Jaki telewizor do filmów HD i gier (PC, PS3)?

Finnen

New member
Szanowne duszyczki, pomóżcie mi coś wybrać, bo pierwszy raz w życiu wybieram telewizor :) Generalnie poszukuję telewizora, który mi rozbuduje mój istniejący system multimediów, który ogranicza się do komputera (filmy HD w mp4 i mkv, gry) oraz konsoli PS3. Absolutnie nie interesuje mnie telewizja i nie mam zamiaru podłączać żadnych kablówek, dekoderów i innych. Telewizji w ogóle nie oglądam, a wiadomości czytam w Internecie.

1. Odległość od ekranu? Do gier mogę siedzieć dowolnie, gdyż mam fotel komputerowy na kółkach i sporą przestrzeń, więc się przystosuję - mogę od 1m do 2.5m :p Do filmów, w przypadku oglądania z kanapy, już gorzej, gdyż mam raczej wąski i długi pokój, przez co odległość od kanapy to jakieś... 4 metry :/

2. Jak słońce świeci w pokoju? Telewizor będzie w 70% wykorzystywany wieczorami, a poza tym mam rolety, więc generalnie ten punkt jest średnio istotny w moim wypadku.

3. Jak duży jest pokój: 22m2

4. Preferowana technologia: Nie znam się na różnicach, ale myślę, że lepiej do gier wybrać LED niż plazmę, chociaż być może to mit :)

5. Jaki masz obecnie telewizor? Żaden, korzystam z monitora Samsung SyncMaster 2333sw i jestem bardzo zadowolony z jakości obrazu.

6. Jakie programy najczęściej oglądasz? Nie oglądam telewizji, tylko filmy w HD oraz Gry

7. Oglądasz w dzień czy wieczorem? W ciągu dnia czasem fajnie byłoby rzucić na TV coś dłuższego z YouTube'a, ale w przytłaczającej większości telewizor będzie użytkowany popołudniami i wieczorami.

8. Wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez? Przy lekkim świetle, nie lubię oglądać w całkowitej ciemności.

9. Wolisz obraz ostry czy łagodny? Raczej ostry.

10. Matryca błyszcząca czy matowa? Jak tak pomyślę, to chyba wolałbym błyszczącą, chociaż nie znam się za dobrze. W przypadku laptopów bardziej podobają mi się ekrany błyszczące - ma to jakieś odniesienie?

11. Preferowana wielkość telewizora? Na pewno nie mniej niż 42 cale ze względu na rozmiar pokoju.

12. Preferowana marka? Nie jestem zwolennikiem żadnej marki, także bez znaczenia.

13. Czego nie lubisz w telewizorach? Rozmytego lub rozciągniętego ekranu, gdzie widać smugi jakby ktoś zapisał zdjęcie w JPG przez Painta. Przy czym to mi chyba nie grozi w przypadku komputera / PS3, gdzie sygnał jest w HD?

14. Jakie urządzenia będą podłączone? Komputer stacjonarny, PS3, ewentualnie kiedyś może jakiś Android na USB gdybym wybrał model bez Smart TV, ale to raczej mocno opcjonalne urządzenie, skoro mam kompa obok.

15. Ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń? 0% telewizji w sensie dekodery / tunery / cyfry+ i inne kablówki. Tylko filmy MKV / MP4 (najlepiej strumieniowane z PC) + gry z PC + gry z PS3

16. Siedzicie na wprost telewizora czy również z katów bocznych? Na wprost

17. Czy ważne jest wifi ? Myślę, że WiFi ewentualnie do jakiegoś strumieniowania na wszelki wypadek mogłoby być. Albo WiFi, albo wejście na kabel sieciowy, chocaiż nie jest to wymagane (chyba).

18. Czy będziesz korzystać z widgetów? Nie

19. Czy chcesz serfować w internecie z poziomu telewizora? Skoro mam komputer obok, to chyba nie jest mi to potrzebne, gdyż wszystkie TVN Playery, YouTube itp. mogę puścić w trybie fullscreen na PC z poziomu przeglądarki i przerzucić obraz na TV.

20. Czy chcesz korzystać z serwisu Ipla , Iplex, tvscreen - VOD? Nie

21. Czy USB ma mieć czytanie filmów z polskimi znakami? Dobrze by było, gdyby TV miał USB lub jakąkolwiek alternatywną formę odczytywania filmów w przypadku, gdybym nie miał akurat z jakieś przyczyny możliwości skorzystania z komputera. Także tak, dobrze by było, chociaż tak jak wspomnialem, w kontekście całości (komputer podłączony do TV) nie jest to priorytetem.

22. Ma mieć 3D? Nie chcem ;) Jeżeli kiedykolwiek zdecyduje się na cokolwiek z 3D, to będzie to hełm Oculus Rift.

23. ma mieć slot na karty SD? Eee raczej nie :)

24. ma mieć tuner DVB-s? Jeśli mam być szcery, to nawet nie wiem, jakie są różnice między tymi tunerami. Jeżeli kiedykolwiek wyemigruje z rodzinnego mieszkanka, to prawdopodobnei do bloku, gdzie (jak mnie coś dziwnego najdzie na umyśle) wykupię najtańszy pakiet HD w kablówce więc... raczej nie jest mi to potrzebne, gdyż tak jak wspomniałem, telewizja w kontekście polskich kanałów mnie kompletnie nie interesuje.

25. Jakimi złączami i co chcesz podłączyć? I tu sam nie wiem, jak to najlepiej rozwiązać. W karcie graficznej mam 2x HDMI więc jak mniemam komputer mogę podłączyć przez HDMI, gdyż stoi niedaleko miejsca, w którym ma być telewizor. Do tego PS3 na HDMI.

26. Jaki masz sygnał: ?

27. Ile programów HD? Nie dotyczy ;)

28. Ma stać czy wisieć? Będzie dumnie stać ;-)

29. Rozdzielczość
1920x1080

30. Dvb-t: nie, DVB-C: nie - Nie mam pojęcia.

31. Na czym najbardziej Ci zależy?
Ok, to jadę z wywodem. Na dobrej jakości obrazu i - być może - na czymś takim, co prawdopodobnie nosi nazwę "scaler". Chodzi o to, że podłączę też PS3, które poza menu głównym wyświetla gry co najwyżej w 720p (wyjątkiem jest parę gier, które są w full hd). Powiem tak - większość graczy nie widzi różnicy, a mnie krew zalewa. Od razu widzę, że literki nie są takie ostre, że interfejs gry jest lekko zamazany. Miałem wcześniej Xboksa 360 i on posiada osobny chip odpowiedzialny za skalowanie, więc różnica między Xboksem 360 a PS3 na MONITORZE była dla mnie pod tym względem kolosalna. Xklocek wyświetlał rozdzielczość 1920x1080 w grach i skalował całą grę (jakość gry nie była przez to lepsza, bo tekstury się magicznie nie ulepszą, ale monitor pozostawał w tej samej rozdzielczości, przez co nie było tego efektu "zmiękczenia", który występuje po wyjściu z natywnej rozdzielczości LCD), a PS3 niestety w grach ustawia 1280x720 i mi to bardzo przeszkadza. Podobno dużą rolę w tej kwestii pełni scaler w telewizorach, ale ja się nie znam zbytnio :)

32. Ile godzin dziennie ma grać telewizor: 3-5

33. Sugerowana cena ? Do 2000 zł

Nie wydaje mi się, żebym miał jakieś wielkie wymagania. Tak naprawdę chodzi mi po prostu o telewizor, który pozwoli mi po pracy zrelaksować się przy gierkach (w tym PC z użyciem pada), puścić coś z YouTube na dużym ekranie bądź obejrzeć jakiś film w HD. Nie wydaje mi się, żebym potrzebował funkcji SmartTV, skoro 1m obok stoi mój komputer. Nie oczekuję także jakiś wybitnych dodatków, funkcji czy jakości jak w kinie. Stąd poszukuje czegoś raczej w niskiej cenie od 1400 do max 2000 zł (do tych 2000 jestem w stanie dopłacić tylko za większy rozmiar, nie za dodatkowe funkcje).

Mam jeszcze tylko pytanko odnośnie podłączenia komputera do TV. Jak to najlepiej rozwiązać? Po prostu podłączyć przez HDMI jako drugi monitor i przełączać się? Do gier to na pewno tak, a do filmów? Czy film puszczony w ten sposób będzie tak samo dobrej jakości, jak np. film wrzucony na dysk USB i puszczony bezpośrednio na telewizorze?

Znalezione przeze mnie oferty, które mnie zaciekawiły:

LG 42CS460 - 1399 zł
LG 42LS3450 - 1578 zł
Samsung PS-43E450 - 1597 zł
SAMSUNG UE42F5000A - 1729 zł
LG 42LN575S - 1865 zł
Panasonic Viera Smart TX-L42E6E - 1953 zł (nie ma jakiegoś tańszego odpowiednika w Panasonicu, ale bez Smart TV?)
 
Do góry