Divxy/mkv na Plazmie - problem z rozdzielczoscia

abey

New member
Witam, nie bardzo wiedzialem gdzie moge zapytac wiec sprobuje tutaj.

Podlaczylem ostatnio swojego pc'ta do plazmy panasonica 37' hd ready, kablem vga dodam.
Niestety w w wiekszosci ogladanych filmow odtwarzanych pc -> plazma, mam na tv na gorze i dole dupne czarne paski. W zwiazku z tym mam pytanie, jak w optymalny sposob ustawic rozdzielczosc na plazmie i ew. skonfigurowac playera (atm uzywam windows media player classic) zeby paski zniknely i jednoczesnie nie ucinalo filmu po bokach?
 

timbot

New member
Bez reklam
najlepiej: w media player clasic uzywajac na klawiaturzenumerycznej cyferek 8 i 2 sobie usuniesz czarne pasy.
mozna również prawym kliknąć na ekran i poszukać w menu strech to 16:9, panscan lub czegoś podobnego
 

abey

New member
no wlasnie nie chce mi za bardzo to dzialac.
na monitorze lcd podlaczonym dvi do komputera dziala ok.
na plazmie ni huhu, nie da sie tym sterowac, zmiana aspect ratio na 16:9 tez nic nie daje.
stretch ok tylko ze wtedy ucina obraz po bokach.
moze to wina jakis zablokowanych ustawien w opcjach karty graficznej? (ati 3870).
a jaka ew. polecacie rozdzielczosc do ustawienia na plazmie?
dzieki za odpowiedz btw :)
 

timbot

New member
Bez reklam
rozdzielczość to coś w stylu 1280x768 najlepiej. Pokombinuje u siebie na plazmie z media playerem classic, ale z tego co pamietam,to dzialalo bez problemu
 

sajmer

Member
JA mam podłączonego PCeta pod LG 42 cale kablem VGA , zawsze plazmy używam jako pojedyńczego wyświetalacza , rozdziałka na karcie 1280x768 , player - KMPlayer , ale ostatnio XBMC czyli Xbox MEdia Player w wersji na PC poprostu jest najlepszy moiim zdaniem , ustawia się na nim 720P 16:9 i po problemie , bardzo dużo możliwości konfiguracji , po polsku , czuje się tak jakbym miał podłączonego Xboxa :)
 

Berserker

New member
sajmer napisał:
JA mam podłączonego PCeta pod LG 42 cale kablem VGA , zawsze plazmy używam jako pojedyńczego wyświetalacza , rozdziałka na karcie 1280x768 , player - KMPlayer , ale ostatnio XBMC czyli Xbox MEdia Player w wersji na PC poprostu jest najlepszy moiim zdaniem , ustawia się na nim 720P 16:9 i po problemie , bardzo dużo możliwości konfiguracji , po polsku , czuje się tak jakbym miał podłączonego Xboxa :)
Faktycznie 1280x768 wygląda na plaźmie bardzo dobrze - widać przeskalowywanie obrazu w pionie dopiero psuje jakość, bo tu pomimo także przeskalowywania tego po prostu nie widać.

W XBMC NIE ustawiaj jakości 720p - lepiej zostawić full screen (768 w pionie), bo zawsze to większa rozdziałka i lepsza jakość, a film odtwarzany w natywnej (no prawie :) ) rozdzielczości będzie wyglądać zawsze lepiej, nie wspominając już o fakcie, że przy materiałach full hd tracisz te dodatkowe 46 pikseli w pionie (zawsze coś).

Co do XBMC to dopiero jak pojawił się na pececie zbudowałem sobie własne HTPC - wcześniej żal mi było przesiąść się z Xboxa.

Co do rozdzielczości 1280x768 to nie jest ona tak na prawdę odpowiednikiem 16:9, ale różnice są na tyle małe, że rozciągnięcia się po prostu nie widzi.
 
Ostatnia edycja:

jerry46

New member
dziekuje za cenne rady, jestem po kolejnych testach i tak:

- wg moich obserwacji najlepszy obraz uzyskuje gdy przelacze sie tylko na TV (jedno zrodlo wyswietalace obraz),
- recznie zmienie odswiezanie na 50 Hz (domyslnie ten LG laczy sie na 60 Hz ale wtedy juz nawet widzac pulpit czuje "mryganie" przy przenoszeniu okien, obraz video tez jest meczacy. Przy 50 Hz jest lepiej, jedynie z bliska widac tak jakby wieksze ziarno obrazu (cos jakby zwiekszylo sie iso - z dalszej odleglosci tego juz nie widac)
-polecono mi zainstalowac madEVr ale niestety moj MPHC nie chce go wczytac - tzn jest na liscie jako " niezainstalowany" choc wszystko dziala ok.

Kolega wyzej radzil podlaczyc przez USB - wg moich obserwacji dziala to jakos inaczej, tzn. nie mam wtedy wszystkich opcji ustawien obrazu juz w samym TV - menu jest okrojone. Do tego nie radzi sobie z niektorymi specyficznymi formatami video. Obraz dziala plynnie ale jest gorszej jakosci niz gdy idzie przez kompa.

Na probe tez zainstalowalem filtry LAV oraz reclock ale nie zauwazylem roznicy.

jeszcze jedno pytanie - czy normalne jest ze gdy przesuwam po ekranie tv okno np. z windowsa to gdy trafi na inny element pod nim zmienai sie wyraznie sila podswietlenia tego obszaru? cos jakby na biezaco zmienial sie kontrast. nie wiem czy to z racji kompa czy sam TV takie cuda robi ;)
 
Do góry