Domowe centrum multimedialne

juzik

New member
Chciałbym zapytać kogoś doświadczonego jak najprościej zrobić takie centrum.
Muszę zmienić router bo skończyła mi się umowa z TPSA i przymierzam się do centrum multim.
Chodzi o filmy głównie. Mam 3 telewizory. Do tego router chciałem kupić z USB podłączyć dysk i tam trzymać filmy, żeby na kazdym TV można było odtworzyć. Rozumiem, że do każdego TV muszę podłaczyć jakiś odtwarzacz multimedialny żeby je zczytał i teraz pytanie czy zadziała to z WiFi czy lepiej przez kabel. Prosiłbym o jakieś sugestie. Czy ktoś może zaproponowac konkretne modele odtwarzaczy najtańszych spełniających moje wymagania?

Czy takie rozwiązanie jak jeden taki odtwarzacz przy 1 TV
http://allegro.pl/media-tuner-tv-overmax-homebox-dvbt-wifi-gratis-i3472493504.html
Do tego router z USB do którego podpięty dysk i nagrane filmy i to powinno przez wifi odczytać filmy z routera?

A może jednak lepiej zainwestować w DLNA tylko, że to już zmiana wszystkich TV :(
 
Ostatnia edycja:

Tsubasa

New member
Bez reklam
Routery nie mają wydajnego portu USB na dodatek żeby w jednym momencie dał radę wydajnościowo 3 strumienie filmu przesłać - zwłaszcza routery za mniej niż 300zł.
Jeśli telewizory nie mają "SmartTV", czyli możliwości odtwarzania strumieniowego po lan, to tak musisz zakupić np. dongle Android, Raspberry Pi.
Do wifi trzeba by było zakupić coś z górnej półki, najlepiej 5GHz, N300 w wzwyż. Przyszłościowo - 802.11ac. Najlepiej spiąć sprzęt po ethernet, ewentualnie po PowerLine.
Proponuje router ze switchem 1Gb/s, dwu zakresowym radiem 2,4GHz/5GHz N300, z procesorem minimum 560MHz, ramem 128MB. Jak nie możesz położyć ethernet, to rozważyć sieć przez sieć energetyczną.
Jako magazyn plików multimedialnych - serwer NAS podłączony z routerem po 1Gb/s lanie.

Jeśli masz ADSL, to modem pracujący w Bridge np. ZTE ZXDSL831AII.
Router: TP-Link TL-WDR3600
Jeśli brak możliwości położenia kabli ethernet, to PowerLine: TP-Link TL-PA511
NAS: ZyXel NSA310, lub zbudować sobie jakiś mały serwer NAS na np. nettop NAS domowej roboty – budowa domowych serwerów z wykorzystaniem oprogramowania FreeNAS oraz test :: PCLab.pl
 
Ostatnia edycja:

juzik

New member
W zasadzie nie będzie takiej opcji by router musiał trzy na raz wysłać. Można przyjąć, że będzie pracował w 99% zawsze z jednym TV. Więc spokojnie mogę wykorzystać go jako NAS. Tym bardziej, że te lepsze routery mają już USB 2.0

Niby mam w każdym pomieszczeniu pociągnięty ethernet, ale jest to zrobione dość marnie przyjmując jednak, że można to jakoś rozwiązać sensownie. Załóżmy, że mam Ethernet. (Choć wolałbym przez WiFi)

Router podany przez Ciebie wygląda ciekawie szczególnie możliwość wykorzystania jako FTP. Szukam jednak urządzenia 2w1 modemo/router mam Neostradę.
http://allegro.pl/nowosc-tp-link-td-w8970-router-adsl-300mbps-2xusb-i3451881323.html
Czy ten model nie jest podobny do podanego przez Ciebie? Ma wbudowany modem

Czy w obecnej mojej konfiguracji możesz zaproponować jakiś link do konkretnego urządzenia z allegro podłączanego do TV które uruchomi przez sieć film?
 
Ostatnia edycja:

Tsubasa

New member
Bez reklam
W zasadzie nie będzie takiej opcji by router musiał trzy na raz wysłać. Można przyjąć, że będzie pracował w 99% zawsze z jednym TV. Więc spokojnie mogę wykorzystać go jako NAS. Tym bardziej, że te lepsze routery mają już USB 2.0
Pewnie chodzi Ci o USB 3.0, ale wydajność tego portu jest zależna od procesora, ramu i ilości uruchomionych usług, np. QoS może dużo zasobów routera wykorzystywać.

Mniej więcej wydajność zapisz - odczyt:
TL-WR1043ND: 5MB/s - 8MB/s
TL-WDR3600: 7Mb/s - 15MB/s
RT-N66U: 15MB/s - 20Mb/s
ZyXEL NSA320: 30MB/s - 15MB/s

Niby mam w każdym pomieszczeniu pociągnięty ethernet, ale jest to zrobione dość marnie przyjmując jednak, że można to jakoś rozwiązać sensownie. Załóżmy, że mam Ethernet. (Choć wolałbym przez WiFi)
Wifi jest bardzo podatne na zakłócenia, na 5GHz można uzyskać lepsze transfery, mniej sieci wifi i urządzeń wykorzystujących tą częstotliwość, ale sygnał jest słabszy od 2,4GHz. Więc zapewne byś musiał dać po jednym Access Poincie na każde piętro. Najlepiej sprawdź przez inssider jaką masz propagację sygnału wifi, czy ściany/sufit za bardzo nie tłumią sygnału. Ethernet nawet 100Mb/s (realne 12MB/s) bez problemu uzyskasz, podepniesz i masz. Na wifi jak będziesz miał 8MB/s przez kilka ścian, to będzie wyczyn i zapewne nie obędzie się na kilku godzinnych próbach konfiguracji/optymalizacji ustawień. Film w bardzo dobrej jakości BD potrzebuje ze ~6MB/s, ale na szczęście to są wyjątki i częściej trzeba zapewnić mniejszą przepustowość.

Router podany przez Ciebie wygląda ciekawie szczególnie możliwość wykorzystania jako FTP. Szukam jednak urządzenia 2w1 modemo/router mam Neostradę.
NOWOŚĆ! TP-LINK TD-W8970 Router ADSL 300Mbps 2xUSB (3451881323) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
Czy ten model nie jest podobny do podanego przez Ciebie? Ma wbudowany modem
TL-WDR3600 nie ma modemu ADSL. Dodatkowo będziesz miał możliwość wgrania alternatywnego firmware np. Gargoyle, które rozszerzy jego możliwości. Do routera 2w1 nie wgrasz innego firmware. Jak na TD-W8970 będą jakieś problemy z serwerem DLNA, np. nie będzie obsługiwał wszystkich formatów wideo, albo napisów, to nic nie zrobisz. Na TL-WDR3600 będziesz miał możliwość wgrania miniDLNA z opcjami konfiguracji.

Czy w obecnej mojej konfiguracji możesz zaproponować jakiś link do konkretnego urządzenia z allegro podłączanego do TV które uruchomi przez sieć film?
Poszukaj dongle Android http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/...-telewizorze-w-twoim-telewizorze-rowniez.html
Przez niego będziesz mógł odtworzyć wideo z serwera DLNA, Samby i zapewne z innych protokołów. Z internetu m.in. weeb.tv, tvn player, ipla, tvp vod, hbo go i z USB, czytnika kart.
Popytaj osób które to mają na forum jak się sprawuje w przesyłniu wideo po LAN.
 
Ostatnia edycja:

Tsubasa

New member
Bez reklam
Różni się tylko radiem 5GHz 450Mb/s, co daje ~20Mb/s przewagi. Jeszcze trzeba posiadać kartę bezprzewodową 450Mb/s
 
Do góry