Koniec technologii SED

yrkfi

New member
Panele technologia SED mialy byc czarnym koniem ktory rozjedzie LCD dzieki fantastycznym parametrom obrazu. Demonstrowane na wystawach prototypowe telewizory SED rzeczywiscie rozwalcowywaly wszystko inne.

Ale niestety okazalo sie ze SED nie wytrzyma komercyjnie konkurencji LCD. Przyznala to firma Toshiba ktora jest glownym rozwojowcem SED. SED nie stanie sie technologia dla konsumentow z powodu zbyt wysokiej ceny. Zapowiada sie niska liczebnie produkcje dla celow profesjonalnych ale i to moze byc jedynie proba zachowania twarzy.

Wypowiedzi przedstawicieli firmy Toshiba sa tutaj

http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20061225/125850/

Ci ktorzy czekali na supertechnike SED moga wiec spokojnie zastanawiac sie nad wyborem LCD bo nic innego nie bedzie w przewidywalnej przyszlosci :)
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Była również TV laserowa (ponoć, w przeciwieństwie do SED, wielka ściema) :)
Jak już onegdaj pisałem, "czas pokaże" i .... pokazuje, niestety.
 

Piotrek_PP

New member
Myślę, że w sumie nie ma czego żałować. Zostawiając kwestie marketingowego pozycjonowania SED raczej nie posuwał nas do przodu w dziedzinie wyświetlania obrazu. Nie był wystarczająco tani by ceną uzasadniać cofanie się do technologii luminoforowej. Oferował przynajmniej teoretycznie aż i tylko to co technologia kineskopowa plus duże przekątne.
Przyszłość to OLED ze wszelkimi jej deratywami. Żywotność materiałów organicznych stosowanych w tak zwanej warstwie rekombinacyjnej poprawiła się w samym roku 2006 kilkukrotnie. Na poziomie substratów mówimy tutaj już o dzisiątkach tysięcy godzin dla newralgicznego koloru niebieskiego. Oczywiście proces depozycji (szczególnie obecność wysokich temperatur) skraca żywotność materiałów "zamontowanych" w matrycy ale i tak jest nieźle. Egzemplarze laboratoryjne mają czas połowicznej utraty emisji na poziomie 7, 8 tys. godzin.
Technologia jest o 30 procent tańsza od lcd, miażdży ją możliwościami. Tak zwane active OLED (różnica w stosunku do pasive to sposób adresowania komórek) nie wykazuje ograniczeń przy dużych przekątnych.
Podobnież (sam nie widziałem) nawet prototypy w zakresie nasycenia barw oraz czasu reakcji nie mają konkurencji nigdzie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry