DVB-T vs DVB-S. Czy jest sens instalować antenę satelitarną?

ph88

New member
Witam,

Nabyłem TV, który posiada tuner DVB-T oraz DVB-S. Oglądam mało TV (DVB-T mi wystarcza) i nie zamierzam używać jakiejkolwiek płatnej platformy satelitarnej. Zastanawiam się jednak nad zainstalowaniem anteny satelitarnej (dla dodatkowych programów dla dzieci i gości).

Czy jest sens instalowania anteny satelitarnej i odbierania kanałów FTA przez wbudowany w TV tuner DVB-S, kiedy działa już DVB-T i ma sporo kanałów - biorąc pod uwagę fakt, że część programów, które są dostępne drogą satelitarną na pewno będzie walczyć w przyszłości o miejsca na multipleksach?
 

digitalus

Banned
Witam
Jesli chodzi o kanaly fta dla dzieci np bajki to nie ma niestety zadnego polskiego programu fta(niekodowanego)
Jest kilka polskich programow muzycznych np eska, viva, disco.tv
Tu wykaz polskich kanalow fta z astry i hotbirda
Free TV from Poland - LyngSat
Tu wykaz innych kanalow muzycznych fta z wielu satelit
FlySat FTA Music Channels
Musisz sam zdecydowac czy jest sens instalowac antene satelitarna.Jesli np chcialbys obejrzec niemieckie kanaly hd np jakis mecz to jest kilka kanalow na satelicie astra np zdf hd,ard hd i cos tam mozna obejrzec:) .Najciekawszy to chyba arte hd
Na kanale 3sat(sd) przez caly dzien np koncerty. W sylwestra i 1 maja.
W maju tego roku kanal 3 sat ma nadawac w hd
http://satkurier.pl/news/67440/kika-i-3sat-w-hd-od-maja-2012.html
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja bym zainstalowal, koszt niewielki, a nigdy nie wiadomo kiedy sie przyda. Antenka 80-90cm ok. 100 zł, plus konwerter (w zalezosci ile satelitek, ile pokoi - 60-300 zł), kabel - dobry nie zaszkodzi, ale zwykly juz ok. 2 zl/m

3 lata temu zainsalowalem, pociagnąlem kable do wszystkich pokoi przy budowie domu, bo myslalem, ze nkę bede ogladal od rana do wieczora, a sytuacja z DVBT nie byla jeszcze jasna. Dzis rzeczywistosc jest inna po latach. Owszem Nka jest, ale tak jak napisales, mi tez wystarcza DVBt, szczegolnie, ze zbieram wszystkie trzy muxy i wszystkie czechy. Ponoc juz niedlugo, na EURO TVP ma byc w HD na muxach, wiec satka juz calkiem moze byc zbedna. Czasem nawet nie wlaczam dekodera sat przez kilka dni. Mimo to jest i czulbym sie nie swojo bez czaszy na dachu.
 
Ostatnia edycja:

ph88

New member
Kabel mam, specjalnie kupiłem więcej przy instalacji anteny do DVB-T i radia. Zostałby tylko koszt czaszy i konwertera.
Obawiam się tylko, że wydam pieniądze i stracę czas na montaż, a tak na prawdę nie będę używał satki, bo DVB-T się rozwinie (dojdzie więcej kanałów, pojawią się kanały HD itd.)...
TVP1 HD i TVP2 HD na DVB-T mają działać od 1 czerwca 2012.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Musisz przekalkulowac. Ja mam satke i rzadko uzywam, ale jednak czasem cos obejrzę. Owszem, FTA jest sporo, ale jakos rzadko tam zagladam. Zdecydowana wiekszosc ogladana w domu to polskie DVBt. Z drugiej jednak strony zawsze mozesz zakupic to później, duzo później, kiedy stwierdzisz, ze jednak cyfowa to malo. U mnie ok. 30 programow, nie liczac radiowych, ok. polowa to Czechy, gdzie jeszcze czasem tez da sie cos fajnego poogladac. Zrozumiec ich jezyk jest prosto, a i posmiac sie mozna :)

