IFA 2007 - targi consumer electronics - nasza fotorelacja

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
ifaa.jpg

IFA - Największe targi consumer electronics na świecie. W tym roku swoje produkty prezentowało 1170 wystawców z 32 krajów, a łączna powierzchnia stoisk wyniosła 180000 metrów kwadratowych. Aby zobaczyć wszystkie stoiska, oglądając prawie wszystko niezbyt szybkim tempem, potrzeba przeznaczyć na to całe 2 dni. Jeśli nigdy nie byliście na tak dużej imprezie to żałujcie, jeśli jednak interesujecie się tematyką AV i mieliście okazje być w zeszłym roku to mam nadzieję, że nie żałujecie.

Przyjeżdżając na największą imprezę na świecie byłem przekonany o tym, że oprócz nowych produktów, firmy pokażą nowinki technologiczne, bajeczne wystroje hal i przedstawią to do czego będą dożyć w przyszłości. Jednak w tym roku zabrakło mi wielu elementów, które nadawały klimat temu wydarzeniu poprzednio. Jeszcze przed wejściem na teren targów gdy zobaczyłem, jak się okazało nową Panią missIFA stwierdziłem, że coś jest nie tak. Poprzednia modelka promująca to święto elektroniki była mniej więcej 32 razy ładniejsza.

missifa2006.jpg

missIFA 2006



Jak się okazało przeczucie mnie nie myliło. Wg mnie niedopuszczalne jest aby najwięksi potentaci rynkowi nie zmienili wystroju swoich hal. To samo tyczy się kreatywności, niektórym po prostu skończyły się chyba pomysły ponieważ, odgrzewali stare koncepcje zmieniając jedynie ustawienie pomieszczeń na powierzchni wystawowej. Niestety nie był to pojedynczy przypadek a jakiś wirus lub choroba.

Inną dolegliwością jest zabójczy dla zwiedzających marketing, oczywiście jak najbardziej rozumiem, że są to targi i tutaj promuje się marki, jednak wiele wiele firm próbowało robić ludziom wodę z mózgów. Dla przykładu podaje wszędobylski system 100Hz i porównanie go do starej generacji telewizorów. Pomijam nawet fakt, że większość film specjalnie pogarszała "standardowe" odbiorniki, na których leciał identyczny obraz co na 100Hz modelach. Jeden z potentatów zrobił to na tyle bezczelnie, że obraz bez systemu 100Hz skakał jak oszalały. Nawet gdybyśmy postawili obok jakikolwiek telewizor np. z przed 5 lat to nie uświadczyli byśmy takiego efektu.

Ostatnią bolączką jaką chciałbym się podzielić, to brak możliwości obiektywnej oceny jakości produktów. Jedynie nieliczne firmy stosowały niepodrasowane materiały, oferując możliwość puszczenia różnego rodzaju trailerów filmowych. W większości przypadków nawet jeśli to nie był specjalny materiał prezentacyjny, a właśnie załóżmy trailer filmowy z Bluray, to był on tak dobrany i zapętlony aby prezentować to co chce producent. Mało tego 90% ekranów to koszmarnie poustawiane parametry, których w życiu nie dało by się oglądać w warunkach domowych! Przejaskrawione, przekolorowane bijące po oczach, a miejscami nawet wypalające nasz wzrok materiały. Jako przykład podam tutaj sytuację na stoisku firmy Samsung, gdzie zapętlone demo bajki w niby fantastyczny sposób pokazuje możliwości telewizora. BŁĄD! Na 90% telewizorów bajki będą wyglądać fantastycznie (nie mówiąc już o bajkach HD), jeśli ktoś prezentuje możliwości telewizora za pomocą animacji to jest to co najmniej podejrzane.

Szybkie 2 ruchy głową, 4 ruchy gałkami ocznymi. JEST! Został zlokalizowany przedstawiciel firmy Samsung, który chętnie opowiedział 4 słowa na temat nowego dualnego odtwarzacza HD. Poproszony o zaprezentowanie filmu z BD, na ekranie, na którym aktualnie leciał materiał DEMO zgodził się bez wahania... Jak się okazało z takim obrazem nie dało by się w życiu obejrzeć filmu. Telewizor był drastycznie ustawiony, jedynie materiał demo wyświetlał tak, że dało się na to rzucić okiem. Na filmie twarze aktorów były praktycznie nie widocznie a wszystko co miało być szare było czarne i zlewało się z resztą. Dlatego jeżdżąc na targi zachowajmy czujność umysłu i dociekajmy jak telewizor jest ustawione, jak podłączony i jakie są ustawienia, ponieważ targi to głównie marketing.

DSC_0364.jpg

Ponieważ jest sporo materiałów, zostanie on podzielony na producentów zapraszam do oglądania i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.
 

ipkiss

New member
IFA 2007 = kicha 2007

pewnie pojawi sie wielu obroncow targow IFA, ale ja przedstawie swoj punkt widzenia.

1. ok jesli chodzi o tv to bylo nienajgorzej - dla mnie najciekawszy Sharp 4K x 2K (4096x2048)

2. bardzo fajny projektor DLP samsunga - to byla jedyna ciekawa prezentacja na ktora trafilem

3. salki odsluchowe - porazka !!! - zdecydowana wiekszosc nie dala mozliwosci odsluchowych - jak juz jakies audio lecialo to za sciana lecial soczysty bass kina domowego.... bez komentarza

4. DENON - wielkie rozczarowanie - prezentacja blu-raya na półce - w studiu podpiety DVD, bo ten blu-ray to nie wersja finalna wiec nie wiadomo czy gra... Co do studia - prezentacja nowego 4308, ale w sposob ktore mnie rozwalil - odtwarzanie MP3 z PenDrive... i kawalek filmu DVD, w czasach HD...

5. najdrozszy sprzet swiata - czyli prezentacja magazynu AUDIO - co tu duzo mowic - jedna wielka masowka na ktorej nie da sie tego sprzetu odsluchac, szczegolnie gdy sie siedzi przy jednym z tylnych glosnikow... Po co wpuszczac ze 100 osob ? chyba tylko po to by moc powiedziec ja to widzialem... na uwage zasluguje jakosc obrazu (niezla) na DUUZYM ekranie Stewarta.

6. Ogolnie - targi sa wydarzeniem Europejskim, a zdecydowana wiekszosc prezentacji tylko w jezyku niemieckim...

7. Duzo by jeszcze tak pisal np. brak B&W na targach a przeciez mogli pokazac nowa serie 600

8. z ciekawostek to ze Daewoo mialo ladniejsze stoisko od Sony ;-) i prezentowali swojego blu-raya ;-)))
 

Deimos

Banned
I tu Kolego masz całkowitą racje, ja jeździłem na IFA w czasach kiedy impreza odbywała się co dwa lata, ale rzeczywiście aby tak naprawde gdzieś spokojnie usiąść i posłuchać to niestety nie było takiej możliwośći - wszędzie tumult i zgiełk. Jedynie na stoisku naszego Tonsila spotkałem wówczas "aż dwie osoby"... Pozdrawiam
 

AreckiW

New member
relacja z Berlina - IFA 2007

Witam,

Po 68 latach Berlin został zdobyty 1 września !!!!
Po raz pierwszy okupowałem go przez 2 dni i nareszcie na każdym stoisku mogłem posiedzieć z godzinkę, a nie w przelocie.....
To co dla mnie najważniejsze w tym roku to:

1) 100 Hz w LCD rules, tak jak wcześniej już wielu pisało, ale niewielu się zgadzało, milisekundy nie mają wielkiej wartości, natomiast 100 Hz na pokładzie LCD robi znaczną różnicę i rzeczywiście niewiele brakuje do płynności plazm....

2) akceptacja trybu 1080p24 w panelach LCD i PDP, bardzo ważne z punktu widzenia ruchu obrazu, brak tego trybu oznacza widoczny i uciążliwy juddering (może dlatego m.in. Sharp XL1 został zastąpiony XL2).

3) LED i jeszcze raz LED, wszystko sprowadza się do podświetlenia matrycy, wystarczył Samsung F96 i wiadomo, na co już nie zwracać uwagi, a wkrótce Toshiba też wypuści TV na LEDach.

4) Najlepszy obraz na targach overall - Pioneer LX.08D Full HD, Pioneer jako jeden z nielicznych nie bał się puszczać na tych TV trailerów BD i obszernych fragmentów filmów, zamiast statycznych, czy powoli się poruszających obrazów.
Oglądałem pół godziny fragment filmu Wild Hogs na LX608D, miodzio, coś wspaniałego, a TV stał pod jarzeniówkami, a nie tak, jak pisał nowy66, w półmroku...
I chociaż obiektywnie mówiąc, czerń w Samsungach F96 wydawała się na oko odrobinę czarniejsza, ale naturalność obrazu, drugi plan, kolory, szczegóły w ciemnych scenach i przede wszystkim ostrość w ruchu są w dalszym ciągu nieosiągalne w LCD.

5) Największy skok jakościowy w stosunku do zeszłego roku - Toshiba, która zaprezentowała zupełnie nowe panele i nie bała się pokazywać, jak to działa.
Szczególnie seria Z i seria ZF i XF z 2 cm szerokości ramkami, piękne.
Seria Z ma najlepszy na rynku LCD eliminator judderingu. Bardzo płynny ruch w pionie i poziomie.
Ponadto kontrast dynaminczy już nie 3000:1 tylko teraz 15000:1, jak w Sharpach.
Nowe panele są już czarne, a nie fioletowe i mają pełne kąty, a nie szarości patrząc z boku.
Przyjmują sygnał 1080p24 i mają 100/120 Hz, płynny ruch, regularne podświetlenie i 3 wejścia HDMI 1.3
Ponadto na pokładzie wyborny deinterlacer DCDi Faroudja, krawędzie gładziutkie,
no i to, czego nie mają żadne inne płaskie, głośniki Onkyo i wzmocnienie 2x30 WATT. To nie są takie pierdziawki jak w XD1.
No i bez wątpienia, bardzo przystępne ceny.
Niestety SED był zdechł i ani widu, ani słychu.
Zaś od przyszłego roku wszystkie laptopy Toshiby od 1000 EUR będą miały na pokładzie HD DVD, zobaczymy kto wtedy będzie królował na rynku HD (a rynek laptopów jest niemalże identyczny wartościowo do TV) !!!

