Plasma czy LCD? Proste wyjaśnienie dla głąba...

Sly444

New member
Witam po raz kolejny, Panowie!

Wczoraj dokonałem w końcu długo oczekiwanego zakupu TV, wybór padł na LG 47LA690s (LED 3D).

Pomijając "drobne" niedogodności (pęknięty stojak), udało mi się w końcu zasiąść do seansów.

Na plus obsługa Magic Remotem - fajny bajerek.
Na pierwszy ogień poszedł "Tron 3D" - obraz żyleta, ale efekt 3D słaby (mimo kombinowania z opcjami).
W grach na BR (wszystko odtwarzam na PS3) oczywiście rodzielczość również daje radę.

Gdy jednak doszło do filmów na DVD, zaczął się istny DRAMAT...
Film z wypożyczalni wyglądał "tylko" nie za szczególnie (denerwuje zwłaszcza to cholerne smużenie przy ruchach), skutecznie obniżając przyjemność z seansu.

Gdy jednak odpaliłem film z biblioteki multimedialnej (takiej z książkami itp), moim oczom ukazała się rozmazana, smużąca papka. Ja rozumiem, że filmy i seriale u nich dostępne są zapewne mocno kompresowane (filmy są na DVD-R), niemniej takie coś chyba uwłacza TV za dobre 4000zł...

Sporo czytałem na temat plazm i wywnioskowałem, że plasma radzi sobie znacznie lepiej z obrazem SD.

Wytłumaczcie zatem proszę jak ostatniemu głąbowi (prosto i przejrzyście) jaki TV ma wybrać osoba korzystająca z PS3 jako odtwarzacza (podłączenie oczywiście przez HDMI) oglądająca filmy BR/BR3D, sporo grająca i oglądająca również filmy na poczciwym DVD (tych w zasadzie najwięcej).

Ja wiem, że większy ekran, większa rozdzielczość i kompresja płytek z biblioteki mają wpływ na rozpaćkany obraz, ale chyba nie może tak być, że stary CRTek (kineskopowiec) ma przy tych samych płytkach obraz jak żyleta bez smużenia, a LED 3D z wyższej półki oferuje takie badziewie...

Proszę o pomoc, przeczytałem tonę artykułów na temat sporu plasma vs. LCD/LED, ale po lekturze jestem chyba jeszcze bardziej skonsternowany, niż przed.

Pozdrawiam serdecznie.
Sly444.
 

Sly444

New member
Jeszcze drobne pytanko:

Czy to możliwe, że ta słaba jakość spowodowana jest ewentualnie złej jakości kablem HDMI (lub uszkodzeniem)? Używam tego dołączanego do konsoli, ale dosłownie przed chwilą jeden ze znajomych napomknął, że czasami pies pogrzebany może lezeć właśnie w kalbu, który bez problemu obsługuje 1080p, a "leży" przy SD...

Pozdrawiam.
 

digitalus

Banned
Witam
Jesli w dvd jest wyjscie component to sprawdz czy uzyskasz lepsza jakosc obrazu.Bardzo czesto mozna zauwazyc wyrazna poprawe jakosci obrazu.Dotyczy to np tunerow satelitarnych, sygnal z kanalow sd wyglada lepiej przez wyjscie component niz hdmi.

Wiekszosc osob ktora kupuje telewizor zwraca najwieksza uwage na jakosc obrazu hd zapominajac o kanalach sd lub plikach filmowych o niskiej rozdzielczosci. Uwaza ze jesli hd wyglada dobrze to sd tez bedzie ok .W przypadku kupna telewizora najlepiej zabrac do sklepu pendrive z plikami fimowymi sd i hd.Wtedy mozna dokonac lepszego wyboru na wlasne oczy.
W tym przypadku wygra plazma hd ready np panasonic tx-p42x60e tzn uzyskamy zdecydowanie lepsza jakosc obrazu sd .HD tez wyglada dobrze.
HD READY to bardziej uniwersalny telewizor , do slabego sygnalu sd i dobrego hd.Plus to wydamy nizsza sume na telewizor i uzyskamy lepsze wrazenia wizualne na kanalach sd i hd.Minus -odblaski.

przyklad plazma hd ready i lcd full-hd
http://www.hdtv.com.pl/forum/661666-post24.html
inny przyklad ,plazma hd ready i full-hd gt30
http://www.hdtv.com.pl/forum/935761-post38.html
przeskalowanie sygnalu sd do nizszej rozdzielczosci telewizora 1024x768 to lepsza jakosc obrazu.Jesli telewizor bedzie mial jeszcze nizsza rozdzielczosc np 850x480 to jakosc obrazu sd bedzie jeszcze lepsza w 850x480 niz w 1024x768.
 
Ostatnia edycja:

Sly444

New member
Kurczę, chłopie, wielkie dzięki za szybką i klarowną odpowiedź ;).

Z jednej strony masz rację co do HD READY, z drugiej jednak w takim przypadku traciłyby gry i filmy na BR (to tak jakby krok wstecz).

Z ciekawości spróbuję podłączyć konsolę PS3 (albo nawet zwykły odtwarzacz DVD) przez component, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Próbowałem jeszcze podłączyć PS3 przez wejście AV/SCART - efekt niczym stara kaseta VHS (ból dla oczu).

Najbardziej denerwuje mnie to smużenie, zwłaszcza przy obrazach o i tak niskiej jakości (wspomniane filmy z biblioteki, ich + to oczywiście fakt, iż są za darmo i legalnie). Na moim starym Philipsie 32" LCD to i tak mocno doskwierało, na LED zaś to istna porażka.

W plazmach zadziwia mnie dziwna rozpiętośc ekranów, zazwyczaj 42, 50, 51 i wzwyż. W MM i Saturnie np. nie ma już żadnego modelu 47" (ten LED, który mam obecnie, to maks w moim pokoju, a 42" to trochę za mało).

Poświęciłem bite 1,5h na ustawanie różnych trybów obrazu (ostrości, kontrasty, kolory i inne bzdury), ale z SD jakość pozostawała w sumie podobna (szrot). Nie mogę tylko narzekać na HD - istna żyletka, miodzio.

W moim LED 3D mam porty HDMI 1,4 - czy to możę być wina kabla (patrz: mój wcześniejszy post)?
 

digitalus

Banned
Ostatnia edycja:

ROMAN38

New member
Bez reklam
Jeszcze drobne pytanko:

Czy to możliwe, że ta słaba jakość spowodowana jest ewentualnie złej jakości kablem HDMI (lub uszkodzeniem)? Używam tego dołączanego do konsoli, ale dosłownie przed chwilą jeden ze znajomych napomknął, że czasami pies pogrzebany może lezeć właśnie w kalbu, który bez problemu obsługuje 1080p, a "leży" przy SD...

Pozdrawiam.
A jaki masz ten odtwarzacz dvd ? może to jakieś badziewie za 100 zł i tragiczny skaler robi większe zło niż przez RGB SCART.
 

digitalus

Banned
Jesli nie jestes zadowolony z jakosci obrazu to zawsze mozesz oddac telewizor do sklepu.Jesli kupiles w mm lub saturn to nie powinno byc problemu ale trzeba to zrobic z glowa.Czyli np powiedziec ze po podlaczeniu do analogowej telewizji kablowej jakosc obrazu jest slaba.Wtedy sprzedawca zaproponuje plazme.Lub mozna zapytac sie czy plazma nie bedzie lepsza.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Optuje ze masz zle ustawienia, lub tv jest uszkodzony. Takie relacje, to moze z 5 lat temu, dzis w to nie wierze. Smuzenie widzialem ostatni raz na kilkuletnim lcd, nie dokuczalo, ale bylo widoczne. W tamtym czasie, plazma tez nie byla lepsza, w dzien nie do ogladania. Dzis, to co piszesz nie wystepuje, nie znam tego tv, wiec nie bede pisal scenariuszy, ale to, albo jakis bubel, albo jak wspomnialem, zle ustawienia/usterka.
 

Sly444

New member
Panowie, zwracam (odrobine ;)) honor LED.

Poswiecilem kolejne 2h na ustawianie opcji i okazalo sie, ze te wszystkie bajery typu redukcja szumow itp. znacznie POGARSZALY jakosc obrazu, dodajac paskudne smuzenie podczas ruchow.

Wylaczylem wszystkie bajery, zostawilem tylko Clear Motion (czy jakos tak, na DVD bardzo pomaga w plynnosci ruchu, jednak na BR trzeba go obowiazkowo wylaczyc, ruchy sa zbyt sztuczne), kombinuje jeszcze z Clear Eye Motion (efekty przerozne).

Oczywiscie TV kupilem w SATURNie z gwarancja +, wiec mam jeszcze 12 dni na zamiane na plazme, ale chyba sobie daruje.

Teraz mam jednak inny problem, mianowicie brak dzwieku 5.1. Kupilem kino domowe ONKYO i probowalem podlaczac je zarowno przez HDMI jak i kabel optyczny tak do PS3 jak i samego TV. Albo w filmach wyjatkowo nie bylo zadnych efektownych scen, albo glosniki dzialaja tylko w 2.1 (lewy i prawy, 3 pozostale gluche jak pien). Plytka jest oczywiscie z wypozyczalni, nawet na okladce napisane jest "standard dziweku 5.1+lektor".

Jak myslicie, probowac jeszcze z plasma czy zostac przy LED? Jezeli roznica w odbiorze syngalu SD jest znikoma, to oszczedze sobie fatygi... Poza tym, 50" plazma to juz przesada w moim pokoju (47" jest cholernie duze, a 42" za male).

Dzieki za fachowe opinie, jednak na to forum mozna liczyc. Gdybym lepiej znal sie na sprzecie, to z checia sam bym udzielal rad strapionym duszom, ghe, ghe XD.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem co to za kino Onkyo.
Jak wiesz PS3 jest tez playerem plyt Blu-ray, proponuje rozkoszowac sie jakoscia "HD" i wykorzystywac konsole/sprzet, w tym tv ktory masz, do takich materialow. Filmy na nosniku dvd beda gorszej jakosci, nie uzyskasz tez dzwieku HD na plycie DVD.
Co do tematu, podlacz konsole kablem HDMI do kina, a z kina drugim kablem HDMI do tv. Wejdz w ustawienia konsoli i zobacz czy masz poprawne ustawienia, nie ma opcji abys nie uzyskal dzwieku 5.1
W menu plyty ustaw sciezke audio jako 5.1, bez lektora, a z napisami.
Napisz czy na wyswietlaczu kina, pojawia sie odpowiednie oznaczenie Dolby Digital/DTS/HD itp. Zobacz tez czy ikonki sa podswietlone jako aktywne 5.1
Pamietaj tez, ze czesto gesto, spokojnie filmy, nie obfituja w efekty, tylne zalaczaja sie sporadycznie. Jak chcesz przetestowac kino, to wrzuc film typu Transformers na BR, tam tylne kolumny szaleja.
 

SDman

Banned
Wiekszosc osob ktora kupuje telewizor zwraca najwieksza uwage na jakosc obrazu hd zapominajac o kanalach sd lub plikach filmowych o niskiej rozdzielczosci. Uwaza ze jesli hd wyglada dobrze to sd tez bedzie ok .W przypadku kupna telewizora najlepiej zabrac do sklepu pendrive z plikami fimowymi sd i hd.Wtedy mozna dokonac lepszego wyboru na wlasne oczy.
W tym przypadku wygra plazma hd ready np panasonic tx-p42x60e tzn uzyskamy zdecydowanie lepsza jakosc obrazu sd .HD tez wyglada dobrze.

Witam,
i dla tego właśnie wybrałem telewizor Philips 42PFL9664 -jest oczywiście FHD.
Jakość skalowania wzór dla Plazm oraz współczesnych braci LCD.

pozdr.
 

digitalus

Banned
Witam
Najwazniejsze ze jest wybor tzn mozna kupic lcd lub plazme.
Bardziej odpowiada mi pdp czyli plazma .Uwazam ze jakosc obrazu nawet w najtanszym modelu plazmy jest lepsza niz w lcd .
digitalus_nxhrpar.jpg
 

digitalus

Banned
Oczywiscie mozesz tak napisac.
Wiekszosc uzytkownikow hdforum posiada plazme bo to lepszy telewizor od lcd.Kliknij na link nizej i sprawdz.
http://www.hdtv.com.pl/forum/inne/65966-jaki-rodzaj-telewizora-posiadasz-13.html
Zacytuje post kolegi don111
widać kto czyta i analizuje nie dokonuje tak oczywistego wyboru jak zieloni klienci w sklepie :)
90% klientow w sklepach decyduje sie na kupno lcd a tylko 10% na plazme.
Na forum jest inaczej.Zdecydowanie wygrywa plazma.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No i co z tego? W ankiecie amplitunerow, tez Onkyo ma najwieksza ilosc posiadanych uzytkownikow, czy to swiadczy o tym ze jest najlepszy? Pewnie ze nie, zwyczajnie Onkyo ma duzo tanich modeli, w przeciwienstwie do innych marek. Nie ma zadnego innego wytlumaczenia takiej statystyki.
 

SDman

Banned
Uwazam ze jakosc obrazu nawet w najtanszym modelu plazmy jest lepsza niz w lcd .

Witam,
czyli PANASONIC TX-P42X60E za 1700 zł. jest lepszy od mojego LCD ?
Stawiam 1000 zł., że tak nie jest i zapraszam Ciebie do mnie z podanym wyżej modelem.

Przegram , to będę miał nauczkę i może pomoże mi to przekonać się do Plazmy jako następcy mojego TV.

Pomyśl i podaj kategorie w jakich będziemy oceniać (obraz tylko i wyłącznie)

I zastanów się co Ty możesz postawić w tym zakładzie.

Pozdr.
 
Do góry