Pomóżcie "zielonemu" w doborze taniego i dobrego TV

jaruone

New member
Witajcie Forumowicze :D
Można trwać przy starym i udawać że nie widzi się nowego,ale na dłuższą metę to nie ma sensu ;)
Widząc że HD wkracza pod nasze strzechy szturmem i na siłę (jestem zapalonym graczem,więc chcąc nie chcąc nie mam wyboru - do X360 czy PS3 potrzebny jest konkretniejszy "ekranik" niz kineskopowa "bańka" 4:3) spieniężyłem mojego wysłużonego Xboxa i ciułam na X360.
No ale jak wiadomo konsolę tą trzeba do czegoś podpiąć - szukałem po wszelakich forach i znalazło się trochę tego: zamożniejsi kupują konsole + wypasiony tv full HD + "telewizja nowej generacji" :p i reszta bajerów.
Mniej zamożni posiłkują sie tv hd ready ewentualnie monitorkiem lcd.Niestety nawet taki monitor swoje kosztuje - pal sześć jak ktoś użyje go jeszcze do podpięcia do kompa, ja wolę notebooka więc wykorzystywałbym go jedynie do grania - 19" za ponad 1000zł (czasem nawet koło 2000) - hmm niezbyt mi się to podoba.Wolałbym juz dołozyć i zakupić cos na czym będę mógł obejrzeć sobie telewizję.I tu pojawia się problem - mam najzwyklejszą kablówkę i raczej nie planuje przesiadki przez najbliższe lata na cos innego czyli lcd chyba odpada (chyba że ktos zna jakieś modele na których obraz z naziemnej czy kablówki jest ładny - będę dozgonnie wdzięczny :D ).Jako jedyne wyjście jawi mi się CTR HD - opini na temat tego wynalazku jest tyle co ludzi dyskutujących.Przeczytałem WIELE postów ale dalej jestem zielony (no może nie do końca ale za mało wiem i tak) - najpopularniejszy model to Philips 9551 - wiadomo przyjmuje 720p,ale jedni twierdzą że go wyświetla inni zaś że tryb ten zostaje przeskalowany do mniejszej niż 1280x720 rozdziałki.Przeraża mnie też jego waga i narzekanie niektórych uzytkowników na problemy z odwzorowaniem koloru białego,czy też jakieś "stop klatki" - naczytałem się tego tyle że mam ogromny mętlik (powiększony tym że co 2 post dotyczył jakiegoś konkretnego ustawienia palety barw i innych problemów danego użytkownika).Czy chcąc oglądać kablówkę i jednocześnie grac na X360 muszę być skazany na kompromisy w stylu "prawie HD" i "prawie 720p"??Czy nie istnieje żaden panel lcd sprawdzający się przy gorszym sygnale telewizyjnym (i będący w miarę tani)??

Mam jeszcze kilka pytań dotyczących obrazu HD,przeskalowań itp. na które może ktoś mi odpowie:

1. tryb 720p ma rozdzielczość 1280x720 (czyli obraz składa się z 921 600 pixeli) jeżeli telewizor ma rozdzielczość mniejszą czyli np. 1020x650 to te 921 tyś pixeli zostaje jakoś zmniejszone by pomieścić się na tym ekranie czy po prostu niektóre linie są wycinane??Bo wszędzie piszą "przeskalowanie" ale tak na dobrą sprawę nie wiem jak to wygląda - zmniejszanie rozmiaru pixela (tak aby np. 2 stanowiły 1) czy wycinanie??

2. typowe lcd mają rozdzielczość natywną (maksymalną) 1366x768 - to jest trochę więcej niż 720p.Puszczony na nich obraz musi zostac jakoś powiększony - jak się to odbywa??Dodawane są jakieś linie??Mając tv full HD 1920x1080 puszczam 720p czyli 1 pixel z tego trybu zostaje rozciągnięty tak odpowiada 2,25 pixela ekranu??

3. tryb 1080i - aby był w pełni obsługiwany musi być matryca 1920x1080??Bo rozumiem że od 1080p rózni się tylko tym że że wyświetlane są na przemian parzyste i nieparzyste linie.Czy może wystarczy by ekran miał 540 linii w pionie??Nie wiem jak w tym przeplocie są linie wyświetlane - 540 parzystych jedna za drugą,a potem tak samo nieparzyste,czy 540 ale z przerwami ??(czyli potrzeba 1080 linii tylko co druga zapełniona)
Pytam bo przy tym philu ctr ktos pisał że nie ma on znaczka hd ready bo nie wyświetla 720p (troszkę lini mu brakuje) ale daje radę z 1080i - kurde przecież do 1920X1080 to mu by lini brakowało jeszcze więcej??Więc może tylko akceptuje 1080i??

Większości z Was te pytania moga się wydać beznadziejnie głupie no ale zrozumcie jestem zielony w tym temacie a nigdzie nie mogłem znaleźć opisu jak przebiega skalowanie i czy obraz z przeplotem jest wyświetlany jako 1080 lini tylko co druga wypełniona (raz parzyste raz nieparzyste) czy 540 lini parzystych jedna za drugą bez żadnych przerw a następnie tak samo z nieparzystymi - z góry dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość ;) A jakby jeszcze ktoś polecił jakis dobry tv nadający się do moich celów to byłbym zachwycony :rolleyes:

ps. czy u nas w Polsce z crt hd dostępne są tylko te 2 modele samsung i philips??nie ma jakiś dobrych modeli innych firm??

ps2.słyszałem że na takim 32" crtku grać\oglądać wypadało by z odległości ok 1,5 metra nie za mało trochę??Nie chce z głowy zrobić żarówki - wiem że 32" to trochę mało ale z odległości 3m chyba obraz będzie dobry,choć zapewne nie dojrzę na Discovery HD włosków na odnóżach pszczoły ;)
 
Do góry