Jaka antena zamiast siatki ze wzmacniaczem?

mykail

New member
Cześć.
Jestem tu nowy i za bardzo się nie znam na całej radiofonii. Uczę się raczej metodą prób i błędów.

Kupiłem dziś na próbę następujący zestaw:
  • zwykłą antene siatkową szerokopasmową z symetryzatorem (zysk: 13.5dB, odbiór w odległości 15KM od nadajnika - dane z etykiety), 25zł
  • wzmacniacz (22dB, zwiększa zasięg do 60KM - ponownie dane z etykiety), 12zł
  • zasilacz (standard 100mA), 12zł
Te dwie ostatnie pozycje, mimo że tak na wszelki wypadek, ostatecznie okazały sie bardzo pomocne.

Antena (z oryginalnymi komponentami) ustawiona w stronę nadajnika nie łapie w ogóle sygnału (mieszkam 14KM od nadajnika-Chorągwica, na pierwszym piętrze, antena skierowana delikatnie ku górze, kierunkowo w stronę nadajnika).
Kiedy zamiast symetryzatora zamontuję wzmacniacz i do tego zasilacz zbieram MUX-2 i MUX-3 siła 80-100%, jakość 70-90%.

Jak to jest? Teoretycznie sama siatka powinna zbierać sygnał ale sobie nie radzi - mam "brak sygnału". Co prawda mieszkam w blokowisku no i to pierwsze piętro :sad:
Czy jest jakaś antena małych gabarytów (koniecznie wewnętrzna), która podoła? Ciężko montować siatkę w domu, a innej opcji nie ma.
O jakich parametrach anteny muszę szukać? Jaki zysk?

Wielkie dzięki za odpowiedź.
 

digitalus

Banned
Czy jest jakaś antena małych gabarytów (koniecznie wewnętrzna), która podoła? Ciężko montować siatkę w domu, a innej opcji nie ma.
Witam
14 km od nadajnika to nie jest duza odleglosc i przy pomocy anteny pokojowej odbior kanalow dvb-t powinien byc dobry ale napisales ze mieszkasz w blokowisku i na pewno bloki zaslaniaja sygnal. Dlatego jakosc sygnalu moze byc nizsza. Jesli chodzi o anteny pokojowe to wiekszosci przypadkow to kawalek drutu w plastikowej obudowie i taka antene mozna wykonac samemu.
Kliknij tutaj ,przeczytaj jak wyglada odbior w krakowie
Emitel • Zobacz wątek - DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA
Emitel • Zobacz wątek - Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY
http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=39
Trudno jednoznacznie powiedziec ktora antena pokojowa sprawdzi sie najlepiej.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Swojego czasu założyłem podobny temat, bo też niedługo będę stał przed wyborem anteny pokojowej. Poczytałem trochę i koledzy z innego forum pisali że nie ma się co sugerować mocą wzmacniacza bo jeśli chodzi o tv cyfrową to mocniejszy wbudowany wzmacniacz może powodowac zakłócenia. Miałem antenę pokojową ze wzmacniaczem ok 23 Db i w pokoju złapałem tylko kiepskiej jakości analogowe, ale ja mam ok 25 km od nadajnika. W kilku postach polecali antenę Antena DVB-T wewnętrzna ze wzmacniaczem Signal (1926577135) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. ale sam nie wiem, szkoda by było kasę w błoto ładować jakby nie było odbioru, a w sumie antena ładna wizualnie i dyskretna. Można nawet koło TV postawić i nie szpeci. Jeszcze powiem tak że mój ojciec mieszka w prywatnym domu otoczonym małym laskiem i na starej siatce spokojnie łapie chyba 8 kanałów.
 
Ostatnia edycja:

mykail

New member
No to pozostaje tylko kupić kawałem drutu i spróbować samemu coś zrobić.

Ale co z symetryzatorem? Czy antena tylko z nim ma szanse cos słapać skoro siatka nie łapała nic?
Czy antena typu biquad da radę? Jest ona w miare płaska a mi zależy na monatrzu wewnętrznym.
 
Ostatnia edycja:

majkeljot

New member
Antena (z oryginalnymi komponentami) ustawiona w stronę nadajnika nie łapie w ogóle sygnału (mieszkam 14KM od nadajnika-Chorągwica, na pierwszym piętrze, antena skierowana delikatnie ku górze, kierunkowo w stronę nadajnika).
Kiedy zamiast symetryzatora zamontuję wzmacniacz i do tego zasilacz zbieram MUX-2 i MUX-3 siła 80-100%, jakość 70-90%.

Podawane odległości w km są zawsze podawane w przybliżeniu bo zależą od wielu warunków. Co najczęściej BARDZO osłabia lub (i) zniekształca sygnał?
- "blokowisko" w szczególności wieżowce z żelazobetonu (te które stoją pomiędzy nami a nadajnikiem skutecznie zasłaniają sygnał, inne w pobliżu wprowadzają odbicia).
- umiejscowienie anteny w obniżeniu terenu (w dołku) gdzie skutecznie tłumi sygnał sama gleba.
- zły montaż zestawu antenowego, lub uszkodzony sprzęt.
Antena siatkowa jest bardzo dobra (nie wystaje, dobra skuteczność itd.)o ile nie ma za dużo odbić. W tym przypadku potrzebna jest wieloelementowa antena kierunkowa. Osobiście miałem przypadki kiedy ktoś mieszkał w zagłębieniu terenu na dodatek otoczony wieżowcami, i wtedy jedyną możliwością był odbiór nie bezpośredniego sygnału z nadajnika, ale z odbicia.

Oczywiście do dobrego odbioru DVB nie jest potrzebny aż tak dobry sygnał jak do analogówki, ale do pewnych granic. Dzisiaj jeszcze jest możliwość "zobaczenia" czy instalacja antenowa jest OK. Jeśli w miarę dobrze odbierzemy analogowy kanał nadawany z tego samego nadajnika o zbliżonej częstotliwości to DVB po prostu musi chodzić, czy chce czy nie.
 

mykail

New member
Zrobiłem domowymi siłami antenę LOG-PER wg wyliczeń ze stronki:
erick@the net - Log Periodic Antenna Design


Antena spisuje się całkiem nieźle.
Zamontowałem do niej wzmaciacz 22dB i odbieram MUX2 i MUX3 z jednego położenia anteny (wewnątrz mieszkania) na 90%siły i 80%jakości.
Bez wzmacniacza ale i bez symetryzatora antena radzi sobie trochę gorzej ale łapie sygnał na 50%siły i 25%jakości - nie łapie obu MUXów w jednym położeniu.

Czy będzie lepiej jeśli zastosuję symetryzator?

Planuję zrobić jeszcze antenę Bi-Quad i YAGI. Zobaczymy jak to będzie chodzić.
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Najwazniejsze ze sam wykonales antene i uzyskales dobra jakosc sygnalu.Kolega ma antene pokojowa ze sklepu i jakosc sygnalu jest nizsza.
Jesli chodzi o antene yagi to symetryzator moze byc potrzebny. Yagi to antena typowo kierunkowa.
Najlepiej samemu sprawdzic jakie beda efekty prac bo w kazdych warunkach bedzie inaczej.Mieszkam w podobnej odleglosci od nadajnika i bez problemu odbieram sygnal z anteny bez symetryzatora od starego telewizora kineskopowego sony. Antena lezy za telewizorem.
antena yagi
Emitel • Zobacz wątek - Budowa wlasnej anteny yagi
 
Ostatnia edycja:

mykail

New member
Czy jest sens robić małą antenę Yagi? około 30-40cm? Czy nie ma to sensu - nie będzie działać ?

Dodano:

Testy wykonane. Bi-Quad przyklejony do ściany (bez reflektora dał lepsze rezultaty) osiągnął MUX3 siła/jakość 30%/60-100%, MUX2 siła/jakość 50%/70-100%.
Wydaje mi się, że są to super wyniki jak na antene z drutu za 2 złote. przypominam mieszkam w blokowisku na pierwszym piętrze, 14.2KM od nadajnika (zasłonięty przez blok).
 
Ostatnia edycja:

robsoniqe

New member
No właśnie mam problem. Mieszkam w Poznaniu w blokowisku starym. Osiedle winiary. Mam antenę taka mała czarną..dwie czułki + takie okrągłe coś i jest ze wzmacniaczem. Wyszukał kilka cyfrowych ale jakość tragiczna wszystko.tak skakalo.. Może wina 8 piętra?

http://www.euro.com.pl/anteny/opinie-vivanco-tvf-16.bhtml#opinie

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk
 

mykail

New member
No właśnie mam problem. Mieszkam w Poznaniu w blokowisku starym. Osiedle winiary. Mam antenę taka mała czarną..dwie czułki + takie okrągłe coś i jest ze wzmacniaczem. Wyszukał kilka cyfrowych ale jakość tragiczna wszystko.tak skakalo.. Może wina 8 piętra?

Opinie o Vivanco TVF 16 - Antena wewnętrzna w RTV EURO AGD

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk

Wszystko chyba zależy od tego jak daleko masz do nadajnika, na którą stronę okna.
Ja odbieram sygnał z pierwszego piętra na blokowisku gdzie najniższy blok to 8-10 pięter.
Powiedzmy, że mam "widok" na nadajnik gdyby nie blok:) prawdopodobnie mam sygnał z odbicia.

Zrób na próbę antenkę BiQuad koszt 2zł (metr kabla w LeroyMerlin, żyła, nie linka 2,5mm)
U mnie sprawdziła sie lepiej niż LogPer (zobacz mój post wyżej, też do zrobienia aczkolwiek trochę więcej zabawy).
wersja bez reflektora Spróbuj najpierw to.
wersja z reflektorem

Sam jestem saskoczony efektami. Takie "byle co" a odbiera lepiej niż siatka (w moich warunkach).
Wyniki sygnału wyżej. Powodzenia.
Jak nie masz lutownicy myślę, że na moment testu można użyć koszulek termokurczliwych do połączenia elemetów.
 

robsoniqe

New member
Ehh aż tak to nie lubię kombinować..nie ma jakiejś mapki z nadajnikami..zmierze odległość i poszukam innej anteny w piwnicy..

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk
 
Do góry