Oglądanie filmów/słuchanie muzyki w czasie burzy. ..

Pakolo

Active member
Bez reklam
Mi kilka lat temu walnęło w blok. Spalony zasilacz i karta graficzna w pc no i lodówkę też zabiło. W kilku mieszkaniach popalone telewizory i lodówki. Na bloku jest piorunochron. Goście z energetyki jak przyjechali to powiedzieli, że jak porządnie przyj....e to nic nie uchroni. Wszystko z gniazdek wyłączać.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
W czasie burzy najlepiej wyciągnąć wtyczki z kontaktów,ale jak już się tego nie zrobiło to lepiej zostawić załączoną czy wyłączoną listwe antyprzepięciwą?Czy ona ma też chronić jak jest wyłączona?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Listwa jest na skoki napięcia w sieci a nie na piorun. Po raz kolejny pisze, powinnonsie wyłączyć i z prądubi tv z anteny :)
 

lobos

New member
Bez reklam
Przyznaję, że rzadko wyłączam listwy choć wiem że powinienem.
U Rodziców też kilka lat temu były takie jaja, że popaliło w połowie bloku TV, lodówki itd.
U mnie znowu niedawno walnęło w linię telefoniczną i popaliło niedaleko mnie routery i uszkodziło kompy w kilku domach.
Tak, że nie ma żartów...
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
R-20f jest jednym z nielicznych zabezpieczeń gdzie mamy aż dwa warystory i dwa iskierniki.
W listwach za 5-6dych dostaniemy co najwyżej jeden warystor... Dopiero listwy za ok 80-100 zaczynają mieć podobny stopień zabezpieczeń co te małe maleństwo za 17zl jakoś.

Tylko uwaga, nie stosować do więcej niż 600-700W ciągłej mocy bo przewody w środku są dość liche 0.75^2 także powyżej 1kW zaczynają się nadtapiać.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja mam listwę znacznie droższa niż 100 zl i jak jest burza to i tak wszystko wyłączam ... przykład ze wczoraj deko się spóźniłem jak pizło to na chwilę aż monitor mi przygasł.. myślałem ze już monitor do wymiany nie wspominając o kompie.. od razu poleciałem na parter zobaczyć czy sprzęt żyje bo nie wyłączyłem listwy, choć zawsze to robię... na szczęście tym razem było wszystko ok.. ale to jest nauczka i myślę że nie tylko dla mnie..
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
"przygasanie" sprzętu przy burzy czy podczas zimy jest za sprawą zabezpieczeń w stacjach pomiędzy liniami napowietrznymi tzw ZCR.
Widocznie monitor ma w zasilaczu ma małą pojemność kondensatorów i chwilowy brak objawia się "przygasaniem", a inne urządzenia mogą się wręcz wyłączyć.

Tak czy siak ktoś pytał o te urządzonko i jest one całkiem wporzadku w porównaniu do wszystkich atrap listw do 100zl. Nie miało to mieć sensu, że zapewni to ochronę na czas burzy. Co najwyżej uchroni przy błądzących gdzieś po instalacji pików napięcia z oddalonej niedaleko burzy. I na tym jego rola się kończy, choć i tak robi sporo.

Nie mniej w terenach mniej zurbanizowanych, czy jakieś domki poza miastem nie ma bata, jak chce się mieć pewność, wszystko z prądu łącznie z sat.
Nawet najlepsze zabezpieczenie nie da gwarancji no chyba, że się ma ubezpieczone. Tylko co nam po pieniądzach kiedy ktoś posiada ważny czy cenny dla niego sprzęt już nie dostępny...
Już nie mówiąc o nie potrzebnym kłopocie.
To jest jak pościg za króliczkiem, którego nigdy nie złapiemy - możemy być bardzo blisko (super zabezpieczenia itp) ale zawsze jest to ale.
 
Ostatnia edycja:

3echo

Member
Bez reklam
No to może lepiej kupić to urządzonko i do tego podpiąć listwę jak samą listwę za 40zł?
W listwie natomiast amplituner,bluray,tv,cd,laptop.Chyba się zmieszczę z limitem :) ?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Właśnie oglądałem sobie film na projektorze a elektrycy wyłączyli prąd.... lampa się nie schłodziła i mam nadzieje że wszystko będzie z nią ok...:-( Nie wiem czy czasem nie pomyśleć aby projektor puścić przez UPSa...
 
Ostatnia edycja:

piterro88

New member
Ja z racji tego, że mieszkam na terenach wiejskich i w trakcie burzy nie raz wali mi w las za ogródkiem nie włączam totalnie żadnej elektroniki. Bilans spalonego telewizora i jednostki centralnej od kompa, pomimo skutecznych nieby zabezpieczeń ostro mnie zniechęcił :D
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja z racji tego, że mieszkam na terenach wiejskich i w trakcie burzy nie raz wali mi w las za ogródkiem nie włączam totalnie żadnej elektroniki. Bilans spalonego telewizora i jednostki centralnej od kompa, pomimo skutecznych nieby zabezpieczeń ostro mnie zniechęcił :D

Ja już kiedyś piałem że to nie żarty... szkoda sprzętu ale teraz już jesteś do przodu .. bo nic już burza Ci nie zniszczy..
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Czyli mamy wiadomość z pierwszej ręki ;)
Współczuję strat...

z pierwszej ręki to ja ci zaświadczam ;) jak pracowąłem w tv kablowej ludziom nawet lodówki popaliło.. i chcieli odszkodowania od mojego szefa bo stwierdzili że to przez kablówkę... oczywiście tv, dvd poleciały na szrot. Byłem, widziałem. Sprawdzone. :kom:
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
lodówki od kablówki? Rozumiem, że są już z Interentem, że potrafią same zrobić zakupy gdy piwo się kończy, ale z kabłówką jeszcze nie słyszałem. Czego to ludzie nie wymyślą...? :D
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To akurat wiem. Jak coś się stanie, nie wyjdzie, to pierwsze co? Winna jest firma, nie użytkownik :DTo pisze z punktu widzenia firmy.
Jednak jako konsument, często słyszę, że zepsuło się coś z mojej winy, np., tylko od patrzenia ;)
Tu mowa jednak o trzecim przypadku - Klopsiki i inne zjawiska pogodowe ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry