Paprika Blu-ray - Recenzja

Status
Zamknięty.

arsenal

Moderator
VIP
Oto i druga moja recenzja. O dziwo tym razem dźwięk PCM 5.1 PS3 zapodało bez problemów :hmm:

Paprika
58c37a9852874f82med.jpg

90970aab54073705med.jpg


O filmie



Są filmy rozrywkowe. Proste, kolorowe. Bez ambicji zmieniania świata. Tylko 90 minut napędzane wybuchem, kalibrem 9mm i jednozgłoskowcami. Większość tytułów anime też powiela ten schemat. No i jest Paprika. Dzieło dla tych, którzy Akirę czy Ghost In The Shell znają na wylot i szukają czegoś nowego. Dzieło dla tych, którym anime kojarzy się tylko z bezsensowną papką serialową dla dzieci znaną z telewizji. Otworzy im oczy. Nie pozostawi obojętnymi. Pokochacie je lub znienawidzicie. Nie zrozumiecie do końca po pierwszej projekcji i będziecie chcieli jeszcze raz. Ten film opowiada o snach samemu będąc niezłym odlotem Morfeusza. Raz na jakiś czas trzeba dać odpocząć głowie od następnych Szklanych Pułapek. Reżyser Satoshi Kon ( Tokyo Godfathers, Perfect Blue) po raz kolejny nie zawiódł.

ff8a1b5ee1dcbca9med.jpg

Fabułę można tylko próbować streścić w kilku zdaniach. Naukowcy pracujący nad zaburzeniami snu wprowadzają nowy, kontrowersyjny wynalazek. DC Mini. Urządzenie pozwalające na oglądanie a nawet uczestniczenie w snach pacjentów. Jednak terroryści wykradają trzy prototypowe egzemplarze urządzenia bez zainstalowanych zabezpieczeń i nie za bardzo zależy im na leczeniu. Zagrożony jest każdy kto kiedykolwiek miał kontakt z DC Mini. Specjalna grupa w składzie Dr Atsuki Chiba, wynalazcy urządzenia Kosaku Tokity i policyjnego detektywa Konakawy ma odzyskać prototypy i unieszkodliwić terrorystów. Pomaga im w tym zadaniu tajemnicza kobieta - Paprika.​


bb114dbcf6da2ec2med.jpg

OBRAZ


Paprikę dostajemy w rozdzielczości 1080p zakodowanej kodekiem MPEG2.​



b08b4ddc071cd8bemed.jpg


Na płycie mamy opis informujący nas, że format obrazu to 1.85:1. Jednak nie do końca to prawda bo u góry i dołu ekranu pozostają małe, czarne marginesy widoczne poniżej.​



7811264d282218bemed.jpg


Poza ta małą wadą nie znalazłem nic do czego można by się przyczepić. Jakość obrazu jest wyśmienita. Transfer tej animacji wykonano wzorowo. Powódź barw po prostu wylewa się z ekranu. Jednak nigdy kolory nie wychodzą za kontury. Jeśli ktoś twierdzi, że do filmu animowanego ( uściślijmy, że rysowanego a nie animacji komputerowej) wystarczy pokazać mu ten film by zmienił zdanie.​

d87492030529aa4amed.jpg

Ostrość nie ustępuje jakości kolorów. Widać każdą kreskę rysownika i ogromną pracę jaką włożono w ten film.​

7ccf30e3d72aec56med.jpg

Nie znalazłem momentu by na ekranie wystąpiła jakakolwiek pikselizacja czy inne widoczne ślady kompresji. Jednak czasami stary dobry MPEG2 wystarcza.​

cbe759d8c1e64fc2med.jpg

60475bb66ada993fmed.jpg

Ocena Obrazu 5/5​

DŹWIĘK

W USA film wydano z japońską i angielską ścieżką Dolby True HD. Europa dostała japońskie nieskompresowane PCM 5.1. Reszta, w tym polska z lektorem jest w Dolby Digital 5.1. O wersji polskiej mogę powiedzieć tylko tyle, że jest. Lektor to dla mnie zbrodnia na dźwięku i nic nigdy nie przekona mnie do zmiany poglądu. Wersja angielska atakuje średniej jakości dubbingiem więc jedyna opcja to wersja oryginalna.​

Po wybraniu PCM nasz zmysł słuchu zostaje przyparty do muru. Jest znacznie dynamiczniej. Subwoofer często daje znać o sobie. Twórcy dobrze wykorzystali kanały surround i zwłaszcza sekwencje snu to istna wyliczanka dźwięków i przemieszczeń. Często przeradzająca się w zamierzoną kakofonię. Lokalizacja dźwięków nie nastręcza nam żadnych problemów. Dialogi brzmią czysto i naturalnie. Całości dopełnia znakomita muzyka i utwory Susumu Hirasawy użyte w czasie filmu. Aż trudno uwierzyć, że anime może mieć tak dobry dźwięk.​

Ocena dźwięku 5/5​


DODATKI

Dodatki są raczej standardowe. W HD dostaniemy tylko 3 porównania storyboardów do gotowych scen z filmu i dwa trailery innych produkcji. Reszta dokumentów i wywiadów z twórcami jest w SD i to w dodatku tylko w formacie 4/3. Są ciekawe i wiele wyjaśniają ale chciałoby się czegoś więcej.​

Ocena dodatków 3/5.​

Podsumowując. Polecam ten film każdemu kto szuka czegoś więcej w kinie. Na pewno nie jest to film dla dzieci i widzów szukających tylko akcji. Ten film poruszy wasza wyobraźnię. Zmusi i zachęci do myślenia.​



 

ArtS007

New member
Bez reklam
MPEG2 jest bardzo dobrym systemem kodowania. MPEG4 powstało jedynie dlatego, że pozwala osiągnąć wyższy stopień kompresji.

ArtS :)
 
Status
Zamknięty.
Do góry