6) hybrydowe odtwarzacze HD.
Samsung BD-U5000, tylko za 999 EUR, obsługuje i wspiera oba formaty, ma wejście LAN, a więc będzie pewnie można w przyszłości wgrać nowy soft.
Ale przede wszystkim za 999 EURO mamy:
wyjście HDMI 1.3
wyjście sygnału 1080p24
deinterlacer z górnej półki HQV - więc DVD będzie świetnie upscalowane, jak w Toshibie XE1
wyjście Audio analogowe 7.1 (widziałem na własne oczy)
wyjście High Bit Rate Audio po HDMI.
Czyli bez problemu zdekodujemy dtsHD Master Audio i Dolby TrueHD.
Czyli mamy kompletny i pełny odtwarzacz HD, w dodatku wysokiej jakości. LG ma odpowiedzić późną jesienią z LG BH200, zobaczymy.

7) pierwsza kamera BluRay na świecie wypuścił Hitachi, tylko ok. 600 gram wagi !!!

8) fantastyczny, budżetowy ok. 4000 EUR projektor Mitsubishi HC6000, z deinteralcerem HQV, akceptacją trybu 1080p24, hałaśliwością rekordowe 19 dB i lampą o żywotności 5000 godzin. Rewelacyjna czerń i jakość na pokazie. Niewiele odbiegała od Runco za 120.000 EUR !!! 3LCD w pełnej krasie i nareszcie dla ludu. Silna konkurencja dla Epsona, BenQ, Sanyo, Panasonica, a nawet Sony.

9) Sony miał stoisko w Hali 7, ale mizerne i w zasadzie nic nie pokazał.
Były 2 egzemplarze nowego 52X3000/3500, grały poprawnie, ale IMHO, wcale nie lepiej niż Toshiba, Sharp, Samsung. I te niby 18.000:1 na papierze (2000:1 natywnie), jakoś nie było specjalnie widać smoły, raczej ołówek...

10) Panasonic strzelił sobie w kolano, wypuszczając niedorobioną plazmę PY/PZ, niestety słaby kontrast i przeciętna czerń.
Plazma jest dobra, ale mile dzielą je od Pioneera i nawet jest gorsza od Samsunga P96 !!!

Jak coś sobie jeszcze przypomnę, to dopiszę.

Pozdrowienia
AreckiW
 
Ostatnia edycja:

Ramzes765

New member
Bez reklam
Mam pytanie odnosnie Dreamboxa 8000.
Czy na IFie bylo stosiko Dream Multimedia? Jesli tak to czy byl wystawiony DM8000. Ostatnio pojawily sie pogloski jakoby tuner ten zsotal wycofany z produkcji i caly projekt powstania tego tunera zatrzymany :(
 

AreckiW

New member
Ramzes765 napisał:
Mam pytanie odnosnie Dreamboxa 8000.
Czy na IFie bylo stosiko Dream Multimedia? Jesli tak to czy byl wystawiony DM8000. Ostatnio pojawily sie pogloski jakoby tuner ten zsotal wycofany z produkcji i caly projekt powstania tego tunera zatrzymany :(


Niestety, nie było Dream Multimedia.

P.S. Co do Twojej listy życzeń, to zapomnij o tych Sharpach, które wymieniłeś, a skup się na XL2, Toshibie 47Z3030 i Samsungu LE46F86.
Toshiba ma kontrast dynamiczny zmierzony wg normy JEITA ED-2522 (a nie z nosa uciągniony przez marketingowców) na poziomie 15.000:1, Samsung F86 nawet 25.000:1 i to widać !!!!

pozdrowienia
 

darek_k

New member
AreckiW
A jakbys miał porównać radość z oglądania Pionnera i Sharpa XL2 to na którego bys obstawiał, i czy na XL2 były wyświetlane szybkie sceny czy statyczne.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Tak jak już pisałem, na targach nie da się porównać telewizorów, wszystko jest poustawiane pod daną prezentację i przy zmianie materiału ciężko się dopatrzeć jakiejkolwiek poprawności w odbiorze.
 

xroma

New member
Całkowicie zgadzam się z każdym słowem Ar2. A piszę tylko dlatego ,żeby podzielić się z wami radosną nowiną - moja kochana małżonka WKOŃCU UJRZAŁA 3D !! :) wiem ,że nie jest to smieszne ale ona poprostu nie ma do tego "zdolności" grafik 3D to i po godzinie nie zobaczy a na stoisku Philipsa dostała to na tacy i to bez okularów :p
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
No i mamy wszystkie duże firmy dodane, możecie się jeszcze spodziewać jakiegoś krótkiego podsumowania.

Wg mnie najładniejszym TV był biały loewe z haftowanym logo i kwiatami a waszym ? 8)
 
Do góry