HDTV i dziwne rozdzielczosci ?!?

me_th_od

New member
Hej
Znalazlem ostatnio kilka filmow na stronie bit-hdtv z dziwnymi rozdzielczosciami.
oto niektore z nich:
1) 1280x544 OAR
2) 1920x816 OAR
Czy ktos z Was moze mi wytlumaczyc o co tutaj chodzi ?!?
Myslalem ze moze byc tylko 1280x720 badz 1920x1080 a tutaj taka niespodzianka ... :O
 

matix

New member
po pierwsze OAR to znaczy original aspect ratio czyli oryginalne proporcje takie jak krecono. tak szerokiego formatu uzywaja tylko nieliczni producenci (ci co kreca najlepsze filmy ;) ). jest 544 gdyz proporcja jest pod 1280. bo jesli by bylo pod 720 to nie bylo by 1280 tylko wiecej.;) mam nadzieje ze zrozumiales o co mi chodzi. prosciej mowiac ta rozdzielczosc jest inna bo film jest szerszy niz normalnie, (masz wiecej obrazu po bokach.....).czyli wlasciwie masz wiecej informacji w 544 niz 720. troche to dziwne ale tak jest...:p
me_th_od napisał:
Hej
Znalazlem ostatnio kilka filmow na stronie bit-hdtv z dziwnymi rozdzielczosciami.
oto niektore z nich:
1) 1280x544 OAR
2) 1920x816 OAR
Czy ktos z Was moze mi wytlumaczyc o co tutaj chodzi ?!?
Myslalem ze moze byc tylko 1280x720 badz 1920x1080 a tutaj taka niespodzianka ... :O
 

me_th_od

New member
matix napisał:
po pierwsze OAR to znaczy original aspect ratio czyli oryginalne proporcje takie jak krecono. tak szerokiego formatu uzywaja tylko nieliczni producenci (ci co kreca najlepsze filmy ;) ). jest 544 gdyz proporcja jest pod 1280.

Czyli teoretycznie takie filmy powinny miec najlepsza jakosc?;)
Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa - jak to mozliwe zeby Star Wars Orginal Trilogy mimo tego ze bylo nakrecone dawno temu i mimo tego ze poprawiono obraz pod niedawne wydania DVD moglo miec teraz rozdzielczosc 1280x544 i do tego OAR ?!? ;)
matix napisał:
bo jesli by bylo pod 720 to nie bylo by 1280 tylko wiecej.
Czekaj czekaj ... Mi Cinema Player pokazuje dokladnie 1280x720 - nie mniej nie wiecej :O
matix napisał:
mam nadzieje ze zrozumiales o co mi chodzi. prosciej mowiac ta rozdzielczosc jest inna bo film jest szerszy niz normalnie, (masz wiecej obrazu po bokach.....).czyli wlasciwie masz wiecej informacji w 544 niz 720. troche to dziwne ale tak jest...
Zasade rozumiem ale to ze 544 ma lepsza jakosc od 720 to juz tak srednio - przeciez powinno byc odwrotnie ;)
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
wg mnie jest to rozdzielczość samej klatki filmowej bez czarnych pasów, jak dodasz resztę pixeli wyjdzie Ci normalnie.

Pozdrawiam
 

me_th_od

New member
scott napisał:
oczywiscie, to jest format 1:2,35 (1280/544=2,35 i 1920/816=2,35) czyli normalny format kinowy, obecny na plytach DVD czy HD.
OK teraz juz kumam.
Dzieki :)
BTW wczoraj zarzuciilem sobie Lost (plik w kontenerze mkv) w 1280x720 - jestem pod wrazeniem jakosci obrazu :)
A tak na marginesie to mam Matrix 3 tez w rozdzielczosci 1280x720 (w kontenerze avi) i pojawiaja sie dziwne objawy - mianowicie przy bardzo szybkich scenach, gdzie szybko zmienia sie jasnosc scen i natezenie oswietlenie wystepuje cos podobnego do pixelozy.
Wiecie moze czego to moze byc wynikiem?!?
Dwa poprzednie Matrixy w kontenerze mkv chodza super a M3 jakos tak dziwnie jak na 1280x720.
 

scott

New member
me_th_od napisał:
pojawiaja sie dziwne objawy - mianowicie przy bardzo szybkich scenach, gdzie szybko zmienia sie jasnosc scen i natezenie oswietlenie wystepuje cos podobnego do pixelozy.
Wiecie moze czego to moze byc wynikiem?!?

nadmiar wrazen ;)

czyli zbyt duzo danych do przetworzenia na raz :?
 
Ostatnia edycja:
Do góry