DVBT czyli naziemna TY multiplex

smolnicki

New member
Szanowni forumowicze!
Pragnę się podzielić moimi wrażeniami z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej odbieranej we Wrocławiu. Otóż tu we Wrocławiu odbieramy dwa multipleksy MUX 2 i MUX 3 w sumie 15 programów ( jakie można sprawdzić na stronie; cyfryzacja.gov.pl) i stwierdzam, że odbiór jest dostateczny bez żadnych zakłóceń. Mam jednak zastrzeżenie co do jakości Hihgt Definition gdyż wydaje się mi, że bitrate są zaniżone i nie ma pełnej rozdzielczości ful HD. Wiem, że nie wszystkie programy są nadawane w pełnej HD ale mam prawo sądzić, że programy publicystyczne i te reportaże nowsze są nagrywane profesjonalnymi kamerami HD zatem oczekuję pełnej rozdzielczości. Tymczasem obraz przypomina u mnie rozdzielczość 720 czyli ready. Sądzę tak ponieważ obraz z moich filmów ful HD mających max. bitrate HD jest wyraźnie lepszy czyli w wyższej rozdzielczości.. reasumując TY nadaje według moich obserwacji w formacie HD ale ready i to niezależnie od programu.
Stawiam więc pytanie; czy mi się tak tylko wydaje czy rzeczywiście z jakiegoś powodu jakość emisji multipleksów jest zaniżona w stosunku do 1080i. Czy może sposób nadawania nie progresywny nieco zubaża.
Ponieważ nigdzie takiej informacji nie mogę zdobyć ( wysłałem e-mail do TY lecz bez odpowiedzi), proszę o wypowiedzi naszych forumowiczów, którzy być może ktoś z nas stoi na poziomie bardziej zaawansowanym wiedzy fachowej. Pozdrawiam wszystkich.
 

KubaArek

New member
Bez reklam
Mam jednak zastrzeżenie co do jakości Hihgt Definition gdyż wydaje się mi, że bitrate są zaniżone i nie ma pełnej rozdzielczości ful HD. Wiem, że nie wszystkie programy są nadawane w pełnej HD ale mam prawo sądzić, że programy publicystyczne i te reportaże nowsze są nagrywane profesjonalnymi kamerami HD zatem oczekuję pełnej rozdzielczości.

o czym Ty piszesz ? sądzisz że przekaz cyfrowy to oznacza HD ? pomyłka kolego !
z tego co wiem (oglądam) to tylko testowo w Warszawie nadawane są dwa programy HD a jest to Polsat HD i TVN HD a możesz się przekonać klikając DVB-T - przelaczenie.eu - Mapy DVB-T i tabele z czstotliwociami dla rnych regionw Polski - (Mazowieckie)
 

smolnicki

New member
naziemna cyfraTY

serdeczne dzięki za informacje w sprawie multipleksów bo już myśłałem, że jesteśmy skazani na takie zaniżone HD a oni mnie oszukują. Tymczasem jak się okazało to tylko standard TY podany cyfrowo i jak dobrze się wczytałem w stronę o cyfryzacji to oni zaowalowano piszą, że od 31 lipca 2012 r. będzie HD. tak więc kamień spadł mi z serca Pozdrawiam.
 

digitalus

Banned
Wylaczenia kanalow tvp hd nie bedzie. Odpowiedz od tvp. List ze strony satkurier

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pańskiego maila informuję, iż kanał TVP1 HD będzie
nadawany w MUX1, natomiast TVP2 HD w MUX3 od 1 czerwca 2012 r. Uruchomienie
ma charakter stały, tj. kanały nie zostaną wyłączone po mistrzostwach.
Natomiast TVP ma obecnie rezerwację na MUX1 do 27 kwietnia 2014 r."
 
Ostatnia edycja:
Do góry