Ja zrobilem jeszcze inaczej. Jeden tv mialem bez mp4. Chcialem zakupic dekoder DVBt, ale przeciez mam tez sat, wiec kupilem kolejny dekoder sat (combo). Jakis czas go uzywalem, ale nie chcialo mi sie wlaczac dekodera co wieczor w sypialni, wiec kupilem nowy TV, stary tv powedrowal jako monitor do laptopa, a dekoder w sypialni sie kurzy. Sam zdecyduj.
 

keszelski

New member
zaciekawił mnie ten temat, bo również z chwilą przesiadki się z CRT na nowy tv z odbiorem DVB-t, na razie nie mam parcia na płatną tv satelitarna. A mam, a właściwie miałem działającą do 30 kwietnia tv satelitarną (HotBird), głównie po to, by oglądać eurosport. 30.04 był ostatnim dniem nadawania satelitarnej analogowej (nie do wiary, ale wystarczała mi chyba ponad 20 lat). I w związku z powyższą dyskusją nt odbioru FTA przez wbudowany w TV tuner DVB-S, miałbym pytanie:

1. Czy mogę do oglądania takich programów wykorzystać antenę wraz ze starym konwerterem (przy antenie)? Jeśli tak, to czy wystarczy kabel z konwertera podłaczyć do gniazda sat w tv (czy trzeba coś jeszcze dokupić)? Czy jednak konwerter do cyfrowych transmisji jest inny i musiałbym go wymienić?

2. Czy eurosport występuje wyłącznie na platformach płatnych, czy gdzieś istnieje niepłatny?

3. Też gdzieś czytałem, że na muxach ma być TVP1,2 HD i to od 1 czerwca, żeby nadawać mecze euro. Natomiast nigdzie nie mogę tego potwierdzić - czy macie gdzieś oficjalne źródło potwierdzające tę informację oraz które muxy będą w HD?
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Witam
Eurosport(wersja niemiecka) nieodplatny - fta jest tylko na satelicie astra 19.
Free TV from Germany - LyngSat
Na satelicie astra 19 od 30 kwietnia jest duzo niemieckich kanalow fta hd
http://satkurier.pl/news/74750/astra-19-2e-koniec-analogu-nowe-kanaly-hd-fta.html
Aby odebrac sygnal z astry musialbys przestawic antene a konwerter najlepiej wymienic.Inna mozliwosc to nie trzeba zmieniac ustawienia talerza tylko wymienic konwerter na monoblock czyli do odbioru programow z astry i hotbirda.
np taki konwerter
http://www.telewizjasatelitarna.com.pl/konwerter-monoblock-golden-interstar-gi205-hd-p-14.html
Trzeba sprawdzic czy tuner satelitarny w telewizorze obsluguje taki typ konwertera .

Jesli chodzi o odbior programow z dvb-t to TVP1 HD ma byc w mux 1 , taka informacja jest na stronie emitela .
cytat
TVP na stałe umieszcza kanał TVP1 HD w MUX1.
Emitel • Zobacz wątek - TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012
tvp1 hd w mux 1,tvp2 hd w mux3
http://cyfryzacja.gov.pl/TVP1,HD,i,TVP2,HD,w,DVB-T,598.html
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Starsze konwertery pracowaly w nizszym pasmie tzn 10,7–11,75 ghz a nowe fullband 10,7–12,75 ghz.Konwerter ktory posiadasz bedzie dzialal z tunerem cyfrowym ale nie odbierzesz wszystkich kanalow.Powyzej pasma 11,75 ghz
 

kadziunt

New member
Zaintersowany chciał bym się podłaczyć do dyskusji, a raczej poradzić. Jeżeli posiadam tv lg 42lm620s to wystarczy ze przykrece talerz ze starym konwetrerem ktory kiedys dziala albo dokupie konwerter nowy, podepne kabel antenowy do tv i bedzie dzialac? nic wiecej nie potrzeba?
 

digitalus

Banned
Witam
Nic wiecej nie potrzeba. Tylko talerz i konwerter.Bedziesz mogl ogladac kanaly satelitarne fta(niekodowane)polskie i zagraniczne.
Na poprzedniej stronie tego tematu wykaz polskich kanalow fta

Jesli obok kanalu jest tylko lyngsat stream to kanalow nie ma w przekazie satelitarnym.
Jesli masz jeden konwerter ustawiony na hotbirda to oczywiscie bedziesz mogl ogladac programy tylko z hotbirda.
Na astrze 19E jest duzo niemieckich kanalow fta hd .
 
Ostatnia edycja:

kadziunt

New member
Wielkie dzięki, wezmę sobie stara satelite od "teściowej" i tak miała się jej pozbyć i zobaczę co i jak, a jak by konwerter był pojedynczy to i tak widziałem że te podwójne są stosunkowo nie drogie więc spróbuję to poskładać, choć by dla samej satysfakcji posiadania:-o
 

Lemil

Banned
Ja to powtarzam do znudzenia. Masz telewizor z tunerem satelitarnym i chcesz sobie oglądać kanały w HD to zamontuj antenę satelitarną i zrób zeza na Astrę. Wtedy masz tak:
1. Masz kanały HD za darmo, co prawda po niemiecku, ale jest ich kilkanaście w HD i powtórzę, są za darmo!
2. Widzisz, że w Europie, żeby oglądać kanały HD i w ogóle telewizję z satelity nie trzeba nic płacić, jak w POlsce, i masz świadomość, że u nas coś jest z tą telewizją nie tak.
3. Jak już się naoglądasz tego darmowego HD i wiesz już, że to w sumie nic specjalnego, nie to, co opowiadają w bajkach reklamowych, to nie masz głupiego baraniego pędu, żeby lecieć do salonu jakiejś platformy sat. żeby podpisywać umowę na powtórki, reklamy i jakość pod psem!!!
 

kadziunt

New member
Panowie wielkie dzięki, smiga:popcorn:
narazie podłączony jeden stary konwerter, ten co juz był przy talerzu wieć śmiga tylko hot bird, ale planuję zakup tego podwójnego;) Ogólnie super bajer, głowne pytanie wątku czy jest sens. Jak dla mnie zwłaszcza że ani grosza nie wydałem- pewnie że jest po co kupować tv z taką opcją a poźniej nie próbować jej wykorzystać:niewiem:
 

kadziunt

New member
Panowie niestety pojawił się wielki problem:oops:
Po zainstalowaniu wszystko śmiga i jest ok - satelita i osobne wejscie antena tak ze sa programy nasze ( dvbt ) i satelitarne .
Niestety kiedy wyłączę tv i po jakimś czasie włączę znów, to mam tylko satelite. a kiedy chce przełączyć na antenę ( ona jest wtedy takim szarym słabym-jako nieaktywne wejscie) to pisze że brak sygnału. jeżeli dam mu skanowanie kanałów to znów znajduje i stelite i dvbt a po wyłączeniu znów to samo:sad: jak myślicie co może być przyczyną? Soft wgrany najnowszy
 

digitalus

Banned
Witam
Moze poziom i jakosc sygnalu z dvb-t jest zbyt niska i dlatego pojawia sie komunikat- brak sygnalu.
Aby poprawic jakosc sygnalu trzeba sprawdzic instalacje.Jesli sa jakies zlaczki to zlikwidowac.Najlepiej gdy kabel antenowy bedzie w calosci(mniejsze tlumienie sygnalu). Zmien troche kierunek ustawienia anteny aby uzyskac wyzszy poziom i jakosc sygnalu.
 
Ostatnia edycja:

kadziunt

New member
Ale ja mam dvbt z anteny zbiorczej w bloku. kanały odbierają ekstra bez żadnych zakłoceń, jest możliwe że zmiana wtyczek na kablu np coś poprawi?
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Stoję przed podobnym dylematem. Gdy tuner jest już wbudowany to pozostałe koszty są znikome. Jednak oszpecić elewację domu tylko po to by mieć dodatkowe 300 programów włoskich i arabskich to chyba nie do końca ma sens.
 
Do góry