prostu komputer --> amplituner po HDMI. Przecież to najprostsze rozwiązanie. Sam tak robię.

Tylko jeżeli się nie mylę komputer wysyła dźwięk razem z obrazem po łączu HDMI .Odtwarzając pliki np. na foobarze da się przesłać sam dźwięk po kablu HDMI ??
Po drugie HDMI nie był pomyślany do przesyłania dźwięku .Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie kabla USB ,w najlepszych kablach USB osobno jest prowadzone napięcie zasilające ,osobno sygnał dzięki temu pole elektromagnetyczne nie zakłóca przepływającego sygnału

I rzecz najważniejsza ,jeżeli ktoś ma wzmacniacz stereo ,po co mu kabel HDMI ?

Skoro przy plikach jesteśmy .Jest jeszcze jedna bardzo dobra opcja ,można kupić takie zmyślne urządzenie niemieckiej firmy Block - jest to połączenie dobrej klasy odtwarzacza CD ,odtwarzacza plików i tunera DAB , ma wejście nawet dla gramofonu .Świetna alternatywa dla osób poszukujących dobrego dźwięku z jednego klocka ,cena raczej wysoka ok.4700zł

406881block.jpg
 

lm648

Banned
Wszystkim zagorzałym dyskutantom proponuję zapoznać się trochę z teorią na temat PC Audio a nie tworzyć własne :)
np. tutaj:
Przewodnik PC-Audio cz. I – Podstawy | Audiohead
http://www.audiohead.pl/index.php/2011/08/pc-audio-cz-ii/
oraz wiele innych miejsc wystarczy "wygooglować" :)

......Skoro przy plikach jesteśmy .Jest jeszcze jedna bardzo dobra opcja ,można kupić takie zmyślne urządzenie niemieckiej firmy Block - jest to połączenie dobrej klasy odtwarzacza CD ,odtwarzacza plików i tunera DAB , ma wejście nawet dla gramofonu .Świetna alternatywa dla osób poszukujących dobrego dźwięku z jednego klocka ,cena raczej wysoka ok.4700zł
Jak ta propozycja ma się do tematu dyskusji? ........... czyżbyś był dystrybutorem? :) ..... alternatywa oczywiście świetna na opróżnienie kieszeni ......jest to "coś takiego" jak współczesne mini wieże lecz niszowego producenta ... dlatego tak pieruńsko "tanie":)
 
Ostatnia edycja:

jurass

Banned
Tylko jeżeli się nie mylę komputer wysyła dźwięk razem z obrazem po łączu HDMI .Odtwarzając pliki np. na foobarze da się przesłać sam dźwięk po kablu HDMI ??

Sam tak robię.
Przy użyciu foobara obecnie.

Po drugie HDMI nie był pomyślany do przesyłania dźwięku .
I dlatego jest automatycznie gorszy? Są na to jakieś dowody? Poza tym HDMI był pomyślany do przesyłania dżwięku, wraz z obrazem. A czy USB to w zamyśle twórców jakieś specjalizowane łącze do przesyłania dźwięku?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie kabla USB ,w najlepszych kablach USB osobno jest prowadzone napięcie zasilające ,osobno sygnał dzięki temu pole elektromagnetyczne nie zakłóca przepływającego sygnału
A jak jest w HDMI? Wszystko leci jedną żyłą? Są jakieś dowody znacznej przewagi USB?

I rzecz najważniejsza ,jeżeli ktoś ma wzmacniacz stereo ,po co mu kabel HDMI ?
A jak ktoś nie ma? Na tym forum większość ludzi posiada amplitunery, a tylko nieliczni wzmacniacze stereo.

P.S.
Przemko, nie wiem jak z Twoim wykształceniem, ale ze zdolnością przyswajania nowej wiedzy nie bardzo. Już Ci tu ktoś zwracał uwagę, że odstęp stawiamy za przecinkiem (kropką czy znakiem zapytania), a nie przed.
 
Ostatnia edycja:

lm648

Banned
............

P.S.
Przemko, nie wiem jak z Twoim wykształceniem, ale ze zdolnością przyswajania nowej wiedzy nie bardzo. Już Ci tu ktoś zwracał uwagę, że odstęp stawiamy za przecinkiem (kropką czy znakiem zapytania), a nie przed.


odpowiem Ci cytatem z jego osobistej wypowiedzi

............ dobre wykształcenie = dobra praca ,więc na razie mnie stać.......
............ i nie przeszkadza im, że wystaje mi siano z tenisówek :)

czyli jak z tego wynika to tylko ....... dobre :) ...... z małą wadą ..... coś mu z tenisówek wystaje :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry