Oglądanie filmów/słuchanie muzyki w czasie burzy. ..

Bipo

Active member
Bez reklam
Pytanie/ankieta na czasie widząc to co się nieraz dzieje u nas za oknem, mianowicie czy korzystacie ze swoich urządzeń w czasie burzy (oglądam film lub telewizje/słucham muzyki radia itd.)?
A) tak
B) nie, z tym że wtyczki są podłączone do gniazdek,
C) nie, wszystko jest wyłączone, łącznie z tym że wtyczki są odłączone od gniazdek,

U mnie opcja ,, C", od czasu kiedy obok naszego rodzinnego domu uderzenie pioruna spowodowało spalenie się stodoły. ..
Ciekaw jestem jak u Was to wygląda, czy ewentualnie macie jakieś zabezpieczenia...?
 

Szczurakus

New member
Nic nie wyłączam i korzystam nawet w burzy. Jeszcze w blok nie walnęło jak żyję. Za to znajomemu popaliło sporo w domu wolnostojącym 2 tygodnie temu. Nawet piec gazowy. HeHe.
 

Savron

Well-known member
Bez reklam
U mnie A. Jak zaczyna się burza , to wychodzę na podwórko , padam na kolana i modle się:
"Piramida , Ojcze nasz , niech ta burza nie zrobię krzywdę mojej elektronice , niech piorun da przejdzie mimo, niech .... i .td." Pomaga. Sprawdziłem.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Raczej wskazane jest wyłączyć z gniazdka oraz odłączyć przewód antenowy. Pracowałem kiedyś w tv kablowej jako monter i po burzach była masa roboty, popalone wzmacniacze w klatkach, na słupach, w domach nawet lodówki padały, tv i sprzęt elektroniczny. Ja zawsze wyłączam z kontaktów i wtyczek od anten itd.

Nie ma co liczyć na fuksa, bo gdyby było wiadomo gdzie piroun pierdyknie to ktoś by dostał za to nobla ;P a tak to nigdy nic nie wiadomo. Tym Bardziej że u wielu z was nie stoi panasonic za 500 zł z avansu ;P
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Wstałem o 3 w nocy i wyłączyłem sprzęt TV i grający z zasilania i od sygnału. Internet też odpiąlem. :) od dawna nie było takich grzmotów.
 

ibotto

Member
Już gdy mruczy z daleka, to pracuję na laptopie bez kabli (battery + WiFi), gdy grzmi zdecydowanie to wyłaczam tv, nawet wtyczki. Modemu oraz WiFi nie odłączam. Do transformatora (wolnostojący, w niskim budynku - nie na słupie) mam 200m, zasilanie WN i NN kablami doziemnymi. W związku z modernizacją instalacji w budynku, zalecono montaż i będzie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu C. Budynek posiada instalację odgromową fi8 i uziom otokowy - około 60mb bednarki 25x4 zakopanej wokół obiektu. To jest dla spokoju sumienia i aby ubezpieczyciel nie miał podstaw odmówic odszkodowania (potrzebne są protokoły badania instalacji - bez tego lipa). Ponad kilkanaście lat temu piorun uderzył w 50. metrowy maszt na wzgórzu odległym o 350m, czyli 150m dalej niż trafor. Błysk, suchy trzask i grzmot wiekszy niż Jumbo na lotnisku zlały się w jedno, a gniazdka w domu zaświeciły się na niebiesko jak ekran starego tv bez anteny. Miałem lampowego Beryla, przepięcia nie czyniły mu szkód. Wszystko to pryszcz, gdy walnie bezpośrednio w budynek to cała elektronika podłączona kabelkami np. po LAN idzie ...... powiedzmy na śmietnik.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Podobnie, nic nie wyłączam.
Zresztą jak coś pierdyknie, do będzie dobry powód do wymiany na nowszy model ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja tam odłączam antenę, internet, a sprzęt mam w listwie z UPSem i wtyczek nie wyłączam, ale listwę już tak. W chałupie mam też zabezpieczenia "antyburzowe" w rozdzielni elektrycznej, więc raczej śpię spokojnie.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A tak przy okazji...
Jaką listwę antyprzepięciową polecacie?

Do jakiej kwoty listwę chcesz kupić ?

Ja mam taką

Supra DB06-EU (DB06EU) Listwa zasilająca 6 gniazdowa - 1,5m

Drugą mam tańszą Belkina troszkę ponad 100 zł...

A jak masz więcej kasy to odpwoiednio

Supra MD-06EU MKIII (MD06EU MK3) Listwa zasilająca 6-gniazdowa wyposażona w filtr NIF cena

Supra MD-06EU/SP MKIII (MD06EUSP MK3) Listwa zasilająca 6-gniazdowa wyposażona w filtr NIF cena

Do tych dwóch ostatnich jeszcze trzeba kabel kupić też odpwiedni bo bez sensu wydać kasę na listwę a kupić byle jaki kabel..
 

ibotto

Member
Ubezpieczyciel nic ci nie wypłaci, jeśli na WLZ do budynku nie masz zabezpieczenia antyprzepięciowego + aktualny protokół.
Reklamowe obietnice są warte tyle, co obiecanki - macanki.
O takich niuansach dowiadujesz się po zawsze po fakcie, dlatego najważniejsze haki są podane drobnym drukiem :))))
 
Do góry