Czym i jak wydajnie i efektywnie konwertować pliki do MKV HEVC/H265?

Vendeur

Member
Witam,

mam kilka reportaży dokumentalnych, które nagrałem sobie z TV i chciałbym je przekonwertować, aby znacznie zmniejszyć ich wagę oraz możliwie zachować jak najlepszą jakość. Wiadomo, że najwydajniejszy pod tym względem będzie kodek HEVC/H265.

Do tej pory pliki przerabiałem za pomocą programu Avidemux, ale nie do końca jestem zadowolony. Tzn. byłbym i może, gdyby nie to, co zobaczyłem ostatnio. Mianowicie ściągnąłem sobie film "Her". Plik zajmuje raptem 1,76GB, a jest 1080p i do tego 5.1 . Mało tego, spodziewałem się że to 1080p będzie niskiej jakości, jednak po włączeniu filmu przeżyłem szok. Obraz doskonały, dźwięk 6ch, film trwa ponad 2 godziny. Film wygląda lepiej niż wiele, które zajmują 3-5GB... Oczywiście wiadome jest, że istotna może być tutaj też jakość źródła, natomiast bardzo chciałbym osiągać zbliżone efekty.

Lubię się pobawić i kombinować, natomiast nie mam aż takiego doświadczenia, aby prawidłowo odczytać parametry kodowania filmu i na ich podstawie próbować uzyskiwać podobne efekty. Czy ktoś mógłby pomóc?

Poniżej wklejam dane techniczne filmu


Kod:
General
Unique ID                      : 181376076704452657902767314720427903994 (0x8873C300DF4615299CAF0C15A5008BFA)
Complete name                  : Her.2013.1080p.10bit.BluRay.5.1.x265.HEVC-MZABI.mkv
Format                         : Matroska
Format version                 : Version 4 / Version 2
File size                      : 1.77 GiB
Duration                       : 2h 5mn
Overall bit rate               : 2 011 Kbps
Encoded date                   : UTC 2016-02-17 08:36:12
Writing application            : mkvmerge v8.4.0 ('A better way to fly') 64bit
Writing library                : libebml v1.3.1 + libmatroska v1.4.2
DURATION                       : 02:04:57.157000000
NUMBER_OF_FRAMES               : 3598
NUMBER_OF_BYTES                : 17152538
_STATISTICS_WRITING_APP        : mkvmerge v8.4.0 ('A better way to fly') 64bit
_STATISTICS_WRITING_DATE_UTC   : 2016-02-17 08:36:12
_STATISTICS_TAGS               : BPS DURATION NUMBER_OF_FRAMES NUMBER_OF_BYTES

Video
ID                             : 1
Format                         : HEVC
Format/Info                    : High Efficiency Video Coding
Format profile                 : Main 10@L4@Main
Codec ID                       : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration                       : 2h 5mn
Width                          : 1 920 pixels
Height                         : 1 024 pixels
Display aspect ratio           : 1.85:1
Frame rate mode                : Constant
Frame rate                     : 23.976 fps
Color space                    : YUV
Chroma subsampling             : 4:2:0
Bit depth                      : 10 bits
Writing library                : x265 1.7+497-975352b2c022:[Windows][GCC 5.2.0][64 bit] 10bit
Encoding settings              : wpp / ctu=64 / min-cu-size=8 / max-tu-size=32 / tu-intra-depth=1 /
tu-inter-depth=1 / me=1 / subme=2 / merange=57 / no-rect / no-amp / max-merge=2 / temporal-mvp / 
no-early-skip / rdpenalty=0 / no-tskip / no-tskip-fast / strong-intra-smoothing / no-lossless / 
no-cu-lossless / no-constrained-intra / no-fast-intra / open-gop / no-temporal-layers / interlace=0 / 
keyint=250 / min-keyint=23 / scenecut=40 / rc-lookahead=20 / lookahead-slices=0 / bframes=4 / 
bframe-bias=0 / b-adapt=2 / ref=3 / limit-refs=0 / weightp / no-weightb / aq-mode=1 / qg-size=32 / 
aq-strength=1.00 / cbqpoffs=0 / crqpoffs=0 / rd=3 / psy-rd=0.30 / rdoq-level=0 / psy-rdoq=0.00 / 
signhide / deblock / sao / no-sao-non-deblock / b-pyramid / cutree / rc=2 / pass / bitrate=1798 / 
qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ipratio=1.40 / pbratio=1.30
Default                        : Yes
Forced                         : No

Audio
ID                             : 2
Format                         : AAC
Format/Info                    : Advanced Audio Codec
Format profile                 : HE-AAC / LC
Codec ID                       : A_AAC
Duration                       : 2h 5mn
Channel(s)                     : 6 channels
Channel positions              : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate                  : 48.0 KHz / 24.0 KHz
Compression mode               : Lossy
Delay relative to video        : 40ms
Title                          : MZABI
Language                       : English
Default                        : Yes
Forced                         : No

Text
ID                             : 3
Format                         : PGS
Muxing mode                    : zlib
Codec ID                       : S_HDMV/PGS
Codec ID/Info                  : Picture based subtitle format used on BDs/HD-DVDs
Language                       : English
Default                        : No
Forced                         : No
 

Vendeur

Member
MKVToolNix już widziałem, ściągnąłem i próbowałem coś w nim zrobić, ale chyba ten program opiera się na wsadach skryptowych, bo nie widziałem absolutnie żadnych opcji do ustawiania konwersji filmów. A jeśli tak, to nie chce mi się uczyć tego od podstaw. Chyba, że się mylę i coś robiłem nie tak...

Natomiast znalazłem kilka pozytywnych opinii polecających soft HandBrake. Sporo też poradników. Przetestuję dziś, bo efekty daje całkiem niezłe. Tutaj bardzo ciekawy opis na kilku stronach zarówno samego zagadnienia x265 z porównaniami obrazu do x264 i źródła oraz sugestie do używania programu:

https://www.techspot.com/article/1131-hevc-h256-enconding-playback/page4.html
 
Ostatnia edycja:

bramowicz1

Member
Bez reklam
Więc szukasz programu do konwersji. Myślałem, że czegoś do bezstratnej obróbki.
Program, który znalazłeś jest godny uwagi. Sam też spróbuję znaleźć i przetestować, rozumiem, że jest płatny.
Przekonam się przy okazji jak daje sobie radę mój procesor w nowym lapku :grin:
 

Vendeur

Member
Nie, program jest darmowy, open source. Jest bardzo intuicyjny i działa świetnie. Nie trzeba kombinować czasami ze skryptami jak w Avidemux. I jakkolwiek w Avidemux możliwości mogą być większe, to jest on znacznie bardziej skomplikowany w obsłudze, a po tym jak ostatnio mi podbija kolory (pomimo że nic takiego nie ustawiam) a do tego ten wiecznie nie działający pasek postępu, to stwierdziłem, że chyba przerzucę się na tego HandBrake, bo naprawdę fajnie działa.

Co do wydajności, wszystko zależy od ustawień oraz sprzętu. Ja mam słaby, więc wolno działa, ale na lapku gdy przerabiałem, to było jeszcze gorzej. Jak się robi odd czasu do czasu, to nie ma tragedii.

https://handbrake.fr/downloads.php
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Tak, na szybkiego. HandBrake to program, którym warto się zainteresować. Dla mnie, najistotniejsze jest to, że można wybierać ze ścieżek audio, albo wybrać wszystkie, nie degradując ich.

 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No, nie do końca. Wiele programów, które ja znam, ograniczają się do jednej ścieżki i degradują dźwięk do mono, stereo lub 5.1.

A wracając do HandBrake.
Co do dźwięku. Otóż program, rozpoznając ścieżkę typu HD podaje ją, oraz jej core, co wprowadza swego rodzaju zamieszanie. Np. płyta Lichtmond 3, ma 4 ścieżki audio. Ale jak widać poniżej, program informuje o 8miu ścieżkach.
(Ścieżka 5 i 6 to Auro 9.1).

 
Ostatnia edycja:

Vendeur

Member
HandBrake ma jednak minusy. Nie ma opcji skopiowania video lub audio, trzeba ustawić jakąś konwersję. Czyli nie mogę np. konwertować tylko audio a nie ruszać video, co oszczędziłoby czas.

Nie bardzo też rozumiem dodawanie ścieżek audio. Jest opcja "Add Track", ale już nie ma nigdzie możliwości dodania pliku ze ścieżką...

O bardziej wyszukanych filtrach, jak usuwanie loga stacji z obrazu, czy wiele innych, które ma choćby Avidemux, to już nawet nie wspomnę :).
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No cóż Kolego. Nic nie jest doskonałe. ;)

Nie wiem, co masz namyśli odnośnie dźwięku. O video się nie wypowiadam.
Przecież dźwięk, możemy zapisać bez żadnej konwersji jako oryginalny, przez zakładkę Audio, wybierając w oknie Codec opcję Auto Passthru.
Co do funkcji Add Track to faktycznie, może być to nieco mylące. Mogłoby się wydawać, że można dodawać zewnętrzne ścieżki audio, jak ma to miejsce w znakomitym programie tsMuxer. Lecz funkcja ta, umożliwia dodanie wielu ścieżek audio z pliku źródłowego, a nie tylko jednej, jak robi to wiele innych programów tego typu.
Ale przynajmniej istnieje możliwość dodawania zewnętrznych napisów. ;)

Co do Avidemux. Naprawdę, fajna sprawa z usuwaniem z obrazu log. :)

PS Czy jest ktoś na Forum, kto zna i ma doświadczenie z programem BDFix?
 
Ostatnia edycja:

Vendeur

Member
Chodzi mi o opcję taką, że masz film np. z 3 ścieżkami audio i chcesz pozostawić tylko jedną... I nic więcej z plikiem nie robić.

W Avidemux po prostu odznaczasz niechciane ścieżki i zaznaczasz przy video i audio, aby kopiował. Taka akcja zajmie kilka/naście sekund.

Natomiast w HandBrake nie znalazłem żadnej możliwości czystego skopiowania video. Tak jakby trzeba było za każdym razem wybierać jakąś konwersję i w szczególnych przypadkach właśnie niepotrzebnie marnować kupę czasu.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ależ oczywiście, że można skopiować tylko jedną, wybraną ścieżkę audio.
Być może mylący był screen z postu nr. 6 Widnieją tam 4 ścieżki audio, bo tak chciałem i to był mój wybór. Każde „okienko”, to jedna ścieżka danego formatu. Gdybym chciał kopiować tylko jedną ze ścieżek, widniało by jedno „okienko”, w którym z listy rozwijanej należy wybrać interesujący nas format audio, jeśli jest ich kilka.
W Avidemux po prostu odznaczasz niechciane ścieżki i zaznaczasz przy video i audio, aby kopiował. Taka akcja zajmie kilka/naście sekund.
Do tego celu, od dawna używam programu tsMuxeR, który również oddziaływuje na napisy.
 

Vendeur

Member
Ależ oczywiście, że można skopiować tylko jedną, wybraną ścieżkę audio.
Być może mylący był screen z postu nr. 6

Nie nic było mylące, kluczowe jest moje stwierdzenie "nic więcej z plikiem nie robić", co rozpisałem potem.

Miałbym prośbę małą, jakbyś mógł porównać tsMuxeR do HandMakera i Avidemuxa, plusy i minusy :).
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Niczego nie obiecuję, bo z natury rzeczy wiem, że przy takich porównaniach, potrzeba na to dużo czasu. Nie chcę się czepiać, ale czy na pewno chodzi o program HandMaker, a nie o HandBrake? Bo niczego nie mogę znaleźć.

Ale od razu można napisać, że HandBrake i Avidemux to grupa programów do konwertowania. Natomiast tsMuxeR, to prosty i łatwy w użyciu program do muxowania/remuxowania strumieni (video, audio, napisów) z formatu EVO/VOB/MPG, MKV/MKA, TS, M2TS do formatu TS i M2TS. Umożliwia przygotowanie materiału zgodnego z Blu-ray czy też AVCHD.
Tak więc, nie bardzo można go zestawić z wcześniej wymienionymi. :)
 

Vendeur

Member
Oczywiście chodziło mi o HandBrake :).

Po prostu wolałbym znaleźć program, który pogodzi możliwości obu wymienionych przeze mnie. HandBrake byłby ideałem, gdyby nie brak właśnie tej podstawowej opcji zwykłego kopiowania strumienia video, bez żadnej ingerencji. Aż dziwne, że tego nie ma.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego, właśnie przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Na twoim miejscu, zamiast szukać programów, spróbowałbym czegoś innego. Wykorzystałbym to, co mam.
Programem tsMuxeR wyciągnąć ścieżki audio. Następnie przez HandBraker przekonwertować sam film, beż audio, do x265. Stworzony plik wideo „wrzucić” do tsMuxeRa i dodać ścieżki audio, które wcześniej zostały „wyciągnięte” i wszystko razem zmuxować. Oczywiście to tylko teoria. Ale jeśli Ci zależy, to ja bym tak zrobił. Przecież to żadne koszty. Sam jestem ciekaw efektu. :)
 

ascorp

New member
Odświeżę trochę temat, autor tematu wspominał o konwersji do x265 celem zmniejszenia wagi pliku i zachowania jakości, program HandBrake jak najbardziej sobie z tym radzi tylko trzeba pamiętać, że to wymaga odpowiednich ustawień, które znacząco spowalniają czas konwersji, niestety coś za coś im dłuższy czas tym mniejsza waga i lepsza jakość...

Co do kopiowania samej ścieżki video to nijak się to ma do konwersji na x256 i zmiany wagi pliku, jeżeli o samo obcięcie zbędnych ścieżek audio to tak, ale ile te audio zajmuje... do tego celu polecam MKVToolNix

Jeżeli ktoś ma GeForca to jest jeszcze opcja konwersji NVIDIA CUDA, która znacząco przyspiesza przeróbkę materiału bo korzysta z GPU a nie CPU, ale nie znalazłem jeszcze programu który by tą opcję poprawnie obsługiwał, a te które obsługiwały i konwersja zamiast 1.5 godziny (filmu 2h) trwałą 20min, ale jakość była fatalna...

Znalazłem coś takiego jak "nvencc by rigaya" ale nie za bardzo potrafię to odpalić... TUTAJ jest pokazane jak działa
 
Ostatnia edycja:
Do góry