Wybór anteny do odbioru naziemnej cyfrowej TV

harnas81

New member
Witam,

mam pytanie odnośnie wyboru modelu anteny do odbioru telewizji cyfrowej z nadajników naziemnych. Pierwsze pytanie to jaką mam zakupić aby bez problemów odebrać sygnał? Warunki mam takie że moje mieszkanie jest po stronie wschodniej bloku (okna wychodzą na wschód) - nie mogę zawiesić na balkonie z powodów technicznych żadnej anteny satelitarnej :( Więc tu pytanie czy taka antena sobie poradzi? Ewentualnie mogę zawiesić antenę na drugiej ścianie i skierować ją w stronę zachodnią (mam okno w kuchni) Czy kierunek ustawienia anteny jest ważny? Czy trzeba ją ustawiać pod specjalnym i konkretnym kątem? Czy wystarczy skierować w stronę nadajnika, który znajduje się w odległości ok 15-20km? Podobno jeden jest w Raszynie a drugi na Pałacu Kultury i nauki?


Pozdrawiam
 

digitalus

Banned
Witam
Najlepiej skierowac antene w kierunku nadajnika wtedy jakosc sygnalu jest optymalna.
15-20 km to nie jest duza odleglosc i odbierzesz sygnal nawet z odbicia.Praktyczny przyklad. Kolega nie ma mozliwosci zamontowania anteny w kierunku nadajnika i antena zainstalowana jest w zupelnie innym kierunku, odbiera sygnal z odbicia od innego bloku. Poziom sygnalu 100% jakosc 90. Odbior sygnalu z 16 elementowej kierunkowej anteny yagi.
Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T

Bardzo dobrze sprawdzaja sie tez anteny logarytmiczne za okolo 40-50 zl. Mieszkam w kujawsko pomorskim i regularnie poznym wieczorem odbieram mux z nadajnika z olsztyna ,odleglosc od nadajnika wynosi okolo 180km.Antena LOG 5-65 bez wzmacniacza
Jesli chcesz precyzyjnie ustawic antene wejdz na strone
Interactive DVB-T map

Wybierasz zakladke "mapy" i "odleglosc i profil terenu". Zaznacz miejsce gdzie mieszkasz przechodzisz na widok z satelity i strzalke ustawiasz dokladnie w miejscu montazu anteny , pozniej w zakladce po prawej stronie regiony,wybierasz oczywiscie polska, trzeba odszukac swoje nadajniki.Po wybraniu nadajnika pojawi sie kreska czyli dokladny kierunek w strone nadajnika
 
Ostatnia edycja:

latonio

Member
Jeśli masz możliwość zawieszenia anteny na ścianie od zachodu, to bez problemu odbierzesz programy cyfrowe. Ja odbieram na antenie siatkowej z ok 30 km od PKiN.
 
Do góry