Czarne pasy w filamch HD-DVD

Mr. B

New member
Witam,
chciałem zapytać o opinię innych forumowiczów czy podczas oglądania filmu z odtwarzacza HD-DVD są wyświetlana czarne pasy pod i nad obrazem?
Mam konsolę XBOX360 z dodatkowym odtwarzaczem HD-DVD oraz telewizor w formacie 16:9 (Panasonic TH-P42S20).
Do szału mnie doprowadza mnie fakt że podczas oglądania, film nie jest wyświetlony na całym ekranie, bo są tam czarne pasy.
Fimy HD-DVD nagrane w rozdzielczości FullHD w stosunku 16:9, telewizor tak samo 16:9.
Mogę oczywiście sprzętowo rozciągnąć obraz na cały ekran, ale to powoduje zniekształcenia i jest nie do przyjęcia.
Czy ktoś ma jakąś wskazówkę co robię nie tak?
Dlaczego tak się dzieje.

Z góry dziękuję za pomoc.
 

Perkoz_1

New member
Ustawienie formatu TV na 16:9 nic a nic nie daje. Ważne w jakim formacie obrazu jest wydany film. I tak np. AVATAR na BR jest wydany w formacie 1,78:1 i obraz będzie na cały ekran. A już taka "Australia" jest wydana w formacie 2,35:1 i niestety będą czarne pasy. Rzeczywiście rozciągnięcie sprzętowe takiego obrazu na cały ekran powoduje wtedy obcięcie obrazu oraz pogorszenie jego jakości.
 

Mr. B

New member
Wielkie dzięki za pomoc i wyjaśnienie.

Teraz gdy znam wyjaśnienie jeszcze bardziej irytuje mnie fakt że nie jst to ujednolicone, że filmy 1080p nie są zawsze w formacie 1,78:1, ale co zrobić.

Jeszcze raz dzięki.
 
Do